Gazeta Shqiptare
Gazeta Shqiptare
  • 6 857
  • 27 039 936
  • Εγγράφηκε στις 21 Φεβ 2017
“GAZETA SHQIPTARE”
• “Gazeta Shqiptare” është gazeta e pavarur më e vjetër në Shqipëri. E themeluar në 1927, publikimi i saj u ndërpre në 1939 me pushtimin fashist në Shqipëri.
• I rifilloi publikimet më 22 prill 1993. “Gazeta Shqiptare” solli në Shqipëri modelin e gazetarisë evropiane.
•Viti 2000 e gjeti “Gazeta Shqiptare” me një staf më të madh dhe me gazetarë profesionistë.
• Nga gazetarët e saj të përgatitur më të mirët në treg u hapën media të tjera, gazeta, revista e televizione.
• Nga stafi i saj sot kemi një radio, “RASH”. Televizionin, të parin në lajm, “News24”. Sajtin më të klikuar në internet “Balkanweb.com”.
• “Gazeta Shqiptare” vijoi me suplemente të tjera. Faqe rrethesh të veçanta, ‘Gjimnazistët’, ‘Sociale’, ‘Milosao’, ‘Ndërkombëtare’, ‘Bulevardi Vip’, ‘Bluetooth’ dhe gjatë verës ‘Summer Pages’ etj.
“GAZETA SHQIPTARE” vijon të jetë në treg një nga gazetat-elitë, si një emër i rrallë e me profesionalizëm
• Tashmë jemi edhe ONLINE Na gjeni tek www.gsh.al

Βίντεο
“Shkelësit do mbajnë përgjegjësi”, Kryeprokurori Çela: Hetimet pas tërmetit po nxjerrin edhe...
“Shkelësit do mbajnë përgjegjësi”, Kryeprokurori Çela: Hetimet pas tërmetit po nxjerrin edhe...
Πριν ημέρα
Një ditë pas marrjes së detyrës prokurori i përgjithshëm Olsian Çela, e ka nisur nga Prokuroria e Durrësit. Drejtësi pas dëmeve të mëdha që la pas tërmeti i 26 nëntorit në vend ishte premtimi i parë që Kryeprokurori Çela, bëri gjatë fjalës së tij në marrjen e detyrës. Në një proncim për mediat nga Durrësi, Çela tha se hetimet e nisura pas tërmetit shumë shpejt do të japin rezultate konkrete.
Balla me ambasadorin Perpelea në terren, 15 inxhinierë rumunë në Durrës e Kavajë
Balla me ambasadorin Perpelea në terren, 15 inxhinierë rumunë në Durrës e Kavajë
Πριν ημέρα
Kryetari i grupit parlamentar Taulant Balla se bashku me Ambasadorin Rumun në Tiranë, Mircea Perpelea dhe me 15 inxhinierët rumune po inspektojnë nga afër pallatet e dëmtuara nga tërmeti. Pasi inxhinierët kanë inspektuar nga afër disa pallate ne zonën e plazhit, për te përcaktuar dhe dhënë vlerësimin mbi gjendjen e godinave, ata i janë drejtuar Kavajës. Deri me tani në Kavajë është inspektuar një pallat, ndërsa do te vijohet me te tjerë. Në një prononcim për mediat Balla u shpreh se raporti i ekspertëve rumunë do i dërgohet më pas shtabit qëndror të emergjencave që do të vendosë më pas për vlerësimin e godinës.
Iu sekuestrua pasuria me vlerë 500 mijë euro, 72-vjeçari nga Vlora: Akuza që merrem me drogë turp...
Iu sekuestrua pasuria me vlerë 500 mijë euro, 72-vjeçari nga Vlora: Akuza që merrem me drogë turp...
Πριν ημέρα
Një ditë pasi policia i sekuestroi një pasuri me vlerë 500 mijë euro, që dyshohet se janë krijuar nga pastrimi i parave nga të ardhura kriminale, 72-vjeçari Luan Beshaj hedh poshtë akuzat e ngritura ndaj tij. Policia njoftoi se ne pasuritë e sekuestruara janë 2 apartamente banimi në Vlorë dhe Orikum, 1 pemishte në Radhimë, 2 automjete dhe 2 llogari bankare. Persa i përket akuzave se 72-vjeçari ka qene i dënuar në Itali për trafik droge, ai shprehet se ka udhëtuar drejt këtij shteti për arsye shëndetësore jo, ku ka qëndruar më pak se 15 ditë. Ai shton se të ardhurat e janë siguruar me punën e 5 anëtarëve të familjes së tij dhe mohon që vlera të kapë shumen e 500 mije eurove.
Prokuroria e Durrësit kërkon ekspertë ndërtimet hetimi per godinat që po shemben
Prokuroria e Durrësit kërkon ekspertë ndërtimet hetimi per godinat që po shemben
Πριν ημέρα
Prokuroria e Durrësit kërkon ekspertë ndërtimi për të kryer veprimet hetimore në godinat që po shemben në vazhdim e sipër. U bë e ditur nga drejtuesja e Prokurorisë së Durrësit Anita Jella gjatë prononcimit për median pas takimit me kryeprokurorin Olsian Çela. “I është kërkuar mbështetja Prokurorisë së Përgjithshme dhe KLP-së për të na ndihmuar me ekspertë në fushën e ndërtimit për ti pasur të pranishëm në kryerjen e veprimeve hetimore të kqyrjes së vendngjarjes përsa i takon godinave që shembën në vazhdim” u shpreh Jella
“Na jep 250 mijë euro ose…”, morën peng 23-vjeçarin, arrestohen dy autorët
“Na jep 250 mijë euro ose…”, morën peng 23-vjeçarin, arrestohen dy autorët
Πριν ημέρα
Dy persona kanë rënë në prangat e policisë, pasi akuzohen së kanë marrë peng një 23-vjeçar nga Maqedonia, ndërsa i kanë kërkuar atij një shumë të madhe lekësh. Në kuader të operacionit policor të koduar “Lake”, pas hekurva përfunduan shtetasit me inicialet A. Xh., 41 vjeç, dhe S.M., 42 vjeç, banues në Tiranë. Gjithashtu u procedua në gjendje të lirë për veprën penale “Moskallëzim krimi”, shtetasi: S. E., 50 vjeç, lindur dhe banues në Strugë të Maqedonisë. Këta tre shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin i kanë hequr lirinë shtetasit maqedonas me inicialet D. V., 23 vjeç dhe nën kërcënimin e armës i kanë kërkuar një shumë prej 250 000 eurosh. Materialet procedurale iu referuan për veprime të mëtejshme Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë.
Shkollat jashtë funksionit nga tërmetet, LSI i drejton 11 pyetje MASR: S’ka kohë për show
Shkollat jashtë funksionit nga tërmetet, LSI i drejton 11 pyetje MASR: S’ka kohë për show
Πριν ημέρα
Lëvizja Socialiste për Integrim duke marrë shkas nga situata e krijuar nga tërmeti, ku mes qindra objekteve të dëmtuara janë edhe 31 shkolla, të cilat kanë dalë jashtë funksionit, ndërkohë që mësimi në Tiranë e Durrës do të nisë më 9 dhjetor. Në një dalje publike para mediat, ish-deputetja e LSI-së Nora Malaj përmes 11 pyetjeve, i ka kërkuar Ministrisë së Arsimit të bëjë publike situatën, duke publikuar listën me emrat e shkollave të dëmtuara, apo kopshteve dhe çerdheve. DEKLARATA E LSI Lajmi i mirë se më datën 9 dhjetor, do të rinisë mësimi edhe në qarqet e Durrësit dhe Tiranës, kërkohet një përgjegjësi maksimale, nga institucioni i Ministrisë së Arsimit, shtetit dhe të gjithë shoqërisë, pasi garancia dhe siguria e jetës së fëmijëve duhet të jetë e para, ndaj trasparenca për fillimin e procesit të mësimit, munguar deri më sot, duhet të jetë në shkallën maksimale. Sipas informacioneve paraprake të pakta dhënë nga Ministria e Arsimit rreth dyzet shkolla në rang vendi, shumica në Durrës, Tiranë e Krujë, nuk do të rinisin procesin mësimor, pas dëmtimeve të mëdha që shkaktoi tërmeti i 26 nëntorit.
“Luli kishte shkuar tek një rrobaqepësi”/ Rama: Hajt mo, çdo bënte ai më shumë
“Luli kishte shkuar tek një rrobaqepësi”/ Rama: Hajt mo, çdo bënte ai më shumë
Πριν ημέρα
Kryeministri Edi Rama ka inspektuar nga afër Porto Romanon, ku pritet që të ndërtohet një park i madh, ndërkohë që aty po shkarkohen edhe inertet e mbledhura nga tërmeti. Teksa pa nga afër punën e deritanishme inxhinierët e projektit pohuan se duhen të paktën 16 muaj që ky park të jetë i përfunduar. Ndërkohë që Rama u la atyre një kohë pak më të gjatë, ndërsa tha se në 1 qershor të 2021-it ky park duhet të ketë përfunduar. Mes të tjerash, deputetja e PS për Durrësin, Klodjana Spahiu e njoftoi Ramën se në zonën e Porto Romanos kishte shkuar edhe kryetari i PD-së Lulzim Basha në një fasoneri. Teksa u habit se çfarë kërkonte Basha në një rrobaqepësi, kryeministri tha se lideri i PD-së ka bërë aq sa ka mundësi, ndërsa ironizoi analistët e asaj çka ai e quajti ‘laguna mediatike’. “Sot jemi 7 dhjetor, i bie që në 1 qershor të 2021 këtu do të bëhet një festë për fëmijët me parkun e ri. Në 1 qershor të 2021 këtu do jetë festa më e madhe e parë ndonjëherë. Çdo katastrofë, me të gjitha të këqijat sjell edhe shanset për të rimarrë fillin, për të çuar më para se c’ishte. Ky është shans për ta shfrytëzuar. Se me ato ritme financimi do të kërkonte 3 vite e ca projekti. Unë e kam dhe për nga gjatësia që të punoj më shumë. Dhe në Itali, janë përdorur këto inerte për të bërë parqe nga inertet. Kjo nuk është një shpikje e jona, por është shansi ynë. Si ata analistët atje tek laguna mediatike”, tha Rama.
Tërmeti i 21 shtatorit e la të pastrehë, Momë Hidja  në Kashar merr çelsat e shtëpisë së re
Tërmeti i 21 shtatorit e la të pastrehë, Momë Hidja në Kashar merr çelsat e shtëpisë së re
Πριν ημέρα
21 shtatorin e kaluar shtëpia e Fiqiri dhe Kimete Lamit në Mazrek të Kasharit u dëmtua rënde nga tërmeti, duke u bërë krejtësisht e pabanueshme. Dy muaj më pas, ashtu siç edhe kishte premtuar kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, falë edhe kontributit të biznesit, 5 anëtarët e kësaj familje kanë hyrë në shtëpinë e tyre të re, shumë herë më të bukur dhe më të fortë se e para. Kryeministri Edi Rama, kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj dhe biznesmeni Luan Bregasi i dorëzuan sot çelësat e shtëpisë së re gjyshes së familjes Hide Lami, e cila nga ana e saj i falenderoi që arritën të bënin realitet një ëndërr. Ndërkohë që Veliaj informoi kryeministrin se veç kësaj shtëpie janë edhe rreth 50 shtëpi të tjera që po bëhen nga e para dhe që ishin shkatërruar nga tërmeti i 21 shtatorit. “Këto janë të tërmetit të parë dhe janë 50 shtëpi se ishte dhe dëmi më i vogël. Pra, si Luani, janë edhe 49 bamirës të tjerë që kanë adoptuar nga nje shtepi qe po bëhen nga e para dhe që përfundojnë para vitit të ri”, tha ai. Nderkaq, Bashkia e Tiranes ka dhene zgjidhje edhe per shtepite e shpallura te pabanueshme nga termeti i 26 nentorit, duke siguruar bonus qeraje 1 vit per mbi 900 familje, deri ne zgjidhjen e strehimit te tyre.
Gazment Bardhi: Po tentohet të fshihet tragjedia në Thumanë, spektakël për...
Gazment Bardhi: Po tentohet të fshihet tragjedia në Thumanë, spektakël për...
Πριν ημέρα
Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi akuzon qeverinë se po tenton që të lërë në harresë viktimat e 26 nëntorit. Përmes një reagimi, Bardhi thekson se Rama bashkë me bashkëpunëtorët e tij po fshehin të vërtetën e tragjedisë në Thumanë, pasi sipas tij ka qenë e paralajmëruar. Bardhi pohon se 2 ditë pas tërmetit, Erion Braçe dhe Artur Bushi dhanë 2 përgjigje të ndryshme, nëse pallatet ishin shpallur apo jo të banueshme pas tërmetit të 21 shtatorit. Mes të tjerash demokrati thekson se PD nuk do të heshtë, deri sa drejtësia për viktimat të vihet në vend.
"Këtë derën e keni bërë për Erion Braçen"/ Rama per deren
"Këtë derën e keni bërë për Erion Braçen"/ Rama per deren
Πριν ημέρα
Kryeministri Edi Rama ka vizituar sot shkollën e Manzës e cila është kthyer në një qendër për fëmijët, ku dhjetera vullnetarë janë angazhuar për të bërë të mundur tejkalimin e kësaj situate. Rama shkëmbeu batuta me fëmijët të ndodhur aty. Ndërsa nuk mungoi edhe një batutë lidhur me gjatësinë e derës së një klase, për zv. kryeministrin Erion Braçe teksa po kalonte nga njëra klasë në tjetrën, "Këtë derën e keni bërë për Erion Braçen", tha Rama
“Është shejtani më i madh, unë jam dyshi”, Rama batutë me ministren. Ja çfarë i kërkon një vogëlush
“Është shejtani më i madh, unë jam dyshi”, Rama batutë me ministren. Ja çfarë i kërkon një vogëlush
Πριν ημέρα
Kryeministri Edi Rama ka inspektuar nga afër banesat e reja që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti i 21 shtatorit, i cili nuk la pak pasoja për vendin. Në shoqërinë e ministres së Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, Rama ka shkuar në fshatin Dedej të Vorës, ku ka parë nga afër ecurinë e punimeve në një banesë. Gjatë bashkëbisedimit me banorët, kreu i qeverisë nuk i kurseu batutat, as për ministren Balluku, që me humor e quajti “shejtani me i madh”. Ndërkohë, një vogëlush i ka kërkuar Ramës që dhe ai të ketë fatin e kësaj familje, dhe vajzës së tyre të vogël Pamela, që dhe ai të bëhet me shtëpi të re. Ndërsa Rama i premton atij se dhe shtëpia e tij do të ndërtohet.
Hetimet pas tërmetit, prokurori i përgjithshëm Olsian Çela nis detyrën nga Durrësi
Hetimet pas tërmetit, prokurori i përgjithshëm Olsian Çela nis detyrën nga Durrësi
Πριν ημέρα
Një ditë pas marrjes së detyrës prokurori i përgjithshëm Olsian Çela, e ka nisur nga Prokuroria e Durrësit. Drejtësi pas dëmeve të mëdha që la pas tërmeti i 26 nëntorit në vend ishte premtimi i parë që Kryeprokurori Çela, bëri gjatë fjalës së tij në marrjen e detyrës. Ai kërkoi rezultate nga hetimet e nisura lidhur me dëmet e shkaktuara nga tërmeti i 26 Nëntorit, në një numër të madh banesash në Tiranë, Durrës e Thumanë. “Sot ndodhemi në një fazë të vështirë, vendi po përballet me një krizë shumë të madhe për shkak të ngjarjeve që ndodhen në fund të nëntorit. Besoj se përgjigja që prokuroria duhet të japë në rastin konkret duhet të spikasë në raport me atë që po bëjnë dhe institucionet, pasi njerëzit kërkojnë drejtësi, që më në fund në këtë vend të bëhen gjëra konkrete”, tha Çela një ditë më parë.
Banori i puth dorën i kujton PS-në, Rama: Lëreni partinë, tërmeti nuk pyet, vjen e të merr
Banori i puth dorën i kujton PS-në, Rama: Lëreni partinë, tërmeti nuk pyet, vjen e të merr
Πριν ημέρα
Kryeministri Edi Rama pasi ishte në Dedaj të Vorës, është ndalur në një tjetër familje në Marqinet, ku ka parë nga afër punimet në një banesë që ishte shembur nga tërmeti i 21 shtatorit. Teksa bashkëbisedonte me të zotin e shtëpisë, ky i fundit nuk i ka kursyer lavdet madje i ka puthur dorën Ramës. Gjatë fjalës së tij kryeministri tha se tërmeti nuk pyeti as asgjë, madje as për parti.
Gent Cakaj i privilegjuar? Shihni kush ia hap deren per te zbritur nga makina
Gent Cakaj i privilegjuar? Shihni kush ia hap deren per te zbritur nga makina
Πριν 2 ημέρες
Gent Cakaj i privilegjuar? Shihni kush a hap deren per te zbritur nga makina
Tërmeti, Rama: Verifikoni tokat-shtet ku do të ndërtohen lagjet e reja
Tërmeti, Rama: Verifikoni tokat-shtet ku do të ndërtohen lagjet e reja
Πριν 2 ημέρες
Kryeministri Edi Rama ka mbledhur sot për të 10 ditën radhazi qeverinë në një mbledhje të jashtëzakonshme, ku në fokus është faza e rindërtimit pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit. Në fjalën e tij kreu i qeverisë tha se puna për rindërtimit e lagjeve të reja duhet të nisë shumë shpejt, po ashtu edhe verifikimi i tokave ku ato do të ndërtohen. Mes të tjerash Rama nuk la rast pa sulmuar dhe atë që ai e quan grupi ‘KÇK’, ‘Kap Ça të kapësh’, ndërsa theksoi se pavarësisht faktit që ajo mund të jetë tokë shtetërore, mund të ketë raste që mund të jetë grabitur. “Menjëherë drejtuesi i Entit duhet të vihet në dispozicion të programit. Qoftë nga pikëpamja e planeve, projekteve, duhet të integrohet në programin e rindërtimit. Puna për ligjin e posaçëm për rindërtimin po ecën. Koha është e ngushtë, kështu që në 19 duhet të kalojmë ligjin e posaçëm. Duhet përgatitur për parlamentin dhe një kërkesë për shtyrjen e periudhës së emergjencës, në mënyrë që të kemi një fokus të detyrueshëm për të gjitha institucionet. Duhet të përgatiten të dhënat se ku do të ndërtohet. I jemi referuar pronës tokë-shtet, por KÇK ka bërë të veten, në kohën kur kemi bërë punë të tjera në gjithë këtë kohë dhe duhet verifikuar në hipotekë çdo pronë. Që mos të gjendemi me surpriza, kur të shohim që është tokë e cënuar dhe e kafshuar nga KÇK. Raporti duhet të jetë gati javën që vjen.”, tha Rama. Po ashtu Rama tha se do të bëhet thirrja për të gjithë ata që kanë apartamente stok. “Është e rëndësishme të bëjmë një thirrje për të gjithë ata që kanë stok. Por shitësit duhet të dinë se nuk është rasti të shitet me çmim të lartë pasi nuk është rasti të blejmë për të fituar. Në momentin që flasim kemi 103 grupe inspektimi në terren dhe një numër të konsiderueshëm të ekspertëve të huaj. Janë shembur 33 objekte dhe 5 janë në proces. 105 objekte janë të futura në zonën e rrezikut. Këtu duhen angazhuar forca policie për të prishur këto banesa pasi nuk mund ta zgjasim këtë histori”- nënvizoi Rama.
Tërmeti, Lista e plotë/ Bashkia e Tiranës miraton listën e dytë për bonusin e qirasë për 368 familje
Tërmeti, Lista e plotë/ Bashkia e Tiranës miraton listën e dytë për bonusin e qirasë për 368 familje
Πριν 2 ημέρες
Këshilli Bashkiak i Tiranës miratoi mbrëmjen e sotme edhe listën e dytë për bonusin e qirasë për 368 familje, shtëpitë e të cilave janë bërë të pabanueshme për shkak të tërmetit duke e çuar në total 922. Masa e bonusit të qirasë është përcaktuar në bazë të njësive të banimit. Të gjitha këtyre familjeve bonusi i qirasë do t’u kalojë në llogaritë e tyre bankare.
Dalja e pare/ Kryeministri Rama me skuadrën shqiptare pas marrjes së stafetës
Dalja e pare/ Kryeministri Rama me skuadrën shqiptare pas marrjes së stafetës
Πριν 2 ημέρες
Kryeministri Rama me skuadrën shqiptare pas marrjes së stafetës
Edi Rama: Nder dhe përgjegjësi e madhe marrja e kryesisë së OSBE për vitin 2020
Edi Rama: Nder dhe përgjegjësi e madhe marrja e kryesisë së OSBE për vitin 2020
Πριν 2 ημέρες
Edi Rama: Bratislavë, Sllovaki - Konferencë me gazetarët, në cilësinë e Kryetarit të #OSBE2020🇦🇱 Nder dhe përgjegjësi e madhe marrja e kryesisë së OSBE për vitin 2020
"Fluturuan" nga dritarja, dy fëmijët e tërmetit takojnë Cristiano Ronaldon dhe Bufonin në Itali
"Fluturuan" nga dritarja, dy fëmijët e tërmetit takojnë Cristiano Ronaldon dhe Bufonin në Itali
Πριν 2 ημέρες
Kryeministri i vendit Edi Rama ka surprizuar dy fëmijët të cilët “fluturuan” nga dritarja pas tërmetit katastrofik të 26 nëntorit në Thumanë. Shefi i qeverisë ka marrë me vete dy fëmijët Aurelin dhe Alesjon në Itali, ku kanë realizuar një takim me dy futbollistët e njohur si Kristiano Ronaldo dhe ish-gardianin e Kombëtares së Italisë, Buffon.
Historia prekëse e të moshuarës. Humbi bashkëshortin e fëmijët, tërmeti e la pa strehë
Historia prekëse e të moshuarës. Humbi bashkëshortin e fëmijët, tërmeti e la pa strehë
Πριν 2 ημέρες
Mes shumë familjesh të mbetura të pa strehë nga tërmeti i 26 nëntorit është edhe e moshuara Jeta Tafaji. Jeta Tafaj ka rrëfyer për ‘News 24’, një histori të mbushur me shumë dhimbje dhe vuajtje, që nis me humbjen e shtëpisë, më pas vdekjen e bashkëshortit dhe dy fëmijëve nga sëmundjet për ta përmbyllur me lajmin e fundit se ka mbetur e pa strehë. Jashtë në të ftohtë, fillikat e vetme, pa një njeri pranë, ku të mbështesë kokën e të qajë hallet që e kanë vënë për fund. Ato pak orendi shtëpiake që i kanë mbetur nga martesa janë hedhur kapicë mbi barin e lulishtes së qytetit studenti fiks para godinës nr 15, ku e moshuara ka jetuar për 22 vite. Jeta Tafaji nuk ka një familje, pasi familjarët i kanë vdekur. Fillimisht burri e më pas dy fëmijët kanë ikur nga kjo botë, duke e lënë të vetme në dy dhomat me qira në godinën 15 të qytetit studenti. E si i thonë fjalës kur të vjen e keqja hapi derën, nga sot Jeta Tafaji është zyrtarisht edhe e pastrehë, pasi objekti ku ajo ka jetuar për 22 vite, godina nr 15 është shpallur e pabanueshme dhe do të prishet. Lajmin thotë se ka marrë vesh në sallën e operacionit, ndërsa i nënshtrohej një ndërhyrjeje kirurgjikale dhe pa e marrë mirë veten ka ardhur të qëndrojë pranë plaçkave të saja që janë e vetmja pasuri që i ka mbetur në jetë. Të vetmen shtëpi që ka pasur në jetë e humbi në firmat piramidale në vitin 1997. Në kushtet e mungesës së një strehe ajo dhe familja u vendosën në po atë vit në ish konviktin e qytetit studenti pasi bashkëshorti ishte me punë në këtë ndërmarrje. Prej 24 E moshuara është strehuar provizorisht në qendrën sociale pranë njësisë nr 8 dhe 9, por thotë se nuk mund të jetohet përgjithmonë aty ndaj dhe lutet që të paktën shteti ti mundësojë një dhomë.
“U puqën muret”, familja në “Prestige Resort” tregon tmerrin natën e tërmetit
“U puqën muret”, familja në “Prestige Resort” tregon tmerrin natën e tërmetit
Πριν 2 ημέρες
E gjithë vëmendja e ‘News24’ dhe ‘BalkanWeb’ për ditë me radhë ka qenë tek pasojat e rënda të tërmetit të fortë të 26 nëntorit. Dëshmi rrëqethëse do të vijnë edhe sot në emisionin “Me zemër të hapur” nga qyteti që e përjetoi më fort tërmetin e 26 nëntorit dhe lëkundjet e mëpasme, nga Durrësi. Një numër i madh i banorëve të tij befas humbën jo vetëm banesën por u bënë dëshmitarë okularë të një situate që e kalonte imagjinatën dhe që solli tek ata frikë, ankth e panik… Familja Shehaj dhe familja Thartori kanë mbetur pa strehë, por jo vetëm kaq, disa nga anëtarët e tyre kanë pësuar edhe dëmtime fizike. Banorë të lagjes 12 në Durrës e cila është njëkohësisht dhe lagja më e prekur nga tërmeti ata janë të frikësuar për jetën dhe të ardhmen e tyre. Në këto ditë të ftohta “Prestige Resort” në Golem ka hapur dyert duke strehuar jo vetëm këto dy familje, por edhe shumë banorë të tjerë të Durrësit e Kavajës të cilëve u ka ofruar përveç një strehe të sigurt, por edhe ushqim të bollshëm dhe gjithçka ata kanë nevojë. Gazetarja Ida Ismalaj tregoi dhe përjetimet e saj teksa ka qenë në terren përgjatë ditëve më të vështira për banorët e Durrësit e Krujës. “Ditën e parë isha në Durrës pranë familjarëve që kishin njerëzit nën rrënoja dhe ne që qëndronin afër dhe duhet të raportonin. Misioni më i vështirë ishte në Thumanë pranë familjarëve të viktimave. Raportimi më i vështirë ishte pranë tyre, kur na duhej të raportonin sapo kishin përcjellë në banesën e fundit të dashurit e tyre”, tregoi ajo.
Nis largimi i banorëve/ Godinat 15 dhe 18 në Qytetin Studenti shpallen të pabanueshme
Nis largimi i banorëve/ Godinat 15 dhe 18 në Qytetin Studenti shpallen të pabanueshme
Πριν 2 ημέρες
Nis largimi i banorëve/ Godinat 15 dhe 18 në Qytetin Studenti shpallen të pabanueshme
Vasili kërkesë qeverisë: Hartoni një plan sanitar, zonat e prekura nga tërmeti kanë...
Vasili kërkesë qeverisë: Hartoni një plan sanitar, zonat e prekura nga tërmeti kanë...
Πριν 2 ημέρες
Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili ka dalë sot para mediave duke i kërkuar qeverisë hartimin e një plani sanitar që sipas tij është i vonuar për qarqet e prekura nga tërmeti. Ai tha se zonat e prekura kanë një potencial epidemik për shkak të nyjeve sanitare të dëmtuara apo rrjetit të ujit e kanalizimeve. “Kontrolli i gjendjes sanitare dhe në mënyrë të veçantë i qarqeve të prekura merr prioritet absolut e madhor. Në këtë situatë kërkohet dhe duhet të përpilohet hartimi i planit sanitar. E përsëri kërkohet hartimi i një plani sanitar. Ky plan sanitar ka disa momente thelbësore të tijat, që kanë të bëjnë me trajtimin rigoroz sanitar të zonave që po shkatërrohen. Kur objektet shkatërrohen kërkon një trajtim sanitar. Vetë objektet kanë nyje sanitare, rrjetet nëntokësore janë dëmtuar dhe këto zona kanë një potencial epidemik të mundshëm. Kontrolli rigoroz i ujit të pijshëm dhe hartimi i buletineve ditore të ujit dhe duke imponuar një klorinim të përforcuar të zonave në ato zona që janë demonstruar vulnerabël apo të dëmtuar për shkak të tërmetit”, deklaroi Vasili.
Spiropail: 24 grupe të verifikimit kanë bërë 850 verifikime të banesave dhe pallateve
Spiropail: 24 grupe të verifikimit kanë bërë 850 verifikime të banesave dhe pallateve
Πριν 2 ημέρες
inistrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, njëkohësisht zëdhënësja e qeverisë, Elisa Spiropali u shpreh sot se, po vijojnë inspektimet dhe se deri tani janë bërë 850 verifikime. Në një prononcim për mediet nga Durrës, Spiropali theksoi se “bëra një takim me Shtabin e Përgjithshëm këtu në bashkinë e Durrësit dhe u informova se 24 grupe të verifikimit kanë bërë 850 verifikime të banesave dhe pallateve për t’u siguruar që rrezikshmëria të përjashtohet si mundësi. pra për të përcaktuar nëse pallati është i banueshëm apo jo. Pastaj për të bërë akte konstatimi mbi nevojat për riparimin, rindërtimin, vlerësimin e dëmit e me radhë
Basha në Durrës: Është detyra jonë të bëjmë të dëgjohet zëri i qytetarëve dhe
Basha në Durrës: Është detyra jonë të bëjmë të dëgjohet zëri i qytetarëve dhe
Πριν 2 ημέρες
Kryetari i Partisë Demokratike, vizitoi sërish Durrësin, ku është ndalur të dëgjojë shqetësimet e qytetarëve, të lënë pa përgjigje nga autoritetet shtetërore. Fillimisht zoti Basha ishte në lagjen 17, ku me dhjetëra banorë, ishin të alarmuar, pasi pallati i tyre, i dëmtuar nga tërmeti, nuk ka akoma një vlerësim zyrtar, nëse është apo jo i banueshëm.
“Moment historik”, Rama: Shqipëria i vetmi vend Europian që refuzoi OSBE, sot merr drejtimin e saj
“Moment historik”, Rama: Shqipëria i vetmi vend Europian që refuzoi OSBE, sot merr drejtimin e saj
Πριν 2 ημέρες
Shqipëria mori sot Kryesinë e OSBE-së për vitin 2020, në Ministerialin e OSBE-së në Bratislavë. Në fjalën e tij, kryeministri Edi Rama e konsideroi një moment historik dhe inspirues për vendin. Në fjalën e tij, Kryeministri Rama kujtoi se: “kur OSBE u themelua, pikërisht 45 vjet më parë, Shqipëria ishte vendi i vetëm që përmes zërit të diktatorit të saj komunist refuzoi të ishte pjesë e saj”. “Shpresa e vetme e satelitëve të Bashkimit Sovjetik është të forcojnë lidhjet me SHBA dhe Perëndimin, në formën e kredive pa asnjë kufizim, për të lejuar kishën që të zërë vendin e dikurshëm, për të thelluar degjenerimin e mëtejshëm moral, etj”, deklaronte atëherë zyrtarisht Shqipëria. Ndërsa sot, vendi, “një anëtar krenar i OSBE” sipas Ramës, merr drejtimin e kësaj organizate presitigjioze, një prej detyrave thelbësore të të cilës është monitorimi dhe garantimi i standarteve demokratike të zgjedhjeve anembanë botës. Kalimi i presidencës së OSBE tek Shqipëria provon se në sytë e ndërkombëtarëve, për herë të parë vendi ynë gëzon pjekurinë dhe ekspertizën e nevojshme për të thënë fjalën e saj në çështjet e sigurisë dhe demokracisë në Europë.
Ardi Veliu: Policët mblodhën mbi 104 milionë lekë për të prekurit...
Ardi Veliu: Policët mblodhën mbi 104 milionë lekë për të prekurit...
Πριν 2 ημέρες
Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, tha se Policia e Shtetit vijon të punojë me orare të zgjatura, ndonëse ka kaluar më shumë se një javë nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit. Në një konferencë për media, Veliu falënderoi të gjitha forcat e policisë, që sipas tij, rrezikuan jetën e tyre për të shpëtuar jetë njerëzish nën rrënoja, prej ku arritën të nxirrnin 39, ndërsa më vonë, në bashkëpunim dhe me ekipet që erdhën nga jashtë, shpëtuan të tjerë persona. Më tej, Ardi Veliu zbuloi shumën e mbledhur nga policia për familjet e prekura nga tërmeti, që arrin në 104 milionë e 350 mijë lekë. “Me këtë rast, duke përfituar nga ky komunikim publik, dua të falënderoj një për një, të gjithë punonjësit e Policisë, por edhe familjet e tyre që kontribuuan me vullnet sipas mundësive duke bërë të mundur mbledhjen e shumës 104 milion e 350 mijë lekë, e cila u depozitua ne platformën e-Albania”, tha Veliu.
Termeti/ Këshilla e psikiatres: Truri organi më i dëmtuar, kthejuni hobeve. Komunikoni me fëmijët
Termeti/ Këshilla e psikiatres: Truri organi më i dëmtuar, kthejuni hobeve. Komunikoni me fëmijët
Πριν 2 ημέρες
Pasi vendi ynë u godit nga një tërmet i fuqishëm më 26 nëntor, duke shkaktuar viktima dhe njerëz të lënduar, frika dhe paniku ‘mbërthehu’ qytetarët. Qindra qytetarë braktisën banesat e tyre nga frika e lëkundjeve, ndërsa iu drejtuan hoteleve, fjetën në makinë apo dhe u larguan në qytete të tjerë. E tashmë kur kanë kaluar 10 ditë nga tërmeti, ka njerëz të tmerruar që nuk janë kthyer ende në normalitet. E ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në ‘News24’ psikiatria Arjana Rreli, pohoi se frika që përjetuan qytetarët është një fazë normale, por pavarësisht këtij fakti të gjithë duhet t’i kthehemi jetës së përditshme. Sipas Rrelit, truri ka qenë organi më i goditur nga tërmeti shkatërrimtar, që la pas 51 persona të pajetë dhe mbi 700 të plagosur.
Nënkryetari i Bashkisë Tiranë: Bonusi i qirasë për familjet e prekura nga tërmeti kalon që të hënën
Nënkryetari i Bashkisë Tiranë: Bonusi i qirasë për familjet e prekura nga tërmeti kalon që të hënën
Πριν 2 ημέρες
Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës Andi Seferi deklaroi në News24 në rubrikën “Opinion” se procesi i ndihmës për familjet dhe qytetarët e prekur nga tërmeti nuk përfundon me bonusin e qirasë. Seferi tha se kjo është vetëm një hap i një zinxhiri të tërë. Sa i përket bonusit të qirasë për 554 familje ai deklaroi se që të hënën do jenë në llogaritë e aplikantëve. “Është një punë e madhe që po finalizohet hap pas hapi. Dje ishte vetëm hapi i parë i bonusit të qirasë sa i përket 554 familjeve. Dhënia e bonusit, është proces zinxhir që nga dita e parë kur ndodhi tërmeti, me verifikimin. Janë 650 pallate dhe 3200 shtëpi. Inspektim do të thotë kalim pranë tyre, verikim në hallkat e para të procesit dhe nga ana tjetër cilat janë banesa që konsiderohen ta pabanueshme kalojnë në hallkën tjetër. Është një proces që vazhdon. Nuk është vetëm bonusi. Jemi dita-ditës pranë tyre”, deklaroi Seferi.
Çfarë ndodh në zyrë? Rama në Bratislavë për Presidencën e OSBE, korrigjon fjalimin
Çfarë ndodh në zyrë? Rama në Bratislavë për Presidencën e OSBE, korrigjon fjalimin
Πριν 2 ημέρες
Kryeministri Edi Rama ndodhet në Bratislavë ku Shqipëria merr sot presidencën e OSBE-së. Në videon e postuar prej vetë kryeministrit në profilin zyrtar të tij në “Facebook”, ai shihet në zyrë me këshilltarët e tij, teksa jep porositë e fundit për fjalimin që do të mbajë. Hapet dera e zyrës, “Përfaqësuesi special i zyrës së kryetarit në detyrë të OSBE”, Rama me këmbët mbi tavolinë iu jep porosi këshilltarëve, ndërkohë që vjen edhe kafja e gjatë.
Pacolli bën premtimin në Krujë:  Do ndërtoj një pallat për 3 muaj!
Pacolli bën premtimin në Krujë: Do ndërtoj një pallat për 3 muaj!
Πριν 2 ημέρες
Kryeministri Edi Rama ishte mbrëmë në Krujë dhe Thumanë, ku vizitoi familjet e prekura nga tërmeti katastrofik i 26 nëntorit. Gjatë kësaj vizite, Rama shoqërohej nga zv.kryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, dhe deputetja Eglantina Gjermeni. Në takim Pacolli, i cili ka dhuruar 1 milion euro për të prekurit nga tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri, bëri një tjetër premtim për këta banorë, që ishin ndër më të prekurit nga tërmeti, teksa tha se do të ndërtojë vetë banesa për ata që mbetën pa çati në kokë. "Aty ku ka pallate mirë është me zbrit poshtë, për të hapur hapësirë, se Kruja është qytet turistik. Vendosim dhe një fond ne dhe bëjmë një operacion që të dalë edhe qyteti i fituar. Rregullon kualitetin e jetës, më mirë në rrafsh ku krijohet një infrastrukturë tjetër, që ka afër shkollën e kopshtin", tha Pacolli. Më tej, Pacolli shtoi se ka nisur nga puna për të bërë projektin e pallateve, ndërsa tha se nëse nuk krijohen pengesa, ata do të jenë gati për 3 muaj. "Nëse nuk ka pengesa në rastin më të mirë, një pallat, 45 banesa nga 80 metra katrorë, për 3 muaj duhet të kryhet", tha ai.
U dëmtua rëndë nga tërmeti, Këshilli Bashkiak miraton vendimin për shembjen godinës 15 në QS
U dëmtua rëndë nga tërmeti, Këshilli Bashkiak miraton vendimin për shembjen godinës 15 në QS
Πριν 2 ημέρες
Këshilli Bashkiak i Tiranës ka pranuar akt-konstatimin e Institutit të Ndërtimit që e shpall të pabanueshme Godinën nr.15 në Qytetin Studenti, si pasojë e tërmetit të 26 nëntorit dhe ka vendosur që ta shembë atë për të mos rrezikuar jetën e banorëve. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj në fjalën e tij bëri të ditur se godina 15, ashtu si edhe dy godina të tjera në Qytetin Studenti, për shkak të amortizimit kanë pësuar dëmtime të rënda nga tërmeti i javës së shkuar, çka ka detyruar specialistët dhe inxhinierët e Institutit të Ndërtimit që ta shpallin atë të pabanueshme dhe një rrezik potencial për banorët që e kanë zaptuar.
"Kemi ngritur çader, s’kemi ku qendrojme"/ Demtimet e banesave ne ndroq flasin banoret
"Kemi ngritur çader, s’kemi ku qendrojme"/ Demtimet e banesave ne ndroq flasin banoret
Πριν 2 ημέρες
"Kemi ngritur çader, s’kemi ku qendrojme"/ Demtimet e banesave ne ndroq flasin banoret
Mbledhja e qeverise/ Rama: Sot kalojmë vendimin, jo shpërblime e para për darka e valle
Mbledhja e qeverise/ Rama: Sot kalojmë vendimin, jo shpërblime e para për darka e valle
Πριν 2 ημέρες
Një tjetër vendim që miraton sot qeveria ka të bëjë me ndalimin e përdorimit të fondit të veçantë për vitin buxhetor për veprimtari social kulturore dhe shëprblime punonjësish. Kryeministri Edi Rama në mbledhjen e sotme tha se qeveria nuk ka detyruar asnjë punonjës të japë para me detyrim për familjet në nevojë por se nuk do të ketë fond nga institucionet buxhetore apo jo buxhetore për shpërblime e darka e valle. “Edhe diçka që lidhet me vendimin që do kalojmë një ndryshim në vendimin nr. 929 për krijimin dhe përdorimin e fondit të veçantë të ndryshuar. Është një vendim që ndalon rreptësisht përdorimin e fondit të veçantë për vitin buxhetor për veprimtari social kulturore dhe shpërblime punonjësish në institucione për Vitin e Ri, ato që bëhen zakonisht. Me këtë rast dua t’i falënderoj të gjithë ata që kanë marrë pjesë në dhurim, kryetarë bashkish, drejtues institucionesh, punonjës. Refuzoj shpifjen tjetër që ne kemi detyruar gjithë punonjësit të japin lekë nga rroga se s’kemi lekë. Kjo është pavërtetë. Asgjë nuk është bërë në mënyrë detyruese. Të gjithë janë ftuar të japin kontribut vullnetar. Ne vetë i dedikuam rrogën e nëntorit. Askush nuk duhet të dedikojë fond nga institucione buxhetore apo jo buxhetore, nga institucione publike të krijuar me ligj të posaçëm, nga institucione të qeverisjes vendore, njësi të fondeve speciale ndërmarrje e shoqëri tregtare me kapital mbi 50% shtetëror në varësi të institucioneve qendrore e vendore për Vitin e Ri, për darka e për valle, përkundrazi duhet të organizoheni të gjithë që gjitha institucionet të ndajnë një pjesë të kohës, të festave me njerëzit që janë atje, të shkojnë, t’i vizitojnë, të çojnë dhurata për Vitin e Ri për fëmijët”, deklaroi Rama.
Kreu i ekspertëve izraelitë: Ikim  vetëm kur të kthehet normaliteti
Kreu i ekspertëve izraelitë: Ikim vetëm kur të kthehet normaliteti
Πριν 2 ημέρες
Aurora Golemi - 1000 familje në Durrës e kanë bërë gjumin e qetë pas shumë ditëve, pasi ekipi me inxhinierë dhe ekspertë izraelitë u tha se banesat e tyre janë të sigurta. Kolonel Golan Vach, drejtues i njësisë së kërkimit dhe shpëtimit i Ushtrisë Izraelite, tha për "News 24" se vetëm ditën e djeshme kanë inspektuar 35 godina në qytetin e Durrësit, ku 90% e tyre ishin të sigurta dhe pa probleme. Ekipi, i përbërë nga 10 persona, po përqendrohet në inspektimin e ndërtesave për të zbuluar nëse struktura e tyre ka mbetur e shëndoshë pas tërmetit. Deri tani keni inspektuar banesa në Durrës? "Po ne dje ne kemi inspektuar në Durrës 35 ndërtesa, jam i lumtur t'u them se më shumë se 1000 familje u autorizuan të ktheheshin në banesat e tyre. Më shumë se 90% e godinave që ne inspektuam kishin kodin jeshil, që do të thotë janë të banueshme për banorët". Koloneli izraelit, i cili gjatë 15 viteve të fundit ka qenë i pranishëm në Meksikë, Haiti, Nepal e së fundmi në Brazil për të dhënë asistencën e tij në përballimin e katastrofave natyrore, deklaroi se kanë një plan konkret që prej dy ditësh po e vënë në zbatim. Ekipi do të këshillojë autoritetet lokale se si të menaxhojë fatkeqësinë. "Kemi ekspertizën që konsultohemi direkt në Izrael, kemi interaktivitet me ta të vazhdueshëm. Ata i përgjigjen pyetjeve tona. Ne jemi këtu që të japim kontributin tonë me eksperiencën që kemi sigurisht në fatkeqësitë natyrore dhe në luftëra. Ne kemi një plan për të bashkëpunuar për të gjitha nevojat, jemi këtu për të ndihmuar qeverinë shqiptare dhe autoritetet për të planifikuar hapat e ardhshëm duke u bazuar tek të dhënat e mbledhura deri më sot. Ne kemi një pajisje qe e quajmë "Harta e dhimbjes" ajo vendos të gjitha të dhënat së bashku dhe të nxjerr në pah problematikat reale. Kështu vendosen piketat tek prioritetet dhe fokusojmë fuqitë dhe burimet në vendet e duhura. Gjëja e dytë është kur inxhinieri vjen me kontraktorin, i cili bën gati rregullimet përfundimtare të nevojshme nëpër banesa në mënyrë që njerëzit mos të rrinë jashtë banesave vetëm se banesa e tyre ka nevojë për rregullime të vogla", u shpreh koloneli për "News24". Koloneli theksoi se kanë sjellë me vete gjithë diturinë dhe eksperiencën e duhur, të cilën po ua përcjellin inxhiniereve shqiptarë. "Kemi sjelle me vete disa koncepte të thjeshta që do të jenë së pari, shumë të nevojshme për inxhinierët shqiptarë, kur të ikim ne ata do ta dinë se çfarë do të bëjnë. Ne do të lëmë metodologjinë në terren për ta, ata do të dinë ta zbatojnë shpejt dhe në mënyrë profesioniste dhe t'i bëjnë qytetarët të jenë të sigurt. Ata do të kthehen shpejtë në banesat e tyre. Nesër do të trajnojmë një grup të madh me inxhinierë shqiptare", shtoi ai. "News 24" ndoqi inspektimin e ekipit izraelit në një pallat në Durrës, ku me shpejtësi fotografitë dhe informacioni i dërgohej në kohë reale kolegëve në Izrael për të vendosur për fatin e pallatit, nëse ishte i sigurt apo i pabanueshëm. "Këtu jemi në mes të një inspektimi, u dërgojmë në kohë reale kolegëve tanë në Izrael fotografitë dhe kështu ndajmë me ta edhe opinionet tona. Dëmi në këtë banesë nuk është aq serioz, kemi parë më keq, por është vetëm një pikë në kolonën brenda, e cila do të inspektohet më mirë",-theksoi Golan Vach. Në fund, koloneli Vach u shpreh se do të qëndrojnë pranë popullit shqiptar, derisa të rikthehet normaliteti. "Dua t'i them popullit shqiptar se populli hebre nuk harron se çfarë keni bërë për ta në Holokaust. Dhe shteti i Izraelit gjithmonë i paguan borxhet. Qëndroni të sigurt dhe ju ndihmoftë Zoti dhe se do të jemi me ju për aq kohë sa ju duhet që t'i riktheheni jetës normale", tha koloneli Vach.
Humbi nën rrënoja gruan, vajzën dhe mbesën,  oficeri i policisë: Diena më foli, më kërkoi ndihmë
Humbi nën rrënoja gruan, vajzën dhe mbesën, oficeri i policisë: Diena më foli, më kërkoi ndihmë
Πριν 2 ημέρες
Klodiana Lala - 30 sekonda… Vetëm 30 sekonda fatale mjaftuan për të shkatërruar vatrën e ngrohtë familjare të Ajet Meçjas. Tërmeti i orëve të para të 26 nëntorit e goditi fort oficerin e policisë. Ai humbi gruan, Rozën, vajzën e vetme, Dienën dhe mbesën e mitur, Esielën. Të hënën, gjashtë ditë pas tragjedisë, që shkaktoi 51 viktima dhe 900 të plagosur, Ajet Meçjan e gjejmë mes lotësh, përpara pallatit 6-katësh te Kryqi i Kuq në Durrës, ku ai banonte me bashkëshorten, godinë të cilën lëkundjet sizmike e shkatërruan tërësisht. Prej andej, ai mundi të dalë i gjallë, por fati i keq deshi që nën rrënoja të mbeteshin tri femrat më të shtrenjta të jetës së tij. "Përse nuk mbeta dhe unë brenda"? - thotë ai. Në bisedë Ajeti rrëfen se Diena pasi ndjeu lëkundjet e para të tërmetit, diku rreth orës 22.30 e telefonoi dhe i tha se do të shkonte të flinte te prindërit. "Diena më mori dhe tha po vij te ju, sepse ndihem më e sigurt", tregon Ajeti. Erdhi pranë tyre, e aty për fat të keq, mbylli sytë përjetë. Ai thotë se e bija, që pas vdekjes së bashkëshortit, Dorit, vuante shumë, por kohët e fundit sikur po e merrte veten. "Dori ishte një njeri i jashtëzakonshëm. Piktor i talentuar. Një djalë që e plotësonte Dienen. Ishte dramë e madhe vdekja e tij për ne. Vajza e vuajti shumë humbjen e tij, por kishte nisur pak e nga pak ta merrte veten. Ne ishim gjithmonë pranë saj". Ajetin e takova në Durrës para pallatit të shembur në orën 05.10 minuta të mëngjesit të 26 nëntorit. Ishte tërësisht i shokuar. I gjakosur te gjunjët. Mbi të gjitha i traumatizuar. Ai vendosi të fliste përpara kamerës. Kërkonte ndihmë. Donte të ndërhyhej, sa më parë për të shpëtuar të afërmit e tij dhe çdo person që dergjej nën rrënoja. "Diena më foli. Më kërkoi ndihmë. E pyeta po vajza si është: më tha e kam në gjoks. Por mamin nuk e shoh, më tha", kujton mes lotësh Ajeti. Ai bëri çmos t'iu vijë në ndihmë, por ishte e pamundur, sepse për këtë duheshin mjete, duheshin njerëz të specializuar. Orët në vijim ishin fatale. Diena Karaxha u nxor me shenja jete, pas një operacioni kërkim-shpëtimi që zgjati 14 orë. Zjarrfikësit shqiptarë e të huaj shpjeguan se ajo ishte bllokuar te këmbët nga një bllok betoni. Dy orë me parë u nxor e pajetë e bija, Esiela. Diena nuk ia doli dot. Ajo ndërroi jetë në spital. Ishin momente tragjike për Ajetin. E takova po atë mbrëmje oficerin. Ishte rikthyer pranë pallatit të rrënuar, për të pritur lajme prej andej, se mos bashkëshortja e tij mund t'ia dilte. Ende nuk e dinte që Diena kishte ndërruar jetë. Vajtonte për mbesën. Lajmin e kobshëm do ta mësonte pak më vonë. Një javë më vonë Ajeti më tregon se u rikthye tek pallati, sepse dhimbja po e mbyt e duke e parë nga afër atë vendrrënojë, i duket sikur i zgjohen kujtime. E ka krejt të pamundur të pranojë se ka humbur familjen. Pranë pallatit të vdekjes u rikthyen edhe familjarët e Eduart Reçit, i cili për fat të keq nuk mundi t'i mbijetonte tragjedisë, bashkë me gruan Dolorën e dy fëmijët, Kristi (studentja ekselente e Mjekësisë) e Klausi. Në përkujtim të tyre u vunë në rrënoja tufa me lule dhe u ndezën qirinj. Ata nuk flasin, por në sy e shprehin dhimbjen e madhe. Oficeri u përqafua me ta. Më përqafoi edhe mua. Me rrodhën lotët, kur më falënderoi. Ai nuk harroi të falënderonte të gjithë kolegët e mi të terrenit. Ndjeva që ishte përqafimi i një babai me zemër të plagosur. Mua, asnjëherë s'më kanë munguar përqafimet atërore, por ai i komisar Ajetit ishte krejt ndryshe.
Nderrimi i kryeprokuroreve, Arta Marku i dorëzon detyrën Olsian Çelës
Nderrimi i kryeprokuroreve, Arta Marku i dorëzon detyrën Olsian Çelës
Πριν 2 ημέρες
Nderrimi i kryeprokuroreve, Arta Marku i dorëzon detyrën Olsian Çelës
Dëmet nga tërmeti, kryeprokurori i ri Olsian Çela bën premtimin e parë
Dëmet nga tërmeti, kryeprokurori i ri Olsian Çela bën premtimin e parë
Πριν 2 ημέρες
Një ditë pas betimit nga Kuvendi i Shqipërisë, Olsian Çela ka marrë sot detyrën e Prokurorit të Përgjithshëm. Në fjalimin e tij të parë si kryeprokuror, Çela pohoi se qëllim i këtij institucioni duhet të jetë rritja e besimit të qytetareve. Teksa falënderoi për punën përgjatë këtyre dy vitet të paraardhëses së tij Arta Marku, Olsian Çela tha se ish-kryeprokurorja punoi në një faze shumë të vështirë tranzicioni që po kalonte vendi. Mes të tjerash, Çela u ndal edhe tek situata në vend pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit, ndërsa beri edhe premtimin e tij te pare, duke shtuar se; qytetarët presin që drejtësia të vihet në vend. “Sot është më e rëndësishme se kurrë më parë transparenca që si institucion duhet të sigurojmë ndaj mediave dhe publikut. E falënderoj zonjën Marku për punën e bërë në këto dy vite. Në një fazë tranzicioni ajo ka bërë më të mirën e mundshme në këto kushte. Tani hyjmë në një fazë të re, në krijimin e institucioneve të reja të drejtësisë ku prokuroria ka pësuar ndryshime rrënjësore. Kjo kërkon konceptim të ri. Ekziston mbështetja dhe kemi kapacitete që t’i japim vendit një të ardhme më të mirë, që të mundësohet që Shqipëria të bëhet pjesë e familjes europiane, ku rezultatet e punës tonë kanë rëndësi të jashtëzakonshme.
U dëmtua rëndë nga tërmeti, miratohet shembja e godines 15 ne QS. Rama: Zaptuesit te ikin
U dëmtua rëndë nga tërmeti, miratohet shembja e godines 15 ne QS. Rama: Zaptuesit te ikin
Πριν 2 ημέρες
Këshilli Bashkiak i Tiranës ka pranuar akt-konstatimin e Institutit të Ndërtimit që e shpall të pabanueshme Godinën nr.15 në Qytetin Studenti, si pasojë e tërmetit të 26 nëntorit dhe ka vendosur që ta shembë atë për të mos rrezikuar jetën e banorëve. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj në fjalën e tij bëri të ditur se godina 15, ashtu si edhe dy godina të tjera në Qytetin Studenti, për shkak të amortizimit kanë pësuar dëmtime të rënda nga tërmeti i javës së shkuar, çka ka detyruar specialistët dhe inxhinierët e Institutit të Ndërtimit që ta shpallin atë të pabanueshme dhe një rrezik potencial për banorët që e kanë zaptuar. Ndaj ai bëri të ditur se ashtu siç edhe po veprohet me shumë ndërtesa të tjera që kanë pësuar dëmtime në strukturë, edhe kjo godinë do të prishet. “Kemi marrë tre akt konstatime nga Instituti i ndërtimit, të cilat dëshmojnë se godinat 15, 18 dhe 19, në Qytetin Studenti janë të dëmtuara përtej ç’mund të riparohet, kanë dëmtime në strukturë. Fillimisht do të marrim vendim vetëm për godinën numër 15, kurse relacionet për 18 dhe 19 do t’i keni tek takimi sot pasdite. Janë tre godina të cilat nuk banohen nga studente, tejet të amortizuara, të zaptuara në vitin 1991. Ka 30 vite që rrinë të zaptuara.
Basha viziton banorët e prekur nga tërmeti në Lezhë: Milionat e oligarkëve...
Basha viziton banorët e prekur nga tërmeti në Lezhë: Milionat e oligarkëve...
Πριν 3 ημέρες
Kryetari i PD Lulzim Basha ka vizituar banorët e prekur nga tërmeti në Lezhë. Basha shprehet se ka takuar banorët, është njohur nga afër me problematikat që ata kanë, ndërsa shtoi se paratë që ndahen për oligarkët, duhet të ndahen për të pastrehët. Postimi i Lulzim Bashës: Sot në Lezhë takova banorë që janë në dilemë të rikthehen apo jo në banesat e tyre të dëmtuara sepse ende nuk është bërë vlerësimi përfundimtar nëse janë të banueshme. Është shumë e rëndësishme të bëhet gjithçka për të zbutur tronditjen e madhe që shkaktoi tërmeti i 26 nëntorit dhe të rikuperojmë pasojat që la pas në mijëra banesa të dëmtuara dhe të shkatërruara. Ka nevojë urgjente të shtohen grupet e vlerësimit. Edhe pse kanë kaluar 10 ditë nga tërmeti, ende në shumë banesa nuk është bërë vlerësimi duke lënë banorët në pasiguri.
“Jeni gërmadhat e…”, Rama i ashpër me opozitën: Ju jeni pasojat e tërmetit të opozitës jashtë
“Jeni gërmadhat e…”, Rama i ashpër me opozitën: Ju jeni pasojat e tërmetit të opozitës jashtë
Πριν 3 ημέρες
Me një gjuhë të ashpër dhe ironike, kryeministri Edi Rama i bëri thirrje opozitës parlamentare të mbajë me nder karrigen në Parlament dhe të mos bëhet si opozita jashtë, që sipas tij, thotë vetëm “vjedhje, vjedhje”. Duke iu drejtuar deputetëve opozitarë në Kuvend, Rama tha se shumica e tyre nuk dinë të flasin, ndërsa shtoi se ata janë pasojat e tërmetit të opozitës, duke shtuar se, nëse opozita bie, ata janë gërmadhat. “Po pati mundësi këto muhabetet e rrugës i lini jashtë këtij vendi. Mos hajdeni këtu edhe të na bëni si më të zotë se ata. Se nuk jeni më të zotë se ata. Shumica prej jush nuk dinë të flasin. Shumica prej jush kanë problem me vendosjen e kallëzuesit në vendin e duhur. Ju jeni pasojat e tërmetit të opozitës. Ra opozita, gërmadhat jeni ju. Mbajeni me nderë këtë karrige në Parlament, shtrëngojeni dhe mbajeni me nderë, mos u bëni më keq se ata që ikën, se ata flisnin më mirë se ju. Mos hajdeni këtu të thoni vodhi, s’vodhi. Ne do dëshmojnë me vepra, që ata që kanë nevojë për mbështetje të marrin mbështetje, dhe ata që duan strehë të marrin strehë. Ata nuk do të rrinë në hotel, derisa t’iu bëhet shtëpia, por nga janari do të kalojnë në apartamente, që do t’i marrim ne me qira për ta. Solidariteti shqiptar është afatshkurtër, e dini ju, se po ta kishim afatgjatë, do të ishim si Izraeli. Ne i lutemi Zotit, kur na duhet për të kaluar lumin, po kur jemi matanë lumit i themi Zotit ‘kush je ti, se s’na duhesh’”, tha Rama nga foltorja e Kuvendit.
“Tani këtu e kam meraku”/ Inxhinierja Bozo takohet me Ramën
“Tani këtu e kam meraku”/ Inxhinierja Bozo takohet me Ramën
Πριν 3 ημέρες
Kryeministri Edi Rama ka pritur në zyrën e tij inxhinieren Luljeta Boza, e cila qetësoi njerëzit pas dramës së tërmetit tragjik së 26 nëntorit. Bozo u shpreh se duhet një ekspertizë për dëmet që ka krijuar tërmeti, pastaj të shyrtohen nëse banesat duhen shembur apo jo. “Jeni një burim sigurie më shumë për njerëzit.”- i tha Rama inixhineres, ndërkohë që Bozo shpalosi edhe idenë e saj për ndërtimin e pas tërmetit. “Iku kjo e para ata që u shpëtuan, u shpëtuan. Njerëzit u futën. Mirë, keq. Tani fillon ekspertiza. E kam merakun këtu sepse nuk ka një grup në institut që ti mbulojë të gjitha. Shkon i huaji thotë që mban pallati, ndërsa shkon pushteti vendor dhe i vë shiritin.”- u shpreh Bozo.
Kuvendi zgjedh kryeprokurorin e ri Olsian Cela ne krye
Kuvendi zgjedh kryeprokurorin e ri Olsian Cela ne krye
Πριν 3 ημέρες
Kuvendi ka zgjedhur sot Kryeprokurorin e ri të Përgjithshëm. Me 101 vota pro, është zgjedhur në krye të Prokurorisë së Përgjithshme Oslian Çela. Kundër Çelës kanë votuar vetëm 2 deputetë, ndërsa 10 të tjerë kanë abstenuar. Menjëherë pas votimit të deputetëve, Çela ka bërë betimin në foltoren e Kuvendit, duke marrë zyrtarisht detyrën.
Deputeti Gjuzi: I bëj pyetje presidentit të tha dikush? Takove dikë në Athinë? I tha Ramës...
Deputeti Gjuzi: I bëj pyetje presidentit të tha dikush? Takove dikë në Athinë? I tha Ramës...
Πριν 3 ημέρες
Deputeti Kujtim Gjuzi ka propozuar që deputetët të lenë pagën e tyre për të prekurit nga tërmeti i 26 nëntorit. Sipas Gjuzit, zona ku u regjistrua goditja është vija bregdetare e Lalzit, e cila është mbingarkuar me ndërtime. “Ne mbajtëm një minutë heshtje, por unë kam një pyetje, ishte tërmet natyror apo artificial? Pse është artificial? Sipas neve që kemi studiuar në universitetin bujqësor në sizmik, bllokimi i vijës bregdetare nga betoni sidomos në Lalz nis kur Meta ishte kryeminister dhe një biznemen që vazhdon të ndërtojë atje. Një muaj më parë kam dalë në Lalz dhe kam thënë pse vazhdoni të betonizoni këtë zonë, që është kënetore deri në grykëderdhjen e Ishmit? Lumenjte Erzen, Lana dhe të gjithë këto bashkohen në atë që quhet gropa e zezë me të vjetrën. Unë jam 60 vjec, kryeministri është 55 ndoshta se di mirë por ajo ishte zona ku shkarkojnë të gjitha prurjet e reshjeve në 60 ditë. Këto prurje të vargmalit sjellin atë që quhet zona e përmbytur Albanopolis, ju që s’keni studiuar mirë, shkoni shifeni çik. Ne jemi në zonën qendër mbajtëse të minierës së Kasharit, Vallias dhe Manzë, i gjithë ky ka poshtë qymyre dhe këto sjellin atë që quhet llorbë. E gjitha zona poshtë ka krijuar një digë me 4 m thellësi. Shkoni drejtohuni sizmiologëve po ku keni kohë ju me studiu, ju e keni mendjen të bëni ndonjë PPP të merrni ndonjë lekë. Ju vjen për të qesh se s’ju ka vdek njeri në shpi se i keni vilat këtj nga kodrat, ju lutem shumë mos u zgerdhini, boll u zgërdhitë. Zoti kryeminister unë do ju kërkoja të jeni non stop me qytetarët, në pallatet me tulla silikat që ranë atje e kishit sinjalin, por presidenti paska parashikuar që do vijë tërmeti I bëj pyetje presidentit të tha dikush? Takove dikë në Athinë? I tha Ramës bëj gati buxhetin? Po ti e di zoti President si shkojnë llogaritë e qymyreve poshtë kur mbushen me ujë se je ekonomist. Megjithatë ju garantoj qytetarëve që s’mundet më në këtë pellg tërmete që kapin 6.1 rihter. Qytetarët s’duhet ta lëshojnë më vendin por të gjithë bashkë me kryeministrin ju them propozoj rrogën time në janar në dt 3 do e çoj për viktimat”, tha Gjuzi.
“Si nuk u shembën muret këtu, po nuk bie…”, shpërthen Lefter Maliqi: Vijnë këtu qajnë, por..
“Si nuk u shembën muret këtu, po nuk bie…”, shpërthen Lefter Maliqi: Vijnë këtu qajnë, por..
Πριν 3 ημέρες
Me tone të forta, deputeti i opozitës së re Lefter Maliqi ka shpërthyer në akuza ndaj qeverisë ‘Rama’ në lidhje me fatkeqësinë natyrore me të cilën po përballet vendi pas tërmetit të 26 nëntorit, që mori 51 jetë njerëzish. Nga foltorja e Kuvendit Maliqi i ka bërë thirrje ndërkombëtarëve, SPAK-ut dhe BKH-së që të hetojnë lidhur me pasojat që shkaktoi tërmeti si dhe pasurinë e ministrave dhe ish-ministrave, ndërsa pohoi se kryeministri Edi Rama duhet të jepte dorëheqje. Po ashtu ai tha se ndjen keqardhje që tërmeti mori jetë të pafajshme njerëzisht dhe nuk ra ndonjë mur në Kuvendin e Shqipërisë.
Rifillon mësimi në zonat e prekura nga tërmeti, Shahini: Shkolla provizore për fëmijët në hotele
Rifillon mësimi në zonat e prekura nga tërmeti, Shahini: Shkolla provizore për fëmijët në hotele
Πριν 3 ημέρες
Ministrja e Arsimit Besa Shahini deklaroi se të gjithë nxënësit që janë transferuar bashkë me familjet e tyre nëpër hotele do të vijojnë procesin mësimor nëpër vendet ku janë strehuar. Nga foltorja e Kuvendit Shahini tha se shkollat provizore do të mbahen në një prej hoteleve, ku do të mblidhen një grup nxënësish nga disa vende të tilla strehimi. “4800 nxënës janë prekur nga ky tërmet në forma te tjera, kanë shtëpi të pabanueshme. Dhe 620 mësues kanë situatë të ngjashme. Kemi 31 shkolla të dëmtuara. Kjo ishte arsyeja që të shtyjmë fillimin e mësimit. Në 9 qarqe të Shqipërisë ku nuk shpallën gjendjen e jashtëzakonshme, mësimi nisi më 2 dhjetor. Ndërkohë që në Lezhë, në Krujë e Kamës do të nis më 5 dhjetor mësimi. Kemi bërë kontrolle ë tri qarqe ku kemi shpallur gjendjen e jashtëzakonshme. Për 31 shkollat publike që janë jashtë funksionit, kemi bërë plan të detajuar për të transferuar nxënësit në institucione të tjera. Kemi bërë një plan të detajuar për daljet emergjente nëse ka lëkundje. Por edhe për të krijuar një ambient të ngrohtë kur të shkojnë në shkollë. Duhet të jemi të përgatitur, jo se priten lëkundje të mëdha, por për çka mund të ndodhë në të ardhmen.
“Nuk bëhet vaji i korbit në ditë zie” Balla në parlament: Koha të reflektojmë
“Nuk bëhet vaji i korbit në ditë zie” Balla në parlament: Koha të reflektojmë
Πριν 3 ημέρες
Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla apeloi deputetët e opozitës në sallë që të mos bëjnë atë që e quajti, vaji i korbit në ditë zie. Ndërsa bëri një bilanc të dëmeve e falënderoi ekipët e kërkim shpëtimit për solidaritetin ndaj Shqipërisë, Balla kërkoi reflektimin e opozitës për të qënë bashkë në përballimin e kësaj situate. “I them kolegut të ri në Shqipëri nuk bëhet korbi në ditë zie, as vaji i korbit. Shqipëria prej 26 nëntorit po kalon një nga momentet më të vështira, më të hidhura. Tërmeti i tmerrshëm që goditi Shqipërinë e që u shoqërua me një bilanc tragjik, përbën një sfidë që shkon përtej mundësive të qeverisë sonë, e të kombit tonë.
Luan Rama thirrje: Zonja prokurori çfarë bëtë pas tërmetit të 21 shtatorit?
Luan Rama thirrje: Zonja prokurori çfarë bëtë pas tërmetit të 21 shtatorit?
Πριν 3 ημέρες
Zëvendës kryetari i LSI-së Luan Rama i ka drejtuar disa pyetje sërish sot Prokurorisë duke i kërkuar informacione mbi hetimet pas tërmetit të 21 shtatorit, që e cilëson paralajmërimi i natyrës për tërmetin e 26 nëntorit. Në një deklaratë për media nga selia e LSI-së, Luan Rama tha se Shqipëria prej shtatorit deri tani është goditur nga tërmete të cilat kanë nxjerrë zbuluar mungesën e eficencës, mungesën e përgjegjësisë dhe mungesën e veprimeve korrekte për të mbrojtur e garantuar jetën e qytetarëve.
‘Kishit hall se s’ju nxinte të parin tuaj’, Murrizi ironizon Ramën: S’merreni me bujqësinë...
‘Kishit hall se s’ju nxinte të parin tuaj’, Murrizi ironizon Ramën: S’merreni me bujqësinë...
Πριν 3 ημέρες
Deputeti i opozitës parlamentare Myslim Murrizi nga foltorja e Kuvendit sulmoi ashpër qeverinë se nuk ka dhënë asnjë subvencion për fermerët. Opozitari deklaroi se neglizhenca e qeverisë vjen për faktin se sektori i bujqësisë nuk është dhënë me PPP. Mes ironisë ai tha se kusht për përfituar nga grantet bujqësore ishte që serat të ishin mbi 2.6 metër, ndërsa shigjetoi kryeministrin Edi Rama duke shtuar se; “po ça halli kishit se nuk ju nxinte të parin tuaj kur të hynte aty?”.
Hidhet shorti, këshilltari ligjor i Presidentit: Emrat që hiqen nga lista, anëtarët e rinj të KED
Hidhet shorti, këshilltari ligjor i Presidentit: Emrat që hiqen nga lista, anëtarët e rinj të KED
Πριν 3 ημέρες
Fjona Papajorgji, Vitore Tusha, Arta Marku, Ardian Dvorani janë disa nga anëtarët e rinj të Këshillit të ri të Emërimeve në Drejtësi. Këshilltari ligjor i Presidentit të Republikës Ilir Meta, Bledar Dervishi informoi fillimisht për emrat që hiqen nga lista e kandidatëve për shkak se nuk kanë kaluar vettingun ose janë nën hetim. Ndërkohë mes tyre është edhe ish-anëtari i Gjykatës Kushtetuese Besnik Muçi. Arjan Balliu, Arben Vrioni (të shkarkuar), Aleks Nikolli dhe Skënder Damini (nën hetim) janë katër gjyqtarët e tjerë që mbeten jashtë shortit. Referuar informacionit, Presidenti ka axhornuar listën. Ndërkohë që KLP ka rikonfirmuar listën për Presidentin pasi të gjithë kandidatët plotësojnë kushtet për të qenë pjesë e shortit. Nga hedhja e goglave u zgjodhën anëtare të reja të KED nga kandidatët e Gjykatës Kushtetuese Fjona Papajorgji dhe Vitore Tusha. Ndërkohë Marsida Xheferllari u zgjodh anëtare zëvendësuese në KED që përfaqëson Gjykatën Kushtetuese. Po kështu Ardian Dvorani u zgjedh automatikisht anëtar i KED si kandidati i vetëm i Gjykatës së Lartë, i mbetur në detyrë. Arta Marku u zgjodh anëtare e KED nga Prokuroria e Përgjithshme, ndërsa Bilbil Mete anëtar zëvendësues po nga PP.
Dhuroi kursimet për të prekurit nga tërmeti, News24 i dërgon Alesio Cakonit ndihmën e Semona Ndout
Dhuroi kursimet për të prekurit nga tërmeti, News24 i dërgon Alesio Cakonit ndihmën e Semona Ndout
Πριν 3 ημέρες
Kishte mbledhur monedha me ditë, javë e muaj për të realizuar udhëtimin e ëndrrave të saj, një shëtitje në Paris, por i dhuroi kursimet modeste për të prekurit e tërmetit të 26 nëntorit. Është kjo historia sa prekëse e frymëzuese e 6-vjeçares, Semona Ndou, e cila bashkë me familjen e saj jeton në Firence te Italise. Ka qenë halla e saj, e cila e ka sjellë në redaksinë e News24, porosine e vogëlushes. Në kavanoz ishin rreth 70 mijë lekë, të cilat stafi i televizionit vendosi t’ia dhuroje Alesio Cakonit, 10-vjecarit nga Thumana qe gjate kesaj tragjedie humbi te motren 15-vjecare dhe babain, ndërkohë që nëna e tij vazhdon të jetë nënkujdesin e mjekëve në spitalin e traumës. Në kavanozin ku Semona ka ruajtur kursimet e saj, kishte edhe një mesazh, shkruar bukur prej saj me shkrim dore. “Për të gjithë bashkëatdhetarët e mi që u tronditën nga tërmeti, unë jap kursimet e mia për t’i ndihmuar me keqardhje nga Firence. Semona”. Alesio mirëpriti gjestin e bashkëmoshatares së tij dhe e falenderoi atë nga zemra. Alesio Cakoni tashmë gezon shëndet të plotë. Ai ka mësuar tashmë se tërmeti i 26 nentorit, i ka marrë dy nga njerëëzit e tij më të dashur, babanë dhe motrën. Djali dhe nëna e tij i mbijetuan tërmetit dhe u dërguan në spital. Pasi doli nga spitali 10-vjecari u ka kërkuar të afërmve ta conin në Thumanë, për të takuar forcat e ushtrisë shqiptare, të cilët i falenderoi që i kishin shpëtuar nënën e tij. Në emër të djaloshit 10-vjecar është hapur një llogari bankare, ku ata që dëshirojnë ta ndihmojnë mund të kontribuojnë për të.
Durres/ Brenda pallatit me 250 familje, 1000 banorë, mure të shkëputura që rrezikojnë seriozisht
Durres/ Brenda pallatit me 250 familje, 1000 banorë, mure të shkëputura që rrezikojnë seriozisht
Πριν 3 ημέρες
Pallati ka demtime shume te medha ne mure po kollonat mbajtese kane dale te sigurta nga eksperte spanjolle. Brenda pallatit te ndertuar ne 2009 ka mure te shkeputura bllok dhe qe rrezikojne seriozisht. Banoret kerkojne ekspertize te sigurise brenda banesave dhe vleresim te demeve ne mure te brendshme e te jashtme. Pallati ka mbi 250 familje afer 1000 banore.
Basha: S’duhet humbur kohë, 150 mln $ për oligarkët t’i kalojnë banorëve të dëmtuar nga tërmeti
Basha: S’duhet humbur kohë, 150 mln $ për oligarkët t’i kalojnë banorëve të dëmtuar nga tërmeti
Πριν 3 ημέρες
Ndonëse kryeministri Edi Rama e dha përgjigjen e tij se asnjë tender publik nuk do të anulohet edhe pasi të nisë procesi i rindërtimit të banesave të shembura nga tërmeti, kryetari i Partisë Demokratike i ka bërë sërish thirrje që 150 milionë dollarët e ndarë sipas tij për 10 oligarkë t’i kalojnë të banorëve të prekur. Teksa ngriti alarmin se dhjetra familje në Rrëzë të Krujës kanë ngelur pa banesa pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit, Basha theksoi se duhen hapa konkretë për zgjidhjen e situatës në fjalë. Përmes një postimi në ‘Facebook’ Basha thekson se pothuajse të gjitha shtëpitë janë të pabanueshme. “Duhet hapa konkretë dhe zgjidhje emergjente sepse gjendja e tyre po rëndohet edhe nga moti i ftohtë. Pa humbur kohë 150 milion dollarët që janë ndarë për 10 oligarkë duhet të kalojnë për banorët e dëmtuar nga tërmeti që sot janë në qiell të hapur.”, shkruan Basha. REAGIMI I BASHËS Dhjetëra familje me fëmijë të vegjël në Rrëzë të Krujës, kanë mbetur krejt të vetëm në përballimin e pasojave që u la tërmeti i javës së kaluar. Për fat të mirë në këtë fshat nuk pati asnjë viktimë, por pothuajse të gjitha shtëpitë janë të pabanueshme. Asnjë masë nuk është marrë për ta. Asnjë ndihmë, asnjë çadër apo ushqim, nuk u ka ardhur nga shteti. Duhet hapa konkretë dhe zgjidhje emergjente sepse gjendja e tyre po rëndohet edhe nga moti i ftohtë. Pa humbur kohë 150 milion dollarët që janë ndarë për 10 oligarkë duhet të kalojnë për banorët e dëmtuar nga tërmeti që sot janë në qiell të hapur. Qeveria duhet të nisë lëvrimin e fondeve për tu ardhur në ndihmë banorëve në zonat rurale për të cilët është e pamundur zhvendosja, në mënyrë që të nisin riparimin apo rindërtimin e shtëpive të shkatërruara.
Spiropali: Shpëtimi gjendet fshehur thellë në shpirtin kombëtar. Ora jonë duhet të ecë përpara
Spiropali: Shpëtimi gjendet fshehur thellë në shpirtin kombëtar. Ora jonë duhet të ecë përpara
Πριν 3 ημέρες
Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin Elisa Spiropali e ka nisur fjalën e saj në Kuvend duke cituar Branko Merxhanin me fjalët se shpëtimi gjendet thellë në shpirtin kombëtar. Duke folur për tragjedinë e rëndë që la pas tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit, Spiropali tha se nuk e ka aspak të lehtë të flasë në këto momente dhe se të gjithë përjetuam orë tmerri por ora jonë nuk duhet të mbetet në ato momente por të ecë përpara. “Shpëtimi nuk gjendet lart në qiellin kombëtar por fshehur thellë në shpirtin kombëtar thoshte Branko Merxhani, mendimtari i shquar shqiptar. Ja pikënisja, të ndriçojmë shkaqet e thella të anarkisë sonë shoqërore që na la trashëgim e shkuara me fenerin e të ardhmes. Ja pika e drejtimit tonë përmbi gërmadhat e Shqipërisë thotë të ngrihemi dhe të mbërrijmë për një Shqipëri të nesërme, të ndritur, jo historike por qytetëronjëse. Sot nuk e kam aspak të lehtë të flas në këtë foltore kur ende nuk zhbërë dhe do jetë e vështirë të zhbëhet hija e dhimbjes së madhe të tërmetit të 26 nëntorit. Një fatkeqësi natyrore që e liga e desh të çirrej dhe me fatkeqësi njerëzore. 51 jetë të humbura, 51 fëmijë, vajza, gra e të moshuar që do t’i kujtojmë si portrete në zemrat dhe jetët tona në rrokullimën e jetës sonë të përditshme, 1000 të plagosur, mijëra të pastrehë, 5000 banesa të shkatërruara, çaste që të mbërthenin aq sa duhej të prisje në pafundësi deri sa të dëgjoje nga mesi i gërmadhave lajmin se në këtë shtëpi ka jetë, apo ai apo ajo shpëtoi, ky fëmijë doli e gjer tek momentet më therëse si ai kur një jetë flijohet për të shpëtuar një tjetër jetë si e moshuara nga Thumana që i bekoi jetën së dyti nipit të saj duke e mbajtur në prehrin e saj e duke e shtrënguar fort mes krahësh. Sigurisht jo të gjithë mbërritën t’i shpëtojnë fëmijët dhe të afërmit e tyre. Të gjithë përjetuam orë tmerri por ora jonë nuk duhet të mbetet në ato momente por të ecë përpara. Sërish duke iu referuar Branko Merxhanit që i referohet Niçes që thotë se çdo popull që të rrojë dhe të tregojë veten në radhë të parë duhet të organizojë kaosin që gjendet brenda unit të tij dhe të vërë rend”, deklaroi Spiropali. Ajo tha më tej se duke mos qëndruar në këtë gjendje ankthi ne duhet të themi patjetër dhe duhet të tregojmë për shpirtin e pamposhtur shqiptar të treguar këtë javë me prova.
Lotet e ministres/ “Nuk kam dëshirë t’i mbaj”, Balluku e prekur në seancë
Lotet e ministres/ “Nuk kam dëshirë t’i mbaj”, Balluku e prekur në seancë
Πριν 3 ημέρες
“Duhet të kisha përgatitur një fjalim politik, për t’iu përgjigjur ankesave të opozitës, por nuk munda”, kështu u shpreh sot ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku në fjalën e saj në parlament, ku shpesh herë iu desh të nderpresë fjalimin e saj, për shkak të ngarkesës emocionale. E përlotur, Balluku solli në vëmendje përjetimet në operacionet e kërkim shpëtim ndërsa kërkohej nën gërmadha. “Opozitës i përulem me respekt shumë të madh por nuk jam emocionalisht gati për tu përgjigjur për ankesat e tyre. Programi që kemi është i shkëlqyer për të ndërruar banesat e reja, pavarësisht se dhimbja nuk kalohet. Jetoj në Ttiranë por më është dashur të ndaj me ata shumë momente. Kemi arritur në Durrës para se të zbardhte, pranë Dy Gjelave gjetëm Dritan Lelin me dy zjarrfikës nga Vlora që kishin arritur para nesh.
Lojerat e fatit vazhdojne?/ Kapen në flagrancë 1 shtetas dhe procedohen penalisht 6 shtetas të tjerë
Lojerat e fatit vazhdojne?/ Kapen në flagrancë 1 shtetas dhe procedohen penalisht 6 shtetas të tjerë
Πριν 3 ημέρες
Vijojnë kontrollet në ambiente të ndryshme, për të evidentuar dhe goditur ushtrimin e aktivitetit të paligjshëm të lojërave të fatit. Arrestohet në flagrancë 1 shtetas dhe procedohen penalisht në gjendje të lirë 6 shtetas të tjerë. Sekuestrohen pajisje që përdoreshin për vendosjen e basteve sportive, si edhe një sasi lekësh, eurosh e dollarësh. Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Korçë, në vijim të punës për vendosjen përpara përgjegjësisë ligjore të shtetasve të cilët ushtrojnë veprimtarinë e paligjshme të lojërave të fatit, bënë arrestimin në flagrancë të shtetasit: N.D., 29 vjeç, si edhe filluan procedimin penal në gjendje të lirë ndaj shtetasve M.B; K.G; P.A., A.F., O.SH., B.L., banues në Korçë. Nga informacione të siguruara në rrugë policore, si edhe gjatë kontrollit që shërbimet e Komisariatit të Policisë Korçë në bashkëpunim me Forcat e Lëvizjes Operacionale të Rendit Publik në DVP-Korçë, ushtruan në lagjen nr.13, në ambjentet e lokalit në përdorim të shtetasit N.D., u gjetën pajisje të cilat dyshohet se përdoreshin për vendosjen e basteve sportive, konkretisht një telefon celular tip “Samsung” model Galaxy J3, dy kuti me zara bixhozi, një tavolinë pokeri, si edhe një sasi prej 82 000 lekë, 105 euro dhe 20 dollarë, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale. Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë për veprat penale “Organizimi i lotarive të palejuara”, “Vënia në dispozicion e lokaleve për lojëra të palejuara” dhe “Fshehja e të ardhurave”.
“Buxheti të rishikohet”/ Hajdari e revoltuar: shumë familje nuk kanë ndihma
“Buxheti të rishikohet”/ Hajdari e revoltuar: shumë familje nuk kanë ndihma
Πριν 3 ημέρες
Me një ngushëllim për familjet që humbën të afërmit e tyre nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntor, dhe urim për shërim sa më të shpejtë të plagosurve, deputetja Rudina Hajdari nuk kurse kritikat në adresë të qeverisë për mënyrën e menaxhimit të situatës. “Dua t’i uroj shërim të shpejtë të lënduarëve. ata janë në zemrat tona në cdo moment. shpreh mirënjohje për cdo vullnetar që ofroi ndihmë, mjekët infermierët e cdo qytetar. Tregua një ndjenjë të pashembull solidariteti e kjo nuk është pak. Mirënjohje për ekipet e emergjencës, Kosovës e vendeve fqinje. Ju nuk reshtët deri në momentin e fundit, për të bërë të pamundurën. Falënderoj edhe mediat e gazetarët e cdo kush që u bashkua. Falenderoj cdo donator, shqiptar brenda e jashtë vendit. Nuk ka vlerësim më të lartë që ne treguam, një model frymëzimi për të gjithë. Kjo ndihmë nga aleatët nuk ishte për elitën po për shqiptarët. do ju jemi gjithmonë mirënjohës, puna e solidariteti juaj nuk ka për t’u harruar kurrë. Ai provoi se themelet njerëzore janë të pakufishme. Sot jemi për të diskutuar edhe për masat që duhen marrë tani e tutje.” -tha Hajdari ndërsa vuri theksin në rishikimin e buxhetit të vitit 2020.
Deputetja shpërthen në lot/ “Unë jam prind, jam nënë, në katër të mëngjesit nuk kishte...”
Deputetja shpërthen në lot/ “Unë jam prind, jam nënë, në katër të mëngjesit nuk kishte...”
Πριν 3 ημέρες
Nuk ka mundur të mbajë dot lotët sot në seancë plenare, deputetja e opozitës, Edlira Hyseni. Me zërin që i dridhej e lot në sy, Hyseni tha se mëngjesin e 26 nëntori, nuk kishte ndarje politike, por të gjithë ishin në emergjencën për t’u kujdesur për jetën. ” Unë jam prind, jam nënë dhe në këtë situatë patëm emergjencën të kujdeseshim për jetën. Në katër të mëngjesit nuk kishte ndarje politike. Njerëzit kanë humbur shumë në të gjitha drejtimet dhe sot Durrësi ka nevojë të rigjejë besimin. Durrësi ka nevojë për një shtet për një qeveri që do t’i përgjigjet, ka nevojë për dashuri. Unë nuk dua të besoj që do preken ato lekë për personat e prekur nga tërmeti. Durrësi ka nevojë edhe për të gjetur drejtësi por prioritet është rikthimi në normalitet. Shkollat në Durrës janë të dëmtuara. Prindërit kanë frikë të rikthejnë fëmijët në shkollë. Kanë rënë pallate që janë ndërtuar në 10-vjeçarin e fundit. Kemi nevojë të besojmë tek qeveria” u shpreh Hyseni.
Buxheti/ A preken pagat e pensionet? Ahmetaj: Programi i rindërtimit pas tërmetit
Buxheti/ A preken pagat e pensionet? Ahmetaj: Programi i rindërtimit pas tërmetit
Πριν 3 ημέρες
Ish-ministri i Financave, Arben Ahmetaj garantoi sot se situata në vend pas tërmetit të 26 nëntorit, nuk do të ketë pasojë në buxhetin e shtetit. Në fjalën e tij në seancë plenare, Ahmetaj tha se edhe pse kostot e rindërtimit pas fatkeqësisë natyrore, janë të mëdha, kjo nuk do të ndikojë në buxhet, asnjë taksë nuk do të rritet dhe asnjë investim i parashikuar apo subvencion për shtresat në nevojë nuk do të cënohet. “Nuk do rrisim asnjë taksë, asnjë taksë, në mënyrë direkte as borxhin s’do e rrisim, por do i përgjigjemi në dinamikë duke nisur nga 1 janari me programin specifik të detajuar të ndërtuar nga vetë kryeministri me ndihmën e komisionit të Ekonomisë e Financave për atë që sot prezantohet si programi i rindërtimit. E theksoj është dinamik, s’ka rritje taksash e që ditën e parë nis me gati 200 milionë USD. Fillojmë me 70 milionë dollarë nga donatorët. Të jeni të bindur do shkojë mbi 150 mln euro mbështetja nga donatorët, shumë shpejt do jetë konferenca e donatorëve iniciuar nga KE. Ky pra është buxheti, thelbi është: 1 program të rëndësishëm rindërtimi që do fokusohet te ndërtimi i banesave në Tiranë, Durrës, Thumanë, Lezhë apo edhe diku tjetër. Paralel do ketë për strehim, që në fillesë në buxhet është 1 miliardë lekë. Kosto e akomodimit në hotel sot është 2.4 milion usd në muaj që përballohet nga qeveria. Rritja ekonomike do duhet të vazhdojë dhe për 1 muaj apo 2 muaj do duhet të kalojë trauma e rëndë që pësuam nga tragjedia, ne do duhet të fokusohemi te zhdukja e pasojave, mos lënia e asnjë qytetari mbrapa, rindërtimi i vendit dhe rritja ekonomike. Ky buxhet që kalojmë ne sot këtu nuk preket, nuk ulet e nuk cënohen shërbime e paga e pensione, zero, asnjë shërbim publik nuk cënohet, asnjë subvencion, ndjekim ritmin vjetor të rritjes. E treta nuk rrit direkt borxhin me operacionet korrente. Vende të tjera u ka kapërcyer me 3 a 4 % të GDP deficiti kur kanë pasur tragjedi të tilla. 200 mld usd nga uragani kaltrina, në Serbi i kërëceu deficiti nga 2 në 5 minus”, tha Ahmetaj.
Rama ne Zonen e plazhint ne Durres shoqerohet nga komisioneri Janez Lenarčič
Rama ne Zonen e plazhint ne Durres shoqerohet nga komisioneri Janez Lenarčič
Πριν 3 ημέρες
Durrës, Zona e Plazhit - Me Komisionerin Europian, Janez Lenarčič, për të parë nga afër pika të goditura prej tërmeti
Banorët në Durrës kërkojnë ekspert për vlerësimin, Rama: Ikja unë po ta kisha fajin për tërmetin
Banorët në Durrës kërkojnë ekspert për vlerësimin, Rama: Ikja unë po ta kisha fajin për tërmetin
Πριν 3 ημέρες
Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar dhe nga Komisioneri i BE-së për Menaxhimin e Krizave, Janez Lenarčič, kanë inspektuar nga afër shkollën “Neim Babameto” në Durrës, e cila do të rindërtohet nga e para, pasi u dëmtua nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit. Pasi takoi nga afër mësuesit e kësaj shkolle, kreu i qeverisë dëgjoi edhe shqetësimet e disa banorëve të kësaj zone, ndërsa diskutoi edhe më një çift bashkëshortësh. Këta të fundit i kërkuan Ramës që dikush të shkonte të inspektonte banesën e tyre, pasi sipas tyre rrezikonte të shembte edhe disa ndërtesa ngjitur. Por ajo çka iu sugjeroi kryeministri ishte që ata të prisnin radhën, pasi ekspertët do të vinin dhe në banesën e tyre. Mes të tjerash Rama tha se do të ishte ai fajtori për tërmetin, do ishte larguar vet nga detyra.
Komisioneri i BE-së për Menaxhimin e Krizave në Tiranë, takon Ramën: Prania ime tregon solidaritet
Komisioneri i BE-së për Menaxhimin e Krizave në Tiranë, takon Ramën: Prania ime tregon solidaritet
Πριν 3 ημέρες
Kryeministri Edi Rama ka pritur sot në Kryeministri Komisionerin e BE-së për Menaxhimin e Krizave, Janez Lenarčič i cili vjen në Tiranë për të ndihmuar për situatën pas tërmetit të 26 nëntorit.Komisioneri i BE-së, Lenarčič tha se prania e tij në Shqipëri është për të treguar solidaritet dhe mbështetje duke premtuar një angazhim të fortë e solid për të bërë gjithçka për të kaluar këtë situatë të vështirë. “Prania ime tregon solidaritet. Synimi është që Shqipëria të mos ndjehet se këtë situatë do e kalojë vetëm. Kemi një angazhim të fortë e solid për të bërë gjithçka që është e mundur në këtë situatë të vështirë”, deklaroi komisioneri europian.
Denaj: Ndryshimet në ligjet fiksale, ja si do të tatohen të dy punësuarit
Denaj: Ndryshimet në ligjet fiksale, ja si do të tatohen të dy punësuarit
Πριν 3 ημέρες
"Nuk ka paketë të mirëfilltë fiskale por disa ndërhyrje në disa ligje fiskale. Ndryshimet janë për uljen e informalitetit dhe evazionit fiskal. Këtu synojmë të përshtatim ligjin me projektin e fiskalizimit. Ndryshimet në ligjin për disa ndryshime në ligjin e të ardhurave, kemi vendosur të mbështesim sektorin automotiv, po ashtu edhe përjashtim nga detyrimet të makinave elektrike. Do të favorizojmë sektorin e sportit, sa i takon sponsorizimeve. Po ashtu pjesë e paketës është edhe tatimi i të dypunësuarve. Nuk është një tatim i ri por që do të tatojmë të dy punësuarit për vlerën totale të të ardhurave. Për taksat kombëtare, kemi propozuar përjashtim nga taksat të dy kategorive. Përjashtim nga taksat të makinave historike, kjo është nje nismë europiane. Sa i takon fiskalizimit, ky projektligj është strategji për përafrimin e ligjit me atë të BE. Ky projekt bën që mbledhja e të ardhura të jetë eficent, si dhe monitorim në kohë reale", tha Denaj
Sejko në Workshopin XIII të Kërkimeve Ekonomike: Politikat tona të suksesshme
Sejko në Workshopin XIII të Kërkimeve Ekonomike: Politikat tona të suksesshme
Πριν 3 ημέρες
Banka e Shqipërisë ka zhvilluar sot Workshop-in XIII të Kërkimeve Ekonomike në Evropën Juglindore. Në fjalën e tij guvernatori i BSH-së, Gent Sejko u shpreh se gjatë këtij seminari do të diskutohen projekte kërkimore të ndërmarra nga Banka e Shqipërisë gjatë këtij viti. “Ky është një aktivitet shumë i rëndësishëm për Bankën e Shqipërisë, pasi të gjitha projektet e diskutuara gjatë dy ditëve të Seminarit janë hartuar për t’i ardhur në ndihmë analizës, vendimmarrjes dhe zbatimit të politikës monetare dhe stabilitetit financiar, si dhe aspekteve të tjera të bankingut qendror.” u shpreh Sejko, ndërsa theksoi se Ky është një aktivitet shumë i rëndësishëm për Bankën e Shqipërisë, pasi të gjitha projektet e diskutuara gjatë dy ditëve të Seminarit janë hartuar për t’i ardhur në ndihmë analizës, vendimmarrjes dhe zbatimit të politikës monetare dhe stabilitetit financiar, si dhe aspekteve të tjera të bankingut qendror. “Bazuar në analiza të kujdesshme dhe rigoroze, politikat tona kanë qenë të suksesshme në ruajtjen e stabilitetit monetar, makroekonomik dhe financiar. Me gjithë vështirësitë e hasura, ekonomia jonë ka regjistruar norma pozitive rritjeje dhe sistemi ynë bankar ka qenë i qëndrueshëm. Sektori bankar është i mirëkapitalizuar dhe fitimprurës, kreditë me probleme janë ulur dhe bankat po vazhdojnë ta mbështesin aktivitetin ekonomik me kredi, ndërkohë që menaxhojnë edhe goditjet e mundshme që burojnë nga sektori i jashtëm i ekonomisë.” vijoi më tej Sejko.
Shkundet Fasoneria ne Durres/ U tha se tërmeti ishte 30 sekonda, por ne fakt plot 52 sekonda
Shkundet Fasoneria ne Durres/ U tha se tërmeti ishte 30 sekonda, por ne fakt plot 52 sekonda
Πριν 3 ημέρες
Në kushtet kur Instituti ka pasur kompjuterin fikur, të gjithë menduan se tërmeti tragjik i 26 nëntorit zgjati 30 sekonda. Kjo video në Durrës tregon se tronditja ka qenë akoma më e madh, tërmeti ka zgjatur rreth 52 sekonda. Video është regjistuar në një fasoneri në qytetin e Durrësit, që u prek më së shumti nga tërmeti shka tërrues.
Kuvendi 1 minutë heshtje për viktimat e tërmetit, Ruçi e nis me refleksione, falënderon opozitën
Kuvendi 1 minutë heshtje për viktimat e tërmetit, Ruçi e nis me refleksione, falënderon opozitën
Πριν 3 ημέρες
Kuvendi e ka nisur seancën e sotme me një minutë heshtje për viktimat e tërmetit të rëndë që goditi vendin më 26 nëntor. “Kjo seancë është e para pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit. Në kujtim e nderim të 51 viktimave të tërmetit të 26 nëntorit, ju ftoj të gjithëve të mbajmë një minutë heshtje. U prehshin në paqe!”, tha kryeparlamentari Ruçi. Më tej kreu i parlamentit Gramoz Ruçi ka bërë një refleksion për situatën dhe punën e Kuvendit. Ai falënderoi të gjithë qytetarët që u solidarizuan me situatën, opozitën parlamentare dhe atë jo parlamentare si dhe qeverinë për impenjimin. Një mesazh i fortë i kreut të Kuvendit kishte të bënte me ligjet që miraton që kanë të bëjnë me tokën dhe natyrën. Ruçi tha se nuk duhet kurrsesi të miratohen ligje që i kundërvihen ligjësive të natyrës. Kreu i Kuvendit i shtriu dorën për bashkëpunim opozitës joparlamentare. “Të nderuar deputetë, Para se të fillojmë me rendin e ditës, dëshiroj të ndaj me ju disa refleksione të miat, pas dhimbjes prej goditjes që na dha natyra. Refleksioni i parë është mësimi prej humanizmit, solidaritetit dhe sakrificave të shqiptarëve kudo ku ndodhen, në Shqipëri, Kosovë, trevat e tjera shqiptare dhe në diasporë. Ne, ligjvënësit, duhet ta lexojmë sjelljen e qytetarëve e bashkëkombasve tanë. Falenderoj të gjithë deputetët që në këto ditë u gjenden dhe janë pranë qytetarëve. Vlerësoj përgjegjësinë, masat e impenjimin e Qeverisë për masat emergjente dhe përgatitjet për zgjidhjet afatgjata. Falenderoj të gjitha palët politike, përfshirë opozitën, që dhanë shenja mirëkuptimi e vënie të jetës së qytetarëve mbi interesat politike dhe elektorale. Por motrat dhe vëllezërit tanë të goditur nga tërmeti, të gjithë shqiptarët kudo ku janë, presin që relaksimi i betejave të stërzgjatura politike, të pasohet nga bashkëpunimi politik. U bëj thirrje të gjitha palëve që si një lutje për shpirtin e 51 viktimave, të ndjejmë apelin e familjarëve të tyre, të njëmijë të lënduarve, të mijra familjeve që mbetën të pastreha, të nxënësve që u janë rrënuar shkollat dhe të bashkëpunojmë për tua lehtësuar dhimbjen. Refleksioni i dytë lidhet direkt me punën tonë si ligjvënës të Republikës. Gjatë viteve të fundit, por edhe gjatë këtyre tri dekadave, kemi kemi bërë reforma, kemi miratuar kode e korpuse të tërë ligjesh, të cilët kanë ndihmuar zhvillimin e Shqipërisë dhe përmirësuar mirëqenien e qytetarëve. Por 26 nëntori na zgjoi dhe na kujtoi se diçka nuk e kemi bërë si duhet. Unë do t’i ndaja ligjet që janë miratuar në dy grupe të mëdha: ligje që rregullojnë punët e shoqërisë dhe ligje që rregullojnë marrëdhëniet e bashkëjetesën tonë me natyrën. Është e pamundur që në pak ditë të formosh një gjykim mbi papërsosmërinë e ligjeve tona. Por në këtë grup të dytë, mendoj se ka diçka që nuk shkon. Prandaj mendoj se legjislacioni mbi tokën, mjedisin, ndërtimet, ujrat, parandalimin e fatkeqësive natyrore e çështje të tjera që lidhen me natyrën, burimet, pasuritë, por edhe kapriçiot e saj, nuk është thjesht i papërsosur. Dyshoj se në mjaft çështje nevralgjike të kompetencave tona mbi natyrën dhe menaxhimin e marrëdhenieve me mjedisin, kemi probleme. Ne, të nderuar kolegë, mund të merremi vesh shumë mirë me njeri-tjetrin. Mund të hartojmë ligje që na përshtaten ne dhe duket sikur i përshtaten edhe Shqipërisë. Por a mbështeten të gjitha ligjet tona në mirëkuptimin me natyrën dhe ligjësitë e saj? Natyra mund të jetë e pabesë. Por pabesia e saj rritet në proporcion gjeometrik me paditurinë, abuzivizmin dhe pabesinë tonë ndaj natyrës. Nuk rikthehem në pozitat e të Drejtës Natyrore nëse mendoj dhe kërkoj që ligjet që miratojmë nuk mund dhe nuk duhet tu kundërvihen ligjësive të natyrës, të cilat janë universale, të pandryshueshme e të përjetshme. Refleksioni i tretë lidhet me instrumentat që përdorim për të zbatuar ligjet që kemi miratuar. Sidomos korpusin e ligjeve të bashkëpunimit e bashkëjetesës me natyrën. Nga ky korpus po veçoj bllokun e ligjeve për ndërtimet. Tërmeti i 26 nëntorit na kujtoi se kemi nevojë për një veting të thellë, për të verifikuar kualifikimet, aftësitë, agjencitë, procedurat, rregulloret, liçencimet dhe lejet për të ndërtuar. Jo vetëm që ligjet nuk i kemi të përsosura, por edhe të tilla po të ishin, ato mund të kompromentohen e helmatisen nëse në këto instrumenta e mekanizma mbizotërojnë abuzivizmi dhe korruptimi. Natyrisht, të verifikojmë sa përmenda më sipër, nuk është një punë e lehtë dhe kërkon vision, kohë, energji e vullnet. Por unë mendoj se duhet të nisim të mendojmë për këto gjëra, që të mund të marrim masa afatgjata. Mendoj se Kuvendi, krahas ekzekutivit, duhet të marrë pjesën e vet të detyrës në këto rishikime ligjore. Për të cilat duhet të thërrasim e bashkëpunojmë me ekspertët më të mirë që ka vendi e bota. Natyrisht, ne nuk mund të ndalojmë dhe as ndryshojmë ligjësitë e natyrës.
Rama: Shembni banesat në Kombinat, Laç e Durrës. Do ndërtojmë lagje të reja me të gjitha parametrat
Rama: Shembni banesat në Kombinat, Laç e Durrës. Do ndërtojmë lagje të reja me të gjitha parametrat
Πριν 4 ημέρες
Kryeministri Edi Rama ka premtuar ngritjen e lagjeve të reja në Tiranë, Laç e Durrës pas shembjes së të gjithë banesave e pallateve të dëmtuara rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit. Në mbledhjen e sotme të qeverisë, kreu i qeverisë tha disa prej zonave ku do të vendosen lagjet e reja. “Duhet të jemi shumë të kujdesshëm dhe të vëmendshëm në pikat ku janë krijuar hapësira për shkak të shembjeve. Të mos jenë pika hajde këtu po ndërtojmë por të jenë hapësira të shihen si potencial për zhvillimin e qytetit dhe me parqet e kujtesës dhe me infrastrukturë. Ashtu siç jemi të qartë që duhet një ndërhyrje e fortë në Kombinat, prishje e atyre godinave dhe ndërtimi i një blloku të ri banesash për të akomoduar gjithë ata njerëz që do humbasin shtëpinë aty. Një pikë tjetër tek ‘5 maji’ pranë lumit, është një zonë ku mund të bëjmë spostime, sepse pjesët më të prekura në kryeqytet janë Kombinati dhe zona e njësisë 4. Aty mund të bëjmë një lagje tjetër dhe një tjetër tek ish-uzina e Autotraktorëve. 10 mijë apartamente në objektivin afatmesëm dhe me objektivë afat shkurtër 10-12 muaj 5 mijë apartamente”, u shpreh kryeministri Rama. Ai tha se vendet ku do vendosen familjet që kanë mbetur pa shtëpi nga tërmeti do jenë lagje model dhe me një miksim të familjeve të varfra me ato të shtresës së mesme. “Do jenë lagje të reja me gjithë parametrat e furnizimit me ujë, më kanalizime, me kënde lojërash, kënde sportive, qendër shëndetësore, lagje model se si duhet të jetë Shqipëria e së nesërmes. Nuk ka asnjë kuptim që ne të ndërtojmë banesa me standarde minimaliste dhe riparime aty për aty me idenë hajde ta kalojmë këtë dhe shohim më vonë. Duam që të jenë lagje ku të kemi miksim të familjeve të varfra me familjet e shtresës së mesme. Ku të kemi aktivitet ekonomik, një jetë sociale si në qendër të Tiranës. Programi i investimeve bën që të mos kemi thjesht një transferim të ardhurash. Tek apartamentet ekzistuese po shohim dhe po bëjmë gati të gjithë sasisë që na duhet në fazën nga çadra në shtëpi”, deklaroi Rama. Ai dha porosi për prishjen e godinave të dëmtuara dhe për të ndihmuar banorët të nxjerrin plaçkat. “Në Laç duhet të fillojmë shembjen e atyre godinave. Të gjitha pallatet që vizitova unë, pallatet e revolucionit demokratik duhet të shemben. Të kemi dhe në Laç një lagje krejt të re të ndërtuar me parametra të rinj. Filloni shembjen, komunikoni me banorët për të marrë gjërat që kanë brenda, ndihmojini t’i nxjerrin dhe filloni shembjen. Gjithë ato pallate duhet të rrëzohen dhe të bëhet një lagje e re e Laçit. Të fillojmë bashkëpunimin me agjencinë shtetërore të Turqisë që premtimi i presidentit të Turqisë për të ndërtuar 500 shtëpi të realizohet. Të shembim pa pushim Shkrel, pa pushim, në Kombinat, në Laç në Durrës, ça ka për të shembur. Në zonën e Lezhës të identifikojmë ekzaktësisht edhe njëherë nëse ka pallat për të shembur, të shembim”, u shpreh Rama.
Keto jane pasojat e termetit te 12-katëshi në Durrës.Banorët tregojnë muret e cara
Keto jane pasojat e termetit te 12-katëshi në Durrës.Banorët tregojnë muret e cara
Πριν 4 ημέρες
Keto jane pasojat e e termetit ne pallatin 12-katësh në Durrës. Banorët tregojnë mure te çara e suva të rëna
Basha me artistët tek Teatri Kombëtar: Jeni monument i qëndresës. Shteti ‘i kartonit’ ra nga tërmeti
Basha me artistët tek Teatri Kombëtar: Jeni monument i qëndresës. Shteti ‘i kartonit’ ra nga tërmeti
Πριν 4 ημέρες
Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha nga teatri Kombëtar, atje ku u iniciua edhe aksioni për mbledhjen e ndihmave për të prekurit nga tërmeti, shprehu mirënjohje për kontributin e artistëve dhe të gjithë atyre që iu bashkuan kësaj nisme. Teksa e cilësoi Teatrin Kombëtar monument i solidaritetit dhe qëndresës, Basha tha se sot kjo godinë nxorri ‘lakuriq’ qeverinë prej kartoni.
Gjeologët: Ffenomenet “e çuditshme” që u panë në Durrës pas tërmetit me pasoja te renda
Gjeologët: Ffenomenet “e çuditshme” që u panë në Durrës pas tërmetit me pasoja te renda
Πριν 4 ημέρες
Gjeologët: Ffenomenet “e çuditshme” që u panë në Durrës pas tërmetit me pasoja te renda
Edi Rama porosit kafe në Itali, por u habit se kamarieri i del Shqiptar: Hajde këtu
Edi Rama porosit kafe në Itali, por u habit se kamarieri i del Shqiptar: Hajde këtu
Πριν 4 ημέρες
Kryeministri Edi Rama ka qenë i ftuar në emisionin “Porta a Porta”, në panelin e organizuar nga i mirënjohuri Bruno Vespa, për informimin dhe sensibilizimin e publikut italian mbi pasojat e fatkeqësisë natyrore të 26 nëntorit. Teksa ka qenë para se të fillonte emisioni ai është ulur që të pijë kafe, dhe teksa porosit kamarieri ishte një shqiptar nga Elbasani. Rama e fton në tavolinë.
Basha ne Manez/ “Nuk jam armik”-thotë një banor tjetër, i revoltuar nga...
Basha ne Manez/ “Nuk jam armik”-thotë një banor tjetër, i revoltuar nga...
Πριν 5 ημέρες
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha takoi banorët e Ishmit, të dëmtuar rëndë nga tërmeti I 26 Nëntorit. Në fshatin Gjuricë dhe në Amanthe, banorët dëshmuan për braktisjen nga qeveria. “Nuk ka ardhur kush të na pyesë. I pari je ti”- i tha një banor kreut të opozitës. Ai tregon se kabina elektrike është çarë, aty pranë luajnë fëmijët, por nuk është marrë asnjë masë. “Nuk jam armik”-thotë një banor tjetër, i revoltuar nga mungesa e kujdesit të shtetit, pasi nuk ka marrë as çadër dhe asnjë ndihmë tjetër. Kreu i opozitës u shpreh se është shumë e rëndësishme që autoritetet të shkojnë pa vonesë në Ishëm, të shohin dëmin e shkaktuar nga tërmeti, të bëjnë vlerësimin dhe t’u japin qytetarëve paratë për të rindërtuar shtëpitë Vizita e zotit Basha në Ishëm nxori në pah edhe mungesën e shërbimit shëndetësor apo ndihmave në ilaçe për të prekurit nga tërmeti, shtëpia e të cilëve është e pabanueshme. Në këtë zonë shumë pak shtëpi kanë mbetur pa u dëmtuar nga tërmeti, por banorët thonë se administrata është inekzistente, nuk funksionon asnjë grup pune. “Edhe në luftë kanë funksionuar më mirë. Asnjë grup pune s’kemi parë, - u shpreh i revoltuar një banor. - Vetëm llafe asgjë”. Duke i dhënë të drejtë banorit të Ishmit, zoti Basha tha se llafet e shumta duhen zëvendësuar me punë, veçanërisht përsa I përket vlerësimit sa më parë të dëmeve. Njerëzit duan të dinë, ka mundësi të riparohet apo do të proshet. Dikush mund të zhvendoset për disa kohë, dikush mund të planifikojë për ndëertim, riparim. Përdorimi I këtyre burimeve njerëzore
Tërmeti, Profesori Aliaj: Mund të ndërtojmë pallate që mos të shemben
Tërmeti, Profesori Aliaj: Mund të ndërtojmë pallate që mos të shemben
Πριν 4 ημέρες
Profesori Shyqyri Aliaj i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24” foli për pasojat e tërmetit dhe masat që duhet të merren për të dalë nga situata. Aliaj u shpreh se në Shqipëri bien tërmete të fuqisë mesatare, duke marrë parasysh se ka vende të botës ku ka tërmete shumë të fuqishme, duke shtuar se cilësia e ndërtimeve duhet të jetë më e mirë. “Në Durrës më 1926 ka pasur tërmet të fuqishëm, më pas goditje të forta kemi pasur në Kepin e Rodonit, në Lezhë etj. Kjo tregon se kjo është zonë aktive dhe kur hyjnë më në jug, regjistrohen në Vlorë, në Lushnjë dhe Fier, në zonë tokësore. Edhe tërmeti i 21 shtatorit ishte në jug të Durrësit. Në atë kohë, në Petrovac, me atë tërmet që ra edhe në Shkodër, godinat u bënë petë. Edhe ky i fortë ishte, afër sa Petrovaci, por prapë dëme kishte në shumë goditje. Por prapë mund të themi se janë tërmete mesatare, pasi në Turqi për shembull shkojnë shumë ballë. Ne kemi nivel mestar të goditjeve në krahasim me botën dhe ndaj mund të ndërtojmë ndërtesa që të qëndrojnë ndaj goditjeve. Në këtë rast ne kemi një detyrim, të ndërtohet me kushte më të mira teknike. Të studiohet trualli para se të ndërtohet”, tha Aliaj. Shyqyri Aliaj theksoi se energjia tashmë është çliruar dhe pas-goditjet nuk kanë qenë tepër të frikshme. “Ka pasur pas-goditje me nivele të vogla. Po t’i shikosh me kujdes, magnitudat mbi 5 kanë përfunduar pas 2 ditësh. Kjo do të thotë se energjia sa po vjen e po çlirohet. Tërmetet e fundit thuajse nuk po ndihen. Energjia më e madhe është çliruar tashmë. Po lëvizin kontinentet”, deklaroi Aliaj.
Grida Duma takon banoret e demtuar ne Shkozet: Te parandalohet nje drame tjeter
Grida Duma takon banoret e demtuar ne Shkozet: Te parandalohet nje drame tjeter
Πριν 4 ημέρες
Grida Duma takon banoret e demtuar ne Shkozet: Te parandalohet nje drame tjeter
Aktualitet “Mos ishin komshinjtë s’do kishim dalë, nusen e dinim të vdekur” ...
Aktualitet “Mos ishin komshinjtë s’do kishim dalë, nusen e dinim të vdekur” ...
Πριν 4 ημέρες
Quhet Medi Ceka. 70-vjeçari nga Dibra mundi t’i mbijetonte bashkë me 5 pjesëtarët e familjes, tërmetit shkatërrues që goditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit, e që shkaktoi 51 viktima e qindra të plagosur. Djali dhe nusja mbetëm të plagosur, por gjithsesi ja dolën. Por banesa 3 katëshe që ai kishte ndërtuar në zonën e ish -Kënetës në Durrës, ku u zhvendos prej afër dy dekada më parë nga Dibra, u dëmtua rëndë, duke vënë në rrezik jetën e familjareve. Ish-mësuesi i fiskulturës tregon për News24 momentin sesi mundi të dilte i gjallë nga shtëpia. “Isha në dhomën time, nuk më hapej dera. Kur kam dalë në sallon, gjërat binin, të suvasë. Sesi kanë dalë dy të parët nuk e di. Vetë vetëm kur jam ndodh përpara një pllake të madhe sipër krevatit.” Ai nuk mban mend, se si mundën të dilnin nga shtëpia, djali, dy nipërit dhe mbesa, por mes lotësh kujton se nusja e djalit kishte mbetur e bllokuar poshtë një blloku betoni. “Nën pllakë hahej me shpirtin nusja e çunit.” I moshuari thotë se thirri për ndihmë, dhe ishin fqinjët që iu përgjigjën menjëherë. “Pasi bërtita ndihmë se nuk e ngre dot se e ka mbulu betoni, kemi thyer dy rrjeshta tullash me tokmak dhe kazëm. Kush i theu? Komshinjtë, mos ishin ata s’do kishim dalë.” Nëna e tre fëmijëve u nxorr pa ndjenja nga ndërtesa e shkatërruar dhe u trasportua për në spital… “I thashë djalit bëji frymëmarrje artificiale se ishte pa ndjenja…” Fqinji dhe miku i familjes dibrane, Ilirjan Rusi, i cili mundi të dilte nga banesa e tij shëndoshë e mirë bashkë me gruan e fëmijët tregon momentet e tmerrit, kur bashkë me fqinjët e tjerë mundën të nxirrnin nga rrënojat të renë e Medi Cekës. “Kur kam dëgjuar fëmijët që po bërtisnin, kërkonin ndihmë kam ardhur dhe kam parë që shtëpia ishte shembur. Kam marrë tre fëmijët, të tre vetë. Kam shkuar kam marrë një varre. Me kë ardhur në ndihmë një djalë nga Bulqiza, përpara se të vinin të tjerët. Kemi shemb një faqe muri që kishte patur nusja nga sipër. Sic ishte në krevat ashtu e kishte zënë. E nxora. E mora për të vdekur. Ma kanë marrë dhe sdi kush e ka cuar në spital.” Gjyshi i familjes, thotë se ju përgjërua të birit të largohej nga shtëpia, menjëherë sapo ndjenë lëkundjet e tërmetit të një ore më parë të po asaj nate, por ai nuk pranoi dhe të gjithë u shtrinë për të fjetur…. “Ikni, merrni makinën ikni. Makina është nën rrënoja. Më tha o babë, na ruan Zoti. Është e vërtetë që si ruhesh dot, sepse e provova unë.” Tërmeti i 26 nëntorit është i dyti që goditi vendin brenda një kohe të shkurtër. Në shtator gjithashtu Shqipëria u trondit nga dridhjet e tokës. Medi Ceka tregon se banesa e tij pësoi dëmtime të rënda asokohe, por nuk u largua prej andej, pasi autoritetet nuk i thanë që ndërtesa përbënte rrezik. “Të gjithë muret patën ra, e kanë parë të gjithë. U cova dhe fotot. Shkoi djali, por na thanë prit radhën. Këtu nuk erdhi asnjë. 70-vjecari shpjegon se edhe vila e familjes Lala, që humbi tetë pjesëtarë nën rrënoja, u dëmtua rëndë nga lëkundjet sizmike që u regjistruan në shtator…. “Kështu ka qenë e dëmtuar dhe e këtyre. E kujt? E Lalajve.” E kur vjen fjala te familja e goditur rëndë nga tragjedia i moshuari nuk i mban dot lotët….I kishte fqinj, vetëm një rrugicë i ndante… “Kur i kujtoj tashi ato, më vjen keq, se i kam njohur fëmijët e vegjël.” Shtëpia trekatëshe e familjes dibrane u shkatërrua tërësisht nga Inspektoriati i Ndërtimit, por Medi Ceka ka pikëpyetje të forta për mënyrën sesi vepruan institucionet. Ai thotë se asnjë zyrtar nuk i dha të firmoste as edhe një shkresë dhe as prokuroria nuk nisi hetimet, por u mjaftuan me shembjen e ndërtesës… 70-vjecari thotë se gjithë mundi e djersa e një jete u shkatërrua në pak sekonda, por kurrsesi nuk harron të falenderojë të gjithë bashkëkombasit që iu gjenden pranë në ditë të vështira… “Kam pas ndihmë e përkrahje nga kosovarë, nga Haxhi Selami se aty jetoj tashi, ndihmë më erdhi edhe nga Amerika” Por a do të rindërtojë sërish shtëpinë Medi Ceka në të njëjtin vend? Ai ende se ka marrë një vendim, pasi thotë se nga tmerri që kanë përjetuar fëmijët e djalit nuk pranojnë më të rikthehen aty…. “Nuk vijnë më kalamajt, i kam në Fier te krushku, s’më vijnë më….”
“Faqet e murit na ranë mbi trup, dolëm nga dritarja”, çifti përfundon...
“Faqet e murit na ranë mbi trup, dolëm nga dritarja”, çifti përfundon...
Πριν 4 ημέρες
Arritën t’i mbijetonin tërmetit katastrofik të 26 nëntorit, pasi dolën nga dritarja e pallatit, por makthi për këtë çift të moshuar në Kavajë nuk ka mbaruar. Për emisionin “Me Zemër të Hapur”, në News24, ata rrëfejnë tmerrin e përjetuar nga tërmeti, por edhe faktin se kanë mbetur pa shtëpi dhe se janë strehuar përkohësisht te Shtëpia e të Moshuarve. Çifti Bujar dhe Luçie Goseni tregojnë se iu dridhen këmbët kur shohin shtëpinë e tyre të rrënuar, për të cilën kanë punuar plot 40 vite. “Jemi të traumatizuar, dolën për dritarje se ishim vetëm, thamë se na zuri shtëpia poshtë, nuk e kemi harruar akoma atë traumë, por Zoti është i madh. Shtëpia e të Moshuarve na ka pranuar, nuk e di si do të shkojë në vazhdim. Burrin e kam të sëmurë me zemër, unë jam me diabet. Nuk dimë ku do shkojmë, shtëpinë e kemi humbur. Kemi 40 vjet që punojmë për atë shtëpi, por iku, tani nuk dimë ku të fusim kokën. Morën veç një batanije, zbritëm nga dritarja me pandofla, vetëm të shpëtojmë kokën. Na ranë mbi trup faqet e murit, na shpëtoi Zoti”, shprehet Luçia . Kush iu tha të vini këtu? Na ftuan për disa ditë këta, por tani nuk e dimë ku do shkojmë. Keni fëmijë? Kam një vajzë të martuar në Lezhë, një vajzë tjetër ka ikur në Itali, por s’ka çfarë bën. Kam dhe një djalë, që punon te burgu. Është 35 vjeç, i pamartuar. Keni marrë rroba? Jo, nuk na lënë të futemi, se është në rrezik shembjeje. Këtu ndjehemi mirë, por tani e tutje nuk dimë çfarë do bëjmë. Nuk e lejoj burrin të shkojë te shtëpia, se më rrëzohet rrugës, nuk e shohim dot shtëpinë. Për çfarë keni nevojë? Kemi shumë nevojë, burrin e kam akoma të traumatizuar. I humb mendja, e të gjitha. Na dridhen këmbët kur afrohemi te shtëpia.
Nga Merkel te Trump, Rama pas Samitit të NATO-s: Liderët botërorë të interesuar për Shqipërine
Nga Merkel te Trump, Rama pas Samitit të NATO-s: Liderët botërorë të interesuar për Shqipërine
Πριν 4 ημέρες
Kryeministri Edi Rama ka folur për media pas Samitit të NATO-s, që u mbajt sot në Londër, me pjesëmarrjen e liderëve botërorë. Kreu i qeverisë shqiptare tha se temë kryesore e tij në këtë Samit ka qenë situata dramatike në Shqipëri, e krijuar pas tërmetit të 26 nëntorit.
Pas termetit/ Ne gjendje te veshtire edhe shume instiucione shteterore
Pas termetit/ Ne gjendje te veshtire edhe shume instiucione shteterore
Πριν 4 ημέρες
pas termetit/ Ne gjendje te veshtire edhe shume instiucione shteterore
Shtyhet sërish mësimi në Tiranë, Durrës, Vorë e Kurbin, Ministria e Arsimit: Nis më 9 dhjetor
Shtyhet sërish mësimi në Tiranë, Durrës, Vorë e Kurbin, Ministria e Arsimit: Nis më 9 dhjetor
Πριν 4 ημέρες
Ministria e Arsimit, ka shtyrë sërish datën për nisjen e mësimit në shkolla për bashkitë Tiranë, Kurbin dhe Vorë. Ndonëse u tha se mësimi do të nisë më 5 dhjetor, në një konferencë për mediat, ministrja Shahini u shpreh se është vendosur që mësimi të nisë më datën 9 dhjetor, ditën e hënë, dhe se Dita e Rinisë nuk do bëhet pushim, kjo për të rikuperuar orët e humbura të mësimit.
Pas termetit Durresi rifillon gjallerimi i qytetit njerezit kthehen pas lekundjeve te medha te tokes
Pas termetit Durresi rifillon gjallerimi i qytetit njerezit kthehen pas lekundjeve te medha te tokes
Πριν 4 ημέρες
Pas termetit Durresi rifillon gjallerimi i qytetit njerezit kthehen pas lekundjeve te medha te tokes
Ceremonia e vlerësimit në Prishtinë të Task Forcës së Kombinuar të Forcës së Sigurisë së Kosovës
Ceremonia e vlerësimit në Prishtinë të Task Forcës së Kombinuar të Forcës së Sigurisë së Kosovës
Πριν 4 ημέρες
Ceremonia e vlerësimit në Prishtinë të Task Forcës së Kombinuar të Forcës së Sigurisë së Kosovës, Njësisë Speciale Operative të Policisë së Kosovës, Ekipit të Zjarrfikësve të Kosovës, Njësitit K9 të FSK-së, Ekipit të Koorporatës Energjetike, Njësitit të Çetës së Shpëtimit të Minierës së Artanës si dhe Njësitit të Çetës së Shpëtimit të Minierës së Trepçës.
Debati me banorët në Lezhë, Vasili: Prokuroria duhet të kishte nisur ndjekjen penale për Lleshaj
Debati me banorët në Lezhë, Vasili: Prokuroria duhet të kishte nisur ndjekjen penale për Lleshaj
Πριν 4 ημέρες
Nënkryetari i LSI Petrit Vasili ka reaguar pas videos së publikuar një ditë më parë, ku ministri i brendshëm Sandër Lleshaj debatoi me banorët të një pallati të dëmtuar në Lezhë. Në një deklaratë për mediat, Vasili kërkoi nga prokurorisë në nisë procedimin penal për ministrin e brendshëm. “Në rastin e këtij ministri do niste hapin e parë prokuroria, nje minister që u kërkon ai në shkelje të ligjit qytetareve të hyjnë në banesa të pasigurta të provuara që janë të pasigurta, për këto prokuroria është shumë vonë, duhet të kishte nisur që dje ndjekjen penale. Nuk mundet qytetaret të dëgjojnë një ministër që u thote nuk ju kam asnjë borxh. Ministri me gojën plot u thotë në mënyrë të përsëritur. Pra minsitri s’u ka asnjë borxh qytetarëëve që ka përgjiegjesi publike e kushtetuese te marre pergjegjesite per ta, por këtu në këtë pjesë kemi atë që është raporti i zakonshëm që ky ministër ka pasur me qytetarët, armiqësor, të egër, ky minister s’ka hezituar të helmojë fëmijë e të moshuar, pjesëmarrës në demonstrata me gaz lotsjelles, është ministër që i urren shqiptarët. Por mund ta kursente në këtë ditë fatkeqësie, mund të bëhëj pak më njeri, është cështje serioze në raportin e tij me ligjin, prokuroria shqiptare është shumë vonë, duhet që dje të kishte nisur cështjet penale, nje minister që imponon ekspertët të thonë fjalën e tyre me siguri që nëse kthehen në banesa nuk kanë rrezik. Një banesë, shkollë e paverifikuar mirë do të thotë më pas humbje jetë sikurse rezultoi edhe në tërmetin e 26 nëntorit. Ky ministër imponon zërin dhe ekspertizën teknike që është e vetmja ajo që me ligj të marrë një përgjegjësi të tillë. Ky është që bën edhe inxhinierin e arkitektin e urbanistin në dëm të qytetarit që duhet të hynin në banesa të pasigurta që mund të ishin burim i një humbje tjetër. Sot është koha që ligji të flasë, prokuroria s’mund të heshtë më e të jetë bashkëpërgjegjëse, të shohë sjellje në terren antiligjiore e ti japi imunitet”, tha Vasili.
Termeti/ Meta mesazh prekës për mbështetjen e FSK: Rrezikuat jetën për vëllezërit
Termeti/ Meta mesazh prekës për mbështetjen e FSK: Rrezikuat jetën për vëllezërit
Πριν 4 ημέρες
Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, ka dhënë një mesazh prekës, teksa po merr pjesë në ceremoninë e vlerësimit të Forcave të Sigurisë së Kosovës. Duke shprehur mirënjohje të thellë për ndihmën dhe solidarizimin maksimal të Kosovës në këto momente dramatike për Shqipërinë, Kreu i Shtetit theksoi se tërmeti i 26 nëntorit tundi si asnjëherë më parë themelet e shumë ndërtesave, por tregoi se themelet e solidaritetit mbarëshqiptar janë më të forta se kurrë. Gjithashtu, Meta falënderoi vendin e dytë të shqiptarëve edhe për mbështetjen e jashtëzakonshme financiare, duke u shprehur se “Kosova ka një zemër bujare, edhe ata në pamundësi ekonomike shprehën solidaritet, duke ndarë edhe varfërinë e tyre”. Mesazhi i Metës: Nuk ka emër dhe vlerësim më të mirë, sesa “shpëtimtarë” për të gjithë ju të FSK. Do donim t’i festonim festat e nëntorit së bashku, por ja që nuk ishte e thënë. Megjithatë, edhe ky 28 nëntor që sapo lamë pas, na gjeti të përbashkuar si asnjëherë tjetër në historinë tonë, të gjithë shqiptarëve, për t’u përballur me pasojat katastrofike të tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit. Në këtë betejë të vërtetë, me një bilanc të rëndë lufte, Shqipëria nuk mbeti e vetme. Shumë vende mike e partnere bënë më të mirën e mundur për të na u gjendur pranë, por Kosova ishte e para që u ndodh aty, në luftën për të shpëtuar jetën e çdo shqiptari nën rrënojat e çdo shqiptari. Ekipet tuaja ishin aty vëllazërisht për të shpëtuar jetë. Do ju jemi gjithmonë mirënjohës forcave të Kosovës, ekipeve të kërkim-shpëtimit, të shëndetësisë, policisë ushtarake, ekipit të vlerësimit, njësisë zjarrfikëse, etj, që treguan solidarizim, profesionalizëm dhe gatishmëri. Kosova duhet të jetë krenare për forcat e sigurisë së saj, por edhe të policisë. Çdo vend i NATO-s është krenarë me ta. “Kush shpëton jetë, shpëton një botë të tërë”, ka thënë Nënë Tereza. Ju shpëtuat shumë jetë dhe për këtë ju jemi mirënjohës. Kosova dha dhe kontribut financiar, duke nxitur mbështetjen e jashtëzakonshme. Marrëdhënia jonë me Kosovën është e palëkundur edhe në momente dramatike. Kosova ka një zemër bujare, edhe ata në pamundësi ekonomike shprehën solidaritet, duke ndarë edhe varfërinë e tyre. Tërmeti i 26 nëntorit tundi fort, si asnjëherë më parë, themelet e shumë ndërtesave në Shqipëri, dhe madje i rrëzoi shumë keq disa prej tyre, por tregoi se themelet e solidaritetit mbarëshqiptar janë më të forta se kurrë.
“Nuk do t’i harroj kurrë klithmat nën rrënoja të Klement Çupit”, xhaxhai shpërthen në lot
“Nuk do t’i harroj kurrë klithmat nën rrënoja të Klement Çupit”, xhaxhai shpërthen në lot
Πριν 4 ημέρες
Rrëfime tronditëse vijojnë të vijnë nga Thumana, aty ku prej mëngjesit të 26 nëntorit ka pllakosur dhimbja, trishtimi dhe zia, ndërsa e gjithë zona ndodhet nën rrënoja. Mes lotësh, xhaxhai i Klement Çupit, të riut që përloti me mijëra zemra në mbarë botën, pasi luftoi me vdekjen mbi 16 orë nën rrënoja dhe nuk fund mbylli sytë përgjithmonë, tregon çastet e fundit me nipin. INTERVISTA: Çfarë keni humbur? Tre pjesëtarë të vëllait, vëllanë, kunatën dhe nipin. Kur e morët vesh lajmin? Në 4, 4:10 të mëngjesit, mora në telefon vëllain Hamzain, më tha nuk kemi gjë në Tiranë. Kur i bija telefonit në Thumanë, vëllait Hajredinit, nuk e hapte telefonin asnjë. Atëherë u nisa direkt, njëkohësisht i thashë edhe vëllait Hamzait, që diçka në Thumanë ka ndodhur. Ai e konfirmoi se pallati i vëllait është shembur totalisht. Nisemi poshtë, rreth orës 06:30 mbërrijmë në Thumanë, çfarë të shihni atje, ishte një skëterrë e vërtetë. Tentuam t’i shihnim të gjithë, nuk na la policia, duke përjashtuar vetëm Aleksin, që e gjetëm të gjallë dhe që e nxorën shpejt nga gërmadhat. Kur shkuam në anën tjetër të pallatit pamë djalin tjetër, Kelmentin, që bërtiste “ndihmë, ndihmë”, por që nuk arritëm dot ta shpëtonim. Bëmë të pamundurën, edhe ekipet nga Kosova, ato greket bënë ç’mos, por ishte e pamundur. Vetëm pjesën e Klementit nuk do ta harroj kurrë, ai bërtiste “xhaxhi më shpëto”. Do bëj të pamundurën i thashë, do të të shpëtojmë. Përpjekjet ishin deri në orët e vona të darkës, madje kërkoi edhe cigare. Qendrat shëndetësore bënë të pamundurën, i bënë gjilpëra e serume. Gjatë darkës kërkoi edhe batanije, se kishte ftohtë. Një doktor grek na tha të mos mërzitemi, se do ta nxirrni shumë shpejt të gjallë. U bë e pamundur, nuk arritëm dot, fjala e fundit që tha “vdiqa”, kaq ishte amaneti i fundit. Ata kanë 20 vite që rrinë në Thumanë, ky pati ardhur ka dy ditë nga Anglia për një gëzim familjar, për fejesën e vëllait, Aleksit. Kishte mbi 15 vite në Angli, kishte ardhur vetëm dy ditë më pare
Ramush Haradinaj: Të bashkuar nuk ka tërmet që në ligështon!
Ramush Haradinaj: Të bashkuar nuk ka tërmet që në ligështon!
Πριν 4 ημέρες
Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj në fjalën e tij në Prishtinë, ku i pranishëm është edhe kreu i shtetit shqiptar, Ilir Meta, i cili ka udhëtuar sot drejt Prishtinës për të vlerësuar punën e FSK-së së Kosovës në operacionin e kërkim-shpëtimit theksoi faktin se kur Kosova dhe Shqipëria janë bashkë nuk ka tërmet që i ligështon shqiptarët. Më tej, Ramush Haradinaj tha se Shqipëria dhe Kosova nuk janë më terrin e vetmisë së madhe dhe kjo sipas tij, u faktua nga ndihmat dhe solidariteti që treguan shumë vende të rajonit, por jo vetëm. “Ne nuk jemi në dimrin e vetmisë së madhe. Na erdhën në ndihmë shumë miq, dhe kjo është një rrugë e duhur se ne jemi të rreshtuar në drejtimin e duhur. Pasi i qajtëm dhe i varrosëm njerëzit tanë, tani nis beteja e vërtetë për të gjallët. Ne jemi unik si kurrë më parë, të majtë dhe të djathtë, të ngrihemi mbi interesat dhe të punojmë për ta. Ne kemi reaguar si shtet me të gjitha resurset që në orët e para të 26 nëntorit fatal. Vetëm kjo Kosovë na bën më të vlefshëm për Shqipërinë dhe për rajonin, SHBA, NATO. Të bashkuar nuk ka tërmet që në ligështon. Urime 107-vjetori i Forcave të Shqipërisë.”-tha ai
Tërmeti/ “Do ta kalojm”, Basha te “Astiri”, e moshuara apel të rinjve: Ndërtoni Shqipërinë, mos ikni
Tërmeti/ “Do ta kalojm”, Basha te “Astiri”, e moshuara apel të rinjve: Ndërtoni Shqipërinë, mos ikni
Πριν 4 ημέρες
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka takuar sot banorët e dëmtuar dhe ata të cilët janë strehuar tek zona e Astirit në kryeqytet. Në bashkëbisedim në banorët, lideri demokrat tha se qytetarët e kësaj zone krahas tërmetit natyror janë përballuar edhe me atë që ai e quan si “tërmet shtetëror”. Banorët e “Astirit” në Tiranë kanë hapur derën për bashkëqytetarët e tyre, të cilët janë prekur nga tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit. Kryeopozitari bisedoi me një nënë të moshuar, e cila nuk ngurroi të përçonte një mesazh te brezat e rinj, ndërsa kërkoi prej tyre të punojnë fort për të ndërtuar Shqipërinë dhe mos të largohen nga vendi. Pjesë nga biseda: Basha: Këta janë njerëz që kanë vuajtur nga një tjetër tërmet nga tërmeti i shtetit, por megjithatë kanë hapur zemrat e tyre. E moshuara: Unë jam një moshë e vjetër dhe e kam shumë të vështirë të largohem nga vendi im. Kemi ndërtuar Shqipërinë. Kemi punuar nëpër ara. Ky brez që vjen, duhet të ndërtojë Shqipërinë dhe të mos largohet nga Shqipëria. Edhe sikur të vdes nuk jam pishman. Basha: Do jetosh dhe ne do dalim nga kjo situatë. Të rrosh e të kesh shëndet dhe ta kalojmë bashkë si një familje e madhe. Ju keni qenë në terror për një vit.
Meta dekoron  ekipin e FSK-së që mori pjesë në kërkim-shpëtim pas tërmetit
Meta dekoron ekipin e FSK-së që mori pjesë në kërkim-shpëtim pas tërmetit
Πριν 4 ημέρες
Meta dekoron ekipin e FSK-së që mori pjesë në kërkim-shpëtim pas tërmetit
Rama takon kryeministrin e Holandës: U Solidarizua me Shqipërinë në këto momente dramatike
Rama takon kryeministrin e Holandës: U Solidarizua me Shqipërinë në këto momente dramatike
Πριν 4 ημέρες
Kryeministri Edi Rama ka takuar homologun holandez, Mark Rutte, teksa ndodhet në Angli, ku po merr pjesë në Samitin e NATO-s. Kreu i qeverisë shqiptare publikon një video në “Facebook”, ku shihet duke biseduar në një tryezë me kryeministrin Rutte. Vetë Rama thekson se temë e diskutimin ishte situata dramatike e krijuar në Shqipëri, pas tërmetit të 26 nëntorit, ndërsa shkruan se kryeministri holandez shprehu domosdoshmërinë e solidaritetit me vendin tonë. “#TiNukDoJeshKurrëVetëm🇦🇱🇳🇱 Me kryeministrin e Mbretërisë së Hollandës, Mark Rutte, krejt në një mendje për domosdoshmërinë e solidaritetit me Shqipërinë, në këto momente dramatike të jetës së vendit
Paniku nga tërmeti, psiko-traumatologia: Si të kuptoni frikën te fëmijët, si t’ua shpjegoni situatën
Paniku nga tërmeti, psiko-traumatologia: Si të kuptoni frikën te fëmijët, si t’ua shpjegoni situatën
Πριν 4 ημέρες
Tërmeti i fuqishëm i 26 nëntorit la pas jo vetëm pasoja të rënda në njerëz e ndërtesa, por preku emocionalisht e psikologjikisht mbarë shqiptarët. Për të këshilluar të gjithë qytetarët, se si duhet të mposhtin këto trauma, në studion e “News24” ishte këtë paradite psiko-traumatologia Besarta Taçi. Ajo tha se në plan të parë, pas tërmetit të 26 nëntorit, janë vënë fëmijët, ndërsa në një fazë të dytë do të jenë të gjithë individët që kanë pasur humbje në familjet e tyre, tek të cilët do të ndërhyhet me terapi specifike. “Jemi vendosur të kemi në plan të parë fëmijët, në një fazë të dytë do jenë individët që kanë pasur humbje në familje, që po përjetojnë aktualisht zinë. Ata kanë përparësi në ndërhyrjet e psiko-traumatologëve, me terapi specifike, që është terapia me MDR”, tha Taçi. Keni pasur raste të njerëzve që kanë humbur të dashurit e tyre? Akoma jo. Duhet të shkojmë me majat e gishtave në këtë direksion. Janë individë që janë prekur nga tërmeti dhe po përjetojnë pluri-trauma, sepse janë prekur emocionalisht nga tërmeti, kanë pësuar edhe humbjen në njerëz, edhe humbjen e shtëpisë, ndaj dhe situata është specifike dhe kërkon edhe bashkëpunimin e një neuro-psikiatri për mbajtjen në gjendje sigurie të individit. Ndërhyrja në këta njerëz do të jetë specifike, me një terapi shumë specifike, që është terapia që bëhet me elaborimin e lëvizje okulare, e cilësuar nga OBSH si terapia numër një për sa i përket elaborimit të traumave. Ne mundemi të rikujtojmë tërmetin, por jo sa herë e kujtojmë të kemi simptoma të forta. Sot e tutje kemi nevojë të çohemi në këmbë e të përjetojmë dal nga dalë aktivitetin e përditshmërisë. Sa hezitim kanë shqiptarët për të kërkuar ndihmën e psikologëve? Figura e psikologut ka filluar të njihet kohët e fundit te ne. Pas tërmetit, shqiptarët mendojnë se do fillojnë të jenë më të vetëdijshëm që është e nevojshme të kërkohet ndihmë te një specialist. Çfarë fryme është tani, sa shqetësuese është? Ajo që perceptova ditën e djeshme, kur sapo kishte kaluar momenti fillestar, ajo që dëgjova më shpesh është “sot e tutje çfarë do të ndodh me mua”. Pra, unë jam i pafuqishëm të mbroj familjen time. Është më shumë një frikë sa i përket edhe personave që kanë humbur shtëpitë e tyre, se ku do të shkojnë. Kjo është frika që po përjetohet në këtë fazë. Ok, të gjithë po më ndihmojnë në këtë fazë, po nesër a do të jenë sërish këtu për të më ndihmuar. Kjo pra është frika më e madhe, se sa frika për një tjetër tërmet. Kur përjetojmë situata traumatike, gjendja jonë emocionale është e bllokuar. Nëse unë përjetoj një traumë, nuk jam në gjendje të logjikoj, mbetem në grackën e emocionit. Ja pse ndërhyrja e një specialisti, një terapie që zhbllokon momentin emocional, ndihmon në këtë fazë. Ne jemi një popullatë, që ka pësuar disa trauma në dekada. Traumat trashëgohen edhe përmes ADN-së. Ne jemi një popull që ka ndjerë lëkundje në jetën e tij. Po fëmijët këtu në ç’raport janë? Nëse ne presim që fëmijët të na thonë “mami kam frikë”, kemi dështuar. Syri i një prindi është shumë i kujdesshëm dhe e ka të qartë si ushqehet fëmija, si fle. Nëse fëmija flinte vetëm dhe tani nuk fle dot, nëse ai e kontrollonte aspektin e urinimit dhe jashtëqitjes dhe tani urinon natën, nëse zgjohet shpesh dhe bën ëndrra të këqija, nëse refuzon ushqimin apo thotë se ka dhimbje barku, këto janë të gjithë mënyra komunikimi dhe fëmija po komunikon përmes trupit. Duhet sqaruar deri në fund fëmija se çfarë ndodhi dhe këto post-goditjet? Është e rëndësishme mënyra si ja komunikojmë fëmijës, si ja shpjegojmë. Nuk mund të mos flasim për ngjarjen që ka ndodhur, nuk mund të bëjmë sikur kjo gjë nuk na prek. Nuk mund t’i gënjejmë ata dhe t’iu themi që nuk do të ndodhë kurrë më, pasi ata nuk do na besojnë më. Kështu që ne duhet t’ua shpjegojmë në një formë përralle, kur janë te 3 vjeç. Dhe më e rëndësishme është që prindi t’i thotë fëmijës se do jetë gjithmonë aty.
Termeti/ Erion Veliaj i jep porosi policise bashkiake per te vijuar me normalitetin ne Tirane
Termeti/ Erion Veliaj i jep porosi policise bashkiake per te vijuar me normalitetin ne Tirane
Πριν 4 ημέρες
Punonjësit e palodhur të Policisë Bashkiake për porositë e para për ditën e sotme, për të vijuar me kthimin në normalitet të Tiranës pas tërmetit
107-vjetori i Forcave të Armatosura, Ilir Meta: Tërmeti nxori në pah nevojën e modernizimit të saj
107-vjetori i Forcave të Armatosura, Ilir Meta: Tërmeti nxori në pah nevojën e modernizimit të saj
Πριν 4 ημέρες
Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka dhënë një mesazh për Forcat e Armatosura, që përvjetori i 107-të i gjen ata në krye të solidaritetit me qytetarët e dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit. Me një postim në “Facebook”, Kreu i Shtetit ka postuar një video nga puna e FA-së në vatrat e tërmeti tragjik, ku dhjetëra qytetarë humbën jetën dhe qindra të tjerë mbetën të plagosur. Më tej Meta thotë se ndihet krenar për djemtë dhe vajzat me uniformë, ndërsa shton faktin se tërmeti i të martës nxori në pah faktin se ka ardhur koha për një modernizim të Forcave të Armatosura të Shqipërisë.
Tërmeti/ Rama mesazh për të prekurit: Viti i Ri s’duhet të gjejë asnjë rrënojë të papastruar!
Tërmeti/ Rama mesazh për të prekurit: Viti i Ri s’duhet të gjejë asnjë rrënojë të papastruar!
Πριν 4 ημέρες
Kryeministri Edi Rama thotë se viti i Ri nuk duhet të gjejë asnjë rrënojë dhimbjeje të papastruar në Durrës e Thumanë. Me një postim në “Facebook”, shefi i qeverisë thekson se është në krah të banorëve të prekur dhe vëmendja e tij nuk do të mungojë kundrejt tyre. #TiNukDoJeshKurrëVetëm Viti i Ri s’duhet të gjejë asnjë rrënojë dhimbjeje të papastruar në Durrës e Thumanë dhe në vend të tyre, duhet të sjellë edhe disa parqe të kujtesës së kësaj tragjedie
Braçe urdhër ministrave: Përqendrohuni te zonat rurale, brenda muajit të zhvendosen njerëzit...
Braçe urdhër ministrave: Përqendrohuni te zonat rurale, brenda muajit të zhvendosen njerëzit...
Πριν 4 ημέρες
Zëvendëskryeministri Erjon Braçe drejtoi sot mbledhjen e shtatë të jashtëzakonshme të qeverisë, për situatën e krijuar nga tërmeti katastrofik i 26 nëntorit. Zv.kryeministri i bëri thirrje kabinetit qeveritar se e gjithë vëmendja tashmë duhet të përqendrohet te zonat rurale dhe periferitë, për shkak të motit dhe nisjes së dëborës. Sipas tij, duhet bërë me urgjencë zëvendësimi i çadrave aktuale me çadra dimërore, si dhe zhvendosja dhe strehimi i njerëzve nga hotelet në shtëpi me qira. “Gjithë vëmendja duhet të përqendrohet te zonat rurale apo periferitë, ku njerëzit kanë preferuar të qëndrojnë pranë zonave të tyre. Duhet të bëhet zëvendësimi i çadrave menjëherë, që të jenë çadra dimërore. Duhet të përshpejtojmë gjetjen e banesave me qira. Kruja, Vora, e kanë të pamundur të gjejnë vetë banesa me qira, do duhet t’i akomodojmë ne në Tiranë. Duhet të bëjmë zhvendosjen brenda këtij muaji dhe strehimin e këtyre personave nga hotelet në shtëpi me qira. Do duhet të mbyllim procesin, Laçi dhe Lezha duhen kthyer në prioritet, për shkak të panikut të përhapur atje, por edhe për shkak të faktit se duhet të nisim programin se ç’do bëhet me ata njerëz”, tha Braçe.
Rudina Xhunga: Iku rreziku i tërmetit, shqiptarët po presin “fotografinë e përbashkët” Rama-Basha
Rudina Xhunga: Iku rreziku i tërmetit, shqiptarët po presin “fotografinë e përbashkët” Rama-Basha
Πριν 5 ημέρες
Gazetarja Rudina Xhunga ka bërë një përmbledhje të të gjitha ngjarjeve të kësaj jave të zezë për qytetarët shqiptarë, të cilët u përballën me një tërmet katastrofik, që mori 51 jetë njerëzish, la qindra të plagosur dhe mijëra ndërtesa të kthyera në gërmadha. E ftuar në rubrikën “Opinion”, në News24, Xhunga tha se kjo situatë i ka frikësuar të gjithë shqiptarët, të cilët nuk ishin mësuar me gjendje të këtyre përmasave, por sipas saj, tashmë rreziku ka ikur dhe qytetarët duhet t’i rikthehen normalitetit dhe punës. “Të gjithë frikësohen çfarë do ndodhë, pasi ne nuk jemi mësuar me gjendje të tilla, të gjithë ecim me frikë se çfarë do të ndodhë. Kur kemi lexuar lajmet se çfarë ndodh në vendet e huaja, ne i kemi kaluar ato lajme. Një vajze i ra tulla në kokë, duke dalë jashtë, dhe vdiq. E vrau pamundësia e saj për t’u mbrojtur. Unë shikoj në faqe, e di sa njerëz i drejtohen psikologes dhe ajo jep të njëjtat shpjegime, se çfarë do të thotë. Ne duhet të mbledhim veten. Qytetarët duhet të qetësohen, t’i rikthehen rutinës, sepse na duhet të punojmë”, tha Xhunga.
“I hoqi dy kate pallatit në Durrës”, Sadri Abazi për News24: E pavërtetë, hoteli është funksional.
“I hoqi dy kate pallatit në Durrës”, Sadri Abazi për News24: E pavërtetë, hoteli është funksional.
Πριν 5 ημέρες
Deputeti socialist Sadri Abazi ka reaguar pas akuzave të Partisë Demokratike, deputetit Luçiano Boçi se është përpjekur të fshijë provat e tërmetit duke eliminuar 2 kate të pallatit të tij në Durrës. Në një lidhje telefonike për News24, Abazi tha se këto akuza janë të pavërteta dhe se në hotelin e tij nuk ka asnjë dëmtim dhe ndërhyrje në kate pasi është funksional. Ai tregoi më tej se hoteli ka pasur vetëm disa plasje të vogla në mure. Ndërsa sa i përket takimit me Luçiano Boçin, për të cilin ky i fundit tha se kishte pasur replika, Sadri Abazi deklaroi se vetëm ka qeshur dhe e ka takuar përzemërsisht dhe se ai i kishte thënë ‘ju nëmi Zoti ju socialistët’.
Tërmeti 6.4, gjeologu: E prisnim tërmet të tillë. Ish-këneta, trualli me i keq që...
Tërmeti 6.4, gjeologu: E prisnim tërmet të tillë. Ish-këneta, trualli me i keq që...
Πριν 5 ημέρες
Gjeologu Klodian Skrame deklaroi se duke qenë se vendi ynë është pjesë e zonës sizmike, pritej një tërmet i tillë si ai i 26 nëntorit, ku fatkeqësisht humbën jetën 51 persona dhe u plagosën mbi 700 të tjerë. I ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në ‘News24’ Skrame bëri një përmbledhje të situatës në fjalë, duke u bazuar tek hartat sizmike të vendit tonë, si dhe studimet e kryera deri më tani.
Kosova hapi dyert për shqiptarët, nëna nga Durrësi lind djalë në Prizren
Kosova hapi dyert për shqiptarët, nëna nga Durrësi lind djalë në Prizren
Πριν 5 ημέρες
Një nënë nga qyteti i Durrësit, e cila u detyrua të largohej drejt Prizrenit pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit, ka sjellë në jetë djalin e saj në spitalin e këtij qyteti. Ajo tregon për mediat vendase situatën trishtuese që ka përjetuar nga lëkundjet e forta të tërmetit, e deri tek momenti i bekimit me lindjen e djalit, pa harruar dhe shërbimin e bluzave të bardha.
Tërmeti, Mima: Basha po sugjeron tre pika emergjente, Rama duhet të kishte anuluar koncesionet
Tërmeti, Mima: Basha po sugjeron tre pika emergjente, Rama duhet të kishte anuluar koncesionet
Πριν 5 ημέρες
Ish-deputeti i PD Florion Mima i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24” tha se Edi Rama duhet që të anulonte të gjitha koncesionet, sipas tij korruptive dhe këta para t’i dërgonte për personat që janë prekur nga tërmeti. “Ajo që po shohim këta ditë është e tmerrshme. Njerëzit që janë përgjegjës për këtë katrahurë japin leksione si do të ndërtojnë lagje të reja. Rama duhet të anulonte menjëherë të gjitha koncesionet. Basha ia ka bërë këtë ftesë, por Rama nuk e ka bërë. Ne si PD e kemi akuzuar Ramën si grabitqar të votës të lirë, si grabitqar të gjithçkaje në vend. Në vend se të flasin oligarkët, foli Rama, që tha kë të anuloj këtë koncesion, atë koncesion. Këto nuk janë paratë as të Ramës dhe as të Bashës. Nuk ke pse të marrësh borxh, anulo kontrata dhe kaq do të ishte”, tha Mima.
Prej 8 ditësh flenë në makinë bashkë me vajzën 8 muajshe, ja apeli i Bashës nga Manza
Prej 8 ditësh flenë në makinë bashkë me vajzën 8 muajshe, ja apeli i Bashës nga Manza
Πριν 5 ημέρες
Gjatë inspektimit të gjendjes pas tërmetit, kryetari i PD, Lulzim Basha, qëndroi në një familje në Kamberas në njësinë administratrive Manëz. Në oborrin e banesës së dëmtuar pothuajse plotësisht, prindërit mbanin prej 8 ditësh në makinë fëmijën 8 muajsh pasi nuk kishin asnjë zgjidhje tjetër. Sipas familjarëve, e vetmja ndihmë që atyre u ishte ofruar, ishte nga vullnetarët. Kryetari Basha kërkoi që të merren masa menjëherë për strehim e kësaj familje dhe të familjeve të tjera që jetojnë në kushte të mjera në çadra. Ndonëse përfaqësues të njësisë bashkiake i ofruan atyre strehim në një fushë kalçeto, banorët refuzuan.
Situata pas tërmetit në Durrës, Ilir Bejtja: Në terren specialistë të certifikuar
Situata pas tërmetit në Durrës, Ilir Bejtja: Në terren specialistë të certifikuar
Πριν 5 ημέρες
Anëtari i Shtabit të Emergjencave, Ilir Bejtja teksa ka bërë një bilanc të situatës me të cilën po përballët vendi ynë pas tërmetit shkatërrimtar i 26 nëntorit, deklaroi se vijon puna në terren për identifikimin e objekteve në rrezik. Në një prononcim për ‘News24’ Bejtja tha se specialistë të certifikuar vendas dhe të huaj aktualisht janë në terren për vlerësimin e çdo objekti, nëse janë të banueshëm apo jo.
Linda Drita
Linda Drita - Πριν λεπτό
Nuk ka turp ky djolosh ti hapi derën një grua më dukët një gjë jo normale
Hatixhe Haliti
Hatixhe Haliti - Πριν 3 ώρες
GJU ME GJU ME POPULLIN. BAR DO HAME , VETEM HAJDUTET TE ROJNE. Z.RAMA DO BIHESH MESYSH. NJE KRYEMINISTER QE VRET DITEN , DHE TE QAN NATEN.
Loli Loli lol
Loli Loli lol - Πριν 6 ώρες
epo se asht kaq i dashur e i thjesht edi rama nuk e kam ditur hallall lum shqiperia e shqiptaret per ty se ske cju bon
Loli Loli lol
Loli Loli lol - Πριν 6 ώρες
po me ati gabinat jeni persembari me ato lloj jetokn njerezit ka 10 vjet
fredi guci
fredi guci - Πριν 7 ώρες
o ju shkerdhefsha fisin mer kurva po pse nuk hetoni kush ka dhon lejet e ndertimit mer rracqira bone hetime vetem ku te kapbi ndonji lek se vetem per te vjedh i boni kto hetime me gjith ket flok lyetin mir ja beni popullit kur flejn gjum e nuk ngrehen
fredi guci
fredi guci - Πριν 7 ώρες
taulant balla te shkerdhefsha motren mer pidhmotre edhe kur ka fatkeqesira ne shqipri ju prap mundohemi me e vjedh popullin o qeveri bucesh o ju qifsha grat gocat ca keni ne fis ju te PSse nga i ke gjet kta mer pidhmotre
Bukuroshi munchenmain
Bukuroshi munchenmain - Πριν 8 ώρες
utibistikfa po ezoni ipet
Andi Reno
Andi Reno - Πριν 8 ώρες
Njerëz si ty i duhen këtij kombi, respekt për një ministre si kjo.
Leda Manoli
Leda Manoli - Πριν 9 ώρες
O
fetie gagelmann
fetie gagelmann - Πριν 10 ώρες
ka dasht edi me ju rrjep naj pare
Kosova Kosov
Kosova Kosov - Πριν 10 ώρες
Ky asht 1000% Peder po leni kto prralla o mashkull kurv asht ky tip
Cami Fier
Cami Fier - Πριν 12 ώρες
Oooo i gjat e more meqaf kete popull yyytttttt
Miradije Hoti
Miradije Hoti - Πριν 12 ώρες
Nuk Jeni Normal me Ofendimet Dekokrat e Socialist TERMETI Pyti Askend nese esht nga Zoti Qoft Hajr Mbrapa nese nga Njerzit kurr Dit mos Pafshi ZOTI Ju Mallkoft .
Klajdi Sal
Klajdi Sal - Πριν 13 ώρες
Te qifsha motren ty edhe rumuneve me marr koleget e shkolles ande per te mashtruar popullin o kurv..dhe kushdo qe e lexon ket koment ta mbaj mend se sa familje kan per te ngelur ne rrug dhe gjith ato lek qe do vidhen kshu e han fukarenjt..15 inxhiniera ata duan lek mor pederast mashkull ti do ja japesh nga pasuria jote apo nga pasuria e fukaras...ytttt ju qifsha grat tgjithve me perzihet atomaku kur ju shikoj juve
Klaudeta Hakani
Klaudeta Hakani - Πριν 13 ώρες
😭😭😭
Klaudeta Hakani
Klaudeta Hakani - Πριν 13 ώρες
Nuk I duhej shqipris kjo tragjedi kjo katastrof
Klo Difi
Klo Difi - Πριν 14 ώρες
Si skllave Po me Duket ajo nusja E shtepi se, kjo vjehrra Shume cope mishi
fanboy fangay
fanboy fangay - Πριν 14 ώρες
Qa asht aj gomar qe kendon ashtu
King King king Toni
King King king Toni - Πριν 16 ώρες
Shume kot
Fuat Merkaj
Fuat Merkaj - Πριν 16 ώρες
Urime per detyren Njerzit presin rezultate se i pe paradhesit e tu cpo ndodh me ta
Moisi Guri
Moisi Guri - Πριν 17 ώρες
Prokuroret e Durrsit e dine si jane ndertuar,kur pastrohen parat fillohet me keq e pastai vine vete te gjitha,po su hoq 7501 o prokuror problem jete eshte nga njeri tjetri ,termeti i mer radhe te keqin e te mire,e le pasoia ku ata qe shpetoin nuk ju iken frika .
Bukuroshi munchenmain
Bukuroshi munchenmain - Πριν 17 ώρες
zoti te dhasht sabrin moter eatine xhenetin jarabi
Diana Katundi
Diana Katundi - Πριν 17 ώρες
Po ju te L.S.I.se si do vepronit ? Apo do vinit ne dispozicion pasurine e Mones dhe do ti bente bashke me Ilir floririn me shkop magjik.Prandaj filloni te bashkepunoni te gjithe , se u fryte se marre rrogat si deputete ,nga taksat e popullit duke u livadhitur poshte e perpjete dhe kini fytyre te dilni ne intervista.Ju di populli cilet jini , prandaj me mirre largohuni me deshire se kini 30 vjet qe e xhvatet kete vent se sa tju marrin me yaaa.
Antonio Foroni
Antonio Foroni - Πριν 17 ώρες
Leni pra kamerat ne shpi me qe thu televisori osht termet mas termetit drogaxhi kari vetem propagand ngele tu bo na rrujte lesht
Antonio Foroni
Antonio Foroni - Πριν 18 ώρες
I rujt zoti te gjith shqipet kudo qe te jen ❤🇦🇱🇽🇰❤
Beli
Beli - Πριν 18 ώρες
Krejt show është kjo asgje tjeter
UÇK-JA E PEJES
UÇK-JA E PEJES - Πριν 18 ώρες
Ket xhupin e kombtares e ke pastruar ndonje dit se le nam me te
Rocky krass
Rocky krass - Πριν 18 ώρες
Pallatet ilegale u ndertuan nga dora e njeriut Korruptues te P.S e jo nga Zoti
Muho Vulaj
Muho Vulaj - Πριν 18 ώρες
😂😂😂😂
Lianos Eliana
Lianos Eliana - Πριν 19 ώρες
Ky esht cop mishi me dy sy kokerr kari ne shqip
Besnik Rexhmati
Besnik Rexhmati - Πριν 22 ώρες
Ronaldo , trupi me fizik per nga konstrukti , me I bukur sportiv ne historine e futbollit te te gjitha koherave , mbret I golit , vrases para porte , me I madhi ne bote bashke me Mesin dhe Fenomenin , Urime...
Paolo Hania
Paolo Hania - Πριν 23 ώρες
Edi Rama zoti te ndimofte te dhente forzza.populli ka nevoj per ty.je nr 1
Christian Wenzel
Christian Wenzel - Πριν 23 ώρες
Ti sen nuk ke ba veq e ki denue vet-veten zoti e bekon edhe atë qe ka familje . Zotin -mundesh ta dusha si thmi i rritur e plak
Elisi1984
Elisi1984 - Πριν ημέρα
Ik mer pall se ti ke qene me ata plehra deri dje, ndersa sot qe te vune gishtin fillon e pellet. Ju shkaperdhefsha me fis e farefis gjitheve ca jeni aty ne parlament gjakpiresa.
Besnik Alushi
Besnik Alushi - Πριν ημέρα
O cakerr hajdut nuk ke dale ne terren as ke pare gje dil nga unaza e re shko ti shohish ato pleqe e femije sot u kerkon popullit qera kur shteti eshte ne gjendje te jashtezakonshme!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Besnik Alushi
Besnik Alushi - Πριν ημέρα
Po c'flete ky me veteveten sd c'thote e ka zene droga mjere Shqiperia
Ivi Medin
Ivi Medin - Πριν ημέρα
O edkar! Me burg ishalla ti dhe ato qe kan qen para teje!
edi ed
edi ed - Πριν ημέρα
Uau?! Nuk do e besoja nese m’a thoshin... uau ! Cfare poshtrimi!
ALKUKES
ALKUKES - Πριν ημέρα
Shum bukur
Mece Ylli
Mece Ylli - Πριν ημέρα
Cdo gjo e pregatitme rama u habit. Po ne itali jane 700 mije shqiptare. Dhe jane integru shume mire. Dhe i gjen kudo.
Nelly De Filipi
Nelly De Filipi - Πριν ημέρα
Ti rofsh o Edi Rama tu befte dita 1000 🙏⭐️🇺🇸
Kem Elshoni
Kem Elshoni - Πριν ημέρα
Toka ma burr ma se ban me pas pare sod weq ni kuti duhan e kisha nal .ma shum se respekt historia ka met permen
HIM 1
HIM 1 - Πριν ημέρα
Lereni teatrin bij kurvash. Hajduter te koruptuar. Koli ti vella shko vazho me dorjanen
Renato Picari
Renato Picari - Πριν ημέρα
O figure
Merdita Engjell
Merdita Engjell - Πριν ημέρα
XHAMADANI VIJA VIJA HAJT OR MUT O RRI TE SHPIJA.MOS GENJEJ POPULLIN.
nord nord
nord nord - Πριν ημέρα
Me duket se Jane sosia 😱😱 bufon e kam pare 1 metr nga afer ne stadium sansiro nuk jan origjinalet 😞😞
marsel marsel
marsel marsel - Πριν ημέρα
Edi rama shume gallate je haha
shqiponja dedgjoni
shqiponja dedgjoni - Πριν ημέρα
👏👏👏👏👏
Shaip Osmani
Shaip Osmani - Πριν ημέρα
Nuk del njeri ma facer se ti Edi rama
Myzejen Moli
Myzejen Moli - Πριν ημέρα
Nuk e kuptoj pes qeshin keta te dy duket qe tallen😏😏gjith se si krenar qe jemi Shqipetar 🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱
Vera Kurti
Vera Kurti - Πριν ημέρα
⭐ Ronaldo + Bufon ⭐ 🇵🇹7 🇵🇹 __ 🇮🇹 77 🇮🇹
Vera Kurti
Vera Kurti - Πριν ημέρα
Garip si ty , nuk ka pa Shqipria as , ska per tpas 👍
El. Football1
El. Football1 - Πριν ημέρα
Po kjo gazetare sa pa lidhje pupupu... kembengul per statustet online te tyre ajde gazetare ajde .. nuk mund t ja imponish tjetrit ca skenari ke ti n koke se le nam.. bravo Ngjela👌
Ardi Vushtrria
Ardi Vushtrria - Πριν ημέρα
Bravo edi per zotin je nish, Pa ty ska shqipri🇦🇱💪🇦🇱
just comnt
just comnt - Πριν ημέρα
Tani ja u zgjidhe hallet ti ktyre, edhe te tjereve si keta. Ik mor te qifsha robt, pidhrobsh e katandiset kte vend si mos me keq e tani tallni karin. pyyyyt te qifsha faren mor politikan shqiptar qe u shofshi te gjithe sa jeni.
Christian Wenzel
Christian Wenzel - Πριν ημέρα
Ooooooj bukuroshe ma mir te ishe e martuar e te kishe familje kur edhe martesn e bekon edhe zoti pra ti as vet se din pse nuk je martuar ... pra kerkun nuk e gjënë se ni femer te mos martohesh
Zef Ndokaj
Zef Ndokaj - Πριν ημέρα
Kurr skam qene socialist.Por kjo eshte mrekulli.Shume pozitive pas cdo tragjedie.Te lumte kryeminister
Artur Zenelaj
Artur Zenelaj - Πριν ημέρα
Hahahahahaha sa i thot se eshte nga elbasani, shikoni si i hedh doren rama I ka qef elbasanllit
fredi guci
fredi guci - Πριν ημέρα
qeveri shkerdhat
fredi guci
fredi guci - Πριν ημέρα
kryeministri rropqim nxjerr kto dhe fut ca familje nga viktimat e termetit dhe vjedh popullin prap kjo qeveri pidhropshe
FACIAL FEMINIZATION SURGERY -FACIALTEAM
FACIAL FEMINIZATION SURGERY -FACIALTEAM - Πριν ημέρα
25 vjeç nuk ësht nje mosh aspak e pjekur, dhe askush nuk duhet te behet prind perpara moshes 35 vjeç. Flm per sqarimin, qe te jesh realisht i suksesshem ne jet , duhet te jemi sa me larg kishave dhe xhamive dhe sa me afer librave dhe mesimeve, Kjo ësht e verteta. Suksese nenes se re.
Vera Kurti
Vera Kurti - Πριν ημέρα
Edi , je me i mir se ato te gjith !!! 👍
trz vlj
trz vlj - Πριν ημέρα
Pash besen e zotit aka mundesi te me tregon dikush nga esht origjine edi rama.
Moisi Guri
Moisi Guri - Πριν ημέρα
Ne gjendje te jashtezakonshme paska nevoi qytetari te ngrei zerin,ne gjendjen e jashtezakonshme te gjithe te pa prekurit e termetit kontriboin po jo me goi po me dore.
Moisi Guri
Moisi Guri - Πριν ημέρα
Eshte vakumi i termetit qe shkakton probleme tek te gjithe ku ka kapur rrezja e tje ne siperfaqje,ju ca e kishit trurin perturp dhe xa termeti e presin ti ndimoi zoti,nuk e di ,po problemet grumbullohen ne organizem sepse jemi qenie njerzore,aq me teper ne gjume ,po ju nuk besoni se kur beson keto gjera i kalon ngadale nji nga nji,pastai duhet ushqim special qe ndimon ne ekuliber ne organizem ,keshtu ndodh kur thoni i dini te gjitha,mesoi te gjitha qe ti beshe te tera ,ju i behte te tera dhe ngelen te gjitha pa i kapur ato qe duhet ti mesoie,kane filluar kalamanjte mesoin prindrit,kesai i thone beme baba te te ngjaje,po nuk eshte keshtu ne nuk ngjajme me asnji te trungut vetem me nji qe nuk takohemi ,ne ngjasoim ne trung e miqesi,flase per ata qe besoin zotin ,pa ne popull gjenden shume shtresa.
Luckys
Luckys - Πριν ημέρα
I ka shijuar me shume kafeja kur sheh se.kamerieri eshte nga vendi yt👏👏👏👏
NikosAK47
NikosAK47 - Πριν ημέρα
Po ska faj esht me u habit shum...
Petrit Sanka
Petrit Sanka - Πριν ημέρα
Ne qofte se ky djali i aktorit te madh... do te ishte aty ku eshte, i depolitizuar... do te ishte vlere e shtuar e shoqerise shqiptare, e shembull frymezimi per sektorin e biznesit... Por fatkeqesisht e ka "gelltitur lugen e çorbes se prishur"!!! Qe ka per ta vjelle gjithe jeten.! Fatkeqesi... per emrin e madh te te atit... (i ndriçofte shpirti atje lart ku eshte).!
albania thugzzz
albania thugzzz - Πριν ημέρα
Une jam lindur ne Bruksel, por kur shkoj ne nje vend tjetr dhe shoh naj shqiptar, jam krenar, i gazuar ! nese ai eshte i krishter ose mysliman nga Kosova apo Maqedonia, nuk me intereson! Ky eshte vllai tim me gjak ! Nuk ka me te bashkuar dhe krenare se ne nbote
Ardita Ardita
Ardita Ardita - Πριν ημέρα
Oo Zooot i madh 🙏🙏 ska sek min ore dit me muj e me vite do ju kujtoj .secili nga ju me sakrifica erdhet deri ketu, secilit nga ju i esht bere ndonje padrejtesi, si p.sh ky i burgut 🙉🙉aman oo Zooot. Secili nga ju ishte i pafajshem ju qofte dheu lehte. Shpirttrat e mij😙😙
Xhemal Sulillari
Xhemal Sulillari - Πριν ημέρα
Pa arruar qofshin u prefshin ne parajse
Moza Hila
Moza Hila - Πριν ημέρα
O Edi o flori burra si ty i duhen Shqiperis bravooooo
ARB ALB
ARB ALB - Πριν ημέρα
Epo kjo pun me gjelin nderhyn pa e pytur njeri
fredi guci
fredi guci - Πριν ημέρα
ju jeni kanceri i shqipris mer ju sh..... ca ju ma pragu deres ordinera Erion pederasti o gru q..
STRUGANI MOTORISTAT E STRUGES
STRUGANI MOTORISTAT E STRUGES - Πριν ημέρα
Co robis
STRUGANI MOTORISTAT E STRUGES
STRUGANI MOTORISTAT E STRUGES - Πριν ημέρα
Ahoji rama jak se mas
Edo Zemra
Edo Zemra - Πριν ημέρα
Si Djali nga Elbasani Kamarjer e nderojen Familjen , Shqipri punojen me ndershmeri Kamarjeri nga Elbasani punon ne Italia u prezantu me Krye Ministri Rama ,edhe un ndjeva kenaqsi ,eshte keq kur tregojen Djemt shqiptar hajdut kriminel,me Droga, etjera pa fund, Bravo per djalin nga Elbasani i punsum ne Italia me Kultur,👍👏👏
Manjola Bacelli
Manjola Bacelli - Πριν ημέρα
Ky eshte fare 🐴🐴🐴
Diana Katundi
Diana Katundi - Πριν ημέρα
Zoti te dhente force , te ritesh vajzen .Ngushellime dhe u prehshin ne paqe.🙏🙏🙏
Gimi Doci
Gimi Doci - Πριν ημέρα
Kush është ky që ka ber vijon RAMA e dinte për kit vidjoje
Engel Styla
Engel Styla - Πριν ημέρα
ky eshte kok loqe ik mor injorant psikopat kryeminister.. po ti pse mban kapuc oh klluf futi nai tralala para fukarenjve kaloj dhe dita e sotme oh lakuriq hajdut
Ligj Guri
Ligj Guri - Πριν ημέρα
Bravo Israelis
Jetemtiamo Ballsh
Jetemtiamo Ballsh - Πριν ημέρα
Rama mutttt ik 💩💩💩💩🐒
Jurgen Mcini
Jurgen Mcini - Πριν ημέρα
O arber hajdari o cun legen po nuk te vjen pak turp qe thua ubo si kur meqen xhumo sot po pse mer nuk te pelqen drejtesia tyve do ate krye leshin ti qeke ne krah .turp te kesh
Pieter Vija
Pieter Vija - Πριν ημέρα
Ikni e punoni mor kara .Rama rroft sa malet
Nesti Fili
Nesti Fili - Πριν ημέρα
100% e montuar
amelia lily
amelia lily - Πριν ημέρα
Ah te hengert mortja ty atje qe hapen dhembet duke qesh me dhimbjen e ketij gjyshi::: zoti te ndihmofte oh gjysh.
Ivi Medin
Ivi Medin - Πριν ημέρα
Ik mor shkerdhate! Ti dhe gjithe klasa e vjeter politike jeni per burg.
Gaming tw
Gaming tw - Πριν ημέρα
Kur zdokisha mar pjes ne emision me kso shajtana o Zot mbarso kto njerz ooooo njerz anuk e shikoni se na mbiti Zoti per shkaku tuj o shajtanaaaa Zoti vec juve vu zhdukt shikoni sa pershtaten tu 3 👹👹👹
darwinism14
darwinism14 - Πριν 2 ημέρες
Te bejne per te vjelle, te dy keta llumrat qe jane ne karrike.
Edona Agojci
Edona Agojci - Πριν 2 ημέρες
Me shume fjale Zonje e madhe fjalet tuaja jane arta ❤
Sunflower 15
Sunflower 15 - Πριν 2 ημέρες
🙏🙏🙏🙏🙏
Liri Kaliqi
Liri Kaliqi - Πριν 2 ημέρες
Jepi popullit qe te digjet zemra kaq shume nga 17 milion eurot qe more nga shembja e ndertimit pa leje e pallatit te vjerrit tend
atlion92
atlion92 - Πριν 2 ημέρες
Me mire shef palloshin se portokalline
4 SIMPLE HACK
4 SIMPLE HACK - Πριν 2 ημέρες
3:37 si ben kurva policja se vajz e mir e edukuar, kur del ne ruge kerkon 5milek
Edona Agojci
Edona Agojci - Πριν 2 ημέρες
Amin zoti ju ruajt o zot
Besiona Dushkaja
Besiona Dushkaja - Πριν 2 ημέρες
Bravo Edi sa natyral je,bravo
Fatime Abdyli
Fatime Abdyli - Πριν 2 ημέρες
👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻🇽🇰🇦🇱🇽🇰🇦🇱🇽🇰🇦🇱🇽🇰🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹
BornToFight
BornToFight - Πριν 2 ημέρες
Bravo
Edison Nothorius
Edison Nothorius - Πριν 2 ημέρες
Ua sa e farte 12femi e rralle bravo