Ora News Lajme
Ora News Lajme
  • 82 518
  • 189 669 083
  • Εγγράφηκε στις 17 Σεπ 2011
Ora-News, Radio Televizioni informativ Shqiptar. 24 ore live, lajme, debate, analiza politike, showbizz dhe shume te tjera. Na ndiqni!

Βίντεο
Ora News - Meta i shqetësuar për kalanë e Krujës, kalon perimetrin e sigurisë
Ora News - Meta i shqetësuar për kalanë e Krujës, kalon perimetrin e sigurisë
Πριν 14 ώρες
#rtvora #oranews Rreziku që i kanoset fortesës së Skënderbeut nga tërmeti i 26 nëntorit ka shqetësuar edhe Presidentin e Republikës Ilir Meta. Për të parë më nga afër pasojat e dëmeve në Kullën e Këmbanës dhe Teqenë e Dollmës, Kreu i Shtetit është kujdesur që t’i shohë këto dy monumente më nga afër, duke kaluar edhe perimetrin e sigurisë. Meta: Vizitova sot Kalanë e Krujës, kurorën e krenarisë së trashëgimisë tonë kombëtare, të dëmtuar nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit.Veçanërisht Kulla e Kambanës dhe Teqeja e Dollmës, dy nga monumentet unike dhe mjaft të rëndësishme të Kalasë, kanë pësuar dëmtime shumë të rënda, për të cilat duhen marrë masa të menjëhershme për t’u riparuar dhe mbrojtur, për vetë simbolikën e fortë kulturore e kombëtare që përfaqësojnë. Puna e nisur duhet të ndiqet me përgjegjësi maksimale deri në fund! Ilir Meta i kërkon institucioneve më shumë bashkëpunim për t’u ardhur në ndihmë qytetarëve që kanë mbetur jashtë për shkak të shkatërrimit të banesave të tyre. Presidenti nuk e ka harruar marshimin e paralajmëruar për mbrojtjen e Kushtetutës, por nuk do ta realizojë me 8 dhjetor. Meta: Përpjekjet konkrete duhet të vazhdojnë me qëllim përmirësimin e kordinimit të të gjitha institucioneve me pushtetin vendor dhe komunitetet e prekura për të arritur zgjidhjet më optimale sa më shpejt të jetë e mundur. Presidenti mbron Kushtetutën çdo vit, por tani është koha për të bërë çdo gjë që vendi të rikthehet në normalitet sa më shpejt dhe kjo do të ndodhë kur të gjithë banorët ti kthehen normalisht jetës së tyre të para 26 nëntorit. Gjithashtu Presidenti vizitoi edhe shtëpitë e disa familjeve në fshatin Hasanaj të Krujës , të dëmtuara rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/meta-i-shqetesuar-kalane-e-krujes-kalon-perimetrin-e-sigurise Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Rindërtimi i fshatit, Basha: Dëmshpërblimi prej 2 mln lekë i qeverisë, i pamjaftueshëm
Ora News - Rindërtimi i fshatit, Basha: Dëmshpërblimi prej 2 mln lekë i qeverisë, i pamjaftueshëm
Πριν 14 ώρες
#rtvora #oranews Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka komentuar nga Durrësi deklaratën e Ramës për t'iu dhënë para në dorë banorëve të zonave rurale që kanë shprehur vullnetin të rindërtojnë vetë shtëpitë. Në një prononcim për RTV Ora, Basha tha se shuma që është caktuar prej 2 milionë lekësh të reja është e pamjaftueshme. Ndaj sipas tij, është e domosdoshme tani, në përputhje me pushtetet që jep akti i fatkeqësive natyrore, që qeveria të caktojë një buxhet të qartë. Pyetje: Nga plani me tre pika që ju keni propozuar, në mbledhjen e sotme të qeverisë u mor parasysh që në zonat rurale të shpërndahej fondi, dorazi po e quajmë, keni një koment për këtë? Lulzim Basha: Është një propozim që e kemi dhënë prej disa ditësh sepse përshpejton mundësinë e banorëve për të trajtuar vetë dëmet dhe problemet që ka shkaktuar tërmeti. Natyrisht që duhet bërë vlerësimi i dëmit. Shuma që është caktuar prej 2 milionë lekësh të reja, mund të jetë një shumë minimale, në disa raste mund të ketë nevojë për shumë edhe më të mëdha, prandaj është e domosdoshme tani, në përputhje me pushtetet që jep akti i fatkeqësive natyrore, që qeveria të caktojë një buxhet të qartë. Prandaj insistojmë për zhvendosjen e menjëhershme të 150 milionë dollarëve të 10 oligarkëve në funksion të emergjencës dhe procesit të riparimit apo ndërtimit të banesave të dëmtuara. Është një hap i parë që kanë pranuar këtë sugjerim që në fakt e kam dhënë nga terreni, kryesisht nga zonat rurale, por është i pamjaftueshëm nëse nuk shoqërohet me fondet e nevojshme dhe nëse nuk veprohet shpejt. Koha nuk pret! Nuk është koha as për fjalë, as për shfaqje, as për zvarritje, por është koha për të vepruar menjëherë nga vendime në zbatimin e këtyre vendimeve. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/rindertimi-i-fshatit-basha-demshperblimi-prej-2-mln-leke-i-qeverise-i-pamjaftueshem Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Tërmeti i jep goditje të rëndë edhe Tatimeve
Ora News - Tërmeti i jep goditje të rëndë edhe Tatimeve
Πριν 14 ώρες
#rtvora #oranews Lëkundjet sizmike të fund nëntorit shkaktuan dëme në shumë institucione publike. Problemet nuk kursyen godinën e Kryeministrisë dhe Kryesisë së Kuvendit, por edhe institucione të tjera. Tërmetit të nëntorit nuk i shpëtoi pa dëme as ndërtesa e Drejtorisë Rajonale të Tatimeve. Dëmet kanë lënë shenja të dukshme në mure, por siç tregojnë edhe këto foto problemet më të mëdha janë shfaqur në brendësi të ndërtesës. Sipas akt konstatimit të Institutit të Ndërtimit, që mban datën 4 dhjetor, godina nuk ka dëmtime në strukturë, por vetëm në rafiniturë. Probleme në rafiniturën mbajtëse janë shfaqur edhe tek ashensori. Instituti i Ndërtimit rekomandon riparimin e mureve të dëmtuara pasi mund të kthehen ne burim aksidentesh. Mbi situatën janë njoftuar edhe punonjësit, një pjesë e të cilëve janë zhvendosur prej ndërtesës, ku kanë ushtruar veprimtarinë para tërmetit të nëntorit. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/termeti-i-jep-goditje-te-rende-edhe-tatimeve Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Rama: s'kanë detyruar askënd të japë lekë nga rroga për tërmetin, faktet flasin ndryshe
Ora News - Rama: s'kanë detyruar askënd të japë lekë nga rroga për tërmetin, faktet flasin ndryshe
Πριν 14 ώρες
#rtvora #oranews Një debat i hapur gjatë këtyre ditëve është edhe ai që lidhet me reagimin e shumë punonjësve të administratës shtetërore, të cilët janë ndjerë të fyer teksa janë urdhëruar të lënë një pjesë të pagës së tyre mujore si kontribut në shenjë solidariteti me të dëmtuarit nga tërmeti. Dhe pyetja që lind është: A është urdhëruar administrata që të paguajë nga paga mujore në shenjë solidariteti? Çfarë thotë kryeministri për këtë? Rama: E refuzoj komplet atë shpifjen tjetër që medemek ne paskemi detyruar të gjithë punonjësit të japin lekë nga rroga se nuk kemi lekë për rindërtimin. Është e pavërtetë. Asgjë nuk është bërë në mënyrë detyruese, të gjithë kanë qenë të ftuar të japin kontribut vullnetar. Ne vetë i dedikuam rrogën e nëntorit këtij procesi, kryetarët e bashkive bënë të njëjtën gjë, punonjësit jo të gjithë kanë kontribuar dhe nuk ka problem. Nuk ka asgjë me detyrim në këtë proces. Por askush nuk duhet të dedikojë fond nga institucione buxhetore apo jo buxhetore, nga institucione publike të krijuar me ligj të posaçëm, nga institucione të qeverisjes vendore, njësi të fondeve speciale, ndërmarrje e shoqëri tregtare me kapital mbi 50% shtetëror në varësi të institucioneve qëndrore dhe qeverisjes vendore për Vitin e Ri, për darka e për valle. Mirëpo si qëndron e vërteta? Mbase kryeministri nuk e di ose mbase nuk e kanë informuar. Por në media e nëpër rrjetet sociale janë botuar urdhra konkretë që provojnë të kundërtën e asaj që pretendon kryeministri. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/rama-tha-se-skane-detyruar-askend-te-jape-leke-nga-rroga-termetin-faktet-flasin-ndryshe Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Shkollat në Elbasan pa shkallë emergjence
Ora News - Shkollat në Elbasan pa shkallë emergjence
Πριν 14 ώρες
#rtvora #oranews 90 % e shkollave në bashkinë e Elbasanit nuk kanë shkallë emergjence. Shqetësimi ngrihet nga nxënësit dhe mësuesit të cilët i kanë kërkuar bashkisë të ndërhyjë për rritjen e masave të sigurisë. Për të mësuar gjendjen e godinave, drejtuesit e shkollave kërkuan edhe akt ekspertimin e ndërtesave pas tërmetit. Tërmeti i 26 nëntorit ka krijuar një situatë shqetësimi për sigurinë e institucioneve arsimore. Në Bashkinë e Elbasanit, 90 % e shkollave nuk kanë shkallë emergjencë. Në këtë situatë, mësuesit thjeshtë i kanë orientuar në teori nxënësit si të sillen në rast rreziku. Shqetësimit të nxënësve e prindërve i dha zë në mbledhjen e këshillit bashkiak drejtorët e shkollave. "Të gjitha institucionet arsimore në bashkinë e Elbasanit të sistemohen me shkallë emergjence." Pas tërmetit të 21 shtatorit, bashkitë e prekura premtuan verifikim të gjendjes së shkollave. Por kur kanë kaluar më shumë se dy muaj dhe pas tërmetit të nëntorit që shkatërroi 28 shkolla, mësuesit kërkojnë të dinë rezulatet për të qetësuar nxënësit e prindërit. "Duhet të vëmë në dispozicion aktet e konstatimit të çdo shkolle." Për ti dhënë zgjidhje problematikave të parashtruara nga mësuesit, kryetari i Bashkisë Elbasan thotë se do të kërkojë fond nga qeveria, pasi shumica e shkollave janë të vjetra dhe masat e emergjencës nuk i kanë të përfshira. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/shkollat-ne-elbasan-pa-shkalle-emergjence Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Arta Marku i dorëzon stafetën e kryeprokurorit ish-shokut të klasës, Olsian Çela
Ora News - Arta Marku i dorëzon stafetën e kryeprokurorit ish-shokut të klasës, Olsian Çela
Πριν 14 ώρες
#rtvora #oranews Kryeprokurorja e përkohshme në largim, Arta Marku, nuk i shmangu dot emocionet teksa i dorëzoi stafetën kreut të ri të prokurorisë së Përgjithshme të zgjedhur një ditë më parë nga Kuvendi, Olsian Çela. Ju desh të mbushej frymë, por këtë e lidhi me lodhjen nga ngjitja e shkallëve. Duke u kthyer në kohë, Arta Marku tha se "jam munduar të punoj me përkushtim dhe integritet". Falenderimet pati për të gjithë bashkëpunëtorët vendas dhe të huaj por edhe stafin e prokurorisë. Ndërsa fati tani e deshi që këtë detyrë të rëndësishme t'ia pasojë ish-shokut të tij të klasës. Marku: Kam besim që prokuroria do të ecë përpara në përmbushjen e misionit të saj kushtetues. Jam shumë e lumtur që detyrën ja pasoj një shokut tim të klasës dhe jam e sigurt që do të kaloni shumë mirë me të. Kryeprokurorit të ri gëzimi i lexoj qartazi në fytyrë për marrjen e detyrës, por duket se sfida e presin përpara. Në në marrje të fjalës probleme pati me foninë dhe mes të qeshurave u shpreh: "Filluam me probleme". Ashtu si në prezantimin e tij përpara KLGJ-së, Çela i mëshoi faktit të transparencës së Prokurorisë për të rritur besimin te publiku. Çela: Sot më e rëndësishme se kurrë më parë është transparenca që ne duhet të sigurojmë ndaj medias dhe publikut për të rritur besimin. Për kolegen në largim shprehu konsiderata dhe bindjen se ka bërë më të mirën aq sa mund të bënte në këtë fazë tranzicioni 2 vjeçare. Çela: E falenderoj Markun për punën e bërë në dy vite. Vlerësoj shumë atë që ka bërë se e ka bërë në një fazë të vështirë, besoj se ka bërë më të mirën e mundshme që mund të bëhej në këto kushte. Por Çela foli për nisje e një fazë të re të Prokurorisë. Integrimi europian i vendit mbetet objektivi kryesor. Çela: Tani hyjmë në një fazë të re, faza ku po ndërtohen institucionet e reja të drejtësisë. Ka një konceptim terësor të shtetit të së drejtës, institucioneve kushtetuese, të mënyrës si operojnë. Kërkon angazhim të ri, konceptim të ri për mënyrën sesi prokuroria duhet të funksionojë. Janë mundësitë, ekziston mbështetja dhe kemi kapacitete për ti dhënë vendin një të ardhme më të mirë, për të mundësuar që Shqipëria të bëhet pjesë e familjes europiane. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/arta-marku-i-dorezon-stafeten-olsian-celes-si-kryeprokuror Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Rindërtimi i fshatit, Basha: Dëmshpërblimi prej 2 mln lekë i qeverisë, i pamjaftueshëm
Ora News - Rindërtimi i fshatit, Basha: Dëmshpërblimi prej 2 mln lekë i qeverisë, i pamjaftueshëm
Πριν 14 ώρες
#rtvora #oranews Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka komentuar nga Durrësi deklaratën e Ramës për t'iu dhënë para në dorë banorëve të zonave rurale që kanë shprehur vullnetin të rindërtojnë vetë shtëpitë. Në një prononcim për RTV Ora, Basha tha se shuma që është caktuar prej 2 milionë lekësh të reja është e pamjaftueshme. Ndaj sipas tij, është e domosdoshme tani, në përputhje me pushtetet që jep akti i fatkeqësive natyrore, që qeveria të caktojë një buxhet të qartë. Pyetje: Nga plani me tre pika që ju keni propozuar, në mbledhjen e sotme të qeverisë u mor parasysh që në zonat rurale të shpërndahej fondi, dorazi po e quajmë, keni një koment për këtë? Lulzim Basha: Është një propozim që e kemi dhënë prej disa ditësh sepse përshpejton mundësinë e banorëve për të trajtuar vetë dëmet dhe problemet që ka shkaktuar tërmeti. Natyrisht që duhet bërë vlerësimi i dëmit. Shuma që është caktuar prej 2 milionë lekësh të reja, mund të jetë një shumë minimale, në disa raste mund të ketë nevojë për shumë edhe më të mëdha, prandaj është e domosdoshme tani, në përputhje me pushtetet që jep akti i fatkeqësive natyrore, që qeveria të caktojë një buxhet të qartë. Prandaj insistojmë për zhvendosjen e menjëhershme të 150 milionë dollarëve të 10 oligarkëve në funksion të emergjencës dhe procesit të riparimit apo ndërtimit të banesave të dëmtuara. Është një hap i parë që kanë pranuar këtë sugjerim që në fakt e kam dhënë nga terreni, kryesisht nga zonat rurale, por është i pamjaftueshëm nëse nuk shoqërohet me fondet e nevojshme dhe nëse nuk veprohet shpejt. Koha nuk pret! Nuk është koha as për fjalë, as për shfaqje, as për zvarritje, por është koha për të vepruar menjëherë nga vendime në zbatimin e këtyre vendimeve. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/rindertimi-i-fshatit-basha-demshperblimi-prej-2-mln-leke-i-qeverise-i-pamjaftueshem Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Vlorë, sekuestro preventive për 500 000 euro pasuri kriminale
Ora News - Vlorë, sekuestro preventive për 500 000 euro pasuri kriminale
Πριν 14 ώρες
#rtvora #oranews 500 mijë euro pasuri të paluajtshme dhe llogari bankare i janë sekuestruar një 72- vjeçari në Vlorë. Pronat i përkasin shtetasit të identitikuar si Luan Beshaj, i cili në vitin 2014 është dënuar për trafik droge në Itali. Pasuri të paluajtshme dhe llogari bankare me vlerë 500 mijë euro, që dyshohet se janë përfituar nga veprimtaria kriminale e pastrimit të parave janë sekuestruar në Vlorë. Burimet thanë se këto prona i përkasin shtetasit Luan Beshaj, sot 72 vjeç. Ai ka qenë i dënuar në Itali në vitin 2014 për veprën e trafikimit të lëndëve narkotike dhe dyshohet se këto pasuri i ka ngritur mbi bazën e këtyre veprimtarive të paligjshme. Prej asaj kohe, Policia e Vlorës thotë se kishte nisur hetimet ndaj Beshajt dhe është dashur 5 vjet kohë për të marrë vendimin e gjykatës për masën e sekuestros preventive. Bëhet fjalë për 2 apartamente në Vlorë dhe Orikum, 1 pemtore, në Radhimë, 2 automjete dhe 2 llogari bankare. Hetimi sipas njoftimit zyrtar është kryer nga Seksioni për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar pranë Drejtorisë Vendore të Policisë Vlorë, në bashkëpunim me Prokurorinë e Vlorës. Ndërkohë veprimet e tjera proceduriale vijonë nga Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Vlorë. Muajt e fundit, ka pasur disa operacione të policisë së shtetit për sekuestrimin e pasurive të vëna në rrugë kriminale. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/vlore-sekuestro-preventive-500-000-euro-pasuri-kriminale Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Vëmendja te të prekurit nga tërmeti, Meta tregon kur do mbahet tubimi për demokracinë
Ora News - Vëmendja te të prekurit nga tërmeti, Meta tregon kur do mbahet tubimi për demokracinë
Πριν 14 ώρες
#rtvora #oranews Presidenti, Ilir Meta, deklaroi sot nga Kruja se tubimi në mbrojtje të demokracisë i planifikuar më 8 dhjetor do të bëhet kur qytetarët ti kthehen normalitetit. Meta: Përpjekjet konkrete duhet të vazhdojnë me qëllim përmirësimin e kordinimit të të gjitha institucioneve me pushtetin vendor dhe komunitetet e prekura për të arritur zgjidhjet më optimale sa më shpejt të jetë e mundur. Presidenti mbron Kushtetutën çdo vit, por tani është koha për të bërë çdo gjë që vendi të rikthehet në normalitet sa më shpejt dhe kjo do të ndodhë kur të gjithë banorët ti kthehen normalisht jetës së tyre të para 26 nëntorit. Deklaratën Meta e bëri pasi vizitoi kalanë e Krujës, e cila pësoi dëmtime nga tërmeti i 26 Nëntorit. Presidenti është futur brenda Kalasë për të parë nga afër dëmet që ajo ka pësuar. Meta: Gjendja është shqetësuese për arsye historike, pra ka një histori të lëvizjeve gjeologjike të vetë Krujës por në mënyrë të veçante pas situatës së krijuar pas tërmetit të 26 Nëntorit. Është një monument mjaft i rëndësishëm. Po punohet për të bërë të gjitha vlerësimet në mënyrë që të merren masa për të ruajtur këto vlera që janë edhe krenaria jonë kombëtare. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/e-gjithe-vemendja-te-te-prekurit-nga-termeti-meta-tregon-kur-do-mbahet-tubimi-demokracine Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Serën e kthejnë në shtëpi, banorët e Thumanës: Nuk na pranuan në hotele
Ora News - Serën e kthejnë në shtëpi, banorët e Thumanës: Nuk na pranuan në hotele
Πριν 14 ώρες
#rtvora #oranews Pas tërmetit të 26 nëntorit, shumë familje në Thumanë kanë përshtatur serat si shtëpi, ndërsa kanë vetëm plastmasë në vend të çatisë. Prej aty ruajnë ndërtesat e dëmtuara, ndërsa një pjesë ankohen se i detyruan të kthehen pasi nuk i çuan në vendstrehime më të sigurta. Serën e kanë kthyer në shtëpi. Kjo familje në Thumanë, si dhjetra të tjera, prej 11 ditësh kanë plastmasë në vend të çatisë. "Që prej datës 26 në mëngjes." Kryefamiljari thotë se çadrën e thjeshtë që i ofruan pas tërmetit ua la më nevojtarëve, pasi strehën e kishte ndërtuar vetë. Por tashmë pret çadrën e dimrit. "Për momentin nuk ka, presim të tjera. Do Zoti i bien." Shumë shtëpi në hyrje kanë kryqin e verdhë. Tregon rrezik dhe nevojën për vlerësim nga ekspertët, ndërsa banorët kanë frikë nga grabitjet, ndaj u bëjnë roje në oborr. "Kena mallin këtu, lopën, viçin, pasurinë." Në këtë shtëpi tashmë të rrënuar banonin 6 frymë. Në këtë gjendje janë me dhjetra. Banorët fillimisht u strehuan në kampin e Fushë Krujës, por prej atje thonë se banorët e zonave rurale nuk i pranuan në hotele, por i detyruan të kthehen në çadra plastmasi pranë shtëpive. "Kërkuam të shkojmë diku tjetër, Lezhë apo diku ku ka një strehë më të mirë por nuk pranuan." "Na thanë nëpër shtëpitë tuaja, do u sjellim çadrat te shtëpia." Kjo është pamja e Thumanës 11 ditë pas tërmetit. Qindra tonë inerte nga pallatet që shkaktuan 24 viktima po largohen. Por tragjedia që shkaktuan duket se do ti ndjekë edhe këta banorë që po largohen. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/seren-e-kthejne-ne-shtepi-banoret-e-thumanes-nuk-na-pranuan-ne-hotele Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Plaçkat u kanë mbetur në oborr, banorët e godinës 15 te Qytet Studenti kërkojnë strehë
Ora News - Plaçkat u kanë mbetur në oborr, banorët e godinës 15 te Qytet Studenti kërkojnë strehë
Πριν 14 ώρες
#rtvora #oranews Godinat 15, 18 dhe 19 në Qytetin Studenti, banorë të së cilave nuk janë studentë por familjarë që kanë gjetur strehë në to kundrejt qirasë ndaj shtetit prej 1991 do të shemben. Ndërtesat janë dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit dhe grupi i ekspertëve gjatë kontrollit të tyre ka konstatuar se kanë dëme të konsiderueshme në strukturë dhe do të shemben. Një ditë më parë këshilli bashkiak miratoi bonusin e qirasë për një vit për banorët e godinës 15. Por vetë këta të fundit janë ende të paqartë. Rrobat, mobiliet dhe elektroshtëpiaket, ato çfarë kanë mundur të nxjerrin, u kanë mbetur në oborrin e godinës ndërsa moti nuk duket aspak premtues. Disa i kanë çuar edhe te të afërmit përkohësisht. "Jam dakord që banesa mund të jetë e pabanueshme, por mënyra si erdhi policia dhe bashkia është shumë brutale. Nuk na kanë paralajmëruar përpara që të lirojmë banesat. Nuk na kanë adresuar akoma se ku do të shkojmë. Ne kërkojmë qoftë edhe një dhomë, strehim, të fusim kokën diku. Ku ta shohin të arsyeshme Erion Veliaj, Edi Rama ta vërë dorën në zemër. Qiranë mirë që e japin, por pas një viti jam sërish në rrugë të madhe. Faleminderit prej bashkisë edhe për bonusin e qirasë.Dollapi më ka mbetur brenda, nuk e nxjerrin policët se thonë është shembur. Policët e bashkisë e shembën vetë këtë pjesë të godinës që të mos futen banorët për të nxjerrë asgjë". "Kam banuar në kat të dy 15 vjet në godinën 15 në Qytet Studenti. Ja kam paguar qiranë muaj për muaj. As shkau në Kosovë nuk ka bërë atë që ka bërë shteti te ne dje. Si lirohet godina për një orë?Jam në qiell të hapur, vetë e treta me djalë dhe vajzë. Rrobat e mia kanë përfunduar në garazhin e një shoku të djalit". Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/plackat-u-kane-mbetur-ne-oborr-banoret-e-godines-15-te-qytet-studenti-kerkojne-strehe Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Rindërtimi me punëtorë të huaj? Rama bën gati paketën ligjore
Ora News - Rindërtimi me punëtorë të huaj? Rama bën gati paketën ligjore
Πριν 14 ώρες
#rtvora #oranews Program i rindërtimit pas tërmetit të 26 nëntorit kërkon fuqi të madhe punëtore dhe kryeministri Edi Rama tha la të hapur dhe mundësinë e marrjes së fuqisë së punëtorëve të huaj. Ndaj kërkoji që paketa për lehtësimin e marrjes së punëtorëve nga jashtë të jetë në parlament sa më parë të jetë e mundur. Edi Rama: “Duhet bërë edhe lista e kompanive të ndërtimit që përmbushin parametrat e sigurisë bazuar dhe në këtë test që është bërë që do të jenë pjesë e shortimit për te fituar më pas për të marrë pjesë në programin e rindërtimit. Ky program kërkon një fuqi punëtore të madhe ndërkohë kemi problem me fuqinë punëtore në ndërtim. Duhet përfituar maksimalisht nga lehtësimi që bëmë për marrjen e fuqisë punëtore dhe nga jashtë. Ta çojmë në parlament dhe ta mbyllim aksesin e menjëhershëm në fuqi punëtore të huaj nëse del nevoja sepse duhen mijëra njerëz që do të përfshihen në punë. Në datë 19 duhet të kalojë gjithë paketa që kemi bërë gati.” Seanca e 19 dhjetorit në parlament është caktuar si seanca e fundit parlamentare për këtë vit. Lexo me shume: Porosia e Ramës: Ligji i posaçëm për rindërtimin duhet të kalojë në seancën e 19 dhjetorit Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/rindertimi-me-punetore-te-huaj-rama-ben-gati-paketen-ligjore Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Shembet shkolla e fshatit Bubq, u dëmtua nga tërmeti
Ora News - Shembet shkolla e fshatit Bubq, u dëmtua nga tërmeti
Πριν 14 ώρες
#rtvora #oranews Shkolla “Selman Daci” në fshatin Bubq po shembet pasi u dëmtua nga lëkundjet e tërmetit të 26 nëntorit. Shkolla I shërbente 261 nxënësve nga niveli parashkollor deri në gjimnaz. Shkolla e fshatit Bubq kishte dëmtime të shumta në strukturë dhe u vlerësua nga grupet e inspektimit si e pabanueshme. Nxënësit e shkollës së fshatit Bubq do të sistemohen në shkollat e zonës përreth. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/shembet-shkolla-e-fshatit-bubq-u-demtua-nga-termeti Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Hetimet për tërmetin, Çela porosit: Prokuroria duhet të spikasë, njerëzit presin drejtësi
Ora News - Hetimet për tërmetin, Çela porosit: Prokuroria duhet të spikasë, njerëzit presin drejtësi
Πριν 14 ώρες
#rtvora #oranews Fati e deshi që detyrën ta marrë në një situatë të vështirë që po kalon vendi pas tërmetit të 26 nëntorit. Prokuroritë e qyteteve të prekura nga tërmeti tashmë kanë nisur hetimet për nxjerrjen e përgjegjësive të ndërtuesve të godinave, ndaj dhe kryeprokurori i ri Olsian Çela porositi prokuroritë se do të duhet të spikasin në këtë proces pasi njerëzit mbi të gjitha presin drejtësi. Çela: Sot ndodhemi në një fazë të vështirë, po përballemi me një krizë të madhe për shkak të ngjarjeve që kanë ndodhur në fund të muajit nëntor. Prokuroria duhet të spikasë edhe në raport me atë që po bëjnë institucionet e tjera pasi njerëzit sot kërkojnë drejtësi, kërkojnë që më në fund në këtë vend të fillojnë të bëhen gjërat konkrete. Është një rast që pavarësisht se vjen nga një fatkeqësi shumë e madhe për vendin, duhet të tregojmë që të jemi në lartësinë e asaj që pret vendi. Jam i bindur se do të gjejmë të gjithë mekanizmat dhe format e duhura për të arritur atë çfarë duhet dhe atë çfarë pret populli shqiptar nga Prokuroria. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/hetimet-termetin-cela-porosit-prokuroria-duhet-te-spikase-njerezit-presin-drejtesi Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Rindërtimi me punëtorë të huaj? Rama bën gati paketën ligjore
Ora News - Rindërtimi me punëtorë të huaj? Rama bën gati paketën ligjore
Πριν 14 ώρες
#rtvora #oranews Program i rindërtimit pas tërmetit të 26 nëntorit kërkon fuqi të madhe punëtore dhe kryeministri Edi Rama tha la të hapur dhe mundësinë e marrjes së fuqisë së punëtorëve të huaj. Ndaj kërkoji që paketa për lehtësimin e marrjes së punëtorëve nga jashtë të jetë në parlament sa më parë të jetë e mundur. Edi Rama: “Duhet bërë edhe lista e kompanive të ndërtimit që përmbushin parametrat e sigurisë bazuar dhe në këtë test që është bërë që do të jenë pjesë e shortimit për te fituar më pas për të marrë pjesë në programin e rindërtimit. Ky program kërkon një fuqi punëtore të madhe ndërkohë kemi problem me fuqinë punëtore në ndërtim. Duhet përfituar maksimalisht nga lehtësimi që bëmë për marrjen e fuqisë punëtore dhe nga jashtë. Ta çojmë në parlament dhe ta mbyllim aksesin e menjëhershëm në fuqi punëtore të huaj nëse del nevoja sepse duhen mijëra njerëz që do të përfshihen në punë. Në datë 19 duhet të kalojë gjithë paketa që kemi bërë gati.” Seanca e 19 dhjetorit në parlament është caktuar si seanca e fundit parlamentare për këtë vit. Lexo me shume: Porosia e Ramës: Ligji i posaçëm për rindërtimin duhet të kalojë në seancën e 19 dhjetorit Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/rindertimi-me-punetore-te-huaj-rama-ben-gati-paketen-ligjore Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Rama: Do kthehem nga Stambolli me çadra. Të jepen me përgjegjësi
Ora News - Rama: Do kthehem nga Stambolli me çadra. Të jepen me përgjegjësi
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews 7400 banorë të prekur nga tërmeti, kryesisht në zonat rurale janë aktualisht të akomduar në çadra. Në mbledhjen e jashtëzakonshme të qeverisë, kordinatori i emergjencave Bledi Çuçi tha se të gjithë janë të pajisur me çadra, por 40% e tyre kanë nevojë për zëvendësim të tyre me çadra dimërore. Ndërsa kryeministri porositi që çadrat të jepen me përgjegjësi, pasi do të mbeten pjesë e logjistikës të emergjenca për raste të tjera të fatkeqësive natyre siç janë përmbytjet. Çuçi: Gjithë popullsia rurale nuk pranon të zhvendoset në hotele. Me gatishmërinë që kemi marrë nga vendet partnere i plotësojmë shumë shpejt nevojat. Xhaçka: Kemi një kontigjent të ardhur me çadra dimërore dhe katër stinët. Duhet bërë një diferencim për ata që kanë fëmijë të vegjël. Rama: Të gjitha çadrat do tu jepen me përgjegjësi personave. Jo shko ngul çadra dhe ik dhe pastaj fillon tregtia e çadrave. Duhet të jenë aty për çdo emergjencë, fillojnë përmbytjet. Nuk mund të jetë merre dhe mos e kthe më, përdore për bagëti ose jepe me qira. Çuçi: I kemi plotësuar pothuajse të gjithë, çështja është zëvendësimi i çadrave. 7400 persona janë në çadra, 30% kanë nevojë për zëvendësim. Por kërkesat i kemi marrë bruto. Rama: Shqipëria merr presidencën e OSBE dhe do të kem një ngarkesë plus për të drejtuar OSBE dhe duhet të shkoj sot në Bratislavë për të marrë detyrën. Dhe direkt nesër do të shkoj në Stamboll në takimin që ka organizuar presidenti me investitorë dhe biznesmenë. Besoj se do të kthehem me çadra me vete. Por duhet menaxhuar sa më mirë kjo logjistikë. Ka vlerë të madhe për të qenë pjesë e gjithë logjistikës sonë në vijim. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/cuci-7400-banore-ne-cadra-40-kane-nevoje-zevendesim-rama-do-kthehem-nga-stambolli-me-cadra Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Alarmi i sizmiologut: Shteti të bëjë kushte më të forta të ndërtimit
Alarmi i sizmiologut: Shteti të bëjë kushte më të forta të ndërtimit
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Sizmilogu Rrapo Ormeni thotë se shteti shqiptar duhet të bëjë kushte më të forta ndërtimi. Sipas tij, ka ardhur koha që Shqipëria të ketë kodin e ri. Në studion e emisionit "360 gradë" Oreni sqaroi ecurinë e tërmeteve sipas magnitudës. Rrapo Ormeni: Sa hërë që ka rënë tërmet ka vepruar shteti. Tani që po bie tërmet duhet të veprojë shteti që të bëjë kushte më të forta. Pse duhet të bëjë? Sepse ne kemi një histori me tërmet. Kemi historinë e tërmeteve të regjistruara nga ana instrumentale që më i madhi është 6.9 i Shkodrës. Ne nuk dimë tërmetet historikë. Në 1273 Durrësi është rrafshuar. Kjo tregon që aty mund të ketë pasur një tërmet të madh, më të madh sesa këta që kemi regjistruar. Një tërmet 6 përsëritet në 30 vjet, një tërmet 6.5 përsëritet në 100 vjet. Një termët 7 përsëritet në 300-500 vjet, por një tërmet 7.1 përsëritet në 1 mijë vjet. Në Durrës në atë kohë mund të ketë rënë një tërmet 7.1. kështu që ne duhet të ndërtojmë kode të forta. Duhet të ndërtojmë këtë për hir të të ardhmes. Është rasti që duhet të ndërtojmë kodin e ri shqiptar. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/alarmi-i-sizmiologut-shteti-te-beje-kushte-me-te-forta-te-ndertimit-te-ndertohet-kodi-i-ri-shqiptar Ndiqni emision e plotë këtu: grmind.info/binteo/b6ZskaLGpW2iZmo.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Inxhinieri shpërthen në akuza ndaj Ngjelës: Je sekser i sistemit të drejtësisë!
Inxhinieri shpërthen në akuza ndaj Ngjelës: Je sekser i sistemit të drejtësisë!
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Inxhinieri Arben Meçe ka shpërthyer me akuza ndaj Avokat Spartak Ngjelës. I ftuar në emisionin "360 gradë", Meçe e akuzoi Ngjelën si sekser i sistemit të drejtësisë. Arben Meçe: Ti ke dalë në ekran dhe mbjell atë që nuk është e qenë. Nuk ka kriminalitet në ndërtim zotëri dhe ka një të vërtetë të mëdha, po lejet e ndërtimit kanë korrupsion. Por mos ngatërrojmë korrupsionin në leje ndërtimi, sic është edhe tek ju. Ne kemi gjithë sistemin e drejtësisë pjesë e tij je ti... Spartak Ngjela: Unë jam avokat Arben Meçe: Pjesë e tij je, sekser je dhe ti. Si më akuzon mua si kriminel Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/inxhinieri-shperthen-ne-akuza-ndaj-ngjeles-je-sekser-i-sistemit-te-drejtesise Ndiqni emision e plotë këtu: grmind.info/binteo/b6ZskaLGpW2iZmo.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
360 gradë - Ormeni: Kemi kaluar në një periudhë me sizmicitet të lartë
360 gradë - Ormeni: Kemi kaluar në një periudhë me sizmicitet të lartë
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Sizmiologu Rrapo Ormeni deklaroi në studion e emisionit "360 gradë" se vendi ynë ka kaluar në një zonë me sizmicitet të lartë. Rrapo Ormeni: Tani jemi të pambrojtur. Prandaj tani o duhet të veprojmë në këtë rast që të mbrohemi. Pse duhet të mbrohemi? Jemi një vend sizmik. Kemi kaluar një periudhë me sizmicitet të ulët. Tani do fillojë periudhë me sizmicitet të lartë. Këtë duhet ta kemi të qartë. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/ormeni-kemi-kaluar-ne-nje-periudhe-me-sizmicitet-te-larte Ndiqni emision e plotë këtu: grmind.info/binteo/b6ZskaLGpW2iZmo.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - "Mos ma drejto mua automatikun", Rama tremb femijen e bën të qajë fëmijën
Ora News - "Mos ma drejto mua automatikun", Rama tremb femijen e bën të qajë fëmijën
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Kryeministri, Edi Rama ishte mbrëmjen e sotme në Krujë dhe Thumanë, ku vizitoi familjet e prekura nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit. I shoqëruar dhe nga zëvendës-kryeministri i Kosovës, Behgjet Pacolli. Në një moment një fëmijë lë automatikun lodër në tavolinë dhe kryeministri me një ton që fëmijën e bëri të qajë i drejtohet: "Mos ma drejto mua automatikun" . Djali largohet duke qarë dhe kryeministri kërkon t'ia kthejnë për ta qetësuar por vështirë të qetësosh një fëmijë që e ke prekur me padrejtësi. Pjesë nga biseda Rama: Mos ma drejto mua automatikun, ç’e ke atë automatic Djali: Është lodër… Rama: Ç’a lodre mer, si më drejton mua automatikun Gratë: Është Bujari vogël ore, e ka lodër Rama: Hajde këtu me mua hajde…! Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/mos-ma-drejto-mua-automatikun-rama-ben-te-qaje-femijen Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Sizmiologu Ormeni: Nëse tërmeti i 26 nëntorit do ishte 10-15 km dëmtimet mund të ishin të tmerrshme
Sizmiologu Ormeni: Nëse tërmeti i 26 nëntorit do ishte 10-15 km dëmtimet mund të ishin të tmerrshme
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Sizmiologu Rrapo Ormeni tha se nëse tërmeti i 26 nëntorit do të ishte me një thellësi 10-15 km dëmet do të ishin më të mëdha në zonën e Durrësi. Sipas tij, ky tërmet nuk duhet të vriste. Ajo që ka vrarë tha Ormeni ka qenë njerëzit ose shoqëria Rrapo Ormeni: Bazuar te kushti i ndërtimit të vitit tonë, ky tërmet 6.3 rihter është 8-9 ballë dhe ky tërmet nuk duhet të vriste. Ajo që ka vrarë ka qenë njerëzit ose shoqëria. Para viteve 90 ndërimet janë bërë të tilla që cilësuia ose kushtet teknike që kanë qenë atëherë nuk e plotësonin këtë. Të gjitha ato ishin të destinuara të prisheshin nga ky tërmet. Ky tërmet, dëmet e tij ishin shumë të vogla, sepse ishte i thellë 40 km. Po të kishte qenë ky 10-15 km do të kishte dëmtime shumë të tmerrshme në Durrës. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/sizmiologu-ormeni-nese-termeti-i-26-nentorit-do-ishte-10-15-km-demtimet-mund-te-ishin-te-tmerrshme Ndiqni emision e plotë këtu: grmind.info/binteo/b6ZskaLGpW2iZmo.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Shoqëria civile paraqet projektin për depolitizimin të KQZ
Ora News - Shoqëria civile paraqet projektin për depolitizimin të KQZ
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Pavarësisht situatës së krijuar pas tërmetit të 26 nëntorit, Komisioni Parlamentar për reformën Zgjedhore ka rinisur punën. Përfaqësues të shoqërisë civile kanë prezantuar draftin e ndryshimeve në kodin elektoral, ku u theksua depolitizimi i institucioneve që administron procesin e votimeve. Kristaq Kume: “Nuk duhet të jetë kështu, nuk do të thotë se përjashtohen të gjithë ndërtuesit civil, jo. Të gjithë ndërtuesit civilë, ligji i vendos në të njëjtën situatë të barabartë me çdo qytetar tjetër që kërkon të vetëofrohet, ta marrë si detyrë.” Për mazhorancën kjo do të kërkojë më parë një studim konkret. Alket Hyseni: "A kemi ndonjë studim dhe a keni ndonjë database mu të gjithë që të na orientoni edhe ne sepse ky është qëllimi. Ne duam të marrim mendje, kemi edhe ekspertët që mbledhin këto informacion dhe dalim në një vendim.” Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/shoqeria-civile-paraqet-projektin-depolitizimin-te-kqz Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
360 gradë - Post tërmeti, Ngjela: Ramës nuk japin asnjë lekë se ka korrupsion
360 gradë - Post tërmeti, Ngjela: Ramës nuk japin asnjë lekë se ka korrupsion
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Avokati Spartak Ngjela i ftuar në emisionin “360 Gradë” tha se Edi Rama nuk ka arritur të marrë asnjë lekë për shkak se në Shqipëri ka korrupsion. Ngjela shtoi se lejet e ndërtimit i futi kryeministri në vendin tonë, duke sjellë në këtë mënyrë mafien e ndërtimit. Spartak Ngjela: “Ne marrim faktin aktual. Në Durrës do prishen rreth 20-30 pallate. Kështu thonë këta. Pyetja ime është kjo? Tërmetet që do prishen të njëjtin tërmet ma pallatet që nuk do prishen kanë pasur? Të njëjtin tërmet, por nuk kanë pasur kondicionet teknike të barabarta. Pse nuk i kanë pasur? Se nuk i ka lënë korrupsioni? Lejet e ndërtimit. I pari që i ka futur është Rama. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/post-termeti-ngjela-rames-nuk-japin-asnje-leke-se-ka-korrupsion Ndiqni emision e plotë këtu: grmind.info/binteo/b6ZskaLGpW2iZmo.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Njësitë Administrative pa udhëzime si të veprojnë kur pallati shpallet i banueshëm
Ora News - Njësitë Administrative pa udhëzime si të veprojnë kur pallati shpallet i banueshëm
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews “Edhe njëherë tjetër dua ti bëj thirrje publikisht gjithë këtyre ndërtuesve që të mos i shmangen kësaj përgjegjësie, në fund të ditës, liria është më e shtrenjtë se pasuria,”-tha kryeministri Edi Rama. Edhe një ditë më parë numri 2 i qeverisë, Erion Braçe tha se ndërtuesit në Tiranë nuk i kanë përgjigjur këtij apeli. Por Ora News vërejti që janë Njësitë Administrative ato që nuk kanë në dispozicion udhëzimet përkatëse sesi do të veprojnë në rastet kur Instituti i Ndërtimit e ka shpallur pallatin të banueshëm dhe kërkohen vetëm riparime të vogla. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/njesite-administrative-pa-udhezime-si-te-veprojne-kur-pallati-shpallet-i-banueshem Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Habit inxhinieri Meçe: 99 % e objekteve që do të prishen, janë të para 90-tes. Nuk ka mafiozë
Habit inxhinieri Meçe: 99 % e objekteve që do të prishen, janë të para 90-tes. Nuk ka mafiozë
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Inxhinieri Arben Meçe ka habitur me deklaratën e tij në studion e emisionit "360 gradë", duke thënë se 99 % e objekteve që do të prishen në Durrës, janë të para 90-tes. Arben Meçe: Për dijeni të opinionit 99 përqind e objekteve që do të shemben në Durrës janë ndërtime që i përkasin periudhës para 90, pa filluar demokracia. Çka do të thotë se i ka ndërtuar shteti. Nuk ka fare mafiozë. Unë ta ndërtoj alibinë e mafiozëve në Shqipëri si të duash, por nuk mund ta vendos argumentin tim, logjikën time në një realitet që nuk ekziston. Në Durrës ta dini, ka objekte që do të shkatërrohen që nuk kanë lidhje me ekonominë e tregut. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/habit-inxhinieri-mece-99-e-objekteve-qe-do-te-prishen-jane-te-para-90-tes-nuk-ka-mafioze Ndiqni emision e plotë këtu: grmind.info/binteo/b6ZskaLGpW2iZmo.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
360 gradë - Shpërthen Ngjela ndaj inxhinierit Meçe: Nxirre jashtë këtë maskara!
360 gradë - Shpërthen Ngjela ndaj inxhinierit Meçe: Nxirre jashtë këtë maskara!
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Gjatë debatit në emisionin 360 gradë për situatën e tërmetit, avokati Spartak Ngjela ka kërkuar që inxhinier Arben Meçe të nxirret jashtë. Dy të ftuarit kanë mendime të ndryshme, duke bërë që herë pas here të kënë edhe përplasje me njëri-tjetrin. "Ka mundësi ta nxjerrësh jashtë këtë masakra, dil jashtë", iu drejtua avokat Ngjela. "Ti të më nxjerrësh mua? Jo avokat jo", tha Meçe. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/shperthen-ngjela-ndaj-inxhinierit-mece-nxirre-jashte-kete-maskara Ndiqni emision e plotë këtu: grmind.info/binteo/b6ZskaLGpW2iZmo.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Shpërthen inxhinieri: Për ndërtimet e dëmtuara të para 2009 do shkojnë në burg
Shpërthen inxhinieri: Për ndërtimet e dëmtuara të para 2009 do shkojnë në burg
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Inxhinieri Arben Meçe ka bërë deklaratën e fortë në studion e emisionit "360 gradë" në RTV Ora. Ai tha se për ndërtimet e dëmtuara para 2009, të gjithë do të shkojnë në burg. Meçe: Çfarë është bërë ndërtim para 2009, do venë në burg, do vënë në burg dua apo nuk dua unë. Ngjela: Për çfarë krimi? Meçe: Krimi sepse kanë vrarë njerëz. Do dënohen Ngjela: Ky ka pirë, është i dehur Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/shperthen-inxhinieri-ndertimet-e-demtuara-te-para-2009-do-shkojne-ne-burg-ngjela-ky-eshte-i-dehur Ndiqni emision e plotë këtu: grmind.info/binteo/b6ZskaLGpW2iZmo.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Debat në 360 gradë/ Meçe: Në pronën private s'ndërhyn shteti. Ngjela: Shtetin mbroje në gjyq
Debat në 360 gradë/ Meçe: Në pronën private s'ndërhyn shteti. Ngjela: Shtetin mbroje në gjyq
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Avokati Spartak Ngjela dhe inxhinieri Arben Meçe janë përfshirë në një debat të ashpër në studion e emisionit "360gradë". Inxhinier Meçe tha se shteti nuk ndërhyn në pronënë privat. Ndërsa avokat Ngjela i tha se po e mbron shtetin. Pjesë nga debati Ngjela: Nuk më duhet mua ka apo nuk ka kontroll sizmik në botë. Problemi është që këtu nuk ka pasur shtet. Mos i dil krah një shteti injorant. Problemi është që këtu nuk ka pasur sistem ligjor për kontrollin e banesave. Pikë! Që kur u privatizuan nuk u mor shteti me to. Meçe: Ca prona është banesa avokat? Është pronë private. Në pronë private shteti nuk ndërhyn. Ngjela: Shko ik mbro shtetin në gjy. Ore zotëri ti këtu ke ardhur, je një zë. Meçe: Është privat, nuk ndërhyn shteti. Ngjela: Pse ndërhyn shteti, private janë këto që ranë? Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/debat-i-nxehte-ne-360-grade-mece-ne-pronen-private-snderhyn-shteti-ngjela-shtetin-mbroje-ne-gjyq Ndiqni emision e plotë këtu: grmind.info/binteo/b6ZskaLGpW2iZmo.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Post tërmeti, Abilekaj: Tani është shumë vonë për të gjetur përgjegjësit e tragjedisë
Post tërmeti, Abilekaj: Tani është shumë vonë për të gjetur përgjegjësit e tragjedisë
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Gazetari Enton Abilekaj i ftuar në emisionin 360 Gradë në RTV Ora thotë se se kryeministri është zhveshur nga të gjitha përgjegjësitë. Abilekaj deklaron se tani është vonë për t’i gjetur përgjegjësit e tragjedisë së tërmetit. Abilekaj: Sipas kryeministrit është kështu, nuk ka rëndësi se kush është fajtori por rëndësi ka të ndërtojmë për të ardhmen. Unë nuk jam përgjegjësi por jam shpëtimtari dhe kjo teori është ndjekur deri tani. Unë mendoj që është shumë vonë tani për të ndjekur provat he e gjithë kjo do të mbulohet me pesë lagje të bukura dhe me takime live 24 orë të kryeministrit për të thënë që kjo qeveri nuk ka përgjegjësi por këtu ke vetëm shpëtimtar që duhen dekoruar siç dekoruan njëri-tjetrin sot në parlament. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/post-termeti-abilekaj-tani-eshte-shume-vone-te-gjetur-pergjegjesit-e-tragjedise Ndiqni emision e plotë këtu: grmind.info/binteo/b6ZskaLGpW2iZmo.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Inxhinieri Meçe: Gjurma e krimit të ndërtimeve në Durrës s'është tek betoni, por tek dokumentacioni
Inxhinieri Meçe: Gjurma e krimit të ndërtimeve në Durrës s'është tek betoni, por tek dokumentacioni
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Inxhinieri Arben Meçe thotë se gjurma e krimit të ndërtimeve në Durrës nuk është tek betoni, por tek dokumentacioni. I ftuar në emisionin "360 gradë" në RTV Ora, Meçe deklaroi se ato pallate nuk kanë plotësuar asnjë kusht. Arben Meçe: Ju keni dëgjuar atë pallatin e Parashqevi Simakut, kur unë kam vajtur kam parë poshtë tij fëmijë duke luajtur. E treta që do të them është që të gjitha objektet që janë prishur nuk e kanë gjurmën e krimit tek cilësia e betonit. Artur Zheji: Ju ja keni bërë ekspertizën... Arben Meçe: E kanë gjurmën e krimit në dokumentacion. Ato janë objekte pa leje dhe nuk ka plotësuar asnjë kusht. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/inxhinieri-mece-gjurma-e-krimit-te-ndertimeve-ne-durres-seshte-tek-betoni-por-tek-dokumentacioni Ndiqni emision e plotë këtu: grmind.info/binteo/b6ZskaLGpW2iZmo.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Prishja e godinave pas tërmetit, Ormeni: Duhet bërë ekspertiza
Ora News - Prishja e godinave pas tërmetit, Ormeni: Duhet bërë ekspertiza
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Sizmilogu Rrapo Ormeni i ftuar në studion e emisionit "360gradë" tha se prishja e godinave të dëmtuara nga tërmeti varet nga ekspertiza. Sipas tij, ekspertiza duhet bërë e detajuar dhe me aparatura. Artur Zheji: Duhen prishur? Rrapo Ormeni: Kjo është problem i vlerësimit, duhet të vlerësohen nga ekspertët. Unë kam qenë me inxhinierë turq, ata vlerësuan disa godina. Disa prej tyre nuk kishin dëmtime strukturore, por kishin dëmtime në mur. Ekspertiza duhet bërë më e plotë, me aparaturë. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/prishja-e-godinave-pas-termetit-ormeni-duhet-bere-ekspertiza Ndiqni emision e plotë këtu: grmind.info/binteo/b6ZskaLGpW2iZmo.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
360 gradë - Ngjela: Rama nuk dinte që ka ligj për ndërtimin
360 gradë - Ngjela: Rama nuk dinte që ka ligj për ndërtimin
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Avokat Spartak Ngjela i ftuar në emsionin 360 gradë në RTV Ora thotë se kryeministri Edi Rama nuk e di që ka një ligj ndërtimi. Ngjela tha se i ka kërkuar prokurorisë që të vendosë autoritetin për provat. Spartak Ngjela: Kryeministri aktual nuk dinte fare që ka ligj për ndërtimin, që ka strukturë të pranuar me ligj, që ka akuzë penale. Kështu janë bërë tëra tha, shto ujë e shto miell, se kujton se për shtesat nuk ka përgjegjësi. Tani që i thanë që ka përgjegjësi, tani fillon prish shenjat. Unë i kërkova prokurorisë që të vendosë autoritetin për provat. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/ngjela-rama-nuk-dinte-qe-ka-ligj-ndertimin Ndiqni emision e plotë këtu: grmind.info/binteo/b6ZskaLGpW2iZmo.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Dëshmitari i pallatit në Thumanë: Llaçi u bë me mbeturina
Dëshmitari i pallatit në Thumanë: Llaçi u bë me mbeturina
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Dëshmitari i ndërtimit të pallatit në Thumanë, i cili u shemb nga tërmeti i 26 nënëtorit ka rrëfyer se pallati është ndërtuar me mbeturina. I ftuar në studion e emisionit 360 gradë, Mark Alija tha se krimi ka filluar që në ndërtim. Mark Alija: Krimi aty ka filluar qysh në ndërtim, ato janë bërë me materiale jashtë përdorimit. Me materiale çfarë tepronin. Llaci vinte nga mbeturinat e Krujës, nga mbeturinat e gëlqeres. Llaci përgatitej me rërën e detit. Çimentoja merrej në Krujë, por cilësia e parë shkonte për bunker jo për banesa. Ata vetëm që i ka mbajtur zoti në këmbë se do ishin rrëzuar me kohë. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/zbulohet-tema-te-zheji-termeti-drejtesi-apo-propagande Ndiqni emision e plotë këtu: grmind.info/binteo/b6ZskaLGpW2iZmo.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Dëmet nga tërmeti, Rama: Bashkia të japë lejet për meremetime brenda 24 orëve
Dëmet nga tërmeti, Rama: Bashkia të japë lejet për meremetime brenda 24 orëve
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Kryeministri Edi Rama mori pjesë në mbledhjen e këshillit bashkiak të Tiranës ku kërkoi që brenda 24 orëve të jepen lejet për meremetimeve të pallatave të dëmtuara nga tërmeti. Edi Rama: Më vjen mirë që do kalojë procedura e vecantë për riparimet në mënyrë që lejet e riparimeve të kenë procedurë të përshpejtuar. Çdo projekt i meremetimeve të garantohet jo nga një por nga tre inxhinierë të lincesuar, në mënyrë që bashkia ta japë lejën e meremetimit brenda 24 orësh mundësisht për vetë firmat sepse janë ato që duhet ti bëjnë. Rama tha se 3 godinat e Qytetit Studenti do të prishen, për ti hapur rrugë ndërtimit të Kampusit Universitar. Ndërsa tha sa se banorët e tyre do të marrin qira. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/demet-nga-termeti-rama-bashkia-te-jape-lejet-meremetime-brenda-24-oreve Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Tërmeti dëmton shkollën “Musine Kokalari”
Ora News - Tërmeti dëmton shkollën “Musine Kokalari”
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Shkollat e Tiranës janë ndër institucionet me të prekura në kryeqytet pas tërmetit të 26 nëntorit. Dëmtimi i shkollës 9-vjeçare “Musine Kokalari” vërehet qartë edhe në muret e jashtme edhe pse godina sipas banorëve është rikonstruktuar nga bashkia e Tiranës një vit më parë. Objekti ekzistuese është në rrezik pasi është ndërtuar vetëm me mure mbajtëse, pa kolona. Ndërkohë në muret e klasave ka nisur verifikimi. Edhe pse godina është verifikuar nga disa grupe inspektorësh, ende nuk është vendosur për fatin e këtij objekti. Në 9 dhjetor nxënësit e kësaj shkolle do të zhvillojnë procesin mësimor në shkollën 9 vjecare “Betim Muco” Si pasojë e tërmetit dy shkolla në Pezë janë shembur, ndërsa shiriti i sigurisë i është vendosur gjimnazit “Sami Frashri”, dhe shkollës 9-vjecare “Ramazan Jarani”. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/termeti-demton-shkollen-musine-kokalari Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Rama-opozitës së re: Jeni pasojë e tërmetit në PD
Ora News - Rama-opozitës së re: Jeni pasojë e tërmetit në PD
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Pas tërmetit të 26 nëntorit, Kryeministri Edi Rama ka reflektuar në raport me Lulzim Bashën duke e ftuar disa herë të ulet në tryezë. Kjo sjellje e shefit të mazhorancës u reflektua edhe gjatë fjalës së tij në seancën plenare. Edi Rama, edhe pse i siguron votat e nevojshme nga opozita parlamentare, nuk u tregua miqësor ndaj deputetëve të pakicës. Edi Rama: “Mos hajdeni këtu të na rrokanisni kokën, jo vodhët jo nuk vodhët. Ju jeni pasojat e tërmetit të opozitës. Ra opozita, gërmadha jeni ju.” Kryeministri u shpreh i sigurt se deri në fund të vitit të ardhshëm do ta realizojë projektin e rindërtimit, por hedh dyshime nëse opozita parlamentare do të jetë ulur në të njëjtat karrige. Edi Rama: “Edhe domosdoshmërinë për të ecur hap pas hapi me programin e rindërtimit edhe domosdoshmërinë për të rritur ekonominë, shënojini diku dhe mi kujtoni nëse do jeni akoma aty edhe do flasim.” Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/rama-opozites-se-re-jeni-pasoje-e-termetit-ne-pd Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Në pritje të inspektorëve, banorët te “rruga e qelqit” jetojnë mes mureve të rrëzuar
Ora News - Në pritje të inspektorëve, banorët te “rruga e qelqit” jetojnë mes mureve të rrëzuar
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Pallatet populite në zonë rrugës së qelqit në kombinat pas tërmetit të 26 nëntorit janë një rrezik për banorët. Me mure dhe tavane të rrëzuar banorët e kësaj zone presin verifikimin përfundimtarë nga inspektorët, ndërsa shprehen se janë pro shembjes së tyre. Mure të çarë, tavane e çati të rrëzuara, me copa suvaje dhe inertesh kudo në shtëpi. Ky është ambienti në të cilin qëndrojnë banorët e rrugës së qelqit në zonën e kombinatit në Tiranë. Prej 26 nëntorit presin vlerësimin përfundimtar të pallateve populite nga grupi i inspektimit duke deklaruar se dëmtimet që kanë pësuar godinat i konsiderojnë të rrezikshme. "Janë dëmtuar aq shumë sa nuk mund të rrimë dot brenda" Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/ne-pritje-te-inspektoreve-banoret-te-rruga-e-qelqit-jetojne-mes-mureve-te-rrezuar Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Shembet me shpërthim të kontrolluar objekti 4-katësh në Shkozet
Ora News - Shembet me shpërthim të kontrolluar objekti 4-katësh në Shkozet
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Xhenierët e Forcave të Armatosura kanë shembur me shpërthim të kontrolluar një objekt 4-katësh në Shkozet. Xhenierët e Komandës Mbështetëse bashkëpunuan me IKMT për shembjen e kontrolluar të objekteve, i cili u dëmtua nga tërmeti, dhe u klasifikua i pabanueshëm. Puna në terren u koordinua edhe me Prokurorinë, e cila në kuadër të hetimeve të nisura, mblodhi prova materiale përpara shembjes së objekteve. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/fa-po-punojne-shembjen-e-kontrolluar-te-nje-objekti-4-katesh-ne-shkozet Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News shoqëron Angela Martinin në Durrësin e shkatërruar
Ora News shoqëron Angela Martinin në Durrësin e shkatërruar
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Që ditën e parë pas tërmetit, modelja shqiptare me njohje dhe ndikim tek mijëra njerëz në botë bëri hapin e parë për të ndihmuar Shqipërinë. Në rrjetet e saj sociale shpërndau adresat ku të gjithë mund të kontribuojnë që Shqipëria të kalojë këtë moment të vështirë. Njëherësh lajmëroi nismat e saj në ndihmë të njerëzve ne nevojë. Fushata e saj deri tani ka mbledhur mbi 23 mijë euro. Por siç thotë vetë, përmasat e vërteta të tragjedisë i njohu këtë të enjte kur vizitoi Durrësin e shkatërruar nga tërmeti. Angela Martini: “Është ndryshe kur e sheh në lajme dhe është ndryshe kur e sheh vetë.” Ajo që pa thotë se e ka motivuar që të bëjë më shumë për të ndërgjegjësuar të gjithë ata që do të mundet për të ndihmuar Shqipërinë Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/ora-news-shoqeron-angela-martinin-ne-durresin-e-shkaterruar Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Tërmeti nxjerr “defektet” në ndërtime
Ora News - Tërmeti nxjerr “defektet” në ndërtime
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Ndërtuesit ankohen se në Shqipëri mungon legjislacioni që të përcaktoj standardet në ndërtime në rast të lëkundjeve sizmike. Arben Dervishaj thekson se një pjesë e projektuesve përdorin eurokodet, ndërsa një pjesë kushtet teknike shqiptare të cilat janë të vjetëruara. Ndër të tjera Dervishaj ngre si shqetësim faktin se në vend nuk funksionon hallka inxhinier, zbatuesdhe pushtet vendor. Ndërtimet në Shqipëri nuk bazohen në një standard përsa i përket kushteve teknike në lidhje me lëkundjet sizmike. Arben Dervishaj, sekretar i Përgjithshëm i Shoqatës së Ndërtuesve, thekson se shumë harta sizmike në fuqi është e vjetër dhe standardet europiane ose eurokodet përdoren vetëm nga disa projektues, pasi kanë kosto më të lartë. Dervishaj: Ka pasur një dualitet mes përdorimit. Një pjesë e konstruktorëve me iniciativën e vet në bashkëpunim dhe me investitorin kanë përdorur eurokodet për llogari të infrastrukturave dhe këto objekte nuk kanë asnjë lloj dëmi. Një pjesë tjetër përdorin eurokodet shqiptare. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/termeti-nxjerr-defektet-ne-ndertime Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Bie Arta Marku, Olsian Çela zgjidhet kryeprokurori i ri i Shqipërisë
Bie Arta Marku, Olsian Çela zgjidhet kryeprokurori i ri i Shqipërisë
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Me 101 vota pro Kuvendi i Shqipërisë ka zgjedhur Olsian Çelën prokurorin e ri të përgjithshëm. Pasi ka bërë betimin në kushtetutë kreu i akuzës është marrë në mbrojtje të gardës, ndërsa Prokurorja, e cila qëndroi për dy vite në detyre mori 11 vota pro dhe sfidantja e tretë Fatjona Memçaj 8 vota. Me 101 vota pro Kuvendi i Shqipërisë ka votuar Olsjan Çelën për kreun e ri të akuzës shqiptare. Kryeprokurori ndoqi në sallë votimin, por duke qëndruar i ftohtë. Pas votimit, Çela është betuar mbi kushtetutë në sallën e seancës plenare pas formulës së lexuar nga kreu i kuvendit Gramos Ruçi Çela ka preferuar të flasë në një moment të dytë për mediat, por menjëherë ai është vënë nën mbrojtjen e gardës. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/sot-zgjidhet-kryeprokurori-i-shqiperise Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Zyrtari i BE e thotë qartë, së pari fatura e tërmetit dhe pastaj mbështetja
Ora News - Zyrtari i BE e thotë qartë, së pari fatura e tërmetit dhe pastaj mbështetja
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Gjatë gjithë ditës së sotme zonat e prekura nga tërmeti janë vizituar nga komisioneri i Bashkimit Europian për Manaxhimin e Krizave, Janez Lenarčič. Fillimisht ai pati një takim me Ramën dhe përfaqësues të Shtabit të Emergjencave Civile dhe më pas i shoqëruar dhe nga Kryeministri dhe Ambasadori Soreca, ka parë nga afër situatën e krijuar pas tërmetit në Durrës. Pas Durrësit Komisoneri, zhvilloi edhe një vizitë në kampin e emrgjencave në Vorë, ndërsa ka njoftuar se Bashkimi Europian në fazën e parë ka ofruar 15 milion euro donacion. Janez Lenarčič: Në fund më lejoni të them se si u tha dje, KE ka vënë menjëanë 15 mln euro për fazën e rindërtimit i cili do të nisë pas vlerësimit. Fillimisht bëhet vlerësimi i dëmeve dhe KE ka qenë në kontakt jo vetëm me OKB por edhe me Bankën Botërore. Vetëm pasi të kemi marrë të dhënat do kemi një shifër për fazën tjetër të rindërtimit. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/termeti-sjell-ne-tirane-komisionerin-e-be-se-manaxhimin-e-krizave Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Tërmeti dëmtoi 5 godina të konvikteve në Qytetin Studenti
Ora News - Tërmeti dëmtoi 5 godina të konvikteve në Qytetin Studenti
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Në prezencën e dhjetra policëve, 220 banorë të konviktit 15 në Qytet Studenti, janë detyruar të lënë banesat ku kanë jetuar prej vitesh. Ato janë vlerësuar të pabanueshme pas tërmetit të nëntorit. Njoftimin për t`u larguar nga shtëpitë e kanë marrë vetëm dy ditë më parë, kohë kjo e pamjaftueshme për të gjetur një strehë tjetër. “Ku mund të shkoj unë për një ditë. Ku të coj familjen” thote nje banor. Bashkia iu ka ofruar si zgjidhje akomodim për disa ditë në palestrën e gjimnazit “Ismail Qemali” si dhe përfshirjen në skemën e bonusit të qirave. ”Ne duam një ndihmë ku të fus kokën. Nëna 81 vjece çan” thote nje banor. Sipas përfaqësuesve të Bashkisë, ndërtesa ka pësuar dëme në strukturë dhe do të shembet, por banorët pretendojnë se ajo nuk paraqet rrezik. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/termeti-demtoi-5-godina-te-konvikteve-ne-qytetin-studenti Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Agron Tufa padit në Prokurori Spartak Brahon dhe Fatos Tarifen
Ora News - Agron Tufa padit në Prokurori Spartak Brahon dhe Fatos Tarifen
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Pas largimit nga Shqipëria, ish-Drejtori i Institutit për Studimin e Krimeve, Agron Tufa ka paditur deputetin socialist Spartak Braho dhe ish-ambasadorin Fatos Tarifa. Avokati i Tufës, Kujtim Cakrani dorëzoi padinë për dy figurat publike të cilët sipas tij kanë hedhur baltë ndaj klientit të tij. Ish-Drejtori i Institutit për Studimin e Krimeve dhe pasojave të Komunizmit, i cili ka kërkuar azil politik në Zvicër, akuzon Brahon dhe Tarifën për veprat penale të shpifjes dhe fyerjes. Sipas avokatit akuzat janë ngritur pas dy shkrimeve në një gazetë të përditshme. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/agron-tufa-padit-ne-prokurori-spartak-brahon-dhe-fatos-tarifen Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Prokuroria ka nisur hetimin për 770 objekte në Tiranë dhe Vorë
Ora News - Prokuroria ka nisur hetimin për 770 objekte në Tiranë dhe Vorë
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Prokuroria ka nisur hetimin për 770 objekte në Tiranë dhe Vorë. Për objektet e para vitit 1990 po verifikohen se cilët persona kanë dëmtuar themelet ose kanë ndërhyrë në strukturë. Sa i përket ndërtesave të 27 viteve të fundit do të merren në pyetje inxhinierët dhe kolauduesit, për të parë se sa janë zbatuar rregullat dhe ligjet në ndërtim. Inspektimet janë kryer në pallatet para dhe pas 90-ës, në pallate që nuk u dihet viti, shkolla dhe banesa. Kontrollet janë kryer zonat nën mbikëqyrjen e 6 komisariateve, në Vorë dhe Kavajë. Sipas një dokumenti të hartuar nga bashkia dhe policia të dorëzuar në prokurori më problematike sa i përket rezistencës ndaj tërmeteve janë objektet e ndërtuara para viteve 90, 383 prej të cilëve janë klasifikuar të pabanueshëm. Ndërkohë problematik janë dhe 35 pallate të ndërtuara pas 1990. Rezulton se për 25 objekte ende nuk është siguruar dokumentacioni për vitin e tyre të ndërtimit. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/prokuroria-ka-nisur-hetimin-770-objekte-ne-tirane-dhe-vore Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Pallatet e dëmtuara në Tiranë, banorët në qiellin e hapur e pa rrugëzgjidhje
Ora News - Pallatet e dëmtuara në Tiranë, banorët në qiellin e hapur e pa rrugëzgjidhje
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Ky pallat në rrugën “Stefan Shundi” në zonën e Astirit në të cilin strehoheshin më shumë se 60 familje pësoi dëmtime serioze që në tërmetin e 21 shtatorit. Lëkundjet e tokës të 26 nëntorit sollën pamjen që ofrohet sot. Një ndërtesë boshe rrethuar me shirit, e pabanueshme. Disa prej banorëve po zhvendosin sendet e fundit. Ndërsa jashtë kamerave shprehen se ende qëndrojnë tek të afërmit deri sa Bashkia t’i akomodojë në banesa. Problematike është situata dhe në këto ndërtesa në zonën e ish konvikteve të komunales. Banorët thonë se ka netë që i kalojnë në pallatin e pabanueshëm pasi nuk kanë se ku të shkojnë. Banori: Ne kemi dalë të gjithë si familje, komplet si pallat. Ai nuk pyet se ku do shkosh.Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/pallatet-e-demtuara-ne-tirane-banoret-ne-qiell-te-hapur-e-pa-rrugezgjidhje Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - "Tërmeti", Rama sulmon sërish mediat : Histori qensh, çorodi dhe budallallëqe
Ora News - "Tërmeti", Rama sulmon sërish mediat : Histori qensh, çorodi dhe budallallëqe
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Kryeministri Edi Rama sulmoi sërish median e cila sipas tij ka abuzuar gjatë raportimeve për tërmetin e 26 nëntorit. Nga foltorja e kuvendit ku u diskutua pr/buxheti i vitit 2020 Rama tha se mediet nuk kanë kryer detyrën e tyre informues për të sjellë realitetin por kanë sjellë çoroditje, histori qensh Edi Rama: “Kam dëgjuar këto ditë lloj lloj budallalliqesh. Unë kam zënë shumë vend në ekran por nuk e them fare për modesti por po të mos ishin të gjithë ata që shikoni prapa nuk do ishte bërë dot as 1/10 e asaj që është bërë. Sepse realiteti nuk është ai që tregon televizori. As ai që secili percepton nga ekranet, portalet apo kanalet. Realiteti është ai që është në territori dhe nuk është as përgjejgësi dhe as detyrimi i askujt volumi i paraqitjes së secilit prej tyre në televizor. Ministrja e Shëndetësisë dhe Ministrja e Mbrojtjes, ministri I Brendshëm kanë qenë non stop. Ka qenë një superenergji nga e gjithë qeveria. Ka pasur raste abuzimesh me ndihma, se ato që kanë dalë në tv nuk kanë qenë me aktorë filmash, por ato abuzime, nuk janë as 1% në raport me ndihmat që janë dhënë. Janë episode. Nëse këto episode kthehen në valle e këngë në tenda televizive ku ata që ishin prekur realisht nga tërmeti dukeshin normal dhe ata që vetëm sa u ishte tundur karrigia nga poshtë lart dukeshin sikur ishin cmendur natyrisht që mesazhi është I keq. Të gjithë ata që e ndjekin këtë situatë nga matanë kufijve tmerrohen. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/termeti-rama-sulmon-serish-mediat-histori-qensh-corodi-dhe-budallalleqe Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Ardian Dvorani konfirmohet si kryetar i KED, goglat zgjedhin anëtarët e rinj
Ora News - Ardian Dvorani konfirmohet si kryetar i KED, goglat zgjedhin anëtarët e rinj
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Nën vëzhgimin e të ngarkuarës me punë të SHBA, Leyla Moses Ones, ambasadorëve të tjerë, kreut të KLP-së dhe vetë Presidentit të vendit Ilir Meta u zgjodhën përmes shortit anëtarët e rinj të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi për vitin 2020. Fjona Papajorgji dhe Vitore Tusha nga Gjykata Kushtetuese ishin të parat që dolën nga goglat e përzgjedhura. Ndërsa Ardian Dvorani si kandidat i vetëm nga Gjykata e Lartë u zgjodh automatikisht anëtar dhe kryetar i këtij institucioni. Nga Prokuroria e Përgjithshme anëtare u zgjodh kryprokurorja e përkohshme Arta Marku, Miranda Andoni dhe Saida Dollani nga Gjykatat e Apelit, nga Prokuroritë e Apelit Ludovik Dodaj dhe Fatjona Memçaj, ndërsa anetari i fundit që u zgjodh ishte Arjan Qafa nga gjyqtarët e Gjykatave Administrative. Po me short u zgjodhën edhe anëtarët zëvendësues nga këto institucione për në KED me përjashtim të Gjykatës së Lartë që ka vetëm një anëtar, që është Ardian Dvorani. Ndër anëatrët zëvendësues u përzgjodh edhe Marsida Xhaferllari. Pas hedhjes së shortit Presidenti Ilir Meta u shpreh se procesi ishte transparent duke kërkuar që po kështu të jetë edhe veprimtaria e KED-së për vitin e ardhshëm. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/meta-hedh-ne-1200-shortin-zgjedhjen-e-keshillit-te-emerimeve-ne-drejtesi Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Bie Arta Marku, Olsian Çela zgjidhet kryeprokurori i ri i Shqipërisë
Ora News - Bie Arta Marku, Olsian Çela zgjidhet kryeprokurori i ri i Shqipërisë
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Olsian Çela është zgjedhur kryeprokurori i ri i Shqipërisë. 101 deputetë në Kuvend votuan pro kandidaturës së Celës, i cili u rendit edhe i pari në listën e Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Grupi parlamentar i PS kishte paralajmëruar se do të votonte pro kandidaturës së Çelës. Kryeprokurori i ri e ndoqi votimin nga llozhet e Parlamentit, ndërsa më pas bëri edhe betimin. Olsian Çela 101 vota pro 2 vota kundër 10 vota abstenim Arta Marku 11 vota pro 22 vota kundër 78 abstenim 2 nuk morën pjesë në votim Fatjona Memçaj 8 vota pro 16 vota kundër 87 abstenim 3 nuk morën pjesë në votim Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/sot-zgjidhet-kryeprokurori-i-shqiperise Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Fëmijët e zhvendosur në Lezhë kthehen në banka pas tërmetit
Ora News - Fëmijët e zhvendosur në Lezhë kthehen në banka pas tërmetit
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews 10 ditë pas tërmetit nxënësit e zonave të prekura të strehuar në Shëngjin u rikthyen në bankat e shkollës. 180 nxënës do ta vijojnë procesin mësimor në shkollën e Shëngjinit, ku autoritetet thonë se janë marrë të gjitha masat. Fëmijët nga zonat e prekura nga tërmeti të strehuar në Shëngjin u rikthyen në shkollë këtë të enjte. Në sytë e tyre ka ende trishtim, ndërsa disa kanë edhe gjurmë të asaj që kanë përjetuar. "Normal që kjo vihet re, por ne me dashamirësinë për ti integruar." 180 është numri i fëmijëve që procesin mësimor do të ndjekin pranë shkollës 9- vjeçare "At Zef Pllumi" në Shëngjin. Por në ditën e parë, jo të gjithë u paraqitën për tu ulur në banka. "Sot jo të gjithë kanë ardhur, por do të shtohen dita-ditës." Sipas udhëzimit, ata janë bashkuar me nxënësit e shkollës duke e dyfishuar numrin. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/femijet-e-zhvendosur-ne-lezhe-kthehen-ne-banka-pas-termetit Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Sejko apelon për kthim në normalitet
Ora News - Sejko apelon për kthim në normalitet
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Kreu i Bankës Qendrore ka bërë apel që qytetarët dhe institucionet të vijojnë punën për të tejkaluar vështirësitë me të cilat po përballemi pas tërmetit të fuqishëm të 26 nëntorit.Gjatë fjalës së mbajtur në workshopin e Kërkimeve Ekonomike për Europën Juglindore, Sejko theksoi se është shumë e rëndësishme të përballemi vështirësitë emocionale dhe ato ekonomike. Shqiptarët duhet të vijojnë punën për të përballuar vështirësitë në rrafshin emocional ashtu edhe në atë ekonomik pas tërmetit ët fuqishëm të 26 nëntorit. Ky ka qenë mesazhi i dhënë nga kreu i Bankës Qendrore Gent Sejko për fatkeqësinë natyrore që goditi Shqipërinë. Gjatë fjalës së mbajtur në workshhopin për Kërkimin Ekonomik në Europën Juglindore, Sejko theksoi se është e rëndësishme ti kthehemi jetës së përditshme. Sejko: Kjo pjesëmarrje bëhet edhe më domethënëse në vijim të pasojave të rënda të shkaktuara nga tërmeti i fortë që disa ditë më parë goditi vendin tonë. Kjo na jep forcë që pavarësisht humbjeve, ne të vazhdojmë punën tonë për të kapërcyer vështirësitë me të cilat po përballemi, si në rrafshin emocional ashtu edhe në atë ekonomik, dhe t’ia dalim mbanë t’i kthehemi jetës dhe aktiviteteve tona të përditshme institucionale. Ndër të tjera Sejko theksoi se Banka e Shqipërisë është e fokusuar në ruajtjen e stabilitetit monetar dhe financiar. Sejko: Bazuar në analiza të kujdesshme dhe rigoroze, politikat tona kanë qenë të suksesshme në ruajtjen e stabilitetit monetar, makroekonomik dhe financiar. Me gjithë vështirësitë e hasura, ekonomia jonë ka regjistruar norma pozitive rritjeje dhe sistemi ynë bankar ka qenë i qëndrueshëm. Sektori bankar është i mirëkapitalizuar dhe fitimprurës, kreditë me probleme janë ulur dhe bankat po vazhdojnë ta mbështesin aktivitetin ekonomik me kredi, ndërkohë që menaxhojnë edhe goditjet e mundshme që burojnë nga sektori i jashtëm i ekonomisë. Seminari XIII i Kërkimit Ekonomik për Evropën Juglindore do të përqendrohet tek politika monetare, stabiliteti financiar, si dhe digjitalizimi i shërbimeve financiare. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/sejko-apelon-kthim-ne-normalitet-duhen-kapercyer-veshtiresite-emocionale-dhe-ekonomike Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Zyrtari i BE e thotë qartë, së pari fatura e tërmetit dhe pastaj mbështetja
Ora News - Zyrtari i BE e thotë qartë, së pari fatura e tërmetit dhe pastaj mbështetja
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Tërmeti i 26 nëntorit solli në Tiranë komisionerin e BE-së për Manaxhimin e Krizave, Janez Lenarčič. Fillimisht ai pati një takim me Ramën dhe përfaqësues të shtabit të emergjencave civile dhe më pas i shoqëruar dhe nga Kryeministri dhe Ambasadori Soreca pa vetë nga afër situatën e krijuar pas tërmetit në Durrës. Një ndalesë ai e zhvilloi edhe në kampin e Vorës. Në përfundim të këtij inspektimi, zyrtari i BE deklaroi se Brukseli është në mbështetje të Shqipërisë për të kaluar këtë situatë, por fillimisht nevojitet një faturë për dëmet. Janez Lenarčič: Gjëja e parë që duhet të ndodhë është të bëhet një vlerësim i nevojave pas katastrofës apo fatkeqësisë natyrore. KE ka qenë në konktat jo vetëm me organizatën e Kombeve të Bashkuara por edhe BB që të përgatitet ky vlerësim për nevojat.Vetëm pasi të jetë bërë kjo gjë do të kemi mundësinë të kemi një shifër dhe në bazë të kësaj shifre të japim ndihmën tonë. Ne do të vazhdojmë të qëndrojmë në krah të Shqipërisë edhe për fazën e rindërtimit. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/termeti-sjell-ne-tirane-komisionerin-e-be-se-manaxhimin-e-krizave Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Kthehen të larguarit e tërmetit: Faleminderit shumë Kosova
Ora News - Kthehen të larguarit e tërmetit: Faleminderit shumë Kosova
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Qytetarët e strehuar në Prizren pas tërmetit të 26 nëntorit po kthehen në mënyrë vullnetare në shtëpitë e tyre. Rreth 70 persona kanë lënë kampet në dy ditët e fundit, ndërsa 450 të tjerë përllogaritet se janë ende atje. Kukës- Të strehuarit në Prizren pas tërmetit të 26 Nëntorit po kthehen në shtëpi. Mbi 70 persona, kryesisht të komunitetit rom dhe egjiptian kanë lënë në mënyrë vullnetare kampin e Inovacionit dhe sallën e përshtatur të gjimnazit Gjon Buzuku ku ishin strehuar. “Po ikim për Durrës me gjithë bashkëshorten time” thotë një qytetar Procesi i rikthimit në zonat ku jetonin e banonin para tërmetit, po bëhet në mënyrë të organizuar me autobusë të cilët shoqërohen nga efektivë të Policisë së Kosovës. “Aty jemi të tronditur, prapë të tronditur po shkojmë” Aktualisht në kampin e Inovacionit në Prizren janë strehuar 420 banorë nga disa zona të prekura nga tërmeti, ndërsa 30 të tjerë janë akomoduar në palestrën e Gjimnazit Gjon Buzuku. Qytetarët vlerësojnë pritjen dhe kushtet që u siguruan autoritet e Kosovës “Ne po ikim me dëshirën tonë. Faleminderit shumë popullit të Kosovës. Na kanë respektuar me të ngrënë, me të veshur, me të gjitha gjërat. Unë kam qenë te kampi gjerman dhe kanë qenë të gjitha kushtet”. Shqiptarët e strehuar në Prizren pas tërmetit u vizituan edhe nga presidenti Ilir Meta Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/kthehen-te-larguarit-e-termetit-faleminderit-shume-kosova Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Vlorë/ Atentati ndaj Inez Hajrulla, 3 të tjerë në pranga
Ora News - Vlorë/ Atentati ndaj Inez Hajrulla, 3 të tjerë në pranga
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Shkon në 7 numri i të arrestuarve për atentatin e muajit maj ndaj Inez Hajrullës, ngjarje e muajit maj në Vlorë, ku mbeti i plagosur një kalimtar. Tre persona janë arrestuar në kuadër të hetimit, ndërsa në muajin nëntor në pranga ishin vënë katër të dyshuar. Tre persona të tjerë janë arrestuar në lidhje me atentatin ndaj Ines Hajrullës, ngjarje e ndodhur në muajin maj në lagjen "Uji i Ftohtë" në Vlorë ku mbeti i plagosur një kalimtar. Dy nga të dyshuarit janë arrestuar në Itali dhe një në Vlorë me masë sigurie "arrest me burg" nga Gjykata e Shkallës së Parë. Personat e kapur në Itali, identitetet e të cilëve bëhen të ditura vetëm ne iniciale dyshohen se kanë qenë pjesë e atentatit pasi akuzohen për veprat penale "Vrasja në rrethana cilësuese" e mbetur në tentativë, e kryer në bashkëpunim dhe "Armëmbajtja pa leje”. Ndërsa policia e Vlorës ka arrestuar 36-vjeçarin, Xheladin Merko, i dyshuar për mos kallëzim krimi. Numri i të arrestuarve për atentatin ndaj të riut Inez Hajrulla, i biri i një biznesmeni të njohur në Vlorë ka shkuar në 7. Në muajin nëntor, 6 muaj pas atentatit në kuadër të operacionit “Gjurmimi” u kapën 4 të dyshuar. Në pranga në atë kohë u vunë Daut Elmazi, banues në Vlorë, Albano Goxhaj, banues në Fier, Dejvison Serjani, banues në Tiranë dhe Ardjan Ahmeti, banues në Tiranë. Sulmi me armë u shënua me 10 maj të këtij viti një lokal, pranë një kompleksi që njihet në pronësi të Edison Harizajt, i ashtuquajtur "kumbari" ose "faqedjeguri", i vrarë në Durrës. Inez Hajrulla edhe pse në moshë të re konsiderohet një personazh i grupeve kriminale në Vlorë. Në vitin 2017, ai mbeti i plagosur rëndë si pasojë e një atentati me eksploziv në makinë. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/vlore-atentati-ndaj-inez-hajrulla-3-te-tjere-ne-pranga Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Atentat vëllezërve në Tepelenë, njëri vritet, tjetri plagoset
Ora News - Atentat vëllezërve në Tepelenë, njëri vritet, tjetri plagoset
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Dy vëllezër ranë pre e një atentati në Tepelenë. 47-vjeçari, Artur Bresha, u vra, ndërsa Artan Bresha mbeti i plagosur. Dyshimet janë se pista kryesore e krimit është një hakmarrje e vjetër. Një 47-vjeçar u vra në një atentat me armë zjarri në Tepelenë, ndërsa vëllai i tij 43-vjeçar mbeti i plagosur rëndë. Artur Bresha, sipas të dhënave paprake, u qëllua teksa ishte nisur për në punë, si roje në kantierin e by-passit të Tepelenës. Pas ekzekutimit, autorët mësohet se kanë marrë në makinë trupin e viktimës dhe më pas kanë sulmuar në rrugë edhe vëllanë e tij Artan Bresha. Burimet thonë se 43-vjeçari ka marrë një plumb në këmbë dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Ngjarja ka vënë në alarm policinë lokale që nën drejtimin e prokurorisë kanë ngritur një grup hetimor për zbardhjen e krimit, identifikimin dhe arrestimin e autorëve. Në ndihmë janë nisur menjëherë edhe një grup specialistësh të Departamentit të Policisë Kriminale në Policinë e Shtetit. Blutë ngritën postoblloqe dhe ushtruan kontrolle në disa rrugë dhe kryen kontrolle në disa zona me qëllim kapjen e autorëve. Burime thonë se policia ka marrë në pyetje disa persona, por ende nuk konfirmohet nëse ka persona të dyshuar. Ngjarja po hetohet në disa pista, por burimet thonë se kryesore është vrasja për shkak të një hasmërie të vjetër. Artan Bresha që mbeti i plagosur është person me precedentë penalë. 43-vjeçari është arrestuar 8 vite më parë me rreth 1 ton marijuanë, të cilën tentoi ta trafikojë drejt Greqisë. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/te-shtena-me-arme-ne-tepelene-nje-i-vdekur-nje-i-plagosur Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Nxënësit e "Musine Kokalarit" do të nisin mësimin të hënën te "Besim Muço"
Ora News - Nxënësit e "Musine Kokalarit" do të nisin mësimin të hënën te "Besim Muço"
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Në Tiranë procesi mësimor të rinisë të hënën e 9 dhjetorit, por nxënësit e shkollës 9-vjeçare "Musine Kokalari" do të zhvendosen te shkolla "Besim Muço" në Kombinat. Kjo pasi shkolla ka pësuar dëme të mëdha nga tërmeti, kryesisht në muret ndarëse te godina e vjetër. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/nxenesit-e-musine-kokalarit-do-te-nisin-mesimin-te-henen-te-besim-muco Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Kuvendi, një minutë heshtje për viktimat e tërmetit
Ora News - Kuvendi, një minutë heshtje për viktimat e tërmetit
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Seanca plenare, e para pas situatës së krijuar nga katastrofa natyre e tërmetit të 26 nëntorit ka nisur me një minutë heshtje në nderim të 51 qytetarëve që humbën jetën në gërmadha. "U prefshin në paqe"u shpreh Ruçi. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/kuvendi-nje-minute-heshtje-viktimat-e-termetit Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Agron Tufa padit në Prokurori Spartak Brahon dhe Fatos Tarifen
Ora News - Agron Tufa padit në Prokurori Spartak Brahon dhe Fatos Tarifen
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Agron Tufa padit në prokurori deputetin socialist Spartak Braho dhe ish ambasadorin Fatos Tarifa. Avokati Kujtim Cakrani tha se ndaj klientit të tij Tufa ka pasur kërcënime të ndryshme si nga administrata ashtu edhe nga njerëz të tjerë. “Janë riaktivizuar duke hedhur baltë ndaj zotit Tufa duke e akuzuar për vjedhje fondesh shpërdorim detyre dhe falsifikim të historisë. Tufa u largua pasi pati një arsye të fortë iu kërcënua familja e tij” Agron Tufa dha dorëheqjen pak ditë më parë nga posti i Drejtorit të Institutit për Studimin e Krimeve dhe pasojave të Komunizmit dhe ndodhet me familjen e tij për azil në Zvicër. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/agron-tufa-padit-ne-prokurori-spartak-brahon-dhe-fatos-tarifen Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Vlorë/ Motoçikleta e 'Fast Food-it' përplas këmbësorin
Ora News - Vlorë/ Motoçikleta e 'Fast Food-it' përplas këmbësorin
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Një aksident i rëndë ka ndodhur sot në Vlorë. Një i moshuar 60-vjeçar është përplasur nga një drejtues motoçiklete pranë Spitalit Rajonal të qytetit. Në momentin që këmbësori po kalonte rrugën, është goditur nga motoçikleta e 'Fast Food-it'. Drejtuesi i motorrit mësohet se ka qenë me shpejtësi dhe nuk ka mundur të frenojë në kohë. Burime për Ora News bëjnë me dije se 60-vjeçari është futur me urgjencë në sallën e operacionit. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/vlore-motocikleta-e-fast-food-it-perplas-kembesorin-dergohet-ne-spital-ne-gjendje-te-rende Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Godina 15 e Qytetit Studenti shembet në mbrëmje, 220 banorë jashtë
Ora News - Godina 15 e Qytetit Studenti shembet në mbrëmje, 220 banorë jashtë
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Godina numër 15 në Qytet Studenti në të cilën aktualisht jetojnë 220 persona do të shembet në mbrëmje. Një përfaqësues i bashkisë së Tiranës deklaroi se ndërtesa ka pësuar dëme në strukturë si pasojë e tërmetit të 26 nëntorit. Madje vetë banorët ndër vite sipas tij kanë ndryshuar strukturën e objektit pas ndërhyrjeve që kanë bërë. Për banorët e godinës 15, bashkia do të ofrojë bonus qiraje. Ata që nuk kanë ku të shkojnë këto ditë do të qëndrojnë te palestra e gjimnazit "Ismail Qemali". Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/godina-15-e-qytetit-studenti-shembet-ne-mbremje-220-banore-jashte Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Hajdari: T'i lëmë sofizmat, njerëzit s'do kenë mëshirë për ata që abuzojnë me këtë situatë
Hajdari: T'i lëmë sofizmat, njerëzit s'do kenë mëshirë për ata që abuzojnë me këtë situatë
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Kryetarja e Grupit Parlamentar Demokrat, Rudina Hajdari, gjatë fjalës së saj në foltoren e Kuvendit në lidhje me situatën pas tërmetit të 26 nëntorit, dukej se ishte në një linjë me Partinë Demokratike, në lidhje me propozimin e Bashës për anulimin e koncesioneve nga qeveria, në mënyrë që lekët të kalojnë për qytetarët e prekur nga tërmeti. Më tej, Hajdari i bëri thirrje të gjitha palëve politike që mos ta shfrytëzojnë këtë situatë për propagandë, por t'i gjenden pranë qytetarëve në këto ditë të vështira. Fjala e plotë e Rudina Hajdarit Meqenëse jemi në proces të rishikimit të buxhetit, duhet të përdorim të gjitha fuqitë që na jep ligji, duke filluar me anulimin e kontratave koncesionare dhe fokusimin te inspektimi i dëmeve në çdo fshat dhe qytet. Duhet të bëjmë çdo gjë që është e mundur për t'iu gjendur pranë qytetarëve dhe të lëmë metodat e vjetra të propagandës. Njerëzit janë të lodhur. Ata nuk do kenë më mëshirë me njerëzit që do abuzojnë me këtë situatë. Nuk ka kohë për sofizma. Qeveria duhet të jetë e përgjegjshme për çdo gjë. Sot nuk ka më kohë për fjalë, por vetëm për vepra. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/hajdari-ti-leme-sofizmat-njerezit-sdo-kene-me-meshire-ata-qe-abuzojne-me-kete-situate Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Tirana me tre lagje të reja pas tërmetit, në Kombinat, 5 Maji dhe ish-Uzinën e Traktorëve
Ora News - Tirana me tre lagje të reja pas tërmetit, në Kombinat, 5 Maji dhe ish-Uzinën e Traktorëve
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Pas kthimit nga Londra, kryeministri Rama duket se ka konkretizuar tashmë zonat ku do të ndërtohen lagjet e reja për strehimin e banorëve që humbën shtëpitë nga tërmeti i 26 nëntorit. Në Durrës do të ndërtohet një lagje e re, por zona nuk u specifikua nga kryeministri. Sa i takon Tiranës, varianti për ndërtimin e një lagje të madhe në Kashar ka rënë. Rama tha se do të ndërtohen tre lagje, një në Kombinat dhe dy të tjera në zonën e 5 Majit dhe ish-Uzinën e Traktorëve. Në total në kryqytet parashikohet ndërtimi i 10 mijë apartamenteve të reja në një plan afatgjatë, dhe 5 mijë në një plan afatmesëm. Rama: Ndërtimet e reja kanë filluar të planifikohen. Në Durrës do të bëjmë një lagje krej të re. Duhet të jemi shumë të kujdesshëm dhe të vëmendshëm në pikat ku janë krijuar hapësira për shkak të shembjes dhe pastrimit që të mos jenë thjesht pika hajde këtu, shemb këtu, po ndërtojmë. Por të jenë hapësira që të shihen si potencial për zhvillimin e qytetit edhe me parqe të kujtesës për çfarë ndodhi, edhe me infrastrukturën sociale, arsimore. Sikundër në Tiranë tanimë jemi të qartë që duhet një ndërhyrje e fortë në Kombinat. Prishje e të gjithë atyre godinave problematike që u ka ardhur dita të prishen dhe ndërtimi i një blloku të ri banesash për të akomoduar të gjithë ata njerëz që do të humbasin shtëpinë aty në zonën e Kombinatit me parametra komplet të tjerë. Një pikë tjetër te 5 Maji pranë lumit, është një zonë ku mund të bëjmë spostime. Faktikisht pjesët më të prekura brenda qytetit janë Kombinati dhe zona e njësisë 4 ku mund të bëjmë spostime pa ju spostuar komplet jetën, aty do të bëjmë një lagje tjetër. Dhe një lagje tjetër do ta bëjmë në ish-Uzinën e Traktorëve, më vogël por e nevojshme. Këto tre pika plotësojnë nevojat dhe krijojnë hapësirën për programin e rindërtimit me objektiv afatmesëm 10 mijë apartamente dhe objektiv afatshkurtër 12-18 muaj, 5 mijë apartamente. Do të jenë lagje të reja siç nuk ka sot në Shqipëri, me shkollë, çerdhe, qendër shendetësore, ujë, kanalizime, kënde sportive dhe lojërash. Lagje model sesi duhet të jetën dhe do të jetë Shqipëria e së nesërmes.Nuk ka kuptim të ndërtojmë banesa me standarde minimaliste dhe riparime aty për aty, hajde të kalojmë këtë.Duam të jenë lagje ku të kemi miksim të familjeve të varfra me ato të shtresës së mesme, të kemi aktivitet ekonomik dhe një jetë sociale normale si në lagjet në qendër të Tiranës, jo geto. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/tirana-me-tre-lagje-te-reja-pas-termetit-ne-kombinat-5-maji-dhe-ish-uzinen-e-traktoreve Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Rama: Abuzuesit në gjykatë, s’do lejojmë KÇK-në të shqyejë copa nga drejtësia
Ora News - Rama: Abuzuesit në gjykatë, s’do lejojmë KÇK-në të shqyejë copa nga drejtësia
Πριν ημέρα
#rtvora #oranews Kryeministri Rama u është përgjigjur kritikave të opozitës se bashkë me shembjet e nxituara të pallateve të dëmtuara nga tërmeti po varrosen edhe provat për përgjegjësit. Në mbledhjen e qeverisë Rama tha se çdo shembje po ndiqet nga policia dhe prokuroria, duke garantuar se shumë shpejt do të ketë rezultatet konkrete. Rama: Hap një parantezë për një keqkuptim që ca është krijuar ca është prodhuar, ca është stimuluar lidhur me punën paralele që po zhvillohet për hetimet dhe nxjerrjen e përgjegjësive dhe vendosje para përgjegjësisë të gjithë atyre që do të rezultojnë përgjegjës. Pavarësisht fuqisë së tërmetit në kuptimin që rastet, godinat e dënuara, të pabanueshme, apo të shemburat po e po janë produkt i shkeljeve. Policia e shtetit në bashkëpunim me prokurorinë po vazhdojnë intensivisht dhe shumë shpejt do të ketë rezultate konkretet në këtë drejtim. Nxjerrja e përgjegjësive dhe vendosja e përpara përgjegjësive e autorëve nuk është që mund të bëhet sa hap dhe mbyll sytë, pasi kërkon dokumentim sepse do shkojnë në gjykatë. KÇK është aty e gatshme për të shfrytëzuar këtë situatë dhe për të qenë nën lartësinë moton e saj “Kap ça të kapësh”. Kështu që ne nuk duam dhe nuk do ti japim KÇK mundësi që të shqyejë ndonjë copë tjetër nga gjithë sistemi i së drejtës dhe e drejta në tërësi. Do të bëjmë çmos që të gjitha referimet të jenë të kopsitura ligjërisht nga pikëpamja e dokumentacionit, por kjo do pak kohë, kështu që ju lutem keni pak durim edhe ju që doni gjak dhe me të drejtë, s’keni faj por pak kohë, pak durim. Për më shumë lexoni në: oranews.tv/article/rama-abuzuesit-me-ndertimet-ne-gjykate-por-sdo-lejojme-kck-ne-te-shqyeje-copa-nga-drejtesia Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Mesazhi i psikologes për të prekurit nga tërmeti: Jemi në terren, na shfrytëzoni
Ora News - Mesazhi i psikologes për të prekurit nga tërmeti: Jemi në terren, na shfrytëzoni
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Psikologia Valbona Treska ka dhënë mesazhin për të gjithë qytetarët që janë prekur nga tërmeti i 26 nëntorit që ti drejtohen atyre dhe mos marrin medikamente qetësuese. Në studion e emisionit "Arena" në RTV Ora, Treska tha se si kurrë më parë 350 psikologë janë në terren për ti ardhur në ndihmë të gjithë qytetarëe. Valbona Treska: Para se të shkojnë të kërkojnë medikamenti, prandaj them që më në fund u vu kriteri që jo çdo kush mund të merrte çdo gjë në farmaci, sepse kishim një përdorim të ksanaiksit në përmasa të frikshme. Njerëzit merrnin ksanaks pa asnjë rekomandim nga mjeku. Nuk duhet të shkojmë deri tek medikamenti. Ju lutem shumë të gjithë individëve që kanë problematika të gjumit, të ndryshimit emocional, kanë problematika të të ndjesive negative që përjetojnë, dëshirë për të qëndruar vetëm, frikë për tu futur në ambientet ku kanë qenë, ka akoma individë që nuk janë rikthyer në ambientin ku jetonin. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/mesazhi-i-psikologes-te-prekurit-nga-termeti-jemi-ne-terren-na-shfrytezoni Ndiqni emisionin e plotë këtu: grmind.info/binteo/ZberqoK2y56Ajak.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Arena - Sulmi ndaj inxhinieres, Tushi: Strategji për të goditur njeriun e dijes
Arena - Sulmi ndaj inxhinieres, Tushi: Strategji për të goditur njeriun e dijes
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Socialogu Gëzim Tushi tha në studion e emisionit "Arena" se sulmi që iu bë inxhinieres Luljeta Bozo nga ish- zv/kryeministri Bashkim Kopliku tha se është një strategji 30-vjeçare për të goditur njeriun e dijes. Gëzim Tushi: Goditja e inxhinieres është pjesë e një lloj strategjie okulte që ka pasur shoqëria jonë në këto 30 vjet për të goditur njeriun e dijes. Kjo është shumë serioze. Ne kemi 30 vjet që pushtetin e dijes e kemi nëpërkëmbur, përgjithësisht. Vendin e profesionistëve e kanë zënë mediokrët, kemi tronditur sistemin e vlerave, sistemin e meritës dhe këto kanë pasoja. Këto që po ndodhin janë pasojë e saj. Unë them se ky 26 nëntori është një çështje polivalente që duhet parë nga pikëpamja inxhinierike, e ndërtimeve, e trajtimit të njerëzve të dijes, e shoqërisë së rrezikut. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/sulmi-ndaj-inxhinieres-tushi-strategji-te-goditur-njeriun-e-dijes Ndiqni emisionin e plotë këtu: grmind.info/binteo/ZberqoK2y56Ajak.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Psikiatrja: Vetëvrasja marrëdhënie zinxhir, nëse ndodh një, shumë shpejt do ndodhë një tjetër
Psikiatrja: Vetëvrasja marrëdhënie zinxhir, nëse ndodh një, shumë shpejt do ndodhë një tjetër
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Fenomeni i vetëvrasjes është një proces zinxhir. Sipas psikiatres Anila Hashorva vetëvrasjet nuk duhet të raportohen nëpër mediat. E ftuar në emisionin "Arena" në RTV Ora, mjekja tha se "nëse dëgjojmë një vetëvrasje tani shumë shpejt do të dëgjojmë një të dytë". Hashorva: Media raporton suicide si një veprim të kryer. Ne duam që kjo të mos ndodhë dhe të mos vrapohet në media për ta dhënë si lajm. Ne e dimë që kjo shkon në një marrëdhënie zinxhir. Pra një suicide i raportuar në televizor do të pasojë me 3 ose 4 suicide të tjera. Në disa vetëvrasje individët nuk marrin guxim, por e kanë në mendje këtë veprim dhe nuk marrin guxim dhe guxojnë sapo jepet në lajme. Është e njohur fakt, që nëse dëgjojmë një vetëvrasje tani shumë shpejt do të dëgjojmë një të dytë. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/psikiatrja-vetevrasja-marredhenie-zinxhir-nese-ndodh-nje-shume-shpjet-do-ndodhe-nje-tjeter Ndiqni emisionin e plotë këtu: grmind.info/binteo/ZberqoK2y56Ajak.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Rama pas Samitit të Londrës: Europa e bashkuar në mbështetje të shqiptarëve
Rama pas Samitit të Londrës: Europa e bashkuar në mbështetje të shqiptarëve
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Tërmeti i 26 nëntorit ishte fokusi kryesor i bisedimeve të kryeministrit Edi Rama gjatë takimeve me liderët botërorë në samitin e NATO-s, të zhvilluar në Londër. Kreu i ekzekutivit, gjatë një deklarate për mediat, tha se ka takuar dhe biseduar me presidentin amerikan, Trump, kancelaren gjermane Merkel, presidentin francez Macron, e një sërë liderësh të tjerë dhe se mori reagime pozitive për krijimin e një një konference ndërkombëtare të donatorëve. Rama: Europa është e bashkuar në mbështetje të shqiptarëve. Ministrja e Mbrojtjes po vazhdon komunikimin me homologët, unë duhet të kthehem.Ju kemi vënë në dispozicion dokumenta dhe informacione që të kenë një pamje të qartë. Kam arritur të përfshij drejtëpëdrejtë emocionnlisht liderët. Sepse një fjalë e tyre është shumë më tepër se një dosje. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/rama-pas-samitit-te-londres-europa-e-bashkuar-ne-mbeshtetje-te-shqiptareve Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Barjaba: T’i japim më shumë vend fazës së kapërcimit të kësaj tragjedie
Barjaba: T’i japim më shumë vend fazës së kapërcimit të kësaj tragjedie
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews I ftuar në emisionin “Arena” nga Dritan Hila, në RTV ORA, sociologu Kosta Barjaba, ka thënë se të gjithë duhet të fokusohemi tek misioni human për ta kapërcyer fazën e tërmetit, dhe të mendojmë për rindërtimin. Kosta Barjaba: Shoqëria reagon ndaj tërmeteve në tre faza. Faza e parë; Momenti i shpëtimit të jetëve Faza e dytë; Marrja e masave të shpejta, sistemimi i njerëzve në mënyrë të përkohshme, Dhe faza e tretë; Faza e rindërtimit. Unë mendoj që edhe media, edhe komunikimi, edhe shoqëria, duhet të ndjekin këtë dinamikë. Pra, duhet t’i japin më shumë vend fazës për ta kapërcyer këtë situatë, sesa të merremi se si e përjetoi shoqëria. Gjithë komunikimi, duhet të fokusohet tek, misioni human, për të ndjekur dinamikën e asaj që ndodh, sepse njerëzit në mënyrë spontane përpiqen të kalojnë nga faza në fazë, dhe të rinisin jetën e tyre normalisht. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/barjaba-ti-japim-me-shume-vend-fazes-se-kapercimit-te-kesaj-tragjedie Ndiqni emisionin e plotë këtu: grmind.info/binteo/ZberqoK2y56Ajak.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Arena - Sociologu Tushi: Tërmeti i fundit, pikë kthese në të menduarin e gjërave
Arena - Sociologu Tushi: Tërmeti i fundit, pikë kthese në të menduarin e gjërave
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Për sociologun Gëzim Tushi, tërmeti i fundit i 26 nëntorit është një pikë kthese në të menduarin e gjërave. I ftuar në studion e emisionit "Arena" në RTV Ora, Tushi tha se duhet të bëhen analiza diferenciale për të shmangur pasoja të mëtejshme. Mësimi i parë, sipas Tushit, është një lloj reformimi i shumë gjerave, jo vetëm i aspekteve inxhinierike, mjekësore, psikologjike, por edhe në fushën e edukimit. Gëzim Tushi: Ky tërmet ishte i frikshëm, ne akoma nuk jemi larguar në distancë. Ne jemi akoma në valën e tërmetit, mund të them që ajo që është kryesore për mendimin tim është që ky tërmet në një farë mënyrë është një pikë kthese në të menduarin e gjërave. Përveçse duhet të merremi me pasojat në të gjitha pikëpamjet, ne duhet të bëjmë analiza diferenciale për të shmangur pasoja të mëtejshme. Kemi hyrë në një shekull të ri dhe rreziku vjen duke u shtuar. Kur themi që është shoqëri e rrezikut, përveç rreziqeve njerëzore është shtuar edhe rreziku planetar që nuk është në dorën tonë. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/sociologu-tushi-termeti-i-fundit-pike-kthese-ne-te-menduarin-e-gjerave Ndiqni emisionin e plotë këtu: grmind.info/binteo/ZberqoK2y56Ajak.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Arena - "Frika ndjesi normale", mjekja psikiatre flet për situatën menjëherë pas tërmetit
Arena - "Frika ndjesi normale", mjekja psikiatre flet për situatën menjëherë pas tërmetit
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Mjekja psikiatre Anila Hashorva shpjegon arsyet se përse frika është një ndjesi normale në situata të tilla, si ajo e tërmetit të 26 nëntorit. E ftuar në studion e emisionit "Arena" në RTV Ora, Harshova tha se qënia njerëzore në rastet kur rrezikohet reagon ose me sulm ose me largim. Anila Hashorva: Frika është një ndjesi normale që kalon individi kur ndodhet përpara një situatë dramatkisht katastrofike që e vendos atë në rrezik me ekzistencën e vet. Frika është ajo që kemi përjetuar të gjithë. Të gjithë jemi përballur me frikën. Frika është një reaksion normal. Frika lidhet me kohëzgjatjen e faktorit që ka nxitur situatën dhe intensitetin. Frika është një reagim ndaj një situate tërësisht të vetëdijshme për qënien tonë. Në këtë situatë të gjithë u përpiqem të reagojmë. Individi reagon në një situatë të tillë ose me sulm ose me largim. Këto janë reagime që ndodhin në situatën e frikës. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/arena-ne-rtv-ora-termeti-dhe-pasojat-mendore-ne-shoqeri Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
“Një dritë për Shqipërinë”, homazhe për viktimat e tërmetit në bustin e Skënderbeut në Romë
“Një dritë për Shqipërinë”, homazhe për viktimat e tërmetit në bustin e Skënderbeut në Romë
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Shqiptarët e Italisë janë mbledhur mbrëmjen e sotme në sheshin "Shqipëria" në Romë për të shprehur solidaritetin ndaj banorëve të prekur nga tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri. Emigrantë shqiptarë e kosovarë, studentë aktivistë të shoqatave shqiptare, qytetarë italianë manifestuan në heshtje me qirinj të ndezur pranë bustit të heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti në nderim të kujtimit të 51 viktimave e në respekt të dhimbjes së shqiptarëve. Pranë qirinjve të ndezur janë vendosur flamuri shqiptar dhe një shall kuq e zi me mbishkrimin “Albania”. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/nje-drite-shqiperine-homazhe-viktimat-e-termetit-ne-bustin-e-skenderbeut-ne-rome Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Basha: Tërmeti i babëzisë rrëzoi shtetin, por jo Teatrin
Ora News - Basha: Tërmeti i babëzisë rrëzoi shtetin, por jo Teatrin
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Kryetari i PD, Lulzim Basha ku u takua me Aleancën për Mbrojtjen e Teatrit, që ka mbledhur ndihma për banorët e goditur nga tërmeti. Basha tha se tërmeti i babëzisë ka rrëzuar shtetin prej kartoni, por jo teatrin. Lulzim Basha: Ju e nxorët mbretin lakuriq. Tha që do ta rrëzonte tërmeti i korrupsionit i babëzisë, ja ku është teatri. Për fat të keq tërmeti i babëzisë e ka rrëzuar shtetin prej kartoni. Isha në fshatrat e prekur nga tërmeti. Pa çadra pa ushqim, pa kujdes, shteti i kartonit që ka rrëzuar tërmeti i korrupsionit dhe i babëzisë. Ky është tërmeti i babëzisë që këtë nuk e rrëzoi dot por shtetin e rrëzoi. Basha tha se Teatri dhe Astiri janë dy monumentet e rezistencës Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/basha-termeti-i-babezise-rrezoi-shtetin-por-jo-teatrin Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Dëmtohet "pallati VIP", i vihet shiriti ndërtesës së aktorëve dhe këngëtarëve të njohur
Dëmtohet "pallati VIP", i vihet shiriti ndërtesës së aktorëve dhe këngëtarëve të njohur
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Tërmeti i 26 nëntorit ka shkaktuar dëme të mëdha në të ashtuquajturin pallat i VIP-ave. Madje tashmë ai është shpallur i pabanueshëm. Në të kanë banuar këngëtarja e njohur Parashqevi Simaku, aktori Fadil Hasa, por edhe drejtues institucionesh të asaj kohe, hetues dhe prokurorë. Ndërkaq banorët e lagjes 4 në Durrës ankohen se ende pa u bërë ekspertiza ndërtuesi po nxiton të mbulojë dëmtimet. Banor: “Ky pallat ka qenë i pabanueshëm. Sepse bashkimi i pallateve ka qenë çarë deri në fillim. Ka qenë i mbuluar me gips për ti hedh hi në sy banorëve. Ditën e parë që është shembur pallati kanë ardhur dy punëtorë. Ndalova makinën, i thashë çfarë doni ju këtu. Po e pastrojmë që të mos kemi probleme. I thashë se nuk duhet të preket asgjë pa ardhur prokuroria.” Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/demtohet-pallati-vip-i-vihet-shiriti-nderteses-se-aktoreve-dhe-kengetareve-te-njohur Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Angela Martini përfaqëson Shqipërinë në Senatin Italian, i falenderon për ndihmën e dhënë
Angela Martini përfaqëson Shqipërinë në Senatin Italian, i falenderon për ndihmën e dhënë
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Angela Martini është konsulentja e jashtme në Ambasadës Shqiptare që do përfaqësojë vendin në këto momente të vështira. Gjatë fjalës së saj në konferencës e Ambasadës Shqiptare të mbajtur në Senatin Italian, Angela falënderoi shtetin fqinj për ndihmën që dha pas tërmetit të 26 nëntorit. Ndërsa në një intervistë për Ora News, tha: “Kam ardhur këtu me ftesën e Ambasadës Shqiptare në Romë për të impenjuar sa më shumë për tërmetin që ka ndodhur. Po ndihmojmë, se çfarë mund të bëjmë me Italinë edhe pse jetoj në Milano, kjo është edhe një arsye pse kam ardhur. “ Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/angela-martini-perfaqeson-shqiperin%C3%AB-ne-senatin-italian-i-falenderon-ndihmen-e-dhen Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Basha: Tërmeti i babëzisë rrëzoi shtetin, por jo Teatrin
Ora News - Basha: Tërmeti i babëzisë rrëzoi shtetin, por jo Teatrin
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Kryetari i PD, Lulzim Basha ku u takua me Aleancën për Mbrojtjen e Teatrit, që ka mbledhur ndihma për banorët e goditur nga tërmeti. Basha tha se tërmeti i babëzisë ka rrëzuar shtetin prej kartoni, por jo teatrin. Lulzim Basha: Ju e nxorët mbretin lakuriq. Tha që do ta rrëzonte tërmeti i korrupsionit i babëzisë, ja ku është teatri. Për fat të keq tërmeti i babëzisë e ka rrëzuar shtetin prej kartoni. Isha në fshatrat e prekur nga tërmeti. Pa çadra pa ushqim, pa kujdes, shteti i kartonit që ka rrëzuar tërmeti i korrupsionit dhe i babëzisë. Ky është tërmeti i babëzisë që këtë nuk e rrëzoi dot por shtetin e rrëzoi. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/basha-termeti-i-babezise-rrezoi-shtetin-por-jo-teatrin Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Pallati në Lezhë, Lleshaj: Kthehuni në banesa, ish-deputetja e PD: Ju s'jeni ekspert
Pallati në Lezhë, Lleshaj: Kthehuni në banesa, ish-deputetja e PD: Ju s'jeni ekspert
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj i ka bërë thirrje të gjithë banorëve të pallatit 12-katësh në Lezhë që të kthehen në banesat e tyre. Sipas ministrit, ekspertë të huaj dhe vendas kanë vlerësuar se pallati nuk ka rrezik dhe është i sigurt. Sandër Lleshaj: Jemi këtu për të parë shqetësimet që kanë ngritur banorët e këtij pallati. Po ta shkurtojë përkufizimin e kësaj situatë, kësaj i thonë shumë zhurmë për asgjë. Janë bërë dy ekspertiza një nga ekspert shqiptar dhe një nga ekspertë izraelitë dhe konkluzioni është i njëjtë, pallati nuk ka një problem me sigurinë e tij. Zhurma e ngritur është shumë zhurmë për asgjë. Me këtë rast ftoj gjithë banorët e pallatit që të kthehen në shtëpitë e tyre dhe të na lënë mundësi të merremi me probleme të shumta q ëka në vende të tjera. Problemet nuk janë këtu. Këtu njerëzit duhet të kthehen në jetën e tyre të përditshme. Nuk ka asnjë problem me sigurinë e këtij pallati. Ju lutem të gjithë atyre që po e përdorin mos bëjnë zhurmë kot. Ata që duan të ndihmojnë le të ndihmojnë, ata që nuk duan të ndihmojnë te heshtin dhe të mos përhapin panik. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/ministri-lleshaj-debate-me-ish-deputeten-e-pd-pallatin-ne-lezh-shikoni-punen-tuaj Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Shahini: Në Durrës, Tiranë, Vorë dhe Kurbin, mësimi nis të hënën
Ora News - Shahini: Në Durrës, Tiranë, Vorë dhe Kurbin, mësimi nis të hënën
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Mësimi për shkollat e Tiranës, Durrësit, Kurbinit dhe Vorës do të rifillojë të hënën më 9 dhjetor. Ministrja e Arsimit, Besa Shahini, njoftoi shtyrjen edhe me 5 ditë, për shkak se ende nuk kanë përfunduar inspektimet dhe riparimet në disa shkolla që mbeten të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit. Shahini: Në Tiranë përveç Pezës nuk ka shkolla të tjera për të nxjerrë komplet jashtë funksionit. Në Tiranë mësimi fillon në datë 9 Dhjetor. Për kopshtet dhe shkollat private duhet të marrin një konfirmim nga instituti i ndërtimit, para se të rihapen të vlerësohen që të jemi të sigurt. Për shkollat që rrezikojnë të mos hapen as në 9 dhjetor kemi plan për ti zhvendosur në shkolla të tjera. Në zonat rurale kemi siguruar transport. Për të gjitha shkollat private me probleme, pronarët të sjellin planin e zhvendosjes së nxënësve. Sa i përket bashkive të Lezhës, Mirditës, Kamzës dhe Kavajës, procesi mësimor do të fillojë më 5 dhjetor. Ministrja Shahini tha se pas tërmetit të 21 shtatorit janë verifikuar dhe riparuar të gjitha dëmet, por tërmeti i nëntorit ishte shkatërrues. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/shahini-ne-tirane-dhe-vore-mesimi-nis-te-henen Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Përplasen dy makina në Shkodër, 4 të plagosur
Ora News - Përplasen dy makina në Shkodër, 4 të plagosur
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Katër persona janë plagosur si pasojë e një aksidenti rrugor. Ngjarja ka ndodhur në aksin rrugor Shkoder - Han i Hotit në fshatin Vrake. Nga të dhënat e para mësohet se përplasja mes dy makinave ka qenë e fortë, ku si pasojë 4 personat kanë marrë plagë të rënda. Raportohet se një prej të plagosurve është në gjendje më të rëndë shëndetësore dhe është dërguar në Spitalin e Shkodrës. Ndërkohë policia dhe grupi hetimor po punojnë për zbardhjen e rrethanave të aksidentit. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/perplasen-dy-makina-ne-shkoder-4-te-plagosur Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Bilanci i dëmeve nga tërmeti, 20 pallate të pabanueshme në Tiranë, 23 objekte të shembura
Bilanci i dëmeve nga tërmeti, 20 pallate të pabanueshme në Tiranë, 23 objekte të shembura
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Kur ka kaluar një javë nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit, plot 23 objekte janë shembur në Durrës dhe Thumanë. 14 janë vetëm në bashkisë e Durrësit. Ndërkohë dy të tjera u shembën me shpërthim të kontrolluar në Shkozet. Sa i takon dëmeve në banesa për qarqet Durrës, Tiranë, Lezhë, Kukës dhe Dibër, shifrat vijojnë të mbeten të përafërta me ato të njoftuara një ditë më parë. Ndryshim përbën evidentimi i pallateve të pabanueshme, ku në Tiranë janë 20 të tilla. Të dhënat janë të Zyrës Qendrore të Operacioneve për Menaxhimin e Fatkeqësive Natyrore. Lista e objekteve për tu prishur është e gjatë dhe përfshin edhe një shkolle në Thumanë. Ndërkohë qytetarë të të evakuuar janë rreth 3975, ku pjesa më e madhe e tyre janë akomoduar në hotele. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/bilanci-i-demeve-nga-termeti-20-pallate-te-pabanueshme-ne-tirane-23-objekte-te-shembura Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Kryebashkiaku shfrytëzon fëmijët për spotet dhe lajmet në media
Ora News - Kryebashkiaku shfrytëzon fëmijët për spotet dhe lajmet në media
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Prej vitesh AMA madje dhe PS po kërkojnë të ndalohet përdorimi i fëmijëve në aktivitetet politike apo dhe në fushata, por kjo shkelje është e përditshme. Madje kryebashkiaku i Tiranës, me kamerat e bashkisë shpërndan materiale të gatshme ku propagandon arritje. Shkelja më e fundit dhe më flagrante është ajo në kopshtin Cicërimat, ku Veliaj e ka konceptuar të gjithë lajmin me të miturit e më pas e ka shpërndarë për të gjitha mediet. Në këto kushte Kryebashkiaku i Tiranës është duke shkelur ligjin për mbrojtjen e fëmijëve nga shfrytëzimi i pozitës së tyre në raport me prindërit dhe mësuesit për spote apo reklama. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/kryebashkiaku-shfrytezon-femijet-spotet-dhe-lajmet-ne-media Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Shtohen investimet e huaja në Shqipëri
Ora News - Shtohen investimet e huaja në Shqipëri
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Në konferencën e investitorëve në panairin ndërkombëtar të Tiranës, të huajt të cilët kanë zgjedhur të bëjnë biznes në vendin tonë vlerësojnë klimën e biznesit. Ndërsa krahasuar më një vit më parë, investimet e huaja janë rritur ndjeshëm. Investimet e huaja në Shqipëri janë shtuar ndjeshëm, në 6 mujorin e parë të 2019 në termat e fluksit të investimeve ka pasur një rritje prej 10.3 për qind në krahasim me 6 mujorin e parë të vitit kaluar. Në konferencën e investitorëve në panairin ndërkombëtar të Tiranës të organizuar nga Klik Ekspo Grup, drejtoresha e Drejtorisë së Investimeve pranë AIDA-s, Mileva Meksi shprehet se investimet më të shumta janë në fushën e energjetikës. Bizneset turke zënë vendin e katërt në Shqipëri sa i përket investimeve. Të pranishëm në Shqipëri prej disa vitesh përfaqësues të bizneseve turke vlerësojnë klimën e të bërit biznes në vendin ton. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/shtohen-investimet-e-huaja-ne-shqiperi Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - "Ngrin" tregu imobiliar, njerëzit po kërkojnë shtëpi me qira larg zonave të tërmetit
Ora News - "Ngrin" tregu imobiliar, njerëzit po kërkojnë shtëpi me qira larg zonave të tërmetit
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Tërmeti i fuqishëm i 26 nëntorit ka ngrirë tregun imobiliar në Shqipëri. Lefter Sila deklaron se tashmë nuk po realizohen shitje. Ndërkohë që ka një kërkesë të lartë për banesa me qira në zonat larg qendrës së tërmetit. Tregu i shitje-blerjes së banesave në Shqipëri aktualisht është pezulluar. Ekspertët imobiliar shpjegojnë se kjo situatë ka ardhur pas tërmetit të fuqishëm të 26 nëntorit ku u shkatërruan me qindra pallate. Tashmë edhe ata qytetarë që kishin në plan të blinin një apartament duket se kanë ndërprerë procedurat përkohësisht. Lefter Sila: Për ndryshim të çmimeve në këto momente nuk mund të flasim, pasi ka rënë kërkesa për të blerë, ka një stopim të tregut. Duhet të kalojnë 3-5 muaj për të parë se çfarë tendence do të ketë tregu imobilar. Eksperti Lefter Sila deklaron se qytetarët tashmë po kërkojnë shtëpi të vogla me qira ose pallate me pak kate. Ndërkohë ata që kanë më shumë mundësi ekonomike po blejnë vila private Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/ngrin-tregu-imobiliar-njerezit-po-kerkojne-shtepi-me-qira-larg-zonave-te-termetit Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - "Sami Frashërit" nuk i mban rikonstruksioni, i vendoset shiriti pas tërmetit
Ora News - "Sami Frashërit" nuk i mban rikonstruksioni, i vendoset shiriti pas tërmetit
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Gjimnazit "Sami Frashëri" në kryeqytet i është vendosur mëngjesin e sotëm shiriti i sigurisë. Rikonstruksioni i shkollës u bë në korrik të 2018, dhe u përurua nga vetë kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, por pavarësisht kësaj dëmet kanë qenë të shumta. Shkolla ka dëmtime nga tërmeti i 26 nëntorit dhe në të nuk mund të zhvillohet mësim pa ndërhyrje. Në mbledhjen e stafit pedagogjik që u mbajt paraditen e sotme u vendos që procesi mësimor për këta nxënës të nisë pasdite te shkolla 9-vjeçare "Lidhja e Prizrenit" E demtuar eshte dhe shkolla 9 vjecare "Emin Duraku" në Tiranë. Nga termeti i 26 nentorit në Tiranë janë dëmtuar 11 shkolla. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/sami-frasherit-nuk-i-mban-rikonstruksioni-i-vendoset-shiriti-pas-termetit Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Vettingu në radhët e policisë, jep dorëheqjen shefi i IT-së
Ora News - Vettingu në radhët e policisë, jep dorëheqjen shefi i IT-së
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Një funksionar i lartë i policisë së shtetit është dorëhequr nga detyra vetëm pak javë pas nisjes së seancave të para të vettingut në radhët e uniformave blu. Ernest Dimashi me funksion drejtor i teknologjisë së informacionit në policinë e shtetit është larguar nga detyra me dorëheqje. Ai e ka bërë të ditur këtë vendim me anë të një kërkese drejtuar komisionit të jashtëm të vlerësimit ku shprehet se procesi ndaj tij duhet të ndërpritet pas largimit nga policia. Komisioni ka njoftuar se pasi mori dijeni për kërkesën e subjektit Dimashi, vendosi ndërprerjen e procesit të vettingut ndaj tij. Dimashi ishte planifikuar si zyrtari i tretë për të dalë në seancën publike të rivlerësimit, pas Adriatik Agos dhe Oltion Shehut. 2 vite më parë drejtori i IT-së në policinë e shtetit është akuzuar nga kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Sipas kryedemokratit, Dimashi ka pastruar laptopin dhe celularët e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri gjatë kohës që po hetohej nga prokuroria e krimeve të rënda për lidhje me grupin Habilaj. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/vettingu-ne-radhet-e-policise-jep-doreheqjen-shefi-i-it-s Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Meta në Kosovë, nderon  ekipin e kërkim-shpëtimit, homazhe në familjen e vëllezërve Abazi
Ora News - Meta në Kosovë, nderon ekipin e kërkim-shpëtimit, homazhe në familjen e vëllezërve Abazi
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews "Të bashkuar s’ka tërmet që na ligështon!" Përmes këtij mesazhi, kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, personifikoi lidhjen e Shqipërisë dhe Kosovës në ditë të mira dhe të vështira si ajo e tërmetit të 26 nëntorit. Në ceremoninë e vlerësimit të FSK-së nga presidenti Meta, Haradinaj tha se sot më shumë se kurrë i gjithë kombi është një. Haradinaj: Nga Prishtina, sot, në emër edhe të popullit të Kosovës, dëshiroj t’i falënderoj për çdo gjë që bënë për ne, të gjitha kombet tjera! Duke qenë solidarë me viktimat e tërmetit që goditi disa zona përreth Durrësit, u mobilizua si kurrë ma përpara, shpirti i një kombi dhe të bashkuar ia dolëm të tejkalojmë situatën emergjente. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/humben-jeten-ne-termetin-e-26-nentorit-meta-takon-familjet-e-dy-vellezerve-abazi Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Tirana pas tërmetit, te Fresku kërkohen inxhinierë për vlerësimin e pallatit
Ora News - Tirana pas tërmetit, te Fresku kërkohen inxhinierë për vlerësimin e pallatit
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Tërmeti i 26 nëntorit ka sjellë pasoja të ndryshme sociale në kryeqytet. Në zonën e Freskut, banorët e pallateve të dëmtuara vijojnë t’i bëjnë apel autoriteteve për vlerësim objekti, ndërsa në Qytet Studenti ka akuza për abuzime me dëmtimet në objekte. Në këtë pallat në zonën e Freskut jetonin më shumë se 50 familje para tërmetit të 26 nëntorit. Pas asaj dite, për shkak të dëmtimeve kanë mbetur vetëm 6 familje që s’kanë ku të shkojnë. Thonë se pallati është i pabanueshëm, por nuk kanë përgjigje nga autoritetet. Banorja: Dëmet janë të mëdha, një javë po rrimë rrugëve. Është 10 kate pallati, pesë kolona dhe pesë banimi. Ka dëmtime në mure shumë.Janë tre palë kolona poshtë që janë me çelës, nuk i ka parë njeri. Duam zgjidhje. Banorja: Duam inxhinierë të huaj se kanë aparatura. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/zbrazet-pallati-te-fresku-banoret-nje-inxhinier-na-tha-se-ka-demtime-ne-strukture Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
“Çmontohen” shtëpitë e dëmtuara, 7 pallate në Laç janë planifikuar për tu shembur
“Çmontohen” shtëpitë e dëmtuara, 7 pallate në Laç janë planifikuar për tu shembur
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Kryqi i kuq në kat të pare tregon se ky pallat do të shembet. Të tillë në Laç janë 7, ndaj banorët po tentojnë të shpëtojnë ç'të mundin. "Të mundohemi ça materiale të mira të heqim" Po marrin nga orenditë shtëpiake deri tek dyert e dritaret. "Të marrim rrobat, i kemi blerë me lekë" Të njëjtën gjë po bëjnë edhe pronarët e 40 bizneseve që ushtrojnë aktivitet në katet e para të këtyre pallateve. "Janë 40 biznese, 40 familje që hanë. Ne falimentojmë fare" thonë se tërmeti u shkatërroi investimin e një jetë, ndaj tani presin ndihmën e shtetit. Premtimet e qeverisë për rimëkëmbjen e shpejtë i kanë dëgjuar, por mosbesimin e kanë. "Shpresë me fjalët e shtetit, zoti në qiell dhe shteti në tokë" Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/cmontohen-shtepite-e-demtuara-7-pallate-ne-lac-jane-planifikuar-tu-shembur Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Nesër zgjidhet kryeprokurori i Shqipërisë
Ora News - Nesër zgjidhet kryeprokurori i Shqipërisë
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Në kohën kur Arta Marku po mbush dy vjet në detyrë si e dhe pse u zgjodh kryeprokurore e Përkohshme, të enjten, 5 dhjetor, Parlamenti do të zgjedhë Prokurorin e Përgjithshëm me mandat 7-vjeçar mes 3 kandidaturave. Olsian Çela është rënditur i pari sipas pikëzimit të Këshillit të Lartë të Prokurorisë, në bazë të aftësive profesionale, integriteti moral dhe aftësive organizative. Lista pason me Arta Markun dhe në vendin e tretë sipas pikëve ndodhet Fatjona Memçaj. E zgjedhur si Kryeprokurore e Përkohshme vetëm me votat e PS, Arta Marku qëndroi 2 vite në detyre si drejtuese e Prokurorisë së Përgjithshme ndërsa tani kërkon edhe një mandat të plotë 7 vjeçar në një garë të ngushtë me Prokurorin e Krimeve të Rënda Olsian Çela që sipas renditjes së KLP është më i favorizuar se Marku dhe Prokuroria e Apelit Fatjona Memçaj. PS i duhen 84 vota për të zgjedhur të preferuarin e saj ndërmjet këtyre tre emrave, dhe për këtë duhet të ketë edhe votat e opozitës së re, e cila kohet e fundit nuk ka nguruar të bashkojë kartonat me mazhorancën. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/neser-zgjidhet-kryeprokurori-i-shqiperise Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Skandali me Fondacionin në Fier, ndihmat për tërmetin i kalon në llogari të tij
Ora News - Skandali me Fondacionin në Fier, ndihmat për tërmetin i kalon në llogari të tij
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Policia e Fierit ka zbuluar një rast abuzimi nga një fondacion me qendër në Tiranë, ku punonjës të këtij fondacioni në qytetin e Fierit krahas ndihmave për fondacionin, në mënyrë abuzive mashtronin njerëzit duke kërkuar ndihma për të dëmtuarit nga tërmeti. Policia procedoi penalisht shtetasin Ajet Shira, 27 vjeç, banues në Tiranë. Ky i fundit, duke qenë drejtues i një fondacioni me qendër në Tiranë, është autor i dyshuar për veprën penale "Mashtrimi" i kryer në bashkëpunim, pasi ky shtetas, në emër të fondacionit mblidhte ndihma për të prekurit nga tërmeti, por nga verifikimet e kryera ka rezultuar se këto ndihma nuk kanë shkuar për të prekurit nga tërmeti, por në llogari të fondacionit të tij. "Gjatë ditës së djeshme, pranë një qendre tregtare në Fier, dy shtetase, një nga Vlora dhe një nga Tirana, janë kapur duke mbledhur vlera monetare për njerëzit e prekur nga tërmeti, duke mashtruar në emër të këtij fondacioni". Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/skandali-me-fondacionin-ne-fier-ndihmat-termetin-i-kalon-ne-llogari-te-tij Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Tërmeti 26 nëntorit dëmton pallatet tek "Shallvaret", nuk inspektohen
Ora News - Tërmeti 26 nëntorit dëmton pallatet tek "Shallvaret", nuk inspektohen
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Harta e banesave të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit ka prekur dhe qendrën e kryeqytetit. Në zonën e shallvareve pallatet kanë pësuar dëme që në tërmetin e shtatorit, ndërsa së fundmi banorët kërkojnë që të inspektohen nga inspektorati i ndërtimit. Tirane- Ky pallat në zonën e shallvareve në Tiranë është dëmtuar që në tërmetin e 21 shtatorit, ndërsa së fundmi i janë mbivendosur dhe dëmet nga tërmeti i 26 nëntorit. I ndërtuar në vitin 53, pallati ka pësuar dëmtime në pjesën e çatisë, ku kanë rënë oxhaqet. Ndonëse kishte nisur puna për ta restauruar nga Bashkia e Tiranës, tërmeti i fundit e gjeti të papërfunduar. Banorët shprehen të shqetësuar pasi ende nuk është inspektuar nga autoritetet. Banorët: "Duam nga autoritetet të vijnë të shikojnë stabilitetin e kësaj strukture, të këtij pallati, ka probleme apo jo? U bënë 9 ditë, akoma nuk kanë ardhur" Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/nje-pallat-i-demtuar-te-shallvaret-goditjen-e-pare-e-mori-nga-termeti-i-shtatorit Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Shtëpitë me kredi të prekura nga tërmeti do trajtohen me kushte lehtësuese nga bankat
Ora News - Shtëpitë me kredi të prekura nga tërmeti do trajtohen me kushte lehtësuese nga bankat
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Bankat e nivelit të dytë në vend po shohin mundësinë e trajtimit me kushte lehtësues të disa familjeve që janë prekur më shumë nga tërmeti. Shoqata e bankave bën me dije se po diskutohet me për gjetjen e një formati të përgjithshëm. Ndërkohë që sqaron se më të mbrojtur janë ata qytetarë që e kanë të siguruar të plotë ndërtesën. Familjet që kanë pësuar dëme të mëdha nga tërmeti i 26 nëntorit dhe i kanë banesat me kredi do të trajtohen me kushte lehtësuese nga bankat. Spiro Brumbulli bën me dije se drejtuesit e institucioneve të nivelit të dytë janë duke diskutuar në lidhje me këtë nismë. Spiro Brumbulli: Ne si politikë të përgjithshme po mendojmë për kushte lehtësuese për të gjitha rastet që do të vërtetohen. Kjo është një situatë e jashtëzakonshme që ka prekur disa familje, disa klientë të bankës. Me ata që vërtetohet që janë prishur shtëpitë, apo që kanë dëme shumë të mëdhaja, kundrejt atyre mund të ketë sipas diskutimit që do të bëhet në shoqatë mund të ketë një vendimmarrje për të lehtësuar për një periudhë të caktuara ndoshta disa masa. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/shtepite-me-kredi-te-prekura-nga-termeti-brumbulli-kushte-lehtesuese Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Pallati në Lezhë, Lleshaj: Kthehuni në banesa, ish-deputetja e PD: Ju s'jeni ekspert
Ora News - Pallati në Lezhë, Lleshaj: Kthehuni në banesa, ish-deputetja e PD: Ju s'jeni ekspert
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj i ka bërë thirrje të gjithë banorëve të pallatit 12-katësh në Lezhë që të kthehen në banesat e tyre. Sipas ministrit, ekspertë të huaj dhe vendas kanë vlerësuar se pallati nuk ka rrezik dhe është i sigurt. Sandër Lleshaj: Jemi këtu për të parë shqetësimet që kanë ngritur banorët e këtij pallati. Po ta shkurtojë përkufizimin e kësaj situatë, kësaj i thonë shumë zhurmë për asgjë. Janë bërë dy ekspertiza një nga ekspert shqiptar dhe një nga ekspertë izraelitë dhe konkluzioni është i njëjtë, pallati nuk ka një problem me sigurinë e tij. Zhurma e ngritur është shumë zhurmë për asgjë. Me këtë rast ftoj gjithë banorët e pallatit që të kthehen në shtëpitë e tyre dhe të na lënë mundësi të merremi me probleme të shumta q ëka në vende të tjera. Problemet nuk janë këtu. Këtu njerëzit duhet të kthehen në jetën e tyre të përditshme. Nuk ka asnjë problem me sigurinë e këtij pallati. Ju lutem të gjithë atyre që po e përdorin mos bëjnë zhurmë kot. Ata që duan të ndihmojnë le të ndihmojnë, ata që nuk duan të ndihmojnë te heshtin dhe të mos përhapin panik. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/ministri-lleshaj-debate-me-ish-deputeten-e-pd-pallatin-ne-lezh-shikoni-punen-tuaj Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Tërmeti i çon të gjithë te psikologu
Ora News - Tërmeti i çon të gjithë te psikologu
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Një javë pas tërmetit duket se kryeqyteti po i rikthehet normalitetit Pavarësisht kthimit tek rutina, ngjarja e 26 nëntorit mbetet temë e çdo bisede. Lëkundjet e forta të tokës të martën e kaluar shkaktuan jo pak panik tek qytetarët. Shumë prej tyre braktisën për disa ditë shtëpitë duke shkuar tek të afërm larg Tiranës. Një javë pas ngjarjes tragjike thonë se ndihen më të qetë, por i frikësohen rikthimit të lëkundjeve të tjera. "Mbrëmë jemi kthyer tek shtëpia jonë. Frika ekziston, por pak më të çliruar" "Tani jam më mirë se ditët e tjera" "Tronditjet janë, qetësia nuk është akoma" "Fëmijët nuk kanë kuptuar asgjë" Të ndodhur në gjendje të rënduar psikologjike shumë nuk nguruan të trokasin në dyert e mjekëve psikiatër për të kërkuar ndihmën e tyre. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/termeti-i-con-te-gjithe-te-psikologu Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Tërmeti prek Kryeministrinë, por jo Teatrin
Ora News - Tërmeti prek Kryeministrinë, por jo Teatrin
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Tërmeti me magnitudë 6.4 nuk ka kursyer as institucionet shtetërore. Pasojat janë ndjerë edhe në godinën e Kryeministrisë dhe Kuvendit, ndërsa Teatri nuk ka pësuar asnjë dëm. Drejtoria e Përgjithshme e Doganave ka dalë jashtë funksionit si pasojë e dëmtimeve të lëkundjeve të shkaktuara nga tërmetit i një jave më parë. Godina e Teatrit Kombëtar nuk është prekur nga tërmeti i 26 nëntorit duke mos lënë as çarje më të lehta të suvatimit. Përkundrazi ky objekt po përdoret për të mbedhur ndihma për të qytetarët që kanë mbetur pa shtëpi nga lëkundjet sizmike të 6.4 të shkallës rihter. Por ndryshe nga Teatri, që prej kohësh kërkohet nga qeveria të prishet, tërmeti nuk ka kursyer institucionet shtetërore. Godina e qeverisë ka pësur krisje si pasojë e tërmetit të një jave më parë. Siç shihet në këto pamje, në anë të objektit Kryeministrisë ka pësuar dëmtime, por jo me pasoja të rënda. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/termeti-prek-kryeministrine-por-jo-teatrin Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Në godinën që do të shembej për projektin e Unazës janë strehuar 100 banorë të prekur nga tërmeti
Në godinën që do të shembej për projektin e Unazës janë strehuar 100 banorë të prekur nga tërmeti
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, vizitoi familjet e strehuara në njërën prej godinave të planifikuara për tu shembur në Unazën e Re. Kjo godinë tanimë është bërë streha e rreth 100 banorëve të prekur nga tërmeti, mes të cilëve 30 fëmijë. Disa prej banorëve, të zhvendosur nga Kombinati, Vora, Nikla, Ishmi dhe Bubqi treguan sesi janë lënë të braktisur jo vetëm pas këtij tërmeti, por edhe pas tërmetit të 21 Shtatorit. “Kemi bërë kerkesë që kur është dëmtuar në shtator, askush s’na ka parë. Kemi jetuar prapë në atë banesë se nuk na kanë dhënë zgjidhje. “- tha një banor i Zall Bastarit, gjë që u pohua edhe nga banorë të tjerë në zona të ndryshme. Gjatë takimit me familjet e strehuara tek Astiri, Basha kërkoi që të mos mungojë kujdesi ndaj tyre. Basha: Nuk është e rastësishme që këta njerëz që e kanë vuajtur jo një ditë, siç e vuajtën familjet e goditura apo gjithë shqiptarët, por ditë për ditë traumën e fatkeqësisë, këta janë të parët që hapën zemrat, hapën shtëpitë e tyre, dhanë gjithçka po ndihmojnë të parët, për t’u qenë pranë njerëzve që sot kanë më shumë nevojë se kurrë për ndihmë.Kam një mesazh për këdo që ka mundësi të ndihmojë.Këtu ka nevojë për ushqime, pajisje, tavolina, karrike, ka shumë fëmijë që po trajtohen vullnetarisht nga psikologë dhe studente të psikologjisë, të cilat i falënderoj. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/basha-banoreve-te-prekur-nga-termeti-banoret-e-unazes-se-re-hapen-dyert-hapen-zemrat-ju Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Tërmeti shkatërron godinën e re, nxënësit do zhvendosen te godina e vjetër e shkollës "Emin Duraku"
Tërmeti shkatërron godinën e re, nxënësit do zhvendosen te godina e vjetër e shkollës "Emin Duraku"
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Rreth 25 klasa të ciklit fillor të shkollës 9-vjeçare "Emin Duraku" kanë pësuar dëmtime të shumta nga tërmeti i 26 nëntorit, duke i nxjerrë jashtë funksionit. Kjo ka detyruar drejtorinë e shkollës që klasat që ndodhen në ambientet e godinës së re, e cila ka pësuar dëmtime të shumta do të zhvendosen në godinën e vjetër. "Shkolla 9 vjeçare "Emin Duraku" ka pësuar shkëputje mes godinës së vjetër dhe asaj të re. Godina e re në të cilën zhvillohet mësimi është ajo e klasave të Ciklit të Ulët, ku janë rreth 23 klasa të ciklit fillor dhe 2 prej tyre janë të parashkollorëve. Këta nxënës që bënin mësim në këto ambient, i cili është konsideruar si i pasigurtë do të zhvendoset te shkolla 9-vjeçare, pra te godina e vjetër e po kësaj shkolle". Kujtojmë që shkollat në qarkun e Tiranës rinis të hënën e 9 dhjetorit. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/termeti-shkaterron-godinen-e-re-nxenesit-do-zhvendosen-te-godina-e-vjeter-e-shkolles-emin-duraku Ndiqni emisionin këtu: grmind.info/binteo/qMWfqK2qrI6Bi2Y.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Mesazhi i Haradinaj: Të bashkuar s’ka tërmet që na ligështon!
Ora News - Mesazhi i Haradinaj: Të bashkuar s’ka tërmet që na ligështon!
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews "Të bashkuar s’ka tërmet që na ligështon!" Përmes këtij mesazhi, kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, personifikoi lidhjen e Shqipërisë dhe Kosovës në ditë të mira dhe të vështira si ajo e tërmetit të 26 nëntorit. Në ceremoninë e vlerësimit të FSK-së nga presidenti Meta, Haradinaj tha se sot më shumë se kurrë i gjithë kombi është një. Haradinaj: Nga Prishtina, sot, në emër edhe të popullit të Kosovës, dëshiroj t’i falënderoj për çdo gjë që bënë për ne, të gjitha kombet tjera! Duke qenë solidarë me viktimat e tërmetit që goditi disa zona përreth Durrësit, u mobilizua si kurrë ma përpara, shpirti i një kombi dhe të bashkuar ia dolëm të tejkalojmë situatën emergjente. Pasi i qajtëm e i varrosëm njerëzit tanë të dashur, tani nisë beteja jonë e vërtetë, si një trup i vetëm, për të gjallët, të pastrehët dhe të gjithë ata që pësuan.Ne jemi unik si kurrë me parë, Kosovë e Shqipëri, veri e jug, të majtë e të djathtë, pushtet e opozitë, që të ngrihemi mbi interesat parciale dhe t’u dalim në ndihmë të gjithë atyre njerëzve që kanë zi sot dhe frikë për të ardhmen dhe të nesërmen! Me mesazhe falenderuese dhe kuptimplota duke përmendur edhe shenjtoren Nënë Tereza presidenti Meta evidentoi faktin se populli i Kosovës ndau varfërinë me shqiptarët. Një nga trupat e Kosovës kishte me vetë dhe qenin që ishte pjesë e operacionit të kërkim-shpëtimit. Nuk kishte medalje për kafshën, por Presidenti rezervoi një puthje. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/mesazhi-i-haradinaj-te-bashkuar-ska-termet-qe-na-ligeshton Ndiqni emisionin këtu: grmind.info/binteo/qMWfqK2qrI6Bi2Y.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Humbi djalin dhe gruan nga tërmeti, Bujar Cuku: Këto janë varre për ne, shteti të veprojë
Ora News - Humbi djalin dhe gruan nga tërmeti, Bujar Cuku: Këto janë varre për ne, shteti të veprojë
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Bujar Cuka humbi gjysmën e familjes kur por zbardhte e marta e 26 nëntorit. Në rrënoja mbetën bashkëshortja e tij e ndjerë, Fatmira Cuka, 44-vjecare dhe djali, Sardi, 18-vjeçar. Me dhimbje, Bujari tregon se si arriti të shpëtojë nga një e çarë në muret e përmbysura të shtëpisë, teksa nga katastrofa shpëtoi edhe vajza, e cila në momentet e tmerrit ndodhej në Tiranë, pranë gjyshërve. Në çastet e fundit, nëna përqafoi të birin instiktivisht, pozicion në të cilën u gjetën pas 13 orësh gërmime në gërmadha. U shemb pallati. Fati im u futa poshtë derës. Dera nuk hapej. Gjeta një vrimë në murë. Thirra me zë të lartë emrin e nuses dhe të djalit por asgjë. Nusen time e kanë gjetur sipër djalit tim, i kanë gjetur të dy të vdekur. Unë kam marrë fund. Jam shkatërruar krejt. Vajzën nuk e kam pasur këtu e kam pasur në Tiranë” Tragjedia mund të ketë qënë edhe e paralajmëruar, pasi tre godina në Thumanë kanë pësuar dëmtime edhe nga tërmeti i 21 shtatorit, por për to nuk ka patur një përcaktim të qartë, nëse ishin ose jo të banueshme prej autoriteteve. Në dhimbje, Bujari i bën thirrje autoriteteve që të vënë dorë mbi këtë gjëndje. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/humbi-djalin-dhe-gruan-nga-termeti-bujar-cuku-keto-jane-varre-ne-shteti-te-veproj Ndiqni emisionin këtu: grmind.info/binteo/qMWfqK2qrI6Bi2Y.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Shahini: Në Durrës, Tiranë, Vorë dhe Kurbin, mësimi nis të hënën
Ora News - Shahini: Në Durrës, Tiranë, Vorë dhe Kurbin, mësimi nis të hënën
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Mësimi për shkollat e Tiranës, Durrësit, Kurbinit dhe Vorës do të rifillojë të hënën më 9 dhjetor. Ministrja e Arsimit, Besa Shahini, njftoi shtyrjen edhe me 5 ditë, për shkak se ende nuk kanë përfunduar inspektimet dhe riparimet në disa shkolla që mbeten të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit. Shahini: Në Tiranë përveç Pezës nuk ka shkolla të tjera për të nxjerrë komplet jashtë funksionit. Në Tiranë mësimi fillon në datë 9 Dhjetor. Për kopshtet dhe shkollat private duhet të marrin një konfirmim nga instituti i ndërtimit, të vlerësohen që të jemi të sigurt. Për shkollat që rrezikojnë të mos hapen as në 9 dhjetor kemi plan për ti zhvendosur në shkolla të tjera. Në zonat rurale kemi siguruar transport. Për të gjitha shkollat private me probleme, pronarët të sjellin planin e zhvendosjes së nxënësve. Sa i përket bashkive të Lezhës, Mirditës, Kamzës dhe Kavajës, procesi mësimor do të fillojë më 5 dhjetor. Ministrja Shahini tha se pas tërmetit të 21 shtatorit janë verifikuar dhe riparuar të gjitha dëmet, por tërmeti i nëntorit ishte shkatërrues. Ministrja ka vendosur që Dita e Rinisë 8 Dhjetor, të mos jetë pushim në datë 9 për shkak të orëve që janë humbur. Ndërsa në datë 7-8 dhjetor do të ketë një tjetër njoftim për planin e zhvendosjes dhe cilat shkolla private do të hapen. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/shahini-ne-tirane-dhe-vore-mesimi-nis-te-henen Ndiqni emisionin këtu: grmind.info/binteo/qMWfqK2qrI6Bi2Y.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Braçe: Të kalojnë në 'sitë' shtesat e pallateve, me apo pa leje
Ora News - Braçe: Të kalojnë në 'sitë' shtesat e pallateve, me apo pa leje
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Mbledhja e shtatë e jashtëzakonshme e qeverisë këtë të mërkurë u mbajt në mungesë të kryeministrit i cili ndodhet në Londër për të marrë pjesë në samitin e NATO-s. Numri dy i qeverisë, Erjon Braçe, gjatë fjalës së tij lidhur me emergjencën e krijuar nga tërmeti ngriti shqetësimin e shtesave në pallate me apo pa leje. Ai kërkoi paralelisht me vlerësimin e dëmeve në terren në kalojnë në sitë edhe këto shtesa. Për të dyja rastet, Braçe tha se do të duhet të mbahet përgjegjësi qoftë nga zyrtarët që i kanë dhënë këto leje, apo individët që i kanë bërë pa leje. Në fund fare, Braçe tha se do të duhet marrë një vendim teknik se çfarë do të bëhet me to. Braçe: Në Lezhë, Laç dhe Krujë. Çfarë do të bëhet me shtesat me leje dhe pa leje që janë bërë mbi pallatet e ndërtuara para viteve '90. Për mendimin tim, te ato që janë bërë me leje sipas ekspertëve atje ku janë paraqitur rrezikojnë të gjithë strukturën e pallatit që sot është në rregull të mbajnë përgjegjësi të gjithë zyrtarët që i kanë bërë këto gjëra. Atje ku janë pa leje po prapë duhet të mbajnë përgjegjësi ata që i kanë bërë këto gjëra dhe në fund duhet marrë një vendim teknik se çfarë do të bëhet me këto shtesa që rrezikojnë një pallat me pesë kate terësisht, sidomos ato që janë bërë në lartësi. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/brace-te-kalojne-ne-site-shtesat-e-pallateve-me-apo-pa-leje Ndiqni emisionin këtu: grmind.info/binteo/qMWfqK2qrI6Bi2Y.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Ora News - Tërmeti shkërmoq pallatin 9 katësh në Shkozet, banorët: Prej një jave s'ka ardhur askush
Ora News - Tërmeti shkërmoq pallatin 9 katësh në Shkozet, banorët: Prej një jave s'ka ardhur askush
Πριν 2 ημέρες
#rtvora #oranews Një pallat 9 katësh në Shkozet të Durrësit në të cilin banojnë 40 familje ka pësuar dëme kolosale nga tërmeti. Siç mund të shikoni edhe nga fotot, situata nuk ka nevojë për koment. Por banorët denoncojnë se edhe pse ka kaluar një javë nga tërmeti shkatërrimtar i 26 nëntorit askush nuk ka shkuar ta shohë. Ata apelojnë strukturat e emergjencës që të shkojnë dhe bëjnë vlerësimin e godinës. Për më shumë lexoni në: www.oranews.tv/article/termeti-shkermoq-pallatin-9-katesh-ne-shkozet-banoret-prej-nje-jave-ska-ardhur-askush Ndiqni emisionin këtu: grmind.info/binteo/qMWfqK2qrI6Bi2Y.html Follow RTV Ora Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for NEWS HERE: bit.ly/2DDddtL Subscribe To "Ora News" on GRmind Channel for TV Shows HERE bit.ly/2sPcqj3 For more content from click HERE www.oranews.tv Like Ora News on Facebook HERE bit.ly/2RkUN4s Follow Ora News on Instagram Here bit.ly/2HBuiID Follow Ora News on Twitter bit.ly/2RhOaQp
Jamba 95
Jamba 95 - Πριν 11 λεπτά
HAHAHAAAAAA JA HODHEN BANORET E SHKRETE SE E ZGJODHI KARI LALES LULJA E FISHKUR HOLLANDEZE U KRY .
fetie gagelmann
fetie gagelmann - Πριν 23 λεπτά
HE SERVILE TE BANDITEVE NE PUSHTET: I FSHITE KOMENTIMET E MIJA????? FSHINI FSHINI SE VEGLA TE KETIJ JENI: KY BASKETBOLLIST MUND TE DREJTONTE NJI EKIP BASKETBOLLI DHE ASGJE MA SHUME: MJERE AI POPULL QE I DUARTROKET DHE JU FSHINI KOMENTE TE VERTETA QE MOS TI LEXOJE POPULLI: JUA FYEVA KTE BANDIT ????? KUJT I DUHET EDUKATA E DHJERE QE MESUAT NGA DIKTATURA: NE NE VERI PERDORIM EDHE FJALET FYESE SE E VERTETA DUHET THANE PA DOREZA: JAM NJI NGA DREJTUESET E LEVIZJES STUDENTORE ( KAM EDHE DOKUMENTA QE E VERTETOJNE DHE KUR TE TJERET DUARTROKISNIN RAMIZ KRIMINEL ALINE QE I THA RINISE ( DONI DEMOKRACI SHKONI NE DURRES DHE THENI QAFEN ) NE TE GREVES SE URISE NA COI FJALE DO JU VRAS DHE TE VERTETET JANE NE EMIGRIM DHE AZEMI I NDJERE : KRIJESA TE TILLA QE DUAN PUSHTET ME CDO FORM DHE MENYRE JANE TE FLLIQTE DHE KRIMINELE : KRONISTET EUROPIANE DHE AMERIKANE SHKRUAJNE: JANE BANDITE TE RANGUT ME TE FLLIQTE: TANI FSHIJENI PERSERI : E VERTETA NUK DUHET FSHIRE JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
edmond fortuzi
edmond fortuzi - Πριν 28 λεπτά
A ju jeni per te rujt lopet jo per kto pun
Dritan Beqaraj
Dritan Beqaraj - Πριν 31 λεπτό
Hahaha haha futuni prap po ju a mbajti
maria dimitri
maria dimitri - Πριν 42 λεπτά
po ju sekustrojauni njer atyre deputeteve dhe politikaneve tane pastaj kaloni tek populli !!! Se edhe ai me djerse i ka vene ,,, nuk i ka vjedhur n kurriz t popullit sic bejne politikanet !!!
maria dimitri
maria dimitri - Πριν 52 λεπτά
Ik o idiot !!
E X
E X - Πριν ώρα
O meta o bythqir, hajdut muti. Me xhaket Ferrari 1000 euro
gezim shqipetari
gezim shqipetari - Πριν ώρα
Respektepa fund zoti Ngjela
Merjemebuothman ebu
Merjemebuothman ebu - Πριν ώρα
Krenare po veq ta kishe msu shqipen krejt hala ma mir ish kan e kishe vulos ma mir.
Alban Skenderi
Alban Skenderi - Πριν ώρα
O cani ti je rpbçim met taku nejkund kom çef me ti dhuar dy shuplaka
George Xhumari
George Xhumari - Πριν ώρα
I mbajne te lire kriminelet .mbajne ne burg njerez te pa fajshem .Rama Ik
Dan Stant
Dan Stant - Πριν ώρα
amo tamam i mbylli gojen ngjeles ka takuar matchin e tije..dhe i tha mire se eshte sekser mut i drejtesise nje cope muti me dy sa i mire se avokat kar eshte mesur te hedhin hi syve nherezve je nje mut byth lepires i rames me ce edhe me mut po ky acvokati bythqire burgjesh qe sa me berishen sa me nanoon e sa me edin e tash o burra me ameriken..nuk mun rrine kastravece si puna ngjeles pa u shitur (lire the ate)te dikush jane mesur te jene ushtare te dikujt si njeri si tjetri
Elt Nika
Elt Nika - Πριν 2 ώρες
Shtet çadrash t lypme borxh n arabi afrik azi e turqi rama plehra halabak..
Elt Nika
Elt Nika - Πριν 2 ώρες
A pse a ska puntor mo shqipnia mor rame qëlbanuku mor halabuk legen.. shtet kamikaz
maria dimitri
maria dimitri - Πριν 2 ώρες
po ik ore Hajvan car tubimi do besh ti ???? Kushtetuta e re eshte kushtetuta qe ne duam !!! Jo ajo qe do ti !!
Albanian Muslim
Albanian Muslim - Πριν 2 ώρες
Hiqja shishen e ujit o zheji se po le nam kozhaku.
maria dimitri
maria dimitri - Πριν 2 ώρες
Ja t shohim cdo na besh !!!
Dardan Gega
Dardan Gega - Πριν 3 ώρες
Po merri nga jasht, zevendesoji shqiptaret me afrikan mor te qifsha ropt... Bythqir servil, mire ja u ben ketij populli se kshu e meriton
One Piece
One Piece - Πριν 3 ώρες
Ne qoftese rama do ti ralizojne te gjitha keto ndertime do te jete skenderbeu i dyte i shqiptarve ne qoftese jo do te mbahet mend si mashtrusi dhe deshtusi me i madh i koherave
Tomi Kapo
Tomi Kapo - Πριν 4 ώρες
Taku , te stopoj! Mos kujto se je I vetmi!
Aleks Ikonomi
Aleks Ikonomi - Πριν 4 ώρες
Bravo per durimin se nje pjes njeres sdin ke kan perball prshndetje kryeministr zoti te bekoft ty dhe familjen tende
Benedeta Bene
Benedeta Bene - Πριν 4 ώρες
Zoti te ndimoft paske shpirtin e mir edhe mir ta bfet zoti
Krenar Duka
Krenar Duka - Πριν 4 ώρες
Nje gje esht e sigurt qe esht i aft si te gjith rilindasit. Mashtrojn me argomenta. Dhe ne te njejten koh te akuzojn se po mashtron. Jan te zot dhe pik. Nuk pranojn asnje presje e cuditshme. dhe kjo i ben te besushem. 😤😤😤😤😤 fytyr mbeturin komuniste si te jet vella me gramoz ruçin
Bise N
Bise N - Πριν 5 ώρες
Zoti. Eshdeosht. Samashpete. Pere. Ate. Zemere. Qekaaaa. Zoterija. Pere. Hagere. Te. Familjese.
Vjollca Arapi
Vjollca Arapi - Πριν 5 ώρες
bojeni kete vend se jeni ne koh o sot o kurre
Vjollca Arapi
Vjollca Arapi - Πριν 5 ώρες
boje kete vend mjaf me fjale boje boje
First Last
First Last - Πριν 5 ώρες
M
Beyond M
Beyond M - Πριν 5 ώρες
ushtari mece esh klysh i rames
Eri Vorhanden
Eri Vorhanden - Πριν 5 ώρες
Ka ca paralele me duket nga min.7 shikoni grmind.info/binteo/p7B6iJ-0sX-Or6U.html
Ilir Demirlika
Ilir Demirlika - Πριν 5 ώρες
O inxhinjer po' flete si injorat Mafja e ndretimi nga 90 ta Deri tani
vufzero
vufzero - Πριν 5 ώρες
Cdo njeri jashte profesionit te vet eshte injorant, si puna e ketij inxhinerit. Po dole me makine ne gjendje te keqe ne rruge, polici ne nje shtet qe funksionon te ndalon te gjobit, sepse rrezokon jeten tende dhe te te tjerve thote. Rra zjarr ne disa kate ne nje pallat gjigand ketu, u evakua nga shteti gjithe banesa, 600 persona. Ky thote eshte makina private, eshte pallati privat :)
Mariglen Alla
Mariglen Alla - Πριν 6 ώρες
Bravo qazim mlleti keshtu te ka lezet je njoshi i shqipris
Edison Nothorius
Edison Nothorius - Πριν 6 ώρες
Po qane per leke dhe fame
Mimoza Ismalji
Mimoza Ismalji - Πριν 7 ώρες
Rahmeti i Allahut
ilir petro
ilir petro - Πριν 7 ώρες
DOLI ky KOK lopa KOK vici që është majmur duke vjedhur me shtetin e koruptuar.RAC muti
linda linda
linda linda - Πριν 7 ώρες
Zoti i denofte oi none
Ivan Tomaser
Ivan Tomaser - Πριν 8 ώρες
Dhanrri serbis
Ivan Tomaser
Ivan Tomaser - Πριν 8 ώρες
Virusi kombit shqiptar a berisha
Ivan Tomaser
Ivan Tomaser - Πριν 8 ώρες
Politika berishes me udben jugosllave
Armando Xhika
Armando Xhika - Πριν 8 ώρες
O te pa fytyre juve gazetareve po ju drejtohem ka termeti 10 dite qe ka rene dhe keta njeres kane 10 dite jashte ne ftome dhe ju gazetaret vetem politik beni keni mare vendin e opozites po te beni nje veprim bamires te dilni e te thoni qe ne si gazetare japime rrogene e nje miaji per ndime te ketyre njerezve nuk ua thote goja po orisnu nga ne te kurbetit nga evropa ca te japim kurse ju qe po hani nga parate e popullit se ato para qe merni nga Berisha Basha Ilir-Monika jane parat qe ja kane vjedhur atij populli dhe rini e mbillni vrer dhe genjeshtra te pa fytyre
Armando Xhika
Armando Xhika - Πριν 8 ώρες
O gazetar ropsha po u thote mire Rama jeni kazan o moter qira po ca jane keto lajme trembi Rama femijen o legena o te degjeneruar o gazetar moter qira po a e ndoqet intervisten apo me mire viziten e Rames ne kruje e ndoqet me sy e veshe me mendie ne kok apo e ndoqet si gazetar te koruptuar qe beni propagand partiake apo dhe nje shaka qe behet per te qeshur pak ata njeres te drobitur te friksuar dhe nje sjellje e ministrit shume e thjeshte eshte gabim per ju kazanet e PD apo se pat qe nuk coi atie nje person doku do po coi ndertusin me te madhe dhe me te fuqishem ekonomikishte per tu ndertuar aportamentet apo kjo ishte e gjitha qe njerzit te os shikoin keto qe po bene Rama per kete popull po ibeni shplarie truri me keto lajme se ata te pratis tuaj qe ju pagoin PD LSI e kan me mire tju paguajn juve legenat e profesionit dhe te degjeneruarit te gazetaris sesa te japin ndo nje leke ndime per te demtuarit e termetit tu vij turpe qe i thoni vetes gasetar mire jua bene ne burg ju moterqirat qe hapni panik dhe lajme te reme ne populle dhe thoni e drejt e fjales legena ropsha
union channel
union channel - Πριν 11 ώρες
Pirdh pirdh I thuaj atij haha
VIGAFA
VIGAFA - Πριν 11 ώρες
Çoje ne rrot te sateme Aeroportin, bir kurve, ngelet si esi me shum te vidhni, bir kurve, sikur te ishe kryeplak do kerkoje gjitha grat e katunit nshpi tate, ti qifsha grat e shpis
une ti
une ti - Πριν 13 ώρες
o zmra e vogel gjyna pse ia jepni me zor o injorant nën bashk me kt palln qe i thot hajde ktu me zor ..
blondy western
blondy western - Πριν 13 ώρες
Gogoli mami gogoli
STRUGANI MOTORISTAT E STRUGES
STRUGANI MOTORISTAT E STRUGES - Πριν 13 ώρες
Leshaj te jem un aty ti qiropt dhe ter familjen ku ti kesh edhe fmin ma te vogel ta qi o far e flliqt. Vllezer dhe motra me falni per fjat e ndyra
The truth
The truth - Πριν 14 ώρες
Te lumte avokate , bravo te qofte , rama si nastradini , mashtrusi me madh i shqiptareve , rama hajduti n1 , meta e ndjek pas me ssliun dhe lulen .
The truth
The truth - Πριν 14 ώρες
Arben mece inxhinjeri rames , i paguar nga rama te beje zhurmusin .
The truth
The truth - Πριν 14 ώρες
Ik more te qifsha robte , te ka dhene rama pare more mece kurva , te qifte rama mu ne bire , ti o mece je masha rames more kurve , te ka paguar rama more gruaqire , mece legeni , shko mece taka dakon dhe ramen
kader Lushaj
kader Lushaj - Πριν 14 ώρες
Gjithe Mirdita duhet te ja marr turkut ne goje se. e dini mire ju qe turku nuk ju ka ngacmuar kurre hajt se ju jeni ekstremist Katolik pyte ni vasko pashen cka fol per perandorin osmane..
China Moon
China Moon - Πριν 15 ώρες
këta janë aq rrota kari sa është rrezik mos t'u ndezë fitili dhe kur të futen prapë në ndërtesë të plasë e tjua qi motrat të gjithëve. kështu është kur e bo kasapin doktor dhe emëron idiota me lista partie. shikoni si bëhen shembjet e ndërtesave o rrota kari grmind.info/binteo/ncmhaZuamZ6fpKE.html
klodi klodi
klodi klodi - Πριν 16 ώρες
Po ky pse bertet sekur esht né kohen e diktatures femijeve nuk i bertitet jan te trembur nga termeti dhe te bertiturat tua i mungojn 😡😡😡
Stoli Cili
Stoli Cili - Πριν 16 ώρες
Opo ku je ça bën mir je je lodhur a je mërzit di gjë apo ja futë kotë pakë ka nëpër ekrane poe ky dueshë
Arjan Kapo
Arjan Kapo - Πριν 16 ώρες
Kur na thonin haje se erdhi gogoli per ket e paskan pas
Stoli Cili
Stoli Cili - Πριν 16 ώρες
Po ti trëmbë gomarët e jo fëmit o pallë3
klodi klodi
klodi klodi - Πριν 16 ώρες
Ky i shiti lejet e ndertimit ju bet oferta i dhat falas dhe tani bijen pallatet 1 nga 1
Znnn Zkkk
Znnn Zkkk - Πριν 16 ώρες
Ce keni atoe plak matuf atje
klodi klodi
klodi klodi - Πριν 16 ώρες
Si spaska pun shteti o idiot inginjeret qe kontrollojn punimet dhe ato qe bejn kualidimet nuk esht shteti qe duhet ti vej para drejtesis o kafsh
Afro Arapaj
Afro Arapaj - Πριν 16 ώρες
Ik o njgela se na jape barkun o rot budallaj. Si u katandis shqiperia e informazioni shqiptar
ILLYRIENALBANER
ILLYRIENALBANER - Πριν 16 ώρες
Hahahahhahaha
Ghost Ghost
Ghost Ghost - Πριν 17 ώρες
Jeni ca rrota kari ju mjer shqiperia ca ka mbi tok njerz injoranta ti ngjela si kar ben me te gjith te duket vetja i zjuar po ta garantoj un je nje rrot kari nje plak matuf
Znnn Zkkk
Znnn Zkkk - Πριν 17 ώρες
Ce keni at plak matuf atje ka te drejt zoti ngjela
Enea Hyko
Enea Hyko - Πριν 17 ώρες
Mir e the moj moter po kujt ja the kujt ja the
River Of Death
River Of Death - Πριν 17 ώρες
Bravo avokat 👍
Klaudeta Hakani
Klaudeta Hakani - Πριν 17 ώρες
Te Duam shum Bleta
Genti dushaj
Genti dushaj - Πριν 17 ώρες
Pse duhet tbehet diqka e mir pas nji fjalimi duhet tbehet pa dhen nje fjalim ne parlamet Pse duhet tkapesh vrasesit pas vrasjes duhet ti kapesh para se te vrasin shtet zhele
Erlis Lama
Erlis Lama - Πριν 17 ώρες
Hahaha qa ftyre
Gazi Hoxha
Gazi Hoxha - Πριν 17 ώρες
kjo vajze esht vertet humane esht tamam me tradita shqiptare
Nazmije Sulce
Nazmije Sulce - Πριν 18 ώρες
U limnt goja o popull sa mirr keni fol per kete kreminel po ca tu bej atyre gomarve qe e degjojn e zbarbhin dhembet si te gomaritbra o populli ndershem mos u bashkoni me xheji mustaqe mutin
Nazmije Sulce
Nazmije Sulce - Πριν 18 ώρες
Si kenaqet mustaqe mmuti qe flet per ramen poti je mut e ai kak
Nazmije Sulce
Nazmije Sulce - Πριν 18 ώρες
Ju qe e degjoni jeni e 100 her e ut se sali kre ineli se te flasi nje njeri qe ska jedhur ka lezet jo saliu we esth i dhjer gjer ne fyt o njerez te felliqur qe zbardhni dhembet si gomar e gomaret sali po te vjen fundii do vishesh me fustan qe ti kenaqesh ata te shkret qe i ke de uar kot per qefete tua
Beni Ben
Beni Ben - Πριν 18 ώρες
O malaj mecej eshte hiene dhe flet brrockulla mbron rilindjen
Nazmije Sulce
Nazmije Sulce - Πριν 18 ώρες
Ha mut ha mut tani hanje mut 7 vjecar nuk duket mali to morrit se e kaa prishur meta qe merte pllaka ermeri e i ndante me ty kreminel ndaj ha nj mut 7 vjcar po ne na vjen per te dhjer e popullit popullit te ndershem o xhej yi e saliu jeni shum te varferxhej ti je nje by ,, qi ,po ne na vjen per ty sali e na xhej
Tirona 1920
Tirona 1920 - Πριν 18 ώρες
Lali eri tu nejt si bir kurve hahahha
Violeta Xhameta
Violeta Xhameta - Πριν 18 ώρες
O zot
October
October - Πριν 18 ώρες
Inxhinieri ka faj qe merret me piranjat.
Bujar Shoti
Bujar Shoti - Πριν 18 ώρες
Ore hajdut vodhe gjith ckishim enverj qe burr shteti
Lola Kabashi
Lola Kabashi - Πριν 18 ώρες
Zoti e shperbleft
Klara Dunda
Klara Dunda - Πριν 19 ώρες
Kosovo is albania 🇦🇱🇦🇱 fuck serbia 🖕🖕
Enco Hunda
Enco Hunda - Πριν 19 ώρες
Rama. Ik
pranvera tafa
pranvera tafa - Πριν 19 ώρες
u nuk e besoj ligjin e kanunit
sara sara
sara sara - Πριν 19 ώρες
Qysh i ka ardh tash pleqnia se ne tri ka jetu si princesh
Rei Pashollari
Rei Pashollari - Πριν 19 ώρες
Kot nuk thone qe humori buron nga populli. Ky thot me ka ikur gruaja ne hotel,. Thuaj shyqyr ne hotel dhe jo ne repart ushtarak.
anonymous 2020
anonymous 2020 - Πριν 20 ώρες
Ishalla je me zemer te madhe e me popullin jo me hienat , ngelesh per tu par
Faton Sinani
Faton Sinani - Πριν 20 ώρες
i fort je Gjuzi te perkrah Kosova
Emiljano Mato
Emiljano Mato - Πριν 20 ώρες
idioti
Elton Sakos
Elton Sakos - Πριν 21 ώρα
Love her lips
Arta Barahoxha
Arta Barahoxha - Πριν 21 ώρα
Barbon shko merr leket e Alfred pezes bon nji pallat
Ndue Kabali
Ndue Kabali - Πριν 21 ώρα
ABC .Zonje me fjale dhe me lot nuk ka "Zot" Jo per tu ofenduar por Ju nuk po done per me kupetue apo vertete.....Shqipetarete jane akoma (hala) ne komunizem Ligji 7501 e nxori komunistin Sali Berisha dhe po e zbatone Komunisti Gramoz Ruqi. Kush nuk respekton pronen ,nuk ka respektuar kapitalizmin. Faleminderit.
Kosovo Albaner
Kosovo Albaner - Πριν 21 ώρα
BRAVO O QUNI .. JE I SHKELQYER . MIRË I THUA KTI RRUGAQI KTI INJORANTI. KTI BIRI TE GREKU . KTI BIRI TE KURVES O KRISTAQ MUTI KURVO
Alessio Poggi
Alessio Poggi - Πριν 21 ώρα
Ishalla kalben ne varr
Sinan Kolloni
Sinan Kolloni - Πριν 21 ώρα
Ku burre gjate intervstes ishte ma i pregaditure kshue pashe une.Sinan Kollni Prizren.
Ali Xheja
Ali Xheja - Πριν 21 ώρα
Hahahha o cani o pallosh ai esht gazetar me loqe kurse ti je thesht koqe majmun cirku je ndaj jylle gojen dhe ha patate te skuqme hhhahahahab
Marius Celikja
Marius Celikja - Πριν 22 ώρες
Po per ate pune ju ka zgjedhur populli per te qen 24 ore ne dispozion ne tilla raste..ske pse i permend..bej punen sic je duke e ber e bravo te qofte..me te tjerat mos u mer..se cdo njeri e kupton sic te doje.mjafton te behet puna mir..
Dan Stant
Dan Stant - Πριν 22 ώρες
jo vetem.te astirit por gjitha banesat qe qeveria kishte ne plan per te prishur do dalin te pa banueshme ah mifie ndertimi pastroni parate tani pastroni
Jeta Drita
Jeta Drita - Πριν 22 ώρες
Fati i keq paska qen shkruar.Zoti e past cu ne parajse.
Papi papu
Papi papu - Πριν 22 ώρες
Vetem ty do te besojme te tjeret nuk vlejne fare bravo, me vjen keq qe nuk te zuri termeti edhe Grekun. Palaco, injorant, i pa cipe, funderrine. Cohuni popull se tani eshte momenti ti pastrojme keto mbeturina si majtas dhe djathtas
florian tahiraj
florian tahiraj - Πριν 22 ώρες
A ropt Ku ti keni
Agim Deliu
Agim Deliu - Πριν 23 ώρες
Kjo gjasme do bente namin
Kevi Leskaj
Kevi Leskaj - Πριν 23 ώρες
Linda jeee e papar Kjo Tjetra mu duk si teta xhaxhi🥴🤦‍♀️