Zjarrfikesi Arben Cara: Si i gjeta 7 familjaret e mi nen rrenoja ne Thumane | ABC News Albania

2 168
110
 
Arben Cara ishte mbi rrënojat e Vilës Palma në krye të operacionit për shpëtimin e Klajdi Qatos kur kolegët e lajmëruan se duhet të nisej drejt Thumanës. Kur mbërriti atje mësoi se mbi rrënoja ishin edhe familjarët e tij.
Arben Cara rrëfen për "ABC News” se ishte e vështirë dhimbja për 7 familjarët e tij që gjeti të vdekur nën rrënoja por në misionin e zjarrfikësit, të gjithë i sheh njësoj, me të njëjtën dhimbje e me të njëjtin përkushtim për t’i shpëtuar.
Dora e ftohtë akull si e një nënë, e hedhur mbi trupin e pajetë të vajzës 7-vjeçare, është skena që kurrë nuk do t’i hiqet nga mëndja Arben Carës.
“Kemi përjetuar një shok të rëndë, pasi fëmija 7 vjec u gjend në krahët enjeriut të vet, dukej sikur e mbronte. Në ato momente kishim një përjetim të thellë”, thotë ai.
Ka 15 vite që punon zjarrëfikës, në luftë me flakë, përmbytje, termete e situate të tjera të ngjashme…. papushim në betejë për të shpëtuar jetë njerzish, por ky fundnëntori e ka goditur si kurrë më parë.
Mëngjesin e 26 nëntorit, pas goditjes së parë të termetit, Arbeni ishte duke drejtuar operacionin e shpëtimit te vila palma, atje ku u shpëtua Klajdi 25 vjeçar por u nxor nga rrënojat i vdekur, gjyshi i tij.
Ishte atje në krye të atij operacioni kur kolegët e tij e lajmëruan dhe drejtuesit e urdhëruan që të niset drejt thumanës, sepse atje ishin nën rrënoja familjarët e tij.
“Fillimisht jam nisur për në Durrës, pasi morëm kontakt me Drejtorin e Zjarrëfikëseve në Durrës ku na ka nisur urgjent te hotel palma. Kemi operuar fillimisht te hotel palma duke nxjerrë trupat e një familjejë dhe më pas jam informuar që në Thumanë kishte ndodhur tjetër tragjedi si pasojë e tërmetit. Më kanë dhënë leje dhe urdhëruar të nisem drejt Thumanës për të shkuar në një ekip shpëtimi për të ndihmuar në Thumanë”.
Kur gjendet në situate të tilla, e ku i duhet që poshtë rrënojave të kërkojë me shpresë për njerëz me jete, për Arben Carën janë të gjithë njësoj si familja e tij. Megjithatë, duhet të ketë qën shumë e vështirë sepse nën ato rrënoja të pallatit të shembur në Thumanë, Arben Cara gjeti të pajetë shtatë familjarë të tij.
“Për mua është një humbje shumë e madhe dhe dhimbja është e pakufishme por nuk ka qenë qëllim për të nxjerrë trupat e familjes Cara. Kryesorja ishte të nxirrnim perdsonat gjallë që ne komunikonim”.
Lindita ishte një prej familjarëve të tij, që u shpëtua nga rrënojat
Megjith dhimbjen për familjarët e tij e gjtihë viktimat që u gjentën nëpër rrënoja, Arben Cara është i vendosur të vazhdojë me përkushtim për ta përballuar situatënm duke shpresuar sërish që poshtë rrënojave të gjenden shënja jete./abcnews.al
www.abcnews.al
διάρκεια: 6:50

Σχόλια

Dorentina D
Dorentina D - Πριν 21 ώρα
Ngushllime!😭😭
Fabio Hilaj
Fabio Hilaj - Πριν ημέρα
Or kelysh kurve Po si nuk keni pranu me u fut në germadha vtm kur keni par kosovart qe kan ardh jan fut direkt jeni fut ktejt frik.
Linda Bergman
Linda Bergman - Πριν 2 ημέρες
🙏🙏🙏🙏🙏🙏
Moza Hila
Moza Hila - Πριν 3 ημέρες
Zoti te dhente force
ismail gurra
ismail gurra - Πριν 3 ημέρες
Ngushllime o vlla Allahu te shtofte durimin
Bora Spahiu
Bora Spahiu - Πριν 5 ημέρες
😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭💔💔💔💔💔💔💔
Liman Kutelaj
Liman Kutelaj - Πριν 5 ημέρες
Ngushellime te gjitha familjeve qe humben te afermit e tyre nga kjo katastrofe 😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭
Afrim Veseli
Afrim Veseli - Πριν 5 ημέρες
Ngusllime Arben,zoti i past çu ne xhenet,dhe ti je nji hero.
Mondi Hadroj
Mondi Hadroj - Πριν 5 ημέρες
Zoti të ruajt o njeri fisnik
Ngushëllime vëllezërve tanë që humbën me të dashurit e zemrës
Zot mbroj shqiptarët kudo që janë
barbarian greek
barbarian greek - Πριν 6 ημέρες
Hahahahahahahha fuck albania
Jasin Veselovski
Jasin Veselovski - Πριν 6 ημέρες
ZOTI te shperbleft per durimin qe vella te lumt njeriu qe beson zotin e din qe cdo gje ne ket bot ka nje fund Allahu te Ruajt nga e keqja
Igballe Pacolli
Igballe Pacolli - Πριν 6 ημέρες
Ngushllime familjes 😢😢😢😢😢
Besa Besi
Besa Besi - Πριν 6 ημέρες
Inshallah nuk shtohet numri i viktimave i lutem Zotit te na ruaj gjithve e ata qe humben jeten Zoti ne Xhenet Inshallah
missymarsi red
missymarsi red - Πριν 6 ημέρες
S'po na pushon loti nga syte. 😢Mbaje doren o Zot.Qofte me kaq.🙏
R. Avdyli
R. Avdyli - Πριν 6 ημέρες
Ngushllime or vlla keshtu duhet te jem te fort ta mbajm veten si ky burr te ndihmojm sa te mundem njer tjetrin se dhe dhimbja jote asht edhe jona.Rrespekt per punen tende.plotsisht me vend flisni.
User User
User User - Πριν 6 ημέρες
😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭
Iccreww Yt
Iccreww Yt - Πριν 6 ημέρες
O zot ndimoju shqiptarve😭😭😭
Vera Shehu
Vera Shehu - Πριν 6 ημέρες
Ngushëllime ...nuk kam fjalëë
Dhurata Arriku
Dhurata Arriku - Πριν 6 ημέρες
OZot lejtesojua dhimbjen 🙏Amino
Samsung J4core
Samsung J4core - Πριν 6 ημέρες
Ngushellime
Kujtime A
Kujtime A - Πριν 6 ημέρες
😥😥😥
Mixhen Krasniqi
Mixhen Krasniqi - Πριν 6 ημέρες
Ngushllime 🤲👏🇽🇰🇦🇱
Xhevahire Neziri
Xhevahire Neziri - Πριν 6 ημέρες
ngushllime familjev
Ska emer Hic fare
Ska emer Hic fare - Πριν 6 ημέρες
Bravo te Qoft qe Ke qendruar i forte
Si dhe familjarve te tu dhe gjith atyre qe ndërruan jeten qofshin të Xhenetit Jarabin.
Ervini Swim
Ervini Swim - Πριν 6 ημέρες
0:34 o Zot, Fëmija 7 VJEÇAR !!!
O Zot mbroji SHQIPTARËT
Jon. ida Subashi
Jon. ida Subashi - Πριν 6 ημέρες
O Zot i madh..Cfar dhimbje....pse? ??E tmershme...sidomos per femijet e vegjel....U prefshin ne paqe...te gjithe..
Erti Selimi
Erti Selimi - Πριν 6 ημέρες
O zot i madh po te pergjerohemi
Sabi Baliaj
Sabi Baliaj - Πριν 6 ημέρες
Fjalet jane shume te vogla para kesaj dhimbje te madhe.
Ata dhe te gjithe u preheshin ne paqe...Dhe ne me lot per faqe...paç forcen qe te perballoni te pa perballueshmen...
Lafo Fenomeni
Lafo Fenomeni - Πριν 6 ημέρες
Zoti ju dhente kurajo e ju largofte dhimbjen.
Mendehie Sinani
Mendehie Sinani - Πριν 6 ημέρες
Ngushllime familjarve ishalla nuk perseritet kurr kjo tragjedi te plagosrit sherim sa me te shpejt o zot amin 🤲
kujta kujta
kujta kujta - Πριν 6 ημέρες
Allahu ua shtoft sabrin e durimin
Klaudeta Hakani
Klaudeta Hakani - Πριν 6 ημέρες
Obobo e PA faleshme o zot te shohesh femin e Vogel PA jete cbere kshu
Nertila Doko
Nertila Doko - Πριν 6 ημέρες
😓😓😓😓😓
Allah loves you
Allah loves you - Πριν 6 ημέρες
Amin o vlla zjarrëfikës... Allahu u ndihmoftë krejtëve që pendohen sinqerisht... po njerzit harrojnë shpejt e në qoftë se kërkojnë falje dhe pendohen sinqerisht nuk i dënon Allahu.... sai i mëshirshëm është e sa pak e felenderon Atë njeriu.
Jurgen Shehi
Jurgen Shehi - Πριν 6 ημέρες
OZot ca dhimje e madhe
Maku Cardhaku
Maku Cardhaku - Πριν 6 ημέρες
😭🙏😭😭🙏
petro marko
petro marko - Πριν 6 ημέρες
zoti ESHTE nje AI JEP DHE TE ai do kthehemi:::allahu jau lehtsoft PIKLLIMIN;E familjaret QE I KTHEHEN TANI TEK AI I MEDHI zot ISHALLAH TE JEN PER xhenet
Sofio Kazievi
Sofio Kazievi - Πριν 6 ημέρες
🙏😢😢😢
Te dobesohemi Sebashku
Te dobesohemi Sebashku - Πριν 6 ημέρες
😢😢😢
andi gjata
andi gjata - Πριν 6 ημέρες
Allahu te dhente forcë
Allahu ta lehtësofte
😢😭😭😭😭❤️
Ajshe Ajshe
Ajshe Ajshe - Πριν ημέρα
MTRGOSKSHJE
Besa Besi
Besa Besi - Πριν 6 ημέρες
Amin Inshallah 😢😢😢😢😢😭😭😭😭😭
Επόμενο