ABC News Albania
ABC News Albania
  • 46 120
  • 78 837 536
  • Εγγράφηκε στις 1 Σεπ 2011
ABC NEWS, eshte kanali informativ 24 ore ne dite/7 dite te javes, qe siguron mbulim konstant te lajmeve dhe akses te fuqishem ne informacionin e cdo lloji nga vendi, rajoni e bota nepermjet nje investimi te jashtezakonshem ne teknologji dhe burime njerezore.
ABC NEWS transmeton ne rrjetin analog tokesor, ate dixhital tokesor e satelitor duke mbuluar me sinjal te gjithe territorin mbareshqiptar dhe duke mberritur tek bashkeatdhetaret tane ne Europe. Pika jone e forte do te jete informacioni, debati, dokumentari, analiza, duke u mbeshtetur ne kete sfide nga pasioni i profesionisteve te provuar suksesshem e me pervoje.
Ne faqen zyrtare ne internet, abcnews.al do te gjeni portalin me te pasur ballkanik me lidhje ne rrjetet me te medha sociale facebook, twitter si dhe ne nje prej websiteve me te fuqishem ne kulturen e internetit GRmind.
Per perditesimin e lajmeve na ndiqni edhe ne faqen tone ne facebook : facebook.com/abcnews.al

Βίντεο
E turpshme! Shkumbini rikthehet si dikur, tani rrezikon përjashtimin | ABC News Albania
E turpshme! Shkumbini rikthehet si dikur, tani rrezikon përjashtimin | ABC News Albania
Πριν 17 ώρες
Ajo që ka ndodhur sot në Peqin, është e turpshme. Gjyqtari kryesor i sfidës Shkumbini-Dinamo, Sokol Bebja, është dhunuar nga disa tifozë që kanë zbritur nga shkallët e stadiumit dhe janë futur në fushë. Ndeshja mes Shkumbinit dhe Dinamos u mbyll me rezultatin 1-1. Gjyqtari Bebja ka marrë shumë goditje nga tifozë të shumtë, por arriti të ruajë qetësinë dhe me ndihmën e disa forcave të sigurisë, të largohet nga stadiumi. Ky fenomen është i përsëritur në Peqin dhe kësaj radhe, klubi i Shkumbinit rrezikon dënimin e rëndë, duke parë dhe shembullin e Kamzës sezonin e shkuar. Klubi i Dinamos ka reaguar menjëherë në faqen e saj zyrtare në Facebook, duke u distancuar nga ky episod i turpshëm dhe duke thënë se klubi dinamovit, është gjithmonë Fair-Play: ” Çdo ndeshje e Dinamos në transfertë po shoqërohet me presione që nuk kanë lidhje me fushën e lojës. Në fund të ndeshjes së sotme është dhunuar arbitri Sokol Bebja! Nuk është hera e parë që faktorë të jashtëm mundohen të ndikojnë në fatet e ndeshjes. Dinamo ka qenë, është dhe do të jetë gjithmonë Fair-Play, brenda dhe jashtë fushe”,/abcnews.al
Laci pa spital, urgjenca 'strehohet' ne kishe  | ABC News Albania
Laci pa spital, urgjenca 'strehohet' ne kishe | ABC News Albania
Πριν 17 ώρες
Tërmeti ka dëmtuar godinën e spitalit të Laçit dhe pritet që ajo të shembet. Si asnjëherë më parë shërbimi i urgjencës është transferuar në një kishë. Mjekët e urgjencës tregojnë për ABC News se ata janë riorganzuar dhe kanë përshtatur ambientet e reja për t’ju shërbyer të sëmurëve./abcnews/al
Hetimet per termetin, 9 te arrestuar, shpallet ne kerkim pronari nje firme | ABC News Albania
Hetimet per termetin, 9 te arrestuar, shpallet ne kerkim pronari nje firme | ABC News Albania
Πριν 17 ώρες
Policia e Shtetit ka njoftuar ditën e sotme se janë lëshuar 17 urdhëra ndalimi, 9 janë ekzekutuar dhe vijon puna për të tjerë të implikuar. Mes të arrestuarve janë zyrtarë, pronarë, ndërtues e specialistë. Pas një pune 2 javore, në bazë të provave siguruar nga prokuroria, sipas deklaratës së drejtorit të Policisë së Durrësit, Lorenc Shehu, është konstatuar se dëmet kanë ardhur si shkak i ndërtimeve pa respektuar rregullat. Gazetarja Glidona Daci raporton për abcnews.al se në kërkim është shpallur një pronar firme për të cilin Prokuroria refuzon të japë detaje. Mësohet se ai është larguar jashtë vendit. Prokurori po punon për të ngritur akuzat dhe për të faktuar dyshimet.Gjithashtu Prokuroria njofton se ka proceduar vetëm ata persona për të cilët ka prova të pakundërshuteshme për të gjitha akuzat e ngritura. Ndër personat e shpallur në kërkim janë: 1- Arben Qato pronar i Vila Palma 2- Dëshira Qato-shefe e urbanistikës në Kavajë (Gruaja e Arben Qatos) 3- Aldo Dakovelli, shef sektori në Kadastrën e Durrësit 4-Artemis Malko punonjës terreni në Kadastrën e Durrësit 5-Artur Cela, ish-drejtori i INUV 6-Flamur Gjuzi, ish-drejtori i ALUIZNIT Durrës 7- Ndërtuesi i banesës së familjes Lala në Kënetë /abcnews.al
Muret e Muzeut Historik Kombetar plasariten ne 4-ter anet, puna vazhdon normalisht| ABC News Albania
Muret e Muzeut Historik Kombetar plasariten ne 4-ter anet, puna vazhdon normalisht| ABC News Albania
Πριν 17 ώρες
Termeti i 26 nëntorit ka shkaktuar dëme edhe në godinën e Muzeut Historik Kombëtar. Muret e plasaritura në pjesën e administratës dhe në hyrje të sallave të ekspozimit janë të dukshme. Kamera e “ABC News” pasqyron dëme në muze, ku nga ana tjetër puna vazhdon normalisht në muze. Jo vetëm fasada dhe rënia e pllakave është dëmtimi i vetëm i muzeut historik kombëtar, nga tërmeti i 26 nëntorit. Muret e brendshme kanë pësuar plasaritje në katër anët e muzeut. Aktiviteti vazhdon normalisht, në sallën e ekspozimit dhe në sallën e konferencave, si edhe në pabione, por vizitorët përballen me këto shenja, të cilëve u kujtojnë ditën e tmerrit të tërmetit. Dëmtimet më të mëdha i ka pësuar pjesa e mureve ku punon administrata . Muzeu historik kombërtar pësoi dëmtime edhe nga tërmeti i 21 shtatorit, por ky i nëntorit thelloi plasaritjet e mureve së tepërmi. Edhe pse kanë kaluar 3 javë ende nuk është bërë asnjë ndërhyrje në muret e plasarituara të muzeut historik kombëtar. Godina e Muzeut Historik Kombëtar është ndërtuar në vitin 1981. /abcnews.al
Specialiste, drejtues te ALUIZNI-t dhe INUK: Kush jane te arrestuarit VIP | ABC News Albania
Specialiste, drejtues te ALUIZNI-t dhe INUK: Kush jane te arrestuarit VIP | ABC News Albania
Πριν 17 ώρες
17 urdhra arresti, 9 prej të cilëve janë ekzekutuar, ndërsa 8 persona janë shpallur në kërkim. Ky është bilanci i hetimeve dy javore pas dëmeve të mëdha të shkatuara nga tërmeti në Durrës, nga i cili vdiqen 51 persona. Përmes një konference për shtyp, kreu i Policisë së Durrësit Lorenc Shehu publikoi emrat e të arrestuarëve duke patur në krah edhe prokuroren e rrethit Anita Jella. Emrat e të arrestuarëve: 1-Arben Isaku, 42 vjeç, me detyrë ish-drejtor i ALUIZNI-it Durrës, i dyshuar si autor i veprës penale "Shpërdorimi i detyrës”. 2-Klajdi Lame, 32 vjeç, në cilësinë e inspektorit të Inspektoratit Ndërtimor Urbanistik Durrës, në objektin pallat 6- katësh, i cili ndodhet në lagjen Nr. 6, rruga “Shoqëria Bashkimi”, ku humbën jetën dy shtetase, i dyshuar si autor i veprës penale “Shpërdorimi i detyrës”. 3-Albrend Qetka, 35 vjeç, në cilësinë e specialistit të verifikimit në terren pranë ALUIZNI-it, Durrës, në objektin pallat 6- katësh, i cili ndodhet në lagjen Nr. 6, rruga “Shoqëria Bashkimi”, ku humbën jetën dy shtetase, i dyshuar si autor i veprës penale “Shpërdorimi i detyrës”. 4-Kujtim Hasa, 53 vjeç, në cilësinë e shefit të shërbimeve të shtëpisë së pushimit të Ministrisë së Brendshme, i dyshuar si autor i vepres penale “Vrasja me dashje”. 5-Ahmet Doda, 52 vjeç, në cilësinë e drejtorit të shtëpisë së pushimit të Ministrisë së Brendshme, i dyshuar si autor i veprës penale “Shpërdorimi i detyrës”. 6-Rruzhdi Xheka, 79 vjeç, në cilësinë e ndërtuesit informal në objektin “Hotel Mira Mare”, ku humbën jetën 2 shtetas, i dyshuar si autor i veprës penale “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese”. 7-Avdulla Osmani, 61 vjeç, në cilësinë e ndërtuesit informal të legalizuar më vonë në menyrë të paligjshme të objektit “Hotel Tropikal”, ku humbën jetën 2 shtetas kosovarë, i dyshuar si autor i veprës penale “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese”. 8-Defrim Celami, 44 vjeç, në cilësinë e specialistit që ka përpiluar aktin e ekspertimit teknik në objektin pallat 6- katësh, i cili ndodhet në lagjen Nr. 6, rruga “Shoqëria Bashkimi”, ku humbën jetën dy shtetase, i dyshuar si autor i veprës penale “Shpërdorimi i detyrës. 9- Nevjana Isufi, 45 vjeçe, e cila me studion e saj private hartonte projekte fiktive, e dyshaur si autore e veprave penale “Shpërdorimi i detyrës” dhe “Falsifikimi i dokumenteve”. Ndërkohë, abcnews.al mëson se janë shpallur në kërkim edhe Arben e Dëshira Qato, pronarë të Vila Palma; Aldo Dakovelli, shef sektori në Kadastrën e Durrësit; Artemis Malko punonjës terreni në Kadastrën e Durrësit; Artur Cela, ish-drejtori i INUV; Flamur Gjuzi, ish-drejtori i ALUIZNIT Durrës dhe ndërtuesi i banesës së familjes Lala në Kënetë.
Artan Hoxha: Dihet kush po vret ne Lushnje, e bejne per te terrorizuar| ABC News Albania
Artan Hoxha: Dihet kush po vret ne Lushnje, e bejne per te terrorizuar| ABC News Albania
Πριν 17 ώρες
I ftuar në studion e “ABC News” gazetari Artan Hoxha ka folur për atenatin në Lushnje. Hoxha bën një krahasim të ngjarjeve të Lushnjes me të Elbasanit duke theksuar se atentatet ndryshe nga ato të Elbasanit po bëhen në mes të ditës për të përçuar mesazhe. Hoxha kujton tetorin e vitit 2017-të ku Lushnja sipas tij doli jashtë kontrollit, “me masakrën e Lushnjes", ndryshe nga ngjarjet në Elbasan ku autorët nuk lënë gjurmë, në Lushnje vrasjet janë me mesazh të qartë në mes të ditës”, tha Hoxha. “Duke bërë një atentat në mënyrë të tillë çon një mesazh edhe te bashkëpunëtorët e atij që vritet. Në Lushnje po vritet për të terrorizuar, prandaj ngjarjet ndodhin në mes të ditës. Në mes të ditës me kallashnikov në dorë atentatorët përçojnë mesazhe se janë më të fortë se shteti. Vrasës që dalin në mes të qytetit në një zonë të populluar, kanë humbur jetë edhe persona që nuk kanë pasur lidhje më ngjarjet. Autorët i kanë shpëtuar zinxhirit të drejtësisë. Nga 11 tetori i 2017-tës në Lushnjë ka nisur një seri vrasjesh. Kjo është lufta e pastër që bën krimi i organizuar duke treguar edhe se janë në konfliktt me shtetin. Ata investojnë dhe korruptojnë brenda policisë ndaj edhe bëhet i pamundur arrestimi i tyre”, tha Hoxha. Gjithashtu ai kujton një atentat të bërë me 11 tetor ku policia ishte njoftuar për atentatin, por nuk ka mundur të arrestojë autorët. “Të afërm të viktimave të 11 tetorit më kanë kontaktuar për një atentat që do të bëhej edhe policia u njoftua, por nuk arriti dot të zbulonte se kush fshihej pas kësaj. Në 1 tetor të këtij viti u vra daja i Zamir Latifit. Ekzekutorët i kërkuan të gjithë familjareve të largohen nga qytetit sepse për to nuk do të ketë mëshirë”, tha Hoxha. Vrasjen e Enver Boriçit e përshkruan si të njëjtën skemë duke e cilësuar vijimësinë e atentateve seri të pazbardhura deri më tani. “Vrasja e Enver Boriçit, është ë njëjta skemë. Në 1 tetor në një lokal të hapur personat ekzetutojnë një person duke pirë kafe, e njëjta gjë ndodh edhe sot. Këto ngjarje nuk janë bërë natën, por ditën, që të merren vesh. Eshtë e njëjta dorë që po vret në Lushnje dhe policia nga brenda tradhëtohet dhe nuk po i arreston dot. Boriçi pjesë e bandës së Lushnjes, dënimi i tij ka kaluar të gjitha shkallët e drejtësisë shqiptare ndërsa vëllai i tij është dënuar me burgim të përjetshëm. Në gusht të 1998, pjesëtarëve të bandës së Lushnjes, duke lëvizur në autokolonë në drejtim të Lushnjes në një pozicion me një kthesë të fortë në Sulzotaj iu bëhet një atentat, por i kanë mbijetuar sulmit. Shkëlqim haxhiu u indentifikua si autori, të cilit më pas i kanë djegur banesën dhe për këtë Boriçi është dënuar. Ndërsa Tura Daja ekzekutohet, koka i ekspozohet në një qese ne qytetin e Lushnje, edhe për këtë Borici është dënuar. Ngjarja e fundit dëshmoi që ai gabimi i vetëm i Boriçit është se ka guxuar të qëndrojë në Lushnje”, tha ndër të tjera Hoxha. /abcnews.al
Artan Hoxha: Humbja e 50 kg kokainë solli vrasjet mafioze në Elbasan | ABC News Albania
Artan Hoxha: Humbja e 50 kg kokainë solli vrasjet mafioze në Elbasan | ABC News Albania
Πριν 17 ώρες
Artan Hoxha: Humbja e 50 kg kokainë solli vrasjet mafioze në Elbasan, brenda vitit u eliminuan 6 persona| ABC News Albania
Ndertesat e demtuara nga termeti, Çuçi: 300 inxhiniere jane ne terren | ABC News Albania
Ndertesat e demtuara nga termeti, Çuçi: 300 inxhiniere jane ne terren | ABC News Albania
Πριν 17 ώρες
Drejtuesi qendror i zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Bledi Çuçi në një deklaratë për mediat tha se në terren janë rreth 300 inxhinierë për të vëzhguar banesat e dëmtuara nga tërmeti. ” Kursi i vlerësimit ka qënë në dy faza, jemi marrë me një urgjencë duke shkuar ne të gjitha pallatet dhe banesat të cilat mund të ishin në rrezik jo vetëm për banorët që banonin në to, por dhe për banesat përreth tyre. Në fazën e parë pas goditjes deri në datën 6-7 Dhjetor u morëm me një urgjencë duke vlerësuar pallatet dhe banesat të evidentuar ndërtesat që ishin rrezik për jetën e banorëve. Pra konsistoi në një vlerësim urgjent, vetëm pallatet që nga struktura kishin dëmtime të rënda dhe mund të rrëzoheshin. Kjo fazë u përballua me sukses edhe faktet flasin vetë, nuk patëm asnjë viktimë si rezultat e rreziqeve që kishin marrë këto banesa. U shoqërua edhe me prishjen e shumë banesave dhe pallateve, që ishin për t’u prishur domosodshmërit me një shpejtësi”, tha Çuçi./abcnews.al
Basha ne Qerret: Kriminale, autoritetet u thone te futen ne banesa| ABC News Albania
Basha ne Qerret: Kriminale, autoritetet u thone te futen ne banesa| ABC News Albania
Πριν 17 ώρες
Kryetari i PD-së, Lulzim Basha është takuar me banorët e prekur nga tërmeti në Qerret të Durrësit. Banorët kanë deklaruar se pavarësisht se banesat e tyre janë dëmtuar rëndë, autoritetet u thonë që të futen brenda, por pa i dhënë një dokument. Sipas Bashës, kjo është kriminale dhe porositi banorët të mos hyjnë në banesa. "Nuk ka inxhinier ta firmosë shtëpinë në këtë gjendje. Inxhinieri që firmos se kjo është e banueshme, shkon në burg. Dhe njerëzit që ju thonë futuni se është e banueshme, pa firmë, edhe ata do të shkojnë në burg. Edhe ata që ju thonë dhe i mësojnë që t’u thonë banorëve futuni në banesa të shkatërruara duhen futur në burg", tha ndër të tjera Basha./abcnews.al
Me cmendet duke dhene mend: Rama i drejtohet lacianeve qe nuk largohen nga pallatet
Me cmendet duke dhene mend: Rama i drejtohet lacianeve qe nuk largohen nga pallatet
Πριν 17 ώρες
Dilni nga banesat, me cmendet duke dhene mend: Rama i drejtohet lacianeve qe nuk largohen nga pallatet
Boshatiset blloku i pallateve ne Kombinat, banoret: Kane filluar vjedhjet | ABC News Albania
Boshatiset blloku i pallateve ne Kombinat, banoret: Kane filluar vjedhjet | ABC News Albania
Πριν 17 ώρες
Nga tërmeti i 26 nëntorit, dhjetra familje në Kombinat u detyruan të brakstin banesat e tyre për shkak se ekspertët i shpallën të pabanueshme. Por banorët e një blloku pallatesh në zonën e Kombinatit, ditët e fundit janë detyruar të hyjnë në ndërtesa që rrezikojnë shembjen për të marrë çdo gjë me vlerë, pasi prej ditësh në zonë kanë filluar vjedhjet. Policia e Shtetit ka vendosur përgjatë 24 orëve një efektiv, por pavarësisht banorët vijojnë të marrin çtë munden nga banesat e tyre. Ky bllok pallatesh në zonën e Kombinatit në Tiranë me vendim të Institutit të Ndërtimit është shpallur i gjithi i pabanueshëm. Rreziku për atë që mund të ndodh në banesat e tyre, të ndërtuara 4 dekada më parë i ka detyruar qytetarët të braktisin banesat. Mbi 70 familje që jetonin deri para 26 nëntorit në këto hyrje janë shpërngulur duke marrë ç’të munden nga investimi i jetës së tyre. Sepse krahas frikës për shembjen e godinave, banorët po përballen edhe me një tjetër fenomen. “Këtu kanë filluar të vjedhin, ne po e heqim tani për ti ruajtur”, shprehet banorja. Policia e Shtetit ka vendosur në ruajtje të godinave një efektiv policie 24 orë në ditë ndërkohë që banorët kanë pamundësi edhe për gjetjen e banesave me qera. “Shumë inxhierë kanë ardhur, tre grupe na kanë nxjerrë jashtë. Na kanë lidhur bonusin e qerasë, por nuk po gjejmë dot shtëpia” thekson ajo. Të vetmit që vijnë çdo ditë dhe qëndrojnë ende në shtëpi në këtë bllok pallatesh në Kombinat është çifti i familjes Sehitaj. Veliu ka mbi 30 vite në këtë banesë në katin e dytë dhe vendimi për tu larguar i është dukur i vështirë. Bashkëshortja e tij rrëfen se fëmijët kanë qenë ata që e kanë detyruar të largohet gjatë mbrëmjeve nga shtëpia, ndërkohë që gjatë ditës gatuan ushqim për bashkëshortin. “Këtu nuk banojmë dot, na kanë nxjerrë me forcë, sepse na thanë që nuk mund të jetohet më këtu”, shprehet një tjetër banore. Kur sheh dëmtimet në shtëpi, kujton edhe përjetimet e mëngjesit të 26 nëntorit. “Të mblidhja fëmijët apo të ruaja kokën time” shprehet ajo. Shtëpia ku investuan gjithë jetën është përballur me lëkundje të forta deri sa u shpall e pabanueshme. Ndërkohë që dëmshpërblimet e marra nga tërmeti i 21 shtatorit kanë qenë qesharake. Veç fatkeqësisë së humbjes së pronave të tyre, banorëve i duhet edhe të sigurohen për të marrë çdo gjë me vlerë që mund t’i vidhet nga banesat e braktisura./abcnews.al
Lleshaj: Bashkepunim dypalesh midis Shqiperise dhe Italise | ABC News Albania
Lleshaj: Bashkepunim dypalesh midis Shqiperise dhe Italise | ABC News Albania
Πριν 17 ώρες
Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj zhvilloi një vizitë zyrtare në Itali, ku u takua me Ministren e Brendshme italiane, znj. Luciana Lamorgese. Ministri Lleshaj prezantoi progresin e bërë nga Shqipëria në luftën kundër krimit të organizuar, sekuestrimit të parave të krimit, si dhe punës për kapjen e personave në kërkim, për llogari të drejtësisë në dy vendet. Ministrja e Brendshme italiane vlerësoi punën dhe rezultatet e palës shqiptare dhe mbi këtë bazë, theksoi ministrja Lamorgese, ‘Italia mbështet shtimin e projekteve për Policinë shqiptare për trajnim, rritje kapacitetesh dhe forcës goditëse.’ Pas takimit, ku ishte i pranishëm edhe Drejtori i Departamentit të Policisë Kriminale Tonin Vocaj, ministri Lleshaj deklaroi se: "Me ministren e Brendshme të Italisë diskutuam rreth perspektivës europiane të Shipërisë dhe rreth nivelit të bashkëpunimit dypalësh midis dy vendeve. Konstatuam me kënaqësi se niveli i bashkëpunimit dypalësh midis Shqipërisë dhe Italisë është mjaft i lartë, por edhe perspektiva e zhvillimit të tij është e madhe. Identifikuam fusha të rëndësishme bashkëpunimi, si në drejtim të luftës kundër krimit të organizuar, luftës kundër trafiqeve, kundër migracionit të paligjshëm dhe tema të tjera. Me rendësi të madhe ishte edhe diskutimi që patëm me Ministren, lidhur me zhvillimin e kapaciteteve të Shqipërisë në fushën e Emergjencave Civile dhe kryesisht në mbrojtjen nga zjarri. Kjo fushë do të marrë një prioritet të madh në të ardhmen, po ashtu arsimimi i oficerëve të Policisë Shqipëtare në institucionet arsimore italiane do të jetë një tjetër drejtim i rëndësishëm zhvillimi. Përgjithësisht mund t'ju them dhe me kënaqësi mund të pohoj, që bashkëpunimi midis Shqipërisë dhe Italisë ka një perspektivë të re dhe së shpejti do të pres për vizitë në Tiranë, Ministren e Brendshme të Italisë". Kjo vizitë në kryeqytetin shqiptar pritet të zhvillohet në fillim të vitit të ardhshëm./abcnews.al
Si u ekzekutua në lokalin e tij vellai i "killerit" te Aldo Bares | ABC News Albania
Si u ekzekutua në lokalin e tij vellai i "killerit" te Aldo Bares | ABC News Albania
Πριν 17 ώρες
Detaje të reja dalin në dritë nga vrasja që tronditi Lushnjën. Ngjarja ndodhi në lagjen “Kadri Gjystri”. Burime për abcnews.al thanë se viktima, 52-vjeçari Enver Boriçi, është vëllai i Arben Boriçit, krahut të djathtë të Aldo Bares, ish-kreu i bandës së Lushnjës. Aktualisht vëllai Enver Boriçit është në burgun e Peqinit duke vuajtur dënimin e përjetshëm për një mori krimesh. Mësohet se Enver Boriçi është gjetur i pajetë nga klientët ulur në një karrige në lokal, me një plumb në kokë. Dyshohet se ai u vra gjatë natës, por krimi i zbulua vetëm sot në mëngjes. Aktualisht policia po heton në lidhje me ngjarjen si dhe identifikimin e autorëve të krimit./abcnews.al
Edicioni i lajmeve, 13 Dhjetor 2019 | ABC News Albania
Edicioni i lajmeve, 13 Dhjetor 2019 | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Edicioni i lajmeve, 13 Dhjetor 2019 | ABC News Albania
Abilekaj: Organizatat e huaja duhet ti japin ultimatum Rames | ABC News Albania
Abilekaj: Organizatat e huaja duhet ti japin ultimatum Rames | ABC News Albania
Πριν ημέρα
I ftuar në studion e ABC News me Endri Xhafon ishte gazetari Enton Abilekaj. Abilekaj ndau opinionin e tij në lidhje me polemikat e shumta që ka shkaktuar ligjin anti-shpifje insiativë për të cilën është marrë nga qeveria. I ashpër ka qenë ditën e sotme në qëndrimin e tij gazetari Abilekajn gjatë një tryeze të rrumbullakët me përfaqësues të medias. Për Enton Abilekaj, këto projekt ligje janë absurde dhe se mediat ndodhen aktualisht në momentin më të vështirë që prej kohës kur në Shqipëri u vendos pluralizimi politikë. Ai tha se organizatat e huaja mes të cilave dhe OSBE, duhet të jenë jo vetëm deklarative por të marrin pozicionim më të fortë kundër dy ligjeve, si ai për komunikimet elektronike dhe ai për Mediat audiovizive. “Organizatat kryesisht, bashkimi evropian, këshilli i Europës dhe OSBE duhet të jenë ultimativë në kërkesën e tyre drejtuar kryeministrit dhe qeverisë për të ndalur këtë ligj abuziv. Ata kanë dalë kundër dhe kanë thënë që kjo që po bëhet nuk është brenda normave të Bashkimit Europian. Jemi në kushtet e mohimit të lirisë së shprehjes, kjo është ajo që do të kërkohet në datën 19 dhjetor. Pra do të ndalohet liria e shprehjes, nuk do ndalohen mediat dhe portalet. Do ketë të drejtë AMA që në çdo media që ekziston në Shqipëri të heqë kronikën të marrë gjobë ose të vendosë shiritin. Zbatuesi i urdhrave të AMA është një njeri shumë iu afërt i Ramës”, tha Abilekaj./abcnews.al
Termeti, Edlira Gjoni: Çfarë nuk eshte pare aty ku nuk shkon makina| ABC News Albania
Termeti, Edlira Gjoni: Çfarë nuk eshte pare aty ku nuk shkon makina| ABC News Albania
Πριν ημέρα
Gazetarja Edlira Gjoni në studion e “Provokacija” me Mustafa Nanon ka rrëfyer detaje të trishta nga pasojat e tërmetit tragjik të 26 nëntorit. Gazetarja është angazhuar individualisht për të ndihmuar personat e prekur, ndërsa vë në dukje se kamerat ato ditë shkonin kryesisht aty ku kishte personazhe Vip. Ndërkohë, siç thekson Gjoni ka familje të prekura në zona të thella që ende nuk është interesuar askush për ta. I tillë është edhe rasti që gazetarja zgjodhi për të ndimuar ai i një familjeje në një fshat të Durrësit, banesa e të cilëve është rrënuar nga tërmeti. Pjesë nga biseda: Gjoni: Unë shikoja që kamerat vinin aty ku kishte disa personazhe Vip dhe politike që shkonin aty ku shkon makina. Pastaj unë pashë në fshatin Ishëm, në Kullaz sipër kishte lëvizje dhe kishte edhe zhurma, por aty nuk shkonte makina. Dhe i thashë tim shoqi, ndale makinën këtu dhe të ngjitemi, se ata atje në kodër nuk janë imunë ndaj tërmetit. Dhe jemi ngjitur në kodër, me çizme me baltë, kemi parë një shtëpi të rrënuar, me një fëmijë 5 muajsh dhe me prindërit e vajzës dhe gjyshërit, që ishin në kushte mizerabël. Nano: Edhe mua më ikën truri, më heqin petllën këto kamerat, një lëvizje bën Rama, mjafton që kryeministri të lëvizë dhe ky është lajm. Ndërkohë që nuk është ky lajm, nuk ka asnjë manual gazetarie ta thotë. Gjoni: Unë mbase prandaj se nuk kisha asnjë presion radiksional shkova atje. Po ta shikosh mbi Kepin e Rodonit ka edhe shtëpi të tjera të rrënuar, dhe s’ka vajtur as çadra, as dimërore që i vënë këtë emrin e bukur dhe asgjë. Dhe sa herë që shkoj se unë irritohem edhe nga çfarë shitet në mënyrë propagandistike. Unë ka zgjedhur një familje. Psh. me ndihmën e të tjerëve. Ndihmova ditën e parë aq sa munda, pastaj atë e kapën kolegë të tjerë të medias në ekran dhe kështu filloi. Nano: Je bërë edhe ti si Elvis Naçi? Gjoni: Jo nuk kam asgjë kundër zotërisë vetëm që unë nuk kam llogari bankare prej nga ku unë xhiroj lekë. Unë kam thënë kjo është familja në Kullaz që unë e kam marrë në patronazh, dhe të gjithas lekët edhe kontejnerët, kjo është familja, zgjidh dhe hajde ta çojmë. Unë i kam pezulluar të gjitha aktivitete e mia dhe jam marrë vetëm me këtë familje./abcnews.al
Shkolla e Borizanes do te shembet, nxenesit nuk duan te transferohen ne Thumane| ABC News Albania
Shkolla e Borizanes do te shembet, nxenesit nuk duan te transferohen ne Thumane| ABC News Albania
Πριν ημέρα
Pjesa më e madhe e nxënësve të Borizanës nuk pranojnë të shkojnë në shkollën e Thumanës. Shkolla e Borizanës do të shembet pasi tërmeti e ka dëmtuar shumë. Prindërit e nxënësve kanë firmosur dhe një peticon ku kërkojë që të gjendet një ambient në Borizanë. Shkolla e Borizanës pas tërmetit është vlerësuar nga ekspertët si e rrezikshme. Në të është vendosur Kryqi i Kuq. Pas vendimit për shembjen e saj rreth 500 nxënës që mësonin në të janë kthyer mbrapsht. Zyra arsimore ka vendosur që ata të transferohen në shkollën e mesme të Thumanës dhe mësimin do ta kryejnë pasdite. Një pjesë e madhe e prindërit të tmerruar nga ajo çka ndodhi në Thumanë nuk duan që fëmijët të shkojnë në atë shkollë. “Është më rrezik, në Thumanë është bërë dëmi më i madh. Si mund ti çojmë fëmijët atje, mezor i kemi rritur”, shprehet një prej banorëve. Shumica e prindërve kanë firmosur dhe një peticion që të gjendet një mënyrë që mësimin të zhvillohet në Borizanë. Në autobusin e caktuar nga zyra arsimore që do shoqërojë nxënësit e Borizanës në shkollën e Thumanës kanë hipur shumë pak nxënës./abcnews.al
Nazarko: Ku duhet ti kishte prezantuar Basha 5 pikat e planit
Nazarko: Ku duhet ti kishte prezantuar Basha 5 pikat e planit
Πριν ημέρα
I ftuar në emisionin “Provkacija” me Mustafa Nanon, gazetari Mentor Nazarko u shpreh se opozita duhet të ishte e përfshirë në institucionet e ngritura për të menaxhuar situatën pas tërmetit. Nazarko theksoi se pesë pikat e planit të tij, Basha duhet t’i kishte propozuar tek Komiteti i Rindërtimit, që është ngritur. Pjesë nga Biseda: Nazarko: Është një situatë ku vërtet opozita po bën rol konstruktiv, të cilën do të mund ta bënte më ndryshe po të ishte e përfshirë në ato si institucione si organe apo komitete që janë krijuar në mënyrë të tillë që roli i saj historik në këtë moment të konsideroje. Shkon Basha në një vend dhe thotë ja 5 pikat që ne i propozojmë Ramës. Këto pesë pika mund ti propozonte te ai organi që është krijuar te ai komiteti i rindërtimit Nano: Është penduar Basha që ka marrë atë vendim? Nazarko: Me siguri është penduar. Që është tërhequr nga Parlamenti po thua? Nano: Po Nazarko: Sigurisht që po Nano: Edhe që nuk u fut në zgjedhjet lokale Nazarko: Mirëpo, po përsërit të njëjtin gabim, nuk u përfshi në ligjin për ndarjen territoriale. Po të ishte përfshirë, mund të ishte korrigjuar sadopak. Nuk u përfshi në shumë momente. Ndikimi i tij publik është shumë i vogël. /abcnews.al
E tregon Avokatja e Popullit: Sa vite do duhen per te pare rezultatet e Reformes ne Drejtesi
E tregon Avokatja e Popullit: Sa vite do duhen per te pare rezultatet e Reformes ne Drejtesi
Πριν ημέρα
Për Avokaten e Popullit Erinda Ballanca rezultatet e para të Reformës në Drejtësi do të jenë të prekshme pas 7-8 vitesh. E ftuar në emisionin “Provokacija” me Mustafa Nanon, Ballanca u shpreh se aktualisht jemi më keq se para se të implementohej Reforma në Drejtësi. “Në momentin e parë refoma ishte e kërkuar dhe e shumë pritur nga populli shqiptar por edhe nga profesionistët. Në momentin që është kërkuar reforma unë nuk kam qenë në këtë pozicion, por realisht kisha kërkesën se duhet të kishte një ndryshim në sistemin e drejtësisë. Në momentin që u miratua refoma të gjithë mendonin do të kishte një periudhë që do të duhej të tundej dhe shkundej mirë nga rrënjët për të liruar një sistem të ri drejtësie, ajo që ne prisnin, gjyqtarë të pakorruptuar, të zotë. Unë mendoj se ne jemi shumë afër të mospasjes fare të një sistemi të drejtësisë dhe ky është një shqetësim shumë i madh në gjykimin tim. Ne kemi një sistem që është në mos themi paralizuar ende pas tre vitesh që është miratuar paketa e ndryshimeve. Ne rezultojmë të jemi më keq se kemi qënë para se kjo reformë të implementohej. Ndoshta mendoj unë pas 7 apo 8 vitesh ne do arrijmë në ato rezultatet e para. Një nga problematikat thelbësore është që duhet së pari të kemi afate më të shkurtra gjykimi. Ne për 7-8 vite nuk do kemi mundësi të mbushim vendet në sistemin e drejtësisë që mbetën bosh për shkak të largimit të gjyqtarëve”, u shpreh ajo. Më tej Ballanca u ndal edhe tek ngritja e Gjyaktës Kushtetuese, për të cilën tha se ndonëse janë emaruar disa anëtarë, do të duhen afërsisht 10 muaj për të pasur të plotë Kushtetuesen. “Për sa i përket Gjykatës Kushtetues unë ju kam thënë se pritshmëritë ishin entuziaste, ne ende sot nuk kemi një Gjykatë Kushtetuse funksionale, kemi disa anëtarë, por për të pasur gjykatën e plotë do të na duhet minimalisht edhe 10 muaj të tjerë”, u shpreh Avokatja e Popullit .
Krize ne Kruje, s'ka me shtepi me qera, refuzojne bonusin e qerase | ABC News Albania
Krize ne Kruje, s'ka me shtepi me qera, refuzojne bonusin e qerase | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Në Bashkinë Krujë qindra familje janë në udhëkryq, pasi bashkia është gati t’u paguajë bonusin e qirasë, por aty nuk gjenden më banesa të lira, pasi shumica janë dëmtuar, e të tjerat janë zën ë. Qytetarët thonë për “Abc News”, se nuk mund të vijnë në Tiranë, aty ku bashkia ka gjetur 150 hyrje, pasi kanë punën dhe shkollën në Krujë. KRIZA NE KRUJE, S’KA ME SHTEPI ME QERA, “REFUZOJNE” BONUSIN E BASHKISE PER 150 APARTAMENTE NE TIRANE
Shkolla e Borizanes do shembet, nxenesit nuk duan te transferohen ne Thumane | ABC News Albania
Shkolla e Borizanes do shembet, nxenesit nuk duan te transferohen ne Thumane | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Pjesa më e madhe e nxënësve të Borizanës nuk pranojnë të shkojnë në shkollën e Thumanës. Shkolla e Borizanës do të shembet pasi tërmeti e ka dëmtuar shumë. Prindërit e nxënësve kanë firmosur dhe një peticon ku kërkojë që të gjendet një ambient në Borizanë. Shkolla e Borizanës pas tërmetit është vlerësuar nga ekspertët si e rrezikshme. Në të është vendosur Kryqi i Kuq. Pas vendimit për shembjen e saj rreth 500 nxënës që mësonin në të janë kthyer mbrapsht. Zyra arsimore ka vendosur që ata të transferohen në shkollën e mesme të Thumanës dhe mësimin do ta kryejnë pasdite. Një pjesë e madhe e prindërit të tmerruar nga ajo çka ndodhi në Thumanë nuk duan që fëmijët të shkojnë në atë shkollë. “Është më rrezik, në Thumanë është bërë dëmi më i madh. Si mund ti çojmë fëmijët atje, mezor i kemi rritur”, shprehet një prej banorëve. Shumica e prindërve kanë firmosur dhe një peticion që të gjendet një mënyrë që mësimin të zhvillohet në Borizanë. Në autobusin e caktuar nga zyra arsimore që do shoqërojë nxënësit e Borizanës në shkollën e Thumanës kanë hipur shumë pak nxënës./abcnews.al
Perfundon pa marreveshje takimi Kurti-Mustafa per Koalicionin e Bashkeqeverisjes | ABC News Albania
Perfundon pa marreveshje takimi Kurti-Mustafa per Koalicionin e Bashkeqeverisjes | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Ka përfunduar pa marrëveshje takimi mes liderit të Vetëvendosjes, Albin Kurti dhe atij të LDK-së, Isa Mustafa. Përfaqësuesit e dy forcave politike thanë se do të vazhdojnë takimet për arritjen e marrëveshjes për bashkëqeverisje. Janë përafruar qëndrimet e dy partive më të mëdha politike në vend LVV-së dhe LDK-së në takimin mëse 3 orësh që zhvilluan për një koalicion qeverisës. Takimi i sotëm u cilësua i rëndësishëm madje u tha se do të zhvillohet edhe një takim nesër. "Sot kemi pas një takim të gjatë por mjaft konstruktiv për të shkëmbyer të gjitha pozicionet tona për marrëveshjen që pritet të arrihet në mes të dy subjekteve", deklaroi mënkryetar i LDK-së, Avdullah Hoti. "I kemi shtru të gjitha opsionet e mundshme. Ngaqë kemi pa edhe avancim u pajtuan që takimet tona do të jenë më të shpeshta. Ky takim nuk do të ndodhte nëse pozicionet tona nuk do të afroheshin", tha nënkryetar i LVV-së Glauk Konjufca. Të dyja këto parti kanë shprehur pakënaqësi për ndërrimin e datës së konstituimit të Kuvendit të Kosovës nga presidenti Hashim Thaci. Madje kanë thënë se këto dy parti nuk janë konsultuar fare. “Nuk ka biseduar as me partinë e parë, as me partinë e dytë që janë të gatshme për të qeverisur vendin. Ne kemi dyshimet tona se si është ndërruar kjo date", deklaroi nënkryetar i LVV-së Glauk Konjufca. Presidenti Hahsim Thaçi gjatë ditës nëpërmjet një njoftimi ka bërë të ditur pas kërkesës së shumicës së partive politike ka vendosur të shtyjë për datën 26 dhjetor seancën konstituive të Kuvendit të Kosovës./abcnews.al
Mustafa Nano apel Rames: Leri librat e shenjte! Cfare duhet te besh
Mustafa Nano apel Rames: Leri librat e shenjte! Cfare duhet te besh
Πριν ημέρα
Në monologun e tij në “Provokacija”, Mustafa Nano i është drejtuar me një apel kryeministrit Edi Rama. Nano iu referua mesazheve të fundit të kreut të qeverisë bazuar në librat e shenjtë. Për të ilustruar, Nano lexoi në studio disa thënie pikërisht nga këto libra, të cila ai nuk i sheh si shumë të shenjtë për shkak te përmbajtjes së mesazheve. Për rrjedhojë, Nano i ka kërkuar Ramës të distancohet nga këto thënie dhe të bëjë atë që duhet bërë, t'i dalë zot situatës së rëndë si pasojë e tërmetit tragjik. Monologu i Mustafa Nanos: Kohët e fundit e kemi parë kryeministrin Edi Rama në një rol “profetik”. Menjëherë pas tërmetit në ditë të vështira të vetat por edhe për kombin ai është parë dhe dëgjuar të përdorë referenca biblike, kuranike, apo edhe nga librat e tjerë të shenjtë. I ka përdorur aq shumë sa ka rënë në sy dhe ka krijuar edhe njëlloj bezdie tek disa, një lloj agresioni, në thonjëza, megjithëse edhe pse thonjëzat mund ti heqim. Në fund fare për tu mbrojtur kryeministri Rama ka thënë që këto referenca i kam përdorur dhe i kam marrë nga librat e shenjtë që janë më të urtë të botës dhe nëpërmjet të cilat përcillen mesazhe konstruktive të botës. Ky ishte pak a shume mesazhi që përcolli Rama në mbrojtje të asaj që ai po bën. Dhe unë këtu nga studio e “Provokaciajas” kam vendosur ta përforcoj mesazhin e Ramës, kam vendosur ti bashkangjitem qendrimit të tij. Kam sjellë edhe unë disa mesazhe të marra nga librat e shenjtë. Psh. një pasazh nga librat e shenjtë thotë: “Besimtarë, nëse gratë nuk ju binden këshillojini: nëse këshillës nuk ia vënë veshin mos i pranoni në shtrat; nëse prapë nuk binden, atëerë jepuni një dru të mirë (të lehtë) Kurani”. Nga Kurani, nuk është se është një frazë e thënë “Shën” Erion Braçe fjala vjen, por është thënë nga Kurani në kapitullin 4. Doni më fraza të urta të marrë nga librat e shenjtë? “Kush nuk i jep dru fëmijës së vet, ai nuk e do atë’. Nga Bibla, Testamenti i Vjetër. Proverbi 13:24”. Ky është marrë nga Bibla. Tjetër: “Nëse vajza që arrin pubertetin gjendet ende në shtëpinë e prindërve atëherë mëkati bie mbi babain. Prandaj ky i fundit duhet ta nxjerrë të bijën nga shtëpia sa më herët të jetë e mundur, edhe kur ajo është aq e vogël sa vjen rreth lakuriq në shtëpi”. Kjo është marrë nga shkrimet e shenjta Hinduiste sepse Rama iu referua edhe iu referua edhe shkrimeve të lashta Hinduiste. Doni më mesazhe të urta të marra nga librat e shenjta që aq të shenjta nuk janë. “Nëse dy burra janë duke u zënë me sho-shoqin. dhe gruaja e njerit prej tyre, duke dashur t’i vijë në ndihmë të shoqit, e mbërthen tjetrin nga organet gjenitale, atëherë asaj i duhet prerë dora pa një, pa dy”. Duket si frazë e marrë nga një libër lapërdharë, është marrë nga Bibla nga Testamenti i Vjetër. Duket si shaka por e gjeni në Bibël. Doni më: ‘Besimtarë mos u bëni miq me familjarë tuaj që nuk janë myslimane”. Ky kuptohet është mesazh kuranik. Është edhe një i fundit: ‘Besimtarë mos u bëni miq me hebrenjtë e të krishterët”. Duket sikur e kam sajuar unë. Jo e keni në Kuran. Zoti kryeministër unë kam një apel shumë të thjeshtë. Lërini librat e shenjtë se aq të shenjtë nuk janë, por apeli im është lërini, mos i përfshini në një diskutim publik, dhe bëni atë që njerëzit presin, të përvishni mëngët dhe dilni për zot situatës. Ky është mesazhi im për sonte.
Opozita serbe proteste para TV shteteror: Fsheh te verteten per aferat e Vucic | ABC News Albania
Opozita serbe proteste para TV shteteror: Fsheh te verteten per aferat e Vucic | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Opozita serbe protestoi para radiotelevizionit serb, duke bllokuar të gjitha hyrjet. Dhjetëra protestues kërkuan dorëheqjen e drejtorit të televizionit shtetëror duke e akuzuar se nuk e bën punën siç duhet, pasi nuk publikon aferat e presidentit Vuçiç. Ata i akuzojnë zyrtarët e lartë të shtetit për trafik droge dhe armësh. Vucic ose demokracia. Kjo është porosia e opozitës serbe për Bashkimin Evropian. Këta protestues janë nisur drejt hyrjeve të transmetuesit public të Serbisë. Afera të ndryshme nxjerr opozita dhe kërkojnë shkarkimin e drejtuesëve të televizionit serb. Që nga tregtia me armë e deri tek tregtia me drogë është akuzuar presidenti serb. Opozita thotë se këtu më nuk ka liri. "Radio Televizioni i Serbisë nuk e bënë punën e tij dhe nuk informon publikun për ato që ndodhin në këtë vend. Nuk mund të më thonë që qytetarët nuk janë të interesuar për aferat e pushtetit", tha Vuk Jeremiç i Lidhja për Serbinë. Tensionet në Serbi u ngritën kur për tregti me armë u akuzua i ati i ministrit të brendshëm, Nebojsha Stefanovic, se favorizohej dhe bënte trëgëti më armë më disa shtete ndër të cilat edhe ato arabe. Ministri mohoi bashkë me gjithë politikën këtë gjë. Opozita serbe thotë se do të bojkotoj zgjedhjet në rast se nuk ka ndryshime dhe liri në media. Në këtë mes është kërkuar ndërhyrja ndërkombëtare dhe negociatat me një pjesë kanë filluar. Në udhëtim zyrtar, Tanja Fajon, eurodeputetja sllovene ka mision të afroj palët që duken të pamundura. Presidenti Vucic dhe partia e tij bënë thirrje që vetëm opozita të ftohet në media. Ai tha se Serbia megjithatë do t’ia dalë pa dhunë kësaj radhe. "Nuk do të përdorim asnjë dhunë, përfshirë edhe atë që e lejon ligji. Nuk besoj se një numër i vogël mund të sfidojë sigurinë pasi Serbia është një vend demokratik", tha presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç. Shtypi serb dhe ekranet televizive filluan të shfaqnin figura që rrallë janë parë-përfaqësuesit e opozitës sërish nëpër emisione, por ata thonë se kjo nuk mjafton pasi është vonë për ta kthyer lirinë që zgjedhjet e pranverës të jenë të lira./abcnews.al
Detaje te reja nga atentati, dalin pistat hetimore te ngjarjes ne Peqin | ABC News Albania
Detaje te reja nga atentati, dalin pistat hetimore te ngjarjes ne Peqin | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Një atentat me armë zjarri u regjistrua mbrëmjen e së premtes në anë të rrugës nacionale Elbasan-Peqin në fshatin Përparim. Si pasojë e këtij atentati, mbeti i vdekur Andi Zylyfi, 26-vjeç me banim në këtë fshat dhe u plagos rëndë shoku i tij Ardit Uruçi, 23-vjeç, banues në të njëjtin fshat. Megjithëse i është dhënë ndihma e parë 26-vjeçari ka mbërritur pa jetë në spital, ndërsa shoku i tij ka marrë plumba në kokë dhe në këmbë, dhe ndodhet në gjendje kritike për jetën . Sipas të dhënave nga vendi i ngjarjes, persona ende të paidentifikuar nga policia, kanë qëlluar me breshëri armësh, në momentin kur ata ndodheshin në një automjet. Më pas ata janë larguar me shpejtësi. Në vendin e ngjarjes kanë mbërritur forca të shumta policie, dhe forca të FNSH, të cilat kanë rrethuar zonën përreth, dhe kanë ngritur postblloqe në akset kryesore, veçanërisht në akset Peqin-Elbasan dhe Peqin-Durrës. Ende nuk bëhen të ditura motivet e kësaj ngjarje. Por mësohet se viktima viktima Andi Zylyfi ka lidhje familjare me Endrit Alibej e Arben Dylgjern, të cilët mbetën të vrarë në një atentat më 29 dhjetor të vitit të kaluar, në Bradashesh të Elbasanit bashkë me shtetasin turk Erdal Duranay. Pista kryesore e hetimit mbetet ajo e hakmarrjes. Por një pistë tjetër ku grupi hetimor po punon, ka të bëjë me detyrën e babait të viktimës, si punonjës i burgut të Peqinit. /abcnews.al
Shmangia e Presidentit nga betimi, Manja: Zhbllokojme situaten| ABC News Albania
Shmangia e Presidentit nga betimi, Manja: Zhbllokojme situaten| ABC News Albania
Πριν ημέρα
Kuvendi do t’i miratojë në janar ndryshimet ligjore që lejojnë betimin me shkrim të gjyqtarëve, nëse Presidenti nuk i thërret për betim. Kryetari i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja, thotë se kjo nuk është një masë për Ilir Metën, por për të gjitha rastet në të ardhmen. PS e konsideron Arta Vorpsin Gjyqtare Kushtetuese, por Manja saktëson se këtë debat do ta zgjidhe vetëm kjo gjykatë kur të plotësohet. Mazhoranca do të votojë një mekanizëm zhbllokues për betimet e gjyqtarëve, pas përplasjeve me Presidentin Ilir Meta. Kryetari i Komisionit te Ligjeve Ulsi Manja thotë se Presidentit i lihen 10 ditë kohë. Por drafti pritet te pesoje ndryshime, duke saktësuar betimin me shkrim, eksperiment të cilin e bëri e para Arta Vorpsi. Socialistët e njohin Arta Vorpsin si gjyqtare Kushtetuese, dhe pse nuk po i kryen këto funksione. Një tjetër ndryshim që socialistet synojnë të miratojnë është, lejimi i KLGJ-së dhe KLP-së të procedojë gjyqtarët e prokurorët, derisa të ngrihet Inspektorati i Lartë i Drejtësisë. Javën e ardhshme parlamenti nis pushimet e dimrit dhe këto ndryshime ligjore pritet të kalojnë në fillim të vitit të ardhshëm./abcnews.al
Pamje nga vendngjarja / Atentat ndaj Andi Zylyfi ne Peqin | ABC News Albania
Pamje nga vendngjarja / Atentat ndaj Andi Zylyfi ne Peqin | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Një atentat me armë zjarri është shënuar këtë mbrëmje në fshatin Përparim të Elbasanit. Persona të paidentifikuar me makinë kanë qëlluar me armë zjarri ndaj dy shokëve, që ndodheshin në një lokal. Ata kanë qëlluar në kokë Andi Zylyfi, 23 vjeç dhe kanë plagosur rëndë shokun e tij Ardit Uruçi. Raportohet se viktima Zylyfi është djali i një punonjësi të sigurisë në burgun e Peqinit. Po ashtu, bëhet me dije se deri tani janë shoqëruar në polici 13 persona, dëshmitarë të ngjarjes. Ata po pyeten për të hedhur dritë për zbardhjen e rrethanave që mund të ndihmojnë për të identifikuar autorët. Nga mënyra e atentatit pista kryesore është larja e hesapeve mes dy bandave. Ndërkohë ashtu siç shihet edhe nga pamjet familjarët kanë mbërritur në ambientet e spitalit. ABC News ka siguruar pamje nga vendngjarja dhe foto të të plagosurit Ardit Uruci.
Atentat ndaj 23 vjecarit ne Peqin  | ABC News Albania
Atentat ndaj 23 vjecarit ne Peqin | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Një atentat me armë zjarri është shënuar këtë mbrëmje në fshatin Përparim të Elbasanit. Persona të paidentifikuar me makinë kanë qëlluar me armë zjarri ndaj dy shokëve, që ndodheshin në një lokal. Ata kanë qëlluar në kokë Andi Zylyfi, 23 vjeç dhe kanë plagosur rëndë shokun e tij Ardit Uruçi. Raportohet se viktima Zylyfi është djali i një punonjësi të sigurisë në burgun e Peqinit. Po ashtu, bëhet me dije se deri tani janë shoqëruar në polici 13 persona, dëshmitarë të ngjarjes. Ata po pyeten për të hedhur dritë për zbardhjen e rrethanave që mund të ndihmojnë për të identifikuar autorët. Nga mënyra e atentatit pista kryesore është larja e hesapeve mes dy bandave. Ndërkohë ashtu siç shihet edhe nga pamjet familjarët kanë mbërritur në ambientet e spitalit. ABC News ka siguruar pamje nga vendngjarja dhe foto të të plagosurit Ardit Uruci./abcnews.al
Grushta e sharje ne Qafezeze, shkarkohet nga detyra Kryeplaku | ABC News Albania
Grushta e sharje ne Qafezeze, shkarkohet nga detyra Kryeplaku | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Ndarja e ndihmave për banorët e prekur nga tërmeti i qershorit ka krijuar përplasje mes tyre dhe kryeplakut të fshatit Qafëzezë në Korçë. Banorët akuzojnë kryeplakun për ndarje të padrejtë të ndihmave. Ndërkohë, pas përplasjes me banorët ,ai është shkarkuar nga detyra. Grushta dhe sharje për një sobë për tu ngrohur. Pamjet e rënda janë xhiruar në Qafëzezë të Korçës. Banorët e dëmtuar nga tërmeti i qershorit kanë dyshime se ndihmat janë dhënë jo sipas nevojës dhe kanë ngritur akuza për kryeplakun. Ky i fundit pas përleshjes është shkarkuar nga detyra. Banorët mendojnë se kryeplaku ka bërë përzgjedhje të banorëve bazuar në miqësi dhe jo sipas nevojave. Më tej banorët kanë nisur të rrihen me njëri-tjetrin vetëm për të përfituar një sobë. Pas pak minutash ka reaguar dhe Kreu i Bashkisë së Kolonjës, Erion Isai që tha se nuk do të komentojë ngjarjen duke e quajtur vulgare. Më pas u morr vendimi që kryeplaku Ibrahim Osmani të shkarkohet nga detyra./abcnews.al
Zgjedhja e Drejtorit te Institutit te Krimeve te Komunizmit shtyhet ne 23 dhjetor | ABC News Albania
Zgjedhja e Drejtorit te Institutit te Krimeve te Komunizmit shtyhet ne 23 dhjetor | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Çelo Hoxha, Erald Kapri, Marçelo Hila dhe Leka Ndoja, kandidojnë për postin drejtues të drejtorit të Institutit të Krimeve të Komunizmit. Bordi drejtues shtyu vendimin për kandidaturat në datën 23 dhjetor, me arsyetimin se kishte mungesë dokumentacioni në dosjen e tyre. Bordi drejtues i Institutit të Krimeve të Komunizmit, për rreth 2 orë zhvilloi mbledhjen për drejtuesin e ri të këtij institucioni. Mbledhja u zhvillua me dyer të mbyllura, e nuk munguan as debatet mes anëtareve. I pari që u largua ishte Vaso Tole. Kandidatët ishin lajmëruar për prezantimin e platformave të tyre, por më pas iu bë e ditur se do të dëgjohen në një datë tjetër 4 kandidatët duhet të jenë të pajisur me dy dokumente të rëndësishme, një për pastërtinë e figurës, dhe një dokument që lëshohet nga autoriteti i dosjeve. Kjo për të vërtetuar që këta emra nuk figurojnë të përfshirë në dosje të sigurimit të shtetit. Kryetari i bordit u shpreh se pas plotësimit të dosjes, kandidatët do të dëgjohen nga bordi dhe më pas do të përzgjedhin fituesin. Deri të mërkurën e ardhshme, mbetet mister përzgjedhja e drejtorit të ri të Institutit të Krimeve dhe pasojave të Komunizmit, si dhe vizioni i tij për drejtimin e këtij institucioni i cili ka qenë në qendër të sulmeve kohët e fundit./abcnews.al
Rama takon banoret e prekur nga termeti ne Thumane | ABC News Albania
Rama takon banoret e prekur nga termeti ne Thumane | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Pranveren e ardhshme Thumana do të rindërtohet. Kryeministri i premtoi banorëve që iu janë dëmtuar banesat nga tërmeti i 26 nëntorit se shtëpitë do t’i kenë gati. Një fond i konsiderueshëm është mbledhur nga donacionet vetëm për Thumanën. Në këtë zonë kryeministri premtoi dhe rindërtimin e infrastruktures, shkollës dhe qendrës shëndetësore./abcnews.al
Rama i beson Ahmetajt ministrine per Rindertimin, PD: Zgjodhi me te korruptuarin| ABC News Albania
Rama i beson Ahmetajt ministrine per Rindertimin, PD: Zgjodhi me te korruptuarin| ABC News Albania
Πριν ημέρα
Arben Ahmetaj nga kjo e premte do të jetë ministër i Shtetit për Rindërtimin. Për kryeministrin Rama i gjithë riparimi i dëmeve dhe kompesimi i familjeve të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit solli nevojën për hajen e një vendi të posaçëm në tryezën e Këshillit të Ministrave ku besimi ka shkuar për ish-ministrin e tij të financave. Pas propozimit të kryeministrit, Presidentit i Republikës, Ilir Meta firmosi menjëherë dekretimin e Ahmetajt si ministër shteti për rindërtimin. Nga 1 dhjetori, Arben Ahmetaj drejtonte strukturën e posaçme të Komitetit Kombëtar të Rindërtimit. Nga kjo e premte, ish-kryetari i Komisionit të Ekonomisë në Kuvend do të jetë i ngarkuar ekskluzivisht me koordinimin e të gjitha institucioneve vendase e ndërkombëtare që lidhen me programin e rindërtimit. Kundër propozimit të Ramës u shpreh Partia Demokratike. Nënkryetari i demokratëve, Edi Paloka kujtoi se i përzgjedhuri i kryeministrit është nga ish-ministrat e korruptuar të qeverisë. “Caktimi i Ahmetajt si personi qe do te menaxhonte ndihmat financiare, ngjalli menjehere reagim jo vetem nga opozita. Ahmetaj eshte nga ish-ministrat me te akuzuar per korrupsion ne nje qeveri dhe administrate qe vetem pak dite me pare u shpall nga organizmat nderkombetare si nje nga qeverite me te korruptuara ne bote.Por kjo jo vetem nuk e frenon Ramen po perkundrazi si ne cdo rast tjeter, eshte kriter per ta emeruar Ahmetajn prape minister qe do te menaxhoje parate e ndihmave. E kjo ndodh pikerisht diten qe BE vendos per zhvillimin e konferences se donatoreve”. Ndërkohë edhe Presidenti i Republikës, Meta vendosi të ketë një person të posaçëm që do ta këshillojë lidhur me Emergjencat Civile. Pas emërimit të Arben Ahmetajt si ministër shteti për rindërtimin, kreu i Shtetit njoftoi emërimin e Shemsi Prençit në poziatat e Këshillitarit të Posaçëm për Emergjencat Civile.
Gjykata kthen dosjen e Kastriot Ismailaj per hetime te metejshme | ABC News Albania
Gjykata kthen dosjen e Kastriot Ismailaj per hetime te metejshme | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Telashet nuk kanë të sosur për Kastriot Ismailaj administrator i kompanisë DIA, për mbledhjen e borxheve të CEZ-it.Gjykata e Tiranës ka rrezuar kërkesën e prokurorisë për pushim të hetimeve për veprën penale të “Falsifikimit të Dokumentave dhe vendosi që ta kthejë dosjen për hetime të mëtejshme. Gjykata e ka argumentuar vendimin në disa pika ku thuhet se qëndrimi i prokurorit nuk përputhet me aktet hetimore të paraqitura në kërkesën për gjykim. Çështja është regjistruar për veprën penale të falsifikimit të kryer nga personi që ka për detyrë të lëshojë dokumentin. Kodi Penal parashikon se afatet hetimore për këtë vepër janë deri në 10 vite burg. Gjykata ngre dyshime edhe për kryerje të veprave të tjera penale nga Ismailaj, që sipas Ardiana Berës janë kryer nga personat që kanë përfituar nga falsifikimi i këtyre dokumetave. Togat e zeza vlerësojnë se nuk është kryer asnjë veprim hetimor, gjatë këtyre dy viteve të hetimeve paraprake. Në përfundim gjykata ka vlerësuar se duhet të kryhen një sërë veprimesh hetimore. Ajo kërkon që Kastriot Ismailaj të hetohet edhe për 3 akuza të tjera si “Mashtrim me pasoja të rënda të kryer në bashkpunim”, “Pastrim të produkteve të veprës penale apo veprimtarisë kriminale” dhe “Korrupsion pasiv të pesonave që ushtrojnë funksione publike”. Gjithashtu gjykata kërkon që Prokuroria të marrë në pyetje përfaqësues të KESH që kanë marrë pjesë në mbledhjet për përcaktimin e çmimit të energjisë në vitin 2010. Prokurori Sajmir Hysi kishte kërkuar pushim të çështjes për akuzën e falsifikimit të dokumenteve, me pretendimin se kanë kaluar afatet e parashtirmit të ndjekjes penale dhe se nuk ka prova të mjaftueshme, për të faktuar akuzën. Për këtë arsye prokurori do të bëje ankim të vendimit të gjyqtares së seancës paraprake. Ndërsa avokati i Kastriot Ismailajt Arbër Hoxha shprehet se vendimi i Gjykatës është i pabazuar në ligj dhe në prova, e për këtë arsye do të bëje ankimin në gjykatën e Apelit. Biznesmeni Ismailaj po vuan dënimin me 11 vite burg. Gjatë kohës kur ishte nën hetim Kastriot Ismailaj u akuzua së në 6 muaj, 9 kompani private përfituan nga CEZ-i 12 milionë USD nga kontratat për mbledhjen e borxheve të papaguara. Pjesën më të madhe të fondeve e ka marrë “Debt International Management”, me administrator Kastriot Ismailaj, gati 6.5 milionë dollarë./abcnews.al
Gazetaret kunder paketes anti-shpifje, reagim permes protestave | ABC News Albania
Gazetaret kunder paketes anti-shpifje, reagim permes protestave | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Gazetarët do të vijojnë betejën kundër qeverisë me synimin tërheqjen e dy projektligjeve të paketës së anti-shpifjes. Përfaqësuesit e medias u mblodhën në një tryezë të rrumbullakët ku vendosën që në ditët në vijim të dalin me një plan konkret për të kundërshtuar paketën anti-shpifjes, duke filluar nga protesta para Parlamentit, takime me ambasadorët në Tiranë dhe ankimin në Gjykatë Kushtetuese, në rast se parlamenti miraton dy ligjet në datën 19 dhjetor, siç ka deklaruar kryeministri. Gazetarët dhe përfaqësuesit e mediave njëzëri vendosën të reagojnë në forma të ndryshme për të detyruar qeverinë dhe Kuvendin të tërheqin dy projektligjet e paketës Anti-shpifje, që prekin drejtpërdrejtë mediat. Për gazetarin Enton Abilekaj mediat ndodhen aktualisht në momentin më të vështirë që prej në Shqipëri u vendos pluralizmi politikë. Organizatat e huaja mes të cilave dhe OSBE, Abilekaj kërkoi te mos jenë vetëm deklarative por të marrin pozicionim më të fortë kudër dy ligjeve, ai për komunikimet elektronike dhe për Mediat audiovizive. “Këtu kemi të bëjmë me një grupim që luftojnë të jenë mediatorët mes qeverisë dhe publikut, duan ta luajnë këtë rol në momentin më të vështirë. I vetmi njeri që mund ta bënte është ky kryeministër që kemi sot. Sado ëndrra diktatorësh që mund të kenë patur të gjithë kryeministrat, nuk e kanë bërë këtë. Ne duhet ti kërkojmë ambasadorëve të Bashkimit evropian, këshillit të Evropës dhe OSBE të jenë ultimativ, ata nuk mund të lajnë gojën me një deklaratë”. Gazetari Ylli Rakipi parashikon pasoja aspak të mira për mediat, në rast se paketa e iniciuar prej kryeministrit Rama votohet në parlament. “Në kohën e Hoxhës ne nuk kishim ligjin por urdhrin administrativ. E lëshonin urdhrin këta AKEP apo çfarë quheshin në atë kohë, nxirrnin urdhrin administrativ dhe merreshin të gjitha vendimet e shtetit të diktaturës, e njëjta gjë po ndodh tani”. Ndërsa profesor Mark Marku identifikoi vetëm një agjensi, që sipas tij dezinformon dhe shpif. “Agjensia që shpif më shumë, që prodhon më shumë dezinformim në Shqipëri është qeveria, dhe e bën këtë me taksat tona. Kjo qeveri që është agjencia më dezinformuese në Shqipëri”. Gazetarët në deklaratën e përbashkët dalin në konkluzionin se AMA dhe AKEP transformohen në polici dhe agjensi përmbarimore, që sipas tyre përbëjnë një akt të paprecedentë në botën demokratike. Ditën e hënë shoqatat dhe gazetarët do të prezantojnë të gjitha format e reagimit kundër anti-shpifjes, duke nisur nga protestat, tek takimet me ambasadorët dhe thirrjen ndaj Presidentit për të mos e dekretuar në rast se Kuvendi i jep kartonin jeshil, në seancën e 19 dhjetorit, në një kohë që kryeministri Rama ka deklaruar se paketa votohet në datën 19 dhjetori në parlament./abcnews.al
Basha takon banoret e Katundit te Ri: Rama te ndale spektaklin me vdekjen| ABC News Albania
Basha takon banoret e Katundit te Ri: Rama te ndale spektaklin me vdekjen| ABC News Albania
Πριν ημέρα
Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha takoi banorët e Katundit të Ri në Durrës. Qeveria tha Basha ka dështuar të strehojë qytetarët pas tërmetit të 26 nëntorit dhe shumë prej tyre po qëndrojnë në ndërtesa të pabanueshme. Kjo sipas shefit të selisë blu mund të përserisë tragjedinë e Thumanës. Shumë banorë në Katund te Ri, fshat i Durrësit, kanë mbetur pa strehë pas tërmetit të 26 nentorit. Shqetësimet ja treguan kryetarit të Partise Demokratike Lulzim Basha. “Akt konstatimi, 2 dhjetor, pallat i pabanueshëm nga rënia e tërmetit, firmosur nga Zhyljen Varfaj” “U bënë kaq ditë nuk erdhi kush të na thotë ku banoni, a jetohet aty. Deri tani është strehuar vetëm 1 familje nga 1 shoqatë fetare.” Shefi i selisë blu ju la nje porosi. “Porosia ime si bashkëqytetar është mos u fusni në objekte të cilat nuk kanë certifikim. E kam parë me sytë e mi se çfarë ndodhi në Thumanë. Ajo që ndodhi në Thumanë ishte plotësisht e shmangshme. Nëse shteti do të kishte bërë detyrën e vet dhe do t’u kishte thënë atyre banorëve “mos u fusni”, ata 24 njerëz nuk do të ishin nën tokë”. Një thirrje kryetari i Partisë Demokratike kishte dhe për kryeministrin. “Jo që të bëjë pelivanin nëpër Shqipëri, por të caktojë para dhe me ato para të merret banesa me qera dhe u jepet familjeve që kanë nevojë. Ai që ka në dorë sot buxhetin dhe vendimet, një gjë duhet të bëjë, të ndalë spektaklin mbi vdekjen, sepse ka filluar të bëjë spektakël me vdekjen, dhe t’u vijë në ndihmë njerëzve.” Në Katundin e Ri banorët janë të revoltuar me qeverinë. Ata i treguan kryetarit te Partise Demokratike se energjia elektrike iu ndërpritet sapo bie nata.
Humbi familjen nen rrenoja, Rama takon te mbijetuarin e vetem te familjes Çupi| ABC News Albania
Humbi familjen nen rrenoja, Rama takon te mbijetuarin e vetem te familjes Çupi| ABC News Albania
Πριν ημέρα
Aleksi është i vetmi i mbijetuar i familjes Çupi nga tërmeti i 26 nëntorit, pasi tre pjesëtarët e familjes së tij, babai, nëna dhe vëllai humbën jetën nën rrënoja. Kryeministri Edei Rama ka vizituar këtë pasdite Aleksin, i cili ka marrë banesë të re, ndërsa sapo është kthyer nga spitali. 31-vjeçari kishte ardhur nga Greqia për të zyrtarizuar lidhjen e tij të dashurisë në fejesë, për këtë arsye kishte ardhur nga Anglia edhe vëllai i tij, Klementi, mirëpo, lëkundjet e forta të tokës mëngjeisn e 26 nëntorit shënuan tragjedinë në familjen Çupi. Ndërkaq, gjatë vizitës Rama i shprehu ngushëllimet për humbjen e familjarëve Aleksit. Pjesë nga biseda: Rama: Ngushëllime për humbjet. Më e keqja kaloi Aleksi: Po, po kaloi. Rama: Ku e ke shqetësimin? Aleksi: Vetëm të këmba Rama: Shtëpia më duket e mirë Aleksi: Po shumë mirë Rama: Ta gëzoni dhe të keni vetëm momente të mira. Familjarët: Ajo është e fejuara Rama: E pashë, e pashë. Rama: Faleminderit për fjalët e mira. Ne këto punë kemi. Në këto kushte është shumë e rëndë dhe gjendesh pranë diçkaje e që se pranon dot. Ajo çka mund të bësh është që të qash hallin që mund të qahet, se tjetër s’ke ça bën. Unë thash; brenda datës 15 dhjetor familjet që e kaluan më keq se të tjerat do të ishin në banesa. Do të çoj dhe atë Kristiano Ronaldon në shkollë, dhe jeta vazhdon. Pastaj janë gjithë ato shtëpi për të rindërtuar. Ata që humbën shtëpinë…e kanë më të lehtë se ata që humbën njerëzit. Njeriu është bërë që mund të harrojë të keqen. Kur përballesh me humbjen e njeriut thua; “ore i kam fal të gjitha. I fal të gjitha vetëm që mos të më ikë njeriu që kam”. Mirëpo njerëzit harrojnë, kështu është bërë kjo jetë. (E fejuara e Aleksit qeras Ramën me karameledhe të pranishmit) Rama: Nuses së shtëpisë nuk ia kthejmë, të trashëgoheni!
“Te vetmit ne pallatin e pabanueshem”, historia e familjes Dollaj ne Kombinat | ABC News Albania
“Te vetmit ne pallatin e pabanueshem”, historia e familjes Dollaj ne Kombinat | ABC News Albania
Πριν ημέρα
“Te vetmit në pallatin e pabanueshëm”, historia e familjes Dollaj në Kombinat me 3 persona te sëmure që përballen çdo ditë me vdekjen Lagja e Kombinatit në kryeqytet është një nga zonat më të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit. Me dhjetra pallate janë shpallur të pabanueshme, ndërkohë që godinat janë braktisur. Por 7 anëtarë të familjes Dollaj, mes të cilëve 3 persona me aftësi të kufizuara jetojnë të vetëm në katin e tretë të njërit prej pallateve të shpallur të pabanueshëm. ABC NEËS ishte në familjen Dollaj, të cilët përballen çdo ditë me frikën se një tjetër lëkundje do t’i lërë nën rrënoja. Ky pallat prapa shkollës “Musine Kokalari” në Kombinat është shpallur i pabanueshëm. Goditjet e marra në vite nga tërmetet e kishin dëmtuar, por lëkundja e 26 nëntorit bindi ekspertët se banorët që jetonin në atë godinë 5 katëshe duhet të largohen pasi i rrezikohet jeta. Gentiani dhe familja e tij janë të vetmit që kanë ngelur në këtë pallat. Brenda më pak se 70 metrave katrorë prej vitesh ai ka ndarë bashkëjetesën me fëmijët e tij por edhe me nënën, vëllain dhe motrën të tre me aftësi të kufizuara. “Mamaja nuk lëviz, nuk shikon nga sytë fare, një vëlla tjetër e ka të sëmurë me të meta mendore, vetë nuk kam mundësi, shtëpitë janë rritur. I lutem shtetit të na ndihmojë”, shprehet ai. Janë të vetmit që frymojnë në atë pallat. Frikën e kanë të madhe por mundësitë për tu strehuar në një tjetër godinë i kanë minimale. “Ne këtu jemi 7 veta, i gjithë pallati ka ikur vetëm ne jemi këtu. Nuk jemi larguar, nuk kemi mundësi që të jemi në shtëpi, se nuk mund të rrimë dot në çadër”, thekson ai. Kur kanë kaluar më shumë se 2 javë nga tërmeti i 26 nëntorit, ai vijon të futet çdo ditë në shtëpinë e tij të dëmtuar rëndë. Struktura e mureve është dëmtuar, suvatë kanë rënë. Por në dhomën e mesit të shtëpisë, në shtrate pranë njëra-tjetrës nënë e bijë ende luten që ajo godinë të rezistojë. Fatmira ka pamundësi në ecje, ndërsa nëna e saj ka humbur përgjithmonë shikimin. E vetmja kërkesë e tyre është një banesë e re ku shikimi drejt tavanit të mos ngjallë frikë. “Kërkojmë një ndihmë financiare nsëse është e mundur për tu strehuar se po jetjmë akoma këtu që pas tërmetit”, thotë Fatmira. Frika për atë që mund të ndodh me atë godinë është bërë më e madhe kur nga fqinjët në pallat ka ngelur vetëm familja Dollaj. “Kam vështirësi nga këmbët, mamaja është e sëmurë, kam një vëlla tetër prap të sëmurë. Vetëm ne kemi ngelur te ky pallati”, shprehet ajo. Njësia Administrative ka premtuar bonus qeraje për familjen, por kushtet dhe mundësitë e tyre për të gjetur një godinë me shumën që do t’u rimbursohet janë minimale. Ndaj edhe shpresa e vetme është mundësia për tu larguar nga ato mure të ftohta, në një ambient që ofron dinjtet dhe siguri për 7 njerëz që krahas çdo problemi presin të trajtohen me dinjitet.
"Kam ngel mes kater rrugeve": Rama i prezantohet qytetarit te shqetesuar
"Kam ngel mes kater rrugeve": Rama i prezantohet qytetarit te shqetesuar
Πριν ημέρα
"Kam ngel mes kater rrugeve": Rama i prezantohet qytetarit te shqetesuar
Helmimi i çiftit te sapomartuar, flasin fqinjet te shokuar | ABC News Albania
Helmimi i çiftit te sapomartuar, flasin fqinjet te shokuar | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Kjo është dhoma që u panë për herë të fundit çifti Hajdari nga Xhyra e Librazhdit. Ata janë dërguar në spitalin e Librazhdit me shenja helmimi dhe janë gjetur nga nënë e Olsianit. Po bashkëshkortja e tij 19 vjeçarja Rezarta Hajdari nuk mbijetoi dot. Ndërsa Olsiani po mbahet në terapi intensive në spitalin e Elbasanit. Mjekët për gazetarët kanë shpërndarë një realacion ku nuk kanë ende të përcaktuar llojin e helmit, dhe në të shkruhet se shëndeti i Olsianit paraqitet me parametra jetesorë normalë. Ndërkaq, policia dyshon se ata janë vetëhelmuar. Berie Çepi është komshija që pa çiftin në gjendje kritike para se të dërgoheshin në spital. “Po mirë ishin, ata nuk kanë mbushur javën”. Ngjarja e rëndë ka befasuar hallën e Olsianit. “Çunin nuk e pashë se e kapi kunati im, isha unë, erdhi edhe infermierja, i ka rënë infarkt se ishte e ngrohtë nusja, e morëm vesh që ka vdekur nusja kur ikën në Librazhd”. Ndërsa fqinjë e çiftit i njihni për persona që shkonin shumë mirë me njëri tjetrin. Madje një prej tyre kishte pirë kafe me ta një natë më parë. Çifti Hajdari ishte martuar 5 ditë më parë dhe kete të premte të zezë ata u ndanë përfundimisht. Per informacionet me te fundit klikoni: Web: abcnews.al/ Facebook: facebook.com/abcnews.al/ Instagram:instagram.com/abcnewsal?igshid=pjjkq2s9ej Subscribe kanalin tone ne: youtube:grmind.info/CSd7F2EXAw0_Pgdc1Y1JKIg
Rama me Elvis Nacin ne Thumane: Si do te investohen 7 milion eurot | ABC News Albania
Rama me Elvis Nacin ne Thumane: Si do te investohen 7 milion eurot | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Rama me Elvis Nacin ne Thumane: Si do te investohen 7 milion eurot Per informacionet me te fundit klikoni: Web: abcnews.al/ Facebook: facebook.com/abcnews.al/ Instagram:instagram.com/abcnewsal?igshid=pjjkq2s9ej Subscribe kanalin tone ne: youtube:grmind.info/CSd7F2EXAw0_Pgdc1Y1JKIg
Padia e Metes ndaj Dvoranit, merret ne pyetje ne Prokurori Vitore Tusha
 | ABC News Albania
Padia e Metes ndaj Dvoranit, merret ne pyetje ne Prokurori Vitore Tusha | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Kryetarja në detyrë e Gjykatës Kushtetuese Vitore Tusha ka dëshmuar në Prokurori për kallëzimin e bërë nga presidenti i Republikës Ilir Meta ndaj kreut të KED, Ardian Dvorani. Mësohet se Tusha ka dhënë shpjegimet e saj mbi mbledhjet e KED, për të cilat kreu i shtetit ka ngritur akuzë ndaj Dvoranit. Kryetarja në detyrë e Gjykatës Kushtetuese, është është larguar nga organi i akuzës së kryeqytetit pa pranuar për të dhënë shpjegime të mëtejshme për mediat. Ditët e mëparshme është marrë në pyetje presidenti Ilir Meta si palë paditëse, si dhe arsdian Dvorani, si person nën hetim. Gjithashtu, dëshmi ka dhënë edhe Avokatja e Popullit Erinda Ballanca si palë vëzhguese e këtij procesi. Prokuroria pritet të sekuestrojë edhe procesverbalet e mbledhjeve të KED dhe regjistrimet audio të mbledhjeve të këtij institucioni kyç të sistemit të drejtësisë. Presidenca akuzon Dvoranin për mungesë transparence, qëllimi i së cilës ishte manipulimit të procesit në zgjedhjen e anëtarëve të gjykatës ./abcnews.al
Ndarja e ndihmave/ Plas sherri me shkela dhe grushte ne Korce | ABC News Albania
Ndarja e ndihmave/ Plas sherri me shkela dhe grushte ne Korce | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Ndarja e disa pakove me ndihma për tërmetin në fshatin Qafzezë të Korçës ka degjeneruar në zënka verballe dhe grushte mes banorëve të zonës dhe kryeplakut. Disa prej banorëve i kanë kërkuar llogari kryeplakut se përse nuk ka përfshirë edhe emrat e tyre në listën e personave që do të përfitonin nga ndihmat e dërguara nga myftinia e Korçës. Pas kësaj, banorët kanë tentuar të marrin vetë ç’kanë gjetur aty duke shkaktuar edhe sherr mes të pranishmëve. Sherri ka qenë i ashpër ku disa prej banorëve kanë shkëmbyer grushte me njëri-tjetrin duke pësuar edhe dëmtime fizike. /abcnews.al
Jeta e Seladin Micit ne rrezik, termeti i qershorit i ka demtuar shtepine| ABC News Albania
Jeta e Seladin Micit ne rrezik, termeti i qershorit i ka demtuar shtepine| ABC News Albania
Πριν ημέρα
Jeta e Selandin Micit, një të moshuari që jeton vetëm në fshatin Vidohovë të Korçës është në rrezik. Tërmeti i 1 qershorit i ka dëmtuar banesën. Ai nuk ka ku të jetojë dhe vijon të qëndrojnë në shtëpinë e tij. Muret janë gati të bien dhe për t’i mbajtur ka mbështetur mobiljet. Ky i moshuar nga fshati malor Vidohovë në Korçë edhe sot vuan i pasojat e tërmetit të qershorit. Ai po rrezikon seriozisht jetën pasi ka vendosur divanet dhe mobiljet ngjitur me muret që ato mos të rrëzohen. Seladin Mici loton teksa tregon se jeton vetëm në këtë banesë të shkatërruar se nuk ka ku të shkojë. “Erdhën grupet e inspektimit, na kanë premtuar se do ti rregullojnë, por ende nuk kanë bërë asgjë”, tha ai. 81 vjeçari ka dyshimi për mënyrën se si janë përzgjedhur për tu sistemuar banorët e dëmtuar nga tërmeti. “Kam dyshime, unë jam në gjendje më të vështirë se të tjerët që kanë ardhur në ndihmë”, shprehet ai. I moshuar dhe i vetmuar, Mici fle çdo natë me frikën se a do të zgjohet më në mëngjes. “Kam shumë frikë, jam i vetëm. Ndoshta edhe mund të na i rregullojnë banesat”, shprehet ai. Gjithësesi shpresën nuk e ka humbur, ai mendon se një ditë do ti vijë radha që të ketë një banesë të sigurt./abcnews.al
Papadimoulis: Hapja e negociatave ne mars eshte e arritshme, por kerkon rezultate| ABC News Albania
Papadimoulis: Hapja e negociatave ne mars eshte e arritshme, por kerkon rezultate| ABC News Albania
Πριν ημέρα
Në një intervistë për "ABC News", zëvendëspresidenti i Parlamentit Europian, Dimitrios Papadimoulis shprehet se Bashkimi Europian duhet të korrigjojë gabimin historik që bëri me mosmarrjen e vendimit për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Për Papadimoulis, hapja e negociatave në mars është e arritshme, por kërkon arritjen e rezultatave . Pyetje: Zoti Papadimoulis. Bashkimi Europian është aktualisht i ndarë në dy grupime lidhur me politikën e zgjerimit. Disa shtete mbështesin propozimin e Francës për ndryshimin e metodologjisë së zgjerimit dhe kërkojnë rezultate në reforma, ndërkohë që një shumicë prej më shumë se 15 shtetesh kërkojnë paralelisht hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë në mars. Cili është qëndrimi juaj ? Dimitrios Papadimoulis, zv/president i PE-së: “Eshtë thelbësore për Bashkimin Europian të ndryshojë gabimin historik që Këshilli i Ministrave bëri në tetor. Maqedonia e Veriut dhe qytetarët e saj e meritojnë një orientim europian. Ata kanë bërë përpjekje të shumta lidhur me reformat. Ata arritën marrëveshjen e Prespës, duke hapur rrugën për të ardhmen. Dhe e ardhmja ofron përfitim të ndërsjellë në kuadrin e perspektivës europiane. Nuk bëhet fjalë vetëm vetëm një shpërblim vetëm për Maqedoninë e Veriut, por është edhe në të mirën e rajonit të Ballkanit, Greqisë dhe Bashkimit Europian në tërësi. Ndaj mendoj, se ne mund të kryejmë dy procese paralelisht. Së pari, të fillojmë negociatat e anëtarësimit dhe paralelisht të diskutojmë të gjitha ndryshimet e nevojshme në procesin e anëtarësimit. Greqisë i janë dashur 20 vjet që nga fillimi i procesit të negociatave në 1961 deri në anëtarësimin e saj në 1981. Pra, ne nuk po diskutojmë këtu për anëtarësim dhe është e rëndësishme të mos humbim më kohë, se kjo na çon te humbja e besimit dhe e shpresës. Për shumicën e qytetarëve të Maqedonisë së Veriut dhe veçanërisht brezin e ri, është procesi i demokratizimit dhe i modernizimit të vendit që jep shpresë lidhur me punësimin, prosperitetin e vendit dhe një të ardhme më të mirë sesa prindërit ose gjyshërit e tyre. Ne jemi duke bashkuar forcat, pasi Maqedonia e Veriut ka njê mbêshtetje pothuajse unanime në Parlamentin Europian me më shumë se 90% për hapjen e negociatave, ashtu si dhe në ekipin e Komisionit Europian të mëparshëm dhe të tanishëm. Në Këshillin e Ministrave, 24 nga 27 shtetet anëtare e mbështesin gjithashtu këtë ide. Pyetje: Ndërkohë ka inisiative si ajo e Greqisë që mblodhi së bashku Ministrin e Jashtëm të Maqedonisë së Veriut, Ministrin e Jashtëm në detyrë të Shqipërisë si dhe ministrat e tjerë të jashtëm të Bashkimit Europian. Dimitrios Papadimoulis, zv/president i PE-së: Ka hapa pozitivë. Unë jam takuar me ministrin e Maqedonisë së Veriut, Nikola Dimitrov dhe kam diskutuar me të procesin. Jam i lumtur që qeveria e re e Greqisë, edhe pse kur ishte në opozitë e shigjetoi marrëveshjen e Prespës, tani po ndjek rrugën e hapur nga Tsipras dhe Zaev për marrëveshjen e Prespës dhe mbështetjen e integrimit europian të Maqedonisë së Veriut. Kjo kthesë e ish opozitës në Greqi mund t’i shërbejë si një mësim edhe opozitës në Maqedoninê e Veriut, sepse nga marrëveshja e Prespës përfitojnë të dyja vendet, qytetarët e tyre dhe rajoni. Pyetje: Ajo që kërkohet nga shumica e shteteve anëtare dhe Komisionit Europian është hapja e negociatave me të dyja vendet në mars. Eshtë e arritshme kjo? Dimitrios Papadimoulis, zv/president i PE-së: "Është e realizueshme, mund të bëhet dhe po punoj për këtë. Por preferoj të përqëndrohem te arritja e rezultateve sesa te dhënia e premtimeve"./abcnews.al
Luan Rama: Te behemi bashke kunder ketij regjimi kriminal| ABC News Albania
Luan Rama: Te behemi bashke kunder ketij regjimi kriminal| ABC News Albania
Πριν ημέρα
Zëvendeskryetari i LSI-së, Luan Rama në një deklaratë për mediat u shpreh se qeveria gjen kohë që ti largohet përgjegjësive dhe administrimit të situatës për menaxhimin e pasojave që shkaktoi tërmeti duke u marrë me cënimin e fjalës së lirë. “Kjo mazhorancë gjen kohë të thellojë aventurizmin e saj të shpallur ndaj medias. Ajo çfarë po bën mazhoranca në luftë kundër fjalës së lirë, është plotësimi i një regjimi që po thellohet me qëndrimin kundër medias. Për fat të keq dëshmon se nuk ka kuptuar ende asgjë se çfarë do të thotë vlerë shoqërie. Persekutori dhe realizuesi i të gjithave këtyre ideve po plotëson atë që ka parathënë më akuza dhe shpifje. Qëndrimin që ai mban ndaj medias e ka dhënë me shembuj të shkëlqyer të luftës me median e lirë. Regjimet e kanë humbur luftën ashtu si edhe vet ai do ta humbasë. Duhet të kuptojmë që çështja e medias së lirë nuk është vetem çështje e atyre që punojnë në televizione, kjo është çështje e të gjithë shqiptarëve. Duhet të jemi të gjithë bashkë për ti treguar vendin këtij regjimi kriminal”, tha Rama.
Miratohet buxheti, 20 mld leke per rindertimin e qyteteve te goditura nga termeti| ABC News Albania
Miratohet buxheti, 20 mld leke per rindertimin e qyteteve te goditura nga termeti| ABC News Albania
Πριν ημέρα
20 miliardë lekë vitin që vjen do të shkojnë për rindërtimin e qyteteve të goditura nga tërmeti i 26 nëntorit. 13 miliardë lekë do të lëvrohen nga buxheti i shtetit dhe 7 miliardë nga donacionet. Komisioni Parlamentar për Ekonominë dhe Financat miratoi buxhetin për vitin 2020. Deputetët e mazhorancës miratuan gjithashtu amendamentin e propozuar nga deputetja socialiste Evis Kushi për heqjen e tatim-fitimit prej 15% në rastet e dhurimit të pronës dhe truallit bujqësor nga babai apo nëna tek femijët. Amendamenti përfshin edhe rastet e dhurimit nga bashkëshorti tek bashkëshortja dhe ka të bëjë vetëm me një pronë. Në komision nuk munguan debatet. Kryetari Arben Ahmetaj replikoi me deputetin e Ballit Kombëtar Artur Rroshi për rivlerësimin e pronave./abcnews.al
Atentati ndaj te rrezikshmit te Vlores, merret vendimi per 4 te akuzuarit | ABC News Albania
Atentati ndaj te rrezikshmit te Vlores, merret vendimi per 4 te akuzuarit | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Atentati ndaj te rrezikshmit te Vlores, merret vendimi per 4 te akuzuarit Per informacionet me te fundit klikoni: Web: abcnews.al/ Facebook: facebook.com/abcnews.al/ Instagram:instagram.com/abcnewsal?igshid=pjjkq2s9ej Subscribe kanalin tone ne: youtube:grmind.info/CSd7F2EXAw0_Pgdc1Y1JKIg
Daci: Qeveria s'do arrije te mbylle portalet. Ligji per betimin mban emrin Vorpsi | ABC News Albania
Daci: Qeveria s'do arrije te mbylle portalet. Ligji per betimin mban emrin Vorpsi | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Juristi i njohur Jordan Daci, i ftuar në studion e Abc News me gazetaren, Juli Xhokaxhi tha se parlamenti do ti votojë ligjet e qeverisë të paketës "antishpifje", por nuk do të arrijë dot ti mbyllë portalet. Sipas tij, nga këto ligje që cënojnë mediat tradicionale (serioze), se sa portalet që janë të paregjistruara. "Në një vend, si Shqipëria me njerëz në nevojë dhe të uritur, po tu heqësh edhe fjalën, ato shndërrohen në sende. Dhe kjo është tipike për sistemet diktatoriale. Pse e them këtë sepse media ka funksion kryesor të jetë zëri i qytetarëve. Kush do ta bëjë këtë, nëse qeveria censuron median. Edhe nëse qëllimi është i mirë, mekanizmat që po përdoren janë të gabuara. Nuk mundet që të varen mediat nga dy institucione shtetërore si AMA dhe AKEP. Është njësoj si me ligjin e KCK. Edhe nëse ka gjyqtarë që e dinë se nuk kalojnë vetingun dhe bëjnë korrupsion ti nuk mund ti hedhësh ata në gojën e policit. Mund të bëhej një ndryshim i vogël: Dorëheqjet nuk pranohen përtej kësaj date. Duke u kthyer tek mediat online dhe gazetarët them se është përpjekje e gabuar e qeverisë dhe praktikisht është e pamundur të bllokosh informacionin online. Është Kina dhe nuk arrin ta kontrollojnë botën virtuale. Këto dy ligjet e qeverisë do godasin median tradicionale. Ajo do e hajë goditjen e para, se punon me rregulla, të tjerat (ilegalet) do vazhdojnë të funksionojnë", tha Daci. Ndërsa i pyetur se çfarë hapash mund të marrin shoqatat e gazetarëve që kundërshtojnë këto pr/ligje, Daci u shpreh se duhet të bëhet çështje ndërkombëtare, në kushtet kur vendi nuk ka Gjykatë Kushtetuese dhe nuk ka kush i shfuqizon ligje të tilla. "Duhen bërë ankesa pranë komisionerit të medias në OSBE. Gjykatës Europiane për të Drejtat e Njeriut. Duhet mbajtur seancë dëgjimore në Komisionin Europian dhe Asamblenë e Këshillit të Europës. Këto veprime duhen bërë sa më parë se pr/ligjet do kalojnë në parlament, se deputetët s'kanë integritet. Qeveria e di se këto ligje do rrëzohen nga Gjykata e Strasburgut, por luan me kohën. Pra të dëmtojë sa të dëmtojë...", theksoi ai. /abcnews.al
Shkolla e Borizanes do shembet, nxenesit nuk duan te transferohen ne Thumane | ABC News Albania
Shkolla e Borizanes do shembet, nxenesit nuk duan te transferohen ne Thumane | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Pjesa më e madhe e nxënësve të Borizanës nuk pranojnë të shkojnë në shkollën e Thumanës. Shkolla e Borizanës do të shembet pasi tërmeti e ka dëmtuar shumë. Prindërit e nxënësve kanë firmosur dhe një peticon ku kërkojë që të gjendet një ambient në Borizanë. Shkolla e Borizanës pas tërmetit është vlerësuar nga ekspertët si e rrezikshme. Në të është vendosur Kryqi i Kuq. Pas vendimit për shembjen e saj rreth 500 nxënës që mësonin në të janë kthyer mbrapsht. Zyra arsimore ka vendosur që ata të transferohen në shkollën e mesme të Thumanës dhe mësimin do ta kryejnë pasdite. Një pjesë e madhe e prindërit të tmerruar nga ajo çka ndodhi në Thumanë nuk duan që fëmijët të shkojnë në atë shkollë. “Është më rrezik, në Thumanë është bërë dëmi më i madh. Si mund ti çojmë fëmijët atje, mezor i kemi rritur”, shprehet një prej banorëve. Shumica e prindërve kanë firmosur dhe një peticion që të gjendet një mënyrë që mësimin të zhvillohet në Borizanë. Në autobusin e caktuar nga zyra arsimore që do shoqërojë nxënësit e Borizanës në shkollën e Thumanës kanë hipur shumë pak nxënës./abcnews.al
Makina me shpejtesi: Vdes 26-vjecari, ne gjendje te rende shoferi | ABC News Albania
Makina me shpejtesi: Vdes 26-vjecari, ne gjendje te rende shoferi | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Një aksident me pasojë vdekjen ka ndodhur paraditen e sotme në aksin Shkodër - Lezhë, pranë Bushatit. Gazetari Simon Shkreli raporton për abcnews.al se makina ka dalë nga rruga për shkak të shpejtësisë. Për pasojë ka ndërruar jetë një i ri, 26 vjeç që ishte pasagjer në mjet. Ndërsa shoferi, 21 vjeç ka mbetur i plagosur rëndë. Viktima është identifikuar si Mergim Ferracaku nga Shkodra, ndërsa i plagosuri Armend Pervizi. Automjeti i cili drejtohej nga Armend Pervizi është futur në një parakalim dhe për shkak të shpejtësisë dhe lagështisë në rrugë ka humbur kontrollin ndaj automjeti duke dalë nga rruga. "Makina është futur në parakalim ndërkohë që në krahun tjetër ka ardhur një automjet dhe nga pamundësia për të kryer parakalimin ka devijuar rrugën duke u përplasur me murin", raporton gazetari i abcnews.al. Informacion paraprak i policisë Me date 13.12.2019 rreth orës 11:45 në aksin rrugor Shkodër- Lezhë, në vendin e quajtur fshati Melgushë, mjeti tip Volkswagen me drejtues shtetasin A. P. 21 vjeç banues në fshatin Bushat, Shkodër, ka dalur nga rruga duke u përplasur me një mur rrethues, si pasojë ka gjetur vdekjen e menjëhershme shtetasi M. F. 26 vjeç banues në fshatin Trush, Shkodër. Shtetasi A. P është dërguar në Spitalin Rajonal Shkodër dhe ndodhet nën kujdesin e mjekëve. Po kryhen veprimet me grup hetimor për sqarimin e rrethanave të aksidentit /abcnews.al
Mjeku hero qe shpetoi Klajdi Qaton nen rrenojat te “Vila Palma”| ABC News Albania
Mjeku hero qe shpetoi Klajdi Qaton nen rrenojat te “Vila Palma”| ABC News Albania
Πριν ημέρα
Mjeku vullnetar Grej Malo, i cili shpëtoi Klajdi Qato të bllokuar nën rrënoja në vilën “Palma” në Durrës nga tërmeti që goditi vendin, ishte i ftuar në “ABC e mëngjesit” me Enkel Demin. Në këtë video të siguruar nga “Abc News”, mjeku bashkë me ekipin e kërkim-shpëtimit ka komunikuar më Klajdi Qaton për më shumë se 21 orë . Malo u shpreh se operacioni ishte i vështirë por Klajdi është inxinier elektrik dhe ndihmën e parë ia kishte dhënë vetë vetes Në fund mjeku theksoi se gjatë orëve në vijim të tërmetit ai komunikonte me të mbijetuarin me anë të një radioje, duke u siguruar se Klajdi ishte koshient. “Operacioni ka zgjatur 21 orë. Në ato momente nuk mendon për frikën, ke vetëm solidaritetin duke menduar vetëm për pacientin. Klajdi kishte një psikologji shumë të mirë, morali i tij na ndihmoi që edhe ne ta ndihmonin. Nën rrënoja kishtë bërë disa struktura mbajtëse, kishte fashuar kokën pasi ishte dëmtuar, ndihmën e parë ja kishte dhënë vetë vetes”, tha ai. Momenti i Shpëtimit të Klajdi Qatos MJEKU GREJ MALO: Këtu jemi me Klajdin. MJEKU GREJ MALO: Klajdi je mirë? I MBIJETUARI KLAJDI QATO: Po! MJEKU GREJ MALO: OK! MJEKU GREJ MALO: Tani do të përpiqemi që të nxjerrim. Çdo gjë do të shkojë mirë… kurajo. Do të hajë pak kohë por çdo gjë të shkojë në mënyrë të sigurt dhe pa risqe. Që do të thotë nuk do të rrezikosh as ti e as ekipet. MJEKU GREJ MALO: Ushqimin ta dhamë. Kompresa të ngrohta me ujë do të kesh vazhdimish. Batanijen e ke? I MBIJETUARI KLAJDI QATO: Po! MJEKU GREJ MALO: Jemi në rregull bashkë… eee… çfarë? I MBIJETUARI KLAJDI QATO: Më duhen një palë tuta MJEKU GREJ MALO: Mos e vrit mendjen për tutat. /abcnews.al
Basha: Te ndjekim pervojen e Italise: 5 pikat per rimekembjen e biznesit ABC News Albania
Basha: Te ndjekim pervojen e Italise: 5 pikat per rimekembjen e biznesit ABC News Albania
Πριν ημέρα
Ofertës së kryeministrit për tu ulur në një tryezë për të hartuar një plan të përbashkët për situatën e krijuar pas tërmetit, Lulzim Basha i është përgjigjur negativisht, por pavarësisht kësaj opozita ka prezantuar një plan me 5 pika për rimëkëmbjen e bizneseve. Në një takim me bizneset në Durrës, Basha kërkoi që të anulohen menjëherë taksat dhe detyrimet për biznesin, duke kujtuar se të njëjtat masa u morën edhe në Itali në tërmetin që ra në Aqulia. Partia Demokratike vijon t’i kërkojë qeverisë të reagojë menjeherë për gjendjen e bizneseve në qytetin e Durrësit për të ndalur atë që demokratët e cilësojnë si “dimrin ekonomik”. Kryedemokrati Basha ishte në Durrës dhe u takua me përfaqësues të biznesit të prekur nga tërmeti, të cilëve i prezantoi si zgjidhjen më të mirë një plan me 5 pika i cili oftron lehtësi fiskale për biznesin, sipas përvojës së ndjekur nga Italia në situatë të njëjtë pas tërmetit në Aqulia. “Do pezullojmë të gjithë taksën vendore përfshirë taksën e pronës, do të pëzullojmë faturën e energjisë dhe të ujit, pagesën me kosto të sigurimeve shoqërore derisa situata të normalizohet”, tha Basha. Alternativa e demokratëve është sipas Bashës e vetmja mundësi që në situatën e krijuar pas tërmetit të 26 nëntorit, biznesi të mbajë kokën mbi ujë, duke paralajmëruar pasoja të rënda nëse nuk do të ketë reagim nga qeveria. “Abuzimi që bën admistrata e shtetit, duhet të paguani gjithçka, tatim fitimin ndërkohë që nuk po bëhet biznes”, u shpreh Basha. Kur dy javët e tërmetit kanë kaluar, kreu i opozitës i kërkoi qeverisë të anulojë pezullim të veprimtarisë fiskale. “ Veprimtaria fiskale duhet të pezullohet, si mund të tatosh një biznes që nuk punon për shkak të një fatkeqësie natyrore”, tha ndër të tjera Basha. Opozita apelon që plani i masave të propozuara prej saj të hyj në fuqi sa më parë në mënyrë që pasojat e rënda sociale që do të vinin nga reduktimi i numrit të të punësuarve, ulja e pagave të punonjësve dhe mbyllja e bizneseve si pasokë e tërmetit të 26 nëntorit. ./abcnews.al
Flet tezja e Olsianit, cifti u helmua ne menyre misterioze ne Librazhd | ABC News Albania
Flet tezja e Olsianit, cifti u helmua ne menyre misterioze ne Librazhd | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Flet tezja e Olsianit, cifti u helmua ne menyre misterioze ne Librazhd | ABC News Albania
Groposen 2130 kg mish pule, AKU: Produkti kishte mberritur nga Polonia | ABC News Albania
Groposen 2130 kg mish pule, AKU: Produkti kishte mberritur nga Polonia | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Autoriteti Kombëtar i Ushqimit në Vlorë ka bërë asgjesimin e 2130 kg mish pule. Mësohet se produkti kishte mbërritur nga Polonia me destinacion Shqipërinë. Drejtoria Rajonale e AKU Vlorë, pas marrjes së informacionit nga sistemi RASFF (Sistemi i informimit të shpejtë për ushqim dhe ushqim për kafshë), nëpërmjet Drejtorisë së Përgjithshme për praninë e Salmonella Enterica Ser. Enteritidis në një ngarkesë me produkt “mish pule” me origjinë nga Polonia, kreu menjëherë kontrollin në subjektin me aktivitet “Tregtimin e produkteve dhe nënprodukteve të qumështit dhe tregtimin e produkteve dhe nënprodukteve të mishit”. Në subjekt ka mbërritur ngarkesa me produktin “Mish pule” në sasinë prej 2130 kg i papërpunuar, i paketuar në kuti kartoni 10 kg dhe i ngrirë në temperaturë -18 °c, i cili pas kryerjes së analizave në momentin e nisjes për në Republikën e Shqipërisë, rezultoi me prezencë të Salmonella Enterica Ser. Enteritidis. Referuar gjetjeve të ardhura nga inspektimi i kryer pas njoftimit të ardhur nga sistemi RASFF, trupa inspektuese kreu procedurën e bllokimit të produktit deri në marrjen e masave për asgjësimin e tij, thuhet në njoftimin e Drejtorisë Rajonale e AKU Vlorë. /abcnews.al
U martuan te dielen, dy te rinj helmojne veten ne Librazhd| ABC News Albania
U martuan te dielen, dy te rinj helmojne veten ne Librazhd| ABC News Albania
Πριν ημέρα
Detaje të reja kanë dalë nga helmimi i çiftit të sapomartuar në Librazhd. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në fshatin Xhyrë. Abcnews.al mëson se dy të rinjtë Olsian Hajdari 27 vjeç dhe Rezarta Hajdari 19 vjeçe janë dërguar të helmuar në spital. Për fat të keq vajza ka ndërruar jetë, ndërsa 27 vjeçari është në gjendje të rëndë në spitalin e Elbasanit. Mësohet se të rinjtë ishin martuar këtë të dielë, ndërsa janë të paqarta rrethanat e helmimit. Për këtë ngjarje ka reaguar edhe policia e Elbasanit. “Në Spitalin e Librazhdit ka shkuar pa shenja jete shtetasja R.H., rreth 19 vjeçe, si dhe bashkëshorti i saj shtetasi O.H., 27 vjeç, në gjendje të rëndë shëndetsore dhe ndodhet nën kujdesin e mjekëve, banues në fshatin Xhyrë , Librazhd, pasi dyshohet se janë vetëhelmuar. Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen dhe sqarimin e plotë të rrethanave të ngjarjes”, njofton Policia e Elbasanit. /abcnews.al
ABC-ja e mengjesit - “Vals ne shkretetire” nga Grigor Banushi | ABC News Albania
ABC-ja e mengjesit - “Vals ne shkretetire” nga Grigor Banushi | ABC News Albania
Πριν ημέρα
ABC-ja e mengjesit me Enkel Demin I ftuar ne studio GRIGOR BANUSHI / Shkrimtar
Pse po i "futen" duart Kushtetutes, Alibali: Kemi nje Kushtetute demokratike te pranuar
Pse po i "futen" duart Kushtetutes, Alibali: Kemi nje Kushtetute demokratike te pranuar
Πριν ημέρα
ABC-ja e mengjesit me Enkel Demin I ftuar ne studio - NERITAN ALIBALI/ Jurist
60-vjetori i Cirkut shqiptar, Haxhiu: Aktiviteti nuk eshte ndalur| ABC News Albania
60-vjetori i Cirkut shqiptar, Haxhiu: Aktiviteti nuk eshte ndalur| ABC News Albania
Πριν ημέρα
E ftuar në “ABC e mëngjesit” me Enkel Demin Alketa Haxhiu drejtore e cirkut ka shprehur mirënjohjen për të gjithë ata që kanë kontribuar në realizimin e shfaqjes. “Ishte një ceremoni dinjitoze, nuk është një ditë 60 vjeç cirku është starti i një viti të tërë. Na kanë lënë pasuri nxënës breza. Ky filmi i gjashtë dokumentar që bën cirku dhe ky film u prit shumë mirë. U munduam të nismin nga ai që e themeloi cirkun i madhi, Telat Agolli. Arti i cirkut nuk është i izoluar në arenën e cirkut, aktiviteti artistik nuk ka pushuar në asnjë moment, jemi në zonat e prekura nga tërmeti për të dhënë shfaqje dhe për të ndihmuar sadopak në që të përballojmë traumën e pas tërmetit”, u shpreh Haxhiu. “Është 60 vjet institucion, 60 vjet art që është themeluar dhe brezat vazhdojnë e mësojnë këtë art dhe performojnë”. Më tej ajo tregoi se pjesë e 60 vjetorit të cirkut është edhe Katedralja e Parisit./abcnews.al
"Ndihmen e pare ia kishte dhene vete vetes", 8 metra nën rrënoja me Klajdi Qaton
"Ndihmen e pare ia kishte dhene vete vetes", 8 metra nën rrënoja me Klajdi Qaton
Πριν ημέρα
I ftuar në “ABC e mëngjesit” me Enkel Demin, Grej Malo mjek vullnetar ka folur për operacionin e shpëtimit të Klajdi Qatos i cili u bllokua nën rrënoja në vilën “Palma” në Durrës nga tërmeti që goditi vendin. Malo u shpreh se operacioni ishte i vështirë por Klajdi i ka dhënë një ndihmesë edhe ekipit: "Duke qënë se është inxinier elektrik ndihmën e parë ia kishte dhënë vetë vetes", tha ai. “Operacioni ka zgjatur 21 orë. Në ato momente nuk mendon për frikën, ke vetëm solidaritetin duke menduar vetëm për pacientin. Klajdi kishte një psikologji shumë të mirë, morali i tij na ndihmoi që edhe ne ta ndihmonin. Nën rrënoja kishtë bërë disa struktura mbajtëse, kishte fashuar kokën pasi ishte dëmtuar, ndihmën e parë ja kishte dhënë vetë vetes”, tha ai. Klajdi është inxhinier, kishte një hapësirë tejet të vogël, dhe gjatë punimeve për të hapur një tunel të vogël për të arritur te Klajdi egzistonte frika. Ai ishte tepër korrekt, së bashku komunikonim me një radio që u munduam të ja kalonim Kljadit. /abcnews.al
Mjeku tregon si e shpetuan Klajdi Qaton, 8 metra nen rrenoja | ABC News Albania
Mjeku tregon si e shpetuan Klajdi Qaton, 8 metra nen rrenoja | ABC News Albania
Πριν ημέρα
Del videoja: Mjeku tregon si e shpetuan Klajdi Qaton, 8 metra nen rrenoja | ABC News Albania
Emergjencat ne Lezhe: Jane kryer 420 verifikime per demet ne banesa | ABC News Albania
Emergjencat ne Lezhe: Jane kryer 420 verifikime per demet ne banesa | ABC News Albania
Πριν 2 ημέρες
Përfaqësuesi i komitetit ndërministror për emergjencat në qarkun Lezhë ka informuar se janë zhvilluar 420 verifikime të godinave të dëmtuara nga tërmeti si dhe janë njoftuar banorët të largohen për rastet kur godinat kanë paraqitur rrezikshmëri. Xhafaj njofton gjithashtu se është marrë vendimi për miratimin e bonusit të qerave dhe se kanë aplikuar deri tani 351 familje. Ndërkohë në Laç vijon puna për njoftimin e çdo banori në 7 pallatet që janë shpallur si të pabanueshëm, dhe më pas do të vijohet për shembjen e tyre nga grupet e IKMT-së. "Informim për publikun nga përfaqësuesi i Komitetit Ndërministror për Emergjencat në qarkun Lezhë, Etjen Xhafaj: Vazhdon puna me skuadrat e terrenit për të verifikuar dëmet dhe godinat e dëmtuara. Deri në drekë sot janë zhvilluar 420 verifikime në terren dhe janë njoftuar të gjithë banorët në raster kur godinat duhet të evakuoheshin. Këshillat bashkiakë të bashkive Lezhë, Kurbin dhe Mirditë kanë marrë vendimet për miratimin e bonusit të qerave. Nga dje në mëngjes ka filluar aplikimi për banorët e të gjithë zonave, sidomos për ata të cilët janë spostuar aktualisht drejt hoteleve apo çadrave. Deri tani 351 familje që kanë aplikuar për këtë bonus qirash, dhe nga nesër do të kemi miratimin edhe të listave të qirave për të mundësuar që këtë fonde të jenë pranë familjeve të cilat kanë nevojë për to. Gjithashtu është marrë edhe një vendim nga Këshilli Bashkiak i Bashkisë Kurbin për sa ju përket 7 godinave, të cilat konsiderohen me rrezikshmëri të lartë. Aktualisht janë duke u njoftuar individualisht banorët e pallateve numër 125, 126,127,129, 130, 131 dhe 133 të gjitha në lagjen numër 4 në Laç dhe pasi të jetë mbyllur e gjithë koha për këto njoftime, do të kemi edhe shembjen e tyre të kontrolluar nga grupet e IKMT-së dhe nga Ministria e Mbrojtjes. Aktualisht sot janë shpërndarë dhe ngritur nga Forcat e Armatosura Shqiptare 57 çadra dimërore në terren duke zëvendësuar një pjesë të çadrave, me të cilat ishin pajisur në momentet e para të emergjencës banorët dhe të cilat duheshin ndryshuar. Në bashkinë Kurbin, nga vlerësimet kemi 1000 objekte të inspektuara nga të cilat 239 janë të pabanueshme, 7 nga ato që u përmendën më sipër, janë për t’u prishur. Në bashkinë e Lezhës kemi 1200 objekte të inspektuara deri tani, nga të cilat 70 janë të pabanueshme. Bashkia Mirditë ka gjithashtu 80 objekte të inspektuara nga të cilat 51 janë të pabanueshme. Aktualisht po vijon mësimi normalisht me 2 turne në ato shkolla, të cilat ku kemi spostuar një pjesë të nxënësve që kanë qenë pjesë e shkollave të dala jashtë funksionit për arsye të heqjes së riskut nga qytetarët. Gjithashtu kemi marrë deri sot 215 telefonata nga qytetarë të ndryshëm, të cilët kanë marrë përgjigjen, qoftë nga njësitë e pushtetit vendor, qoftë nga Qendra Operacionale për Emergjencën Civile në Lezhë", thuhet në njoftim./abcnews.al
A ka zona ne Shqiperi qe rrezikohen nga termet i fuqishem? Flet sizmiologu grek  | ABC News Albania
A ka zona ne Shqiperi qe rrezikohen nga termet i fuqishem? Flet sizmiologu grek | ABC News Albania
Πριν 2 ημέρες
Vendi po i kthehet dita ditës normalitetit pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit. Por lëkundjet e tokës vijojnë në Shqipëri dhe në vende të ndryshme të rajonit, e për pasojë mjaft qytetarë janë të frikësuar nga mundësia e ndonjë goditje tjetër të fortë. Sizmologu i njohur grek, Eftimis Lekas thotë se pasgoditjet e shumta janë një tregues pozitiv, pasi shmangin një tjetër tërmet të fortë. Sizmologu i njohur grek, Eftimis Lekkas, thote se lëkundjet e njëpasnjëshme të tërmetit që po shënohen ditët e fundit në rajon, nuk përbëjnë arsye për shqetësim. ai shprehet se është normale që të ketë periudha me veprimtari të lartë sizmike dhe me vone me veprimtari më të ulët. "Kjo nuk është diçka e çuditshme. Hulumtuam në këtë drejtim, mirëpo nuk nxorrëm dot asnjë konkluzion. Është edhe ky një fenomen natyror që ndjek rregullat e veta. Mirëpo nuk rezulton asgjë që të themi se Ballkani dhe Italia apo Mesdheu Lindor ndodhen në një situatë të rrezikshme. Këtë nuk mund ta themi". Sizmologu Lekkas ishte në Shqipëri që në momentin e parë të tërmetit të 26 nëntorit. Ai thotë se tashmë aktiviteti sizmik po zhvillohet normalisht dhe sipas tij kjo është diçka e mirë. "Ka shumë pas tërmete dhe kjo është pozitive, sepse shtensionon aktivitetin sizmik. Mirëpo, në asnjë rast nuk mund të themi se nuk do të bëhet një tërmet i fuqishëm, kjo shkon përtej fuqive dhe njohurive tona. Megjithatë, fakti se kemi vazhdimisht pas tërmete, është në drejtimin e duhur. Tërmeti nuk është gjë tjetër veçse energji. Sa më shumë energji çlirohet, aq më pak mbetet. Kështu, zvogëlohet edhe mundësia që të bëhet një tërmet i madh. Sa më shumë kalon koha dhe vazhdojnë pas tërmetet, pakësohet edhe mundësia që të ndodhë një tërmet i fuqishëm". Por a ka zona te tjera në Shqipëri që rrezikohen nga një tërmet i fuqishëm? "Këtë nuk mund ta themi. Sa herë që themi diçka, ndodh e kundërta. Nuk kemi ende njohuritë që të themi “ra tërmet në Durrës, tani do të bjerë në Sarandë apo diku gjetkë”. Kjo është mbi fuqitë tona. Natyra funksionon pa u kufizuar prej njeriut. Natyra na urdhëron, nuk e urdhërojmë". Sizmologu Eftimis Lekkas këtë fundjavë vjen sërish në Shqipëri, në krye të një ekipi me 20 inxhinierë grekë. Misioni do të jetë të shqyrtojë shkaqet e shembjes së godinave dhe paraqitja e konkluzioneve qeverise shqiptare./abcnews.al
“Rama show per te takuar njerez”, Fevziu: Kamerat nuk kane pse e ndjekin pas | ABC News Albania
“Rama show per te takuar njerez”, Fevziu: Kamerat nuk kane pse e ndjekin pas | ABC News Albania
Πριν 2 ημέρες
Gazetari Blendi Fevziu ishte i ftuar në “Mbrëmje në Abc”, me Mirela Milorin për të diskutuar për menaxhimin e situatës pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit. Fevziu i cilësoi si “super show” takimet e kryeministrit me qytetarët e prekur nga tërmeti, ndërsa e quajti të tepruar daljen në ekranet televizive. Sipas gazetarit Rama po bën vetëm menaxhim mediatik të situatës. “Rama duket super në shoë-n e madh për të takuar njerëz për të bërë batuta, ky nuk është menaxhim. Ky është menaxhim mediatik. Menaxhim do të thotë sa është humbja, që ende se kemi ndoshta me të drejt. Menaxhim d të thotë ku do vinë këto lekë. Menaxhim, ku do të dalim përvec ndihmave dhe çfarë do ndodhë me buxhetin, se me sa kam kuptuar do të rrite borxhi. Kjo në një aspekt është një zgjidhje e mirë, rrite brxhi, duten disa para dhe duket sikur rrite ekonomia. Por shqiptarët do e paguajnë borxhin afatgjatë në kushte të tmerrshme , është një kosto që do e paguajmë ne dhe fëmijët tanë pavarësisht se për momentin duket se ëhstë një zgjidhje. Nuk besoj se është faji i Ramës që është mediatik, por është faji i televizioneve që e ndjekin 24 orë mbrapa. Kryeministri kusr shkon dhe bën mbledhje të zakosnhme se duhet të jetë kamera aty. Nuk vjen kamera në mbledhjen time të mëngjesit të rri aty live. Nëse mediat bien në presion kjo është gjë tjetër por nuk kanë pse ta ndjekin Ramën si big brother herë si i ka veshur poturet sot dhe si i ka veshur nesër. Është kryetministër të bëjë punën, pse duhet ta bëjë me kamera çdo ditë. Po kur shkon për të takuar njerëz . E jep me tv e tij dhe del në të gjitha kamerat. Ky është një teprim. Rama është më i fuqishëm në raport me instucionet. Ishte një gabim largimi i opozitës që i dha atij fuqi. Ka një raport të tensionuar me Presidentin që po mundohet ta shkarkojë, në këtë moment kjo i jep një fuqi shumë të madhe por zakonisht të gjitha strukturat politike fillojnë të kolapsohen edhe kur janë më të fuqishme”, tha ai./abcnews.al
Marin Mema tregon se pse iu besuan 1.6 milion dollare per te prekurit nga termeti | ABC News Albania
Marin Mema tregon se pse iu besuan 1.6 milion dollare per te prekurit nga termeti | ABC News Albania
Πριν 2 ημέρες
I ftuar në studio me Endri Xhafon, pasditen e sotme ishte i ftuar gazetari Marin Mema i cili është duke dhënë kontributin e tij për tu ardhur në ndihmë të prekurve nga tërmeti. Gazetari Mema së bashku me drejtuesin e “Rrënjë Shqiptare” Marko Kepi kanë mbledhur një shifër prej 1.6 milion dollarësh donacione, të cilat do të përdoren për rindërtimin e shtëpive që shkatërroi tërmeti i 26 nëntorit. Mema është pjesë e Komitetit Kombëtar të Rindërtimit së bashku me organizata të tjera bamirëse kontribuese për këtë qëllim. Në intervistën e tij dhënë për ABC News me gazetarin Endri Xhafo, Marin Mema theksoi se mënyra se si do të investohen fondet, në këtë proces rindërtimi, do të bëhet transparente për publikun, dhe se do të kontrollohet çdo fond tjetër, që është sjellë në tryezën e komitetit për tërmetin. Pjesë nga biseda në studio: Marin Mema: Kemi mbledhur bashkë me Marko Kepin, drejtuesin e "Rrënjë Shqiptare", 1.6 milion dollarë, të cilat janë mbledhur me vetëm një thirrje dhe për rreth 72 orë. Endri Xhafo: Ku gjenden paratë fizikisht? Marin Mema: Tani janë në fundraising, sic funksionojnë donacionet përmes Facebook-ut, janë mbyllur si donacione dhe tashmë do të kalojnë në bankë. Ajo që është më transparentja këtu është që gjithçka do të bëhet përmes bankës. Endri Xhafo: Kur e bëtë thirrjen? Marin Mema: Disa orë pas tërmetit, në Facebook. Endri Xhafo: Çfarë mendon se i shtyn njerëzit të të besojnë ty, 1.6 milion dollarë? Marin Mema: Jam përpjekur gjithmonë që ta bëj punën e gazetarit me ndershmëri. Puna e gazetarit ka lidhje me njerëzit, me raportin njerëzor dhe se si afrohesh më ta. Nuk është vetëm çështje se mund ta bëj gjithkush, nëse një person ka treguar që është i ndershëm në raport me atë që bën mundet absolutisht ti besohet. Unë kam patur fatin dhe i falënderoj të gjithë ata që më kanë besuar, dhe prandaj unë sot jam në një pozicion të vështirë, sepse duhet të përvesh mëngët dhe të filloj nga puna për të çuar deri në fund këtë amanet, me aq sa kemi mundësi. Endri Xhafo: 1.6 milion dollarë ju janë besuar ju dhe jo qeverisë, si ju bën të ndiheni për këtë, në një lloj kompeticioni me qeverinë? Marin Mema: Jo kjo nuk është garë, nuk kam garë me askënd, në dhimbje nuk ka garë, në tragjedi nuk ka garë, ne thjesht do të përpiqemi të ndihmojmë sa më shumë të mundemi. Endri Xhafo: Si e shihni Komitetin Kombëtar të Rindërtimit? Marin Mema: E kam thënë edhe përpara se të ngrihej komiteti, kemi nevojë për koordinim. Koordinim por jo centralizim. Kemi absolutisht nevojë për koordinim sepse duhet të kuptojmë se ku do të kryhen këto investime. Ajo që unë kam dashur që të ndodhë këtë herë është që ne të ndryshojmë faqen e këtyre 30 viteve. Për herë të parë në një situatë të tillë, fondet të mos abuzohen për asnjë cent. Endri Xhafo: Si mund ta kontrolloni ju psh Arben Ahmetaj? Marin Mema: Do të kërkojmë deri në fund që të kontrollohen, në të kundërt, ne e kemi thënë disa herë do të braktisim tryezën. Shqipëria ka nevojë për transparencë në gjithçka, sidomos kur flitet për fonde. Endri Xhafo: Mendoni se ky presion pozitiv që vjen nga ju, që keni një figurë për të ruajtur, kujtoj që ju është propozuar për të qenë deputet në PS dhe nuk keni pranuar, do e bëj qeverinë më të kujdesshme? Marin Mema: Kjo nuk ka rëndësi, të jemi të ndershëm në punë, ne do të bëjmë tonën gjithsesi. Endri Xhafo: Ke filluar nga puna, sepse një nga gjërat që u kuptua nga mbledhja e dytë e komitetit të rindërtimit ishte që shoqatat kërkonin të fillonin nga puna, A mund të fillohet nga puna pa patur një ide të qartë për dëmet? Marin Mema: Ka banesa të caktuara, të cilat janë në zona të tjera siç është zona e Tapizës, ku një shtëpi atje ishte më e dëmtuara nga tërmeti. Këtu nuk ka nevojë të presësh, sot ne kemi filluar, nuk mund të prisnim më. Ne do të shmangin burokracitë por në çdo moment duke garantuar transparencën. Kemi ngritur një grup të mirëfilltë për të punuar hap pas hapi. Do të ndërtojmë me cilësi dhe në koordinim me njëri tjetrin. Endri Xhafo: Në rastin konkret si do të ndërtoni, sipas humbjeve që kanë pësuar apo do të keni një mesatarizim të sipërfaqes? Marin Mema: Do të logjikojmë rast pas rasti. Kjo nuk është garë që kush ndërton me shumë apo më pak. Ne do të ndërtojmë aq sa mundemi. Endri Xhafo: Sa mund t’ju zgjasë ky proces? Marin Mema: Të shpresojmë ti bëjmë gjërat shpejt. Endri Xhafo: Kë keni kotraktuar ? Marin Mema: Kjo do të jetë me garë, do të përpiqemi të ftojmë çdo ndërtues serioz që do të pranojnë faktin që të ndërtojnë në kosto, pse jo edhe nën kosto, por gjithmonë pa prekur cilësinë, kjo nuk do të lejohet. Gjithë procesi dhe çdo gjë tjetër, do të bëhet transparente dhe do të dokumentohet me kronika televizive./abcnews.al
Zv.ministrja Dajna Soresen: Si po behet vleresimi i demeve te termetit
 | ABC News Albania
Zv.ministrja Dajna Soresen: Si po behet vleresimi i demeve te termetit | ABC News Albania
Πριν 2 ημέρες
Zv.ministrja Dajna Soresen: Si po bëhet vlerësimi i dëmeve të tërmetit
Rama te moshuarit: Ta merrte mendja se do me shihje mua lakuriq?| ABC News Albania
Rama te moshuarit: Ta merrte mendja se do me shihje mua lakuriq?| ABC News Albania
Πριν 2 ημέρες
Pasditen e sotme kryeministri Edi Rama ishte në Farkë, në banesën e Sefet Poçit. Banesa e të moshuarit u dëmtua nga tërmeti , ndërsa është akomoduar në një banesë të re së bashku me familjen e tij. Vizita e kryeministrit është shoqëruar edhe me batuta me të moshuarin. Batutat: Edi Rama: Më kanë parë njerëzit në televizor tek kutia e sherrit. Hape atë, sherr me lloj lloj xhakajdurësh aty, që të ikën mendja. Dhe thonë hijerëndë, gogol, doli gogoli. Nuk jam aq i keq sa dukem në televizor, nuk jam aq i mirë sa dukem këtu. I moshuari: E di, e di. Sa i mirë je aq i keq bëhesh. Shiko këtu, si e dallove bregun e Lanës për pak kohë edhe kryetar bashkie ke qenë. E dallove bregun e Lanës. Nuk ma merrte mendja. Edi Rama: Për këtë jam, për atë që s’të pret mendja. Ta merrte mendja se do më shihje mua lakuriq? Jo. Më pe. Kështu është kjo punë tani me të mirat dhe me të këqijat. Qenke i madh fare. I moshuari: Ku jam i madh unë.. Edi Rama: Qenke i madh, do vi një ditë të bëjmë muhabet bashkë. /abcnews.al
Lot dhe te qeshura, parodistet vlonjate ngjiten ne skene per here te pare pa Metin| ABC News Albania
Lot dhe te qeshura, parodistet vlonjate ngjiten ne skene per here te pare pa Metin| ABC News Albania
Πριν 2 ημέρες
Lot dhe të qeshura, parodistet vlonjatë ngjitën në skenë, “Laj, thaj”, për herë të parë pa Metin Në këto ditë që tërmeti ka troditur të madh e të vogël aktorët e estradës së Vlorës kanë rikthyer buzëqeshjen. “LAJ,THAJ”është shfaqja e mbajtur nga dy paradodistët, Afrimi dhe Agroni, ndërsa Meti që ndërroi jetë 6 muaj më parë u shfaq në monitor. Kjo ishte shfaqja e parë që një prej tre parodistëve mungonte në skenë. Dy kolegët e tij në skenë luajtën dhe një skeç dedikuar pikerisht Muhamet Likos. “Kjo ka qenë një dilemë e madhe për të bërë një shafqje dhe vrisja mendjen, mendoja si mund të arrija ta bëjë një shfaqje dhe brenda idesë time të kisha Muhametin prezent dhe mendoj që kjo që bëmë ne nëpërmjet reflektimit të spektatorit. Artëdashësit vlonjat i detyrohemi shumë”. “Mund të jete materiali që në jetën time artistike 50-vjeçare me atë Metin e madh kam derdhur lot që në provën e parë. Ju e patë reagimin në sallë dhe ky ishte detyrimi jonë”. “Laj thaj”, ka marre duartrokitjet e publikut te shumte vlonjat. Shfaqe ka sjelle mes humorin, perditshmerine tone me problematikat dhe gëzimet e saj.
Gati projekti i Behxhet Pacollit për ndërtesat në Thumanë | ABC News Albania
Gati projekti i Behxhet Pacollit për ndërtesat në Thumanë | ABC News Albania
Πριν 2 ημέρες
Ministri i Jashtëm i Kosovës në detyrë, Behgjet Pacolli ka publikuar planin zyrtar të bllokut të apartamenteve që do të ndërtojë fondacioni i familjes së tij në zonën e Thumanës. Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, biznesmeni Behgjet Pacolli, ka publikuar në profilin e tij zyrtar planin për ndërtimin e ndërtesave dhe apartamenteve moderne në zonën e Thumanës që ishte goditur nga tërmeti shkatërrimtar rreth 3 javë më parë. Pacolli ka thënë se i gjithë projekti do të financohet nga familja Pacolli përmes fondacionit “Behgjet Pacolli”. “Me një shpejtësi rekorde përfundoi projekti i ndërtesave me apartamente moderne, që do të ndërtohen në Thumanën e goditur nga tërmeti rreth 3 javë më parë. Tani është çdo gjë gati për të filluar ndërtimi, i cili do të financohet komplet nga familja Pacolli, nëpërmjet fondacionit “Behgjet Pacolli”. Falënderoj të gjithë grupin që punuan në punët pregaditore dhe projektuese.”
Interesim i jashtezakonshem per duelin e Supeliges mes Partizanit e Tiranes | ABC News Albania
Interesim i jashtezakonshem per duelin e Supeliges mes Partizanit e Tiranes | ABC News Albania
Πριν 2 ημέρες
Interesim i jashtëzakonshëm për biletat e ndeshjes mes Partizanit dhe Tiranës. Ka radhë nëpër biletari, ndërsa pritet që numri i tifozëve në “Arenën Air Albania” të jetë mjaft i madh. Bëjnë mirë që të mos vonohen. Tifozët duhet të nxitojnë për të marrë biletat për ndeshjen kryesore të Superligës, atë mes Partizanit dhe Tiranës, ndërsa shitja vazhdon me shpejtësi. Vetëm ditën e parë, të mërkurën, u blenë mbi 4 000 të tilla në të gjitha tribunat, ndërsa radhat po shtohen gjithnjë e më shumë. Nga klubi i Partizanit u ndoq një taktikë e caktuar, duke u nxjerrë në treg fillimisht biletat e tribunave të katit të parë, të pjesës së poshtme të stadiumit, pasi ekzistonte frika se njerëzit do të prenotonin katin e dytë, dhe i pari mund të mbetej pa shitur. Gjithçka është e lirë, për tifozë dhe dashamirës të të dyja skuadrave, me përjashtim të një pjese të biletave që e marrin grupimet kryesore të ultrasve. Në radhë ishin përkrahës të flaktë të të kuqve dhe të bardhebluve, por ndryshe nga sa ndodh nëpër tribuna, ata as nuk u shanë dhe as nuk u grindën me njëri-tjetrit. Sidoqoftë, tifozët shprehën dëshira të ndryshme për rezultatin, në bazë të ekipit që kanë për zemër. Ata të Tiranës mbeten ende me shpresë, pavarësisht humbjeve. Tifozët e Partizanit ndihen më të sigurt. Besohet se shitja e biletave do të vazhdojë deri pak përpara ndeshjes, dhe se radhët do të jenë të gjata./abcnews.al
Presidenca Dvoranit: Ruaj qetësinë me videot 
| ABC News Albania
Presidenca Dvoranit: Ruaj qetësinë me videot | ABC News Albania
Πριν 2 ημέρες
Presidenca Ardian Dvoranit: Ruaj qetësinë me videot, publikimi i tyre nuk ka filluar akoma Përplasja e nisur për anëtarët e Gjykatës Kushtetuese mes Presidencës dhe kreut të KED-së, Ardian Dvorani nuk po merr fund. Këtë të enjte dy institucionet replikuan në distancë për lidhur me mundësinë e bllokimit të KED-së në rast se Dvorani ndiqet penalisht. Presidenca në një reagim të dytë ndaj Dvornait i përmendi videot e paralajëmruara. Kallëzmi në prokurori të kreut të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi dhe procesi gjyqësor i nisur vijon të përplas Presidencën me Ardian Dvoranin. Zëdhënsi i Presidencës, Tedi Blushi u përgjigj sipas tij mbi një pretendim të Ardian Dvoranit se, nëse ai do të merrej i pandehur nga Prokuroria, atëherë kjo do të sillte bllokimin e funksionimit të KED-së. Zëdhënsi thotë se kjo nuk mund të ndodh, duke dhënë argumentin ligjor. “Kjo është një alibi e neveritshme për t’i shpëtuar drejtësisë për veprat penale që Ardian Dvorani ka konsumuar dhe për të cilat është kallëzuar penalisht në Prokurori. Ligji nr. 115/2016, për funksionimin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi e ka zgjidhur shumë mirë këtë situatë në nenin 227 të tij, ku parashikon se “Anëtari më i vjetër në moshë nga Gjykata Kushtetuese është Zëvendëskryetari i KED-së. Zëvendëskryetari ushtron të gjitha funksionet e Kryetarit në mungesë ose pamundësi të këtij të fundit. Mbi këtë reagim të Presidencës, kreu i KED- Ardian Dvorani thotë se nuk dëshrion të përfshihet në lojëta mediatike dhe shton: “Ndryshe nga sa paraqitet në këtë “sqarim”, unë jo vetëm nuk kam deklaruar, por as edhe nuk kam lënë të kuptohet se KED bllokohet nëse i nënshtrohem ndjekjes penale. Përkundrazi, në përgjigje të pyetjes së gazetares jam shprehur qartë, në gjuhën shqipe, se nëse ndiqem penalisht nuk mund të ushtroj më funksionin (në KED)” Zëdhënësi i Presidentit akuzoi Dvoranin edhe për papërgjegjshmëri në drejtimin e këshillit të Emërimeve në Drejtësi. Për këtë çështje Dvorani u sqarua në këtë mënyurë: “Edhe për këtë “papërgjegjshmëri” të evidentuar nga “sqaruesi” nuk do të përpiqem të shpjegohem gjatë. Në të vërtetë, në të dy rastet kanë qenë 5 çështje në rendin e ditës, ndryshon vetëm numërtimi. se i sjell në vëmendje "sqaruesit", që çështjet e rendit të ditës së një mbledhjeje nuk janë kokrra mollësh që vetëm numërohen, por janë çështje që kuptohen dhe dallohen në përmbajtjen e tyre” Ky deklarim i Dvoranit nuk u prit aspak mirë nga Presidenca, që përmedi videot e paralajmëruara për tu publikuar. Dvoran, ruaj qetësinë dhe mblidh mendjen! Të lutem mos dëmto provat se do rëndosh më shumë pozitën tënde! Më thonë gazetarët se paske publikuar dhe një video? Shumë mirë! Ruaj qetësinë me videot, se publikimi i tyre nuk ka filluar akoma!” Presidenca ka kallëzuar penalishut Ardian Dvoranin për shpërodim detyre dhe ‘përvetësimi i titulli’ sa I përket drejtimit të këhsillit të lartë të Emërimeve.
Largohen inxhinieret izraelite, riparojne apartamentin shembull ne Durres | ABC News Albania
Largohen inxhinieret izraelite, riparojne apartamentin shembull ne Durres | ABC News Albania
Πριν 2 ημέρες
Inxhinierët izraelitë mbyllën këtë të enjte misionin e tyre në Shqipëri, por përpara se të iknin ata rikonstruktuan një apartament në Durrës, si shembull që inxhinierët shqiptarë ta përdorin në godina të tjera. Ata thonë se edhe disa kolona të dëmtuara mund të riparojnë, dhe në këtë material ne do të shohim se si. “Është e rëndësishme për ne të bëjmë një apartament, pasi cdo vrap prej mijëra kilometrash, nis nga një hap i vetëm. Për fat të keq ne nuk mund ta përfundojmë vetë këtë apartament, por jam i sigurt se inxhinierët dhe inspektorët vendas do të punojnë si specialistë dhe do të na dërgojnë neve foto “, shprehet Golan Vach, Kolonel izraelit. Por banorët janë dyshues nëse kjo formë rindërtimi është e sigurt. “Unë do të jetoja në këtë apartament me fëmijët e mi. Ne jemi të gjithë profesionistë. Kur ne shohim qytetarët, ne shohim familjet tona. Kur ne themi kjo godinë është e sigurt, ajo është e sigurt”. Koloneli na tregon se pse kjo ndërtesë është e sigurt. Ndërtesa përbëhet nga kolonat dhe trarët. Nëse ata janë të plotë dhe të pa dëmtuar, struktura dhe ndërtesa janë të plota. Gjatë ndërtimit të këtij pallati, tullat janë vendosur horizontalisht dhe jo në këmbë, siç është forma e duhur. Inxhinierët na tregojnë brenda këtij apartamenti se edhe kolonat e dëmtuara, mund të riparohen. Brenda, kjo kolonë ka dëme nga brenda, edhe pse nga jashtë nuk kishte dhe mund të riparohet. Koloneli izraelit bën thirrje që tu besojmë ekipeve shqiptare të punës. “Këta njerëz do ta rindërtojnë këtë qytet dhe do ta bëjnë më të bukur se sa është tani. Është një sfidë e madhe, por mund të kalohet dhe uroj që të gjithë qytetarët të jenë të sigurtë. Besoni njerëzit tuaj dhe specialistët tuaj, sepse keni profesionistë të mirë”. Jeni të sigurt për këtë? Këto godina janë ndërtuar nga këta specialistë. Si mund tu besojmë ende atyre? “Unë kam parë shumë struktura nëpër botë që janë shkatërruar”. Mund ta gjeni në çdo dyqan materialesh ndërtimi. Është vërtet i zakonshëm. Mund ta përdorni për të mbushur hapësirat e krijuara. Ky material forcon lidhjet mes tullave apo materialeve që janë ndarë. Ju mund ta bëni atë vetë dhe thjeshtë. Provoje! Inxhinerët izraelitë bëjnë thirrje që qeveria shqiptare të trajnojë të gjithë grupet e inxhinerëve në terren, për t’i rindërtuar objektet me këto metoda./abcnews.al
Shkrihet Prokuroria per Krimet e Renda dhe krijohet SPAK | ABC News Albania
Shkrihet Prokuroria per Krimet e Renda dhe krijohet SPAK | ABC News Albania
Πριν 2 ημέρες
Prokuroria e Krimeve të Rënda do të pushojë së funskionuari Pas datës 19 dhjetor, kur nis punën Prokuroria e Posaçme Antikorrupsion e njohur ndryshe si SPAK. Këshilli i Lartë të Prokurorisë në një mbledhje që zgjati gati dy orë vendosi për transferimin në prokurori te tjera të një pjesë të prokurorëve të Krimeve të Rënda. ‘Në datën 19 do të fillojnë punën ata 8 prokurorë që ne tashmë kemi emëruar. Struktuar e Prokurorisë s Posaçme do të plotësohet në vijimësi. Do të ketë më shumë se 10, por mekanizmat përmes të cilave arrihet atje janë disa. Një është emërimi i këtyre 8 prokurorëve, është transferimi i disa prokurorve të tjerë”, tha Ibrahimi. Me vote unanime te 11 anetareve KLP vendosi transferimin në prokurorinë e shkallës së Parë Tiranë te prokuroreve: Arens Çela, Blerim Tominaj, Besim Hajdarmataj, Doloreza Musabelliu, Elisabeta Imeraj, Manjola Kajana, Vladimir Mara, Sonila Muhametaj, Pranvera Pustina Ish-Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme Arta Marku u caktua përkohësisht përsëri, si prokurore në Prokurorine e Apelit Tiranë. Vendimi hyn ne fuqi më 1 janar 2020 ndërsa Marku është edhe anëtare e KED për 2019. Në Prokurorinë e Apelit Tiranë transferohet Artan Bajrami. Përparim Kulluri shkon në Prokurorinë e Shkallës së Parë Shkodër dhe Eugen Beci në Korçë. Anton Martini caktohet përkohësisht në Prokurorinë e Shkallës së parë Tiranë, ndërsa emërimin e ka në Prokurorinë e Shkallës së Parë Shkodër. Me 1 votë kundër e 10 pro edhe Donika Prela u caktua përkohësisht në Prokurorinë e Shkallës së parë Tiranë. Po ashtu, me 11 vota pro, Dritan Prençi dhe Isa Jata u caktuan përkohësisht në Prokurorinë e Shkallës së Parë Tiranë. Emerimi i perkohshem per keta prokurore zgjat deri më 18 mars të vitit te ardhshëm./abcnews.al
Rama viziton dy familje viktimash ne Durres, tashme jetojne si fqinje | ABC News Albania
Rama viziton dy familje viktimash ne Durres, tashme jetojne si fqinje | ABC News Albania
Πριν 2 ημέρες
Fatkeqësia bëri bashkë familjet që humbën të afërmit e tyre në tërmetin e 26 nëntorit. Pas vendimit të qeverisë për të sistemuar në banesa këto familje, kryeministri Rama ishte paraditen e të enjtes në familjen e Ajet Meçajt, oficerit që mëngjesin e tërmetit humbi nën rrënojat e këtij pallati në Durrës bashkëshorte, vajzën dhe mbesën. “Unë nuk pata mundëis të dilja pasi u bllokua dera e dhomës dhe pasi u tund shumë bëri edhe një goditje lart poshtë. Vajzën e dëgjoja që thërriste babi, mbesën që thoshte gjyshi”. Mes dhimbjes, Ajeti rrëfen komunikimet e fundit me vajzën dhe mbesën. “Me vajzën komunikoja verbalisht, nuk e shikoja por flisja, aj nuk më thoshte që vajza kishte mbaruar, këtu e kam tha”, shprehet Ajeti. Këshillën si burri burrit, kryeministri ja dha duke kujtuar amanetin e fundit që babai i tij i kishtë dhënë “Babai im thoshte, unë thoja çfarë më thotë ky këtë gjë, e kuproj…Kur shkonim ndonjëherë në këto vdekjet që ndodhin në këto zonat e mamasë time, aty e kanë me vaj me tmerre dhe më thoshte, aman kur të iki unë nuk do i lejosh të më qajnë dhe as nuk do mërzitesh vetë se më duket këto lloj vajesh nuk e lënë të vdekur me vdekë”, tha Rama. Në hyrjen përballë kryeministri ishte në familjen e Fatmir Gjanës, i cili humbi bashkëshorten në pallatin 6 katësh që u zhyt dy kate nën tokë mëngjesin e 26 nëntorit. Mirënjohjen, Fatmiri e ka për Luanin, zjarrëfikësin nga Vlora që e nxorri nga rrënojat. Për të treguar punën e jashtëzakonshme që kanë bërë ekipet e kërkim shpëtimit, Rama solli në vëmendje edhe kurajon e treguar nga personat që ngelën nën rrënoja duke kujtuar rastin e Klajdi Qatos te Vila Palma. “Ai cuni atje i thanë se bënin pyetje, ai kishte 20 orë dhe i thotë një nga ata shqiptarët sa bëjnë 3 dhe 3, edhe ai atje i thotë, sipas kujt i do sipas Lul Bashës apo sipas Edi Ramës o zot”, tha Rama. Djalit të Familjes Gjana, i kërkoi heqjen e vëthit që mbante, duke rrëfyer edhe historinë e vendimit që e futi edhe drejt politikës. “Më hoqe mallin e vathit tim. Kam pasur edhe unë një vath kur isha sa ti, 29. Unë e hoqa vathin kur më vdiq baba, isha në Paris’, tha kryeministri. Qeveria ka vendosur të akomodoj në mënyrë përfundimtaare të gjithë familjet që humbën familjaret e tyre nga tërmeti i 26 nëntorit. Gjithashtu me vendim qeverie këto familje do te trajtohen përjetësisht me pension special./abcnews.al
Rama ne banesen e re te Aurelit qe u hodh nga kati i 3-te | ABC News Albania
Rama ne banesen e re te Aurelit qe u hodh nga kati i 3-te | ABC News Albania
Πριν 2 ημέρες
Kryeministri Edi Rama ishte këtë pasdite në Kamëz, në banesën e re të Aurel Lalës. Vogëlushi u hodh nga kati i tretë i banesës në Thumanë, dhe arriti ti mbijetojë tërmetit tragjik. Gjatë bashkëbisedimit, Rama i premtoi vogëlushit se do të shkonin bashkë të hënën në shkollën e re. “Të hënën do vij unë të të çoj në shkollë, s’ka vonesë në shkollë, do shkojmë në orar. Se u thua unë jam ai shoku i Ronaldos, s’ka kështu. Ne do takohemi bashkë në 7.00 dhe në 8 pa pesë do jemi te dera e shkollës. Mos kemi llafe se unë vij të zgjoj”, i tha Rama. “Halli që u ra juve ëhstë një hall që nuk e zgjigh dot njeri, por këto tjerat do i zgjidhim bashkë”, iu drejtua më tej kryeministri familjarëve. Ndërkaq, në murin e dhomës së Aurelit ishte instaluar portreti i Kristiano Ronaldos, të cilin vogëlushi e takoi pak ditë më parë. Aureli dhe Alesio Cakoni , 10-vjeçari tjetër i cili u hodh nga kati i pestë, u surprizuan nga kryeministri në Romë, pasi takuan dy idhujt e tyre Ronaldo dhe Bufon./abcnews.al
Paketa antishpifje, sherr dhe ofendime mes pedagogeve dhe deputeteve  | ABC News Albania
Paketa antishpifje, sherr dhe ofendime mes pedagogeve dhe deputeteve | ABC News Albania
Πριν 2 ημέρες
Seanca dëgjimore me pedagogët e Departamentit të Gazetarisë në Faklutetin e Historisë Filologjisë në komisionine medias degjeneroi në përplasje e ofendime të rënda. Pedagogu Mark Marku u shpreh se dy drafetet cenojnë rëndë lirinë e medias por durimi i deputetëve socialist u sos pa përfunduar ai. Profesor Marku i ashpër ishte dhe me nënkryetaren e Komisionit, Milva Ekonomi. “Ju doni një ligj për Ramën. Por ty të intereson një ligj për Ramën”, tha Marku. Marrja e fjalës nga pedagogu tjetër, Alfred Lela nuk e ç’tensionoi situatën. Deputetit Selami Jenishehri ai iu drejtua më këto fjalë: “Mbarove, sikur je tapë mor burrë i dheut”, tha Lela. Për draftet e anti-shpifjes edhe pedagogu Agron Gjekmarkaj u shpreh kundër por ai nuk u largua pa dhënë një konsideratë për deputetët e rinjë të Parlamentit. Unë nuk e përjahstoj mundëisnë që edhe idiotët janë popull, edhe vulgu është popull. Këtu po ndodhin gjëra mjaft të çuditshme. Republika e brishtë e Shqipërisë po shndërrohet në sulltanatin e Kurdistanit”, tha Gjekmarkaj. Kundër pedagogëve nga radhët e deputetëve socialist reagoi Musa Ulqni. “Kurrë nuk ka ndodhur në këtë komision që në 92, nuk kanë nddohru që të flitet gjëra kaq të pavërteta, që të fyhen deputetët”, u shpreh Ulqini. Nënkryetarja e këtij komisionit, Milva Ekonomi në një pronocim për mediat pas mbylljes së mbledhjes, tha se draftet do të përmirësohen dhe do të korigjohen. “Natyrisht ka gjithmonë vend për përmirësime. Padyshim që Komisioni do të punojë me shumë [përkushtim për ti parë të gjitha sipas propozime. Ky ligj do të kalojë sipas të gjitha rekomandimeve të demokracisë që kanë ” “cdo ligj që vjen në këtë komision ka gjithmonë vend për përmirësime. do të punohët për tu korigjuar. ky ligj do të kaoojë sipas të gjktiha standardeve të demokracisë”, tha ajo. Kundër dy drafteve një ditë më parë u shprehën dhe shoqatat e gazetarëve. ky grupim mbron idenë se paketa anti-shpifje po cenon rëndë lirinë e medias.
60-vjetori i Cirkut Kombetar, nje shfaqje aspak dinjitoze | ABC News Albania
60-vjetori i Cirkut Kombetar, nje shfaqje aspak dinjitoze | ABC News Albania
Πριν 2 ημέρες
60-vjetori i Cirkut Kombetar u festua përmes një shfaqjeje aspak dinjitoze. Kjo ceremoni e varfër dhe me mungesë të personaliteteve nuk u mirëprit as nga vetë artistët. Take Verdi, në një intervistë për “Abc News”, vë në dukje mungesen e protagonisteve, në përvjetorin e 60 të Cirkut, ku mungonte çdo shenjë feste. Përmes një cermonie të varfër dhe me një organizim që lë shumë për të dëshiruar , një skenë, pa dekor, dhe vetëm kur moderatoret fillojnë të flasin, kupton që je në festën e 60-vjetorit të cirkut kombetar. E vetmja shenjë festive ,ishte nje leter ngjitëse e vënë në vend të spilave të xhaketës , artistëve dhe te ftuarve tek tuk. Drejtori i pergjithshem i zhvillimit te politikave të kulturës pranë ministrisë së Kulturës Xhet Ndoj ishte shoë meni i kësaj ceremonie, ku edhe motivacionet e nderimit, të artistëve lexoheshin përmes një cope letre të zhubrosur Kjo ndjesi varfanjake shqetësoi edhe regjisorin e filmit Verdi Take. Disa muaj më parë kryetari i shoqatës së cirkut Juljan Kazazi deklaroi për abc neës neglizhencën dhe “Nuk është bërë një mbledhje bordi nga titullari, të cilët do miratojë mbrëmjen gala”, thotë ai. Përshpejtimi dhe realizimi i dokumentarit në kohë rekord e thote edhe Verdi Take, sa per te mos djegur fondet “Të shikoni materialet dhe sekuenca që janë filmuar këtu e 50-60 vite përpara, mezi i kemi gjetur. Kj u bë me urgjencë dhe një nga urgjencat ishte duhet të likuidojmë faturat se ka dalë një urdhër deri në datë 13 digjen. Unë i thashë flas në emër të grupi, unë jam edhe regjisori edhe skenaristi i filmit. Uni i pari nuk i dua paratë, të paktën bëni një punë që duhet bërë”. Megjithate artistja e njohur dhe bashkëshortja e të shquarit Skënder Sallku Vitorja në këtë përvjetor la të shkruar dëshminë e 6 dekadave të artisteve përmes një libri. “Unë e kam shkruar atë libër me paison se është pjesë e shpirtit tonë se artisti i cirkut çdo natë rrezikon jetën”. Një fest e tille kërkonte të pakten më shume dinjitet për artistët që shkruan me sakrifica historinë e cirkut kombëtar. 54 artistë u dekoruan në kët 60-vjetor./abcnews.al
Banoret e fshatit Çidhen rrezikojne te mbeten pa uje | ABC News Albania
Banoret e fshatit Çidhen rrezikojne te mbeten pa uje | ABC News Albania
Πριν 2 ημέρες
Banorët e fshatit Çidhën që jetojnë në zonën veriperëndimore të Peshkopisë kanë protestuar pasi së shpejti do të mbeten pa një pikë ujë. Është e trishtë kur sheh pamjet se si lumi Seta po thahet dhe nga devijimi i ujit të tij janë shembur pjesë të kanionit. Për pasojë një rezervuar peshqish është dëmtuar totalisht. Në shtratin e këtij lumi prej disa vitesh ka nisur ndërtimi i 4 HEC-eve. Heci i fundit që përfundoi ndërtimin pak kohë më parë ka thelluar problemet. Kanioni i Setës si pjesë e Parkut natyror kombëtar të Lurës klasifikohet në shkallën e parë të mbrojtjes, po kështu dhe shpella e burimi i Saponikës. “Ky është një krim i pastër ekologjik, mjedisor, por është edhe manipulim dhe korrupsion i thellë i monumenteve të natyrës”, thotë një banor. Drejtoresha e Agjencisë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura, Adriana Peti nga ana tjetër këmbëngul që zona e mbrojtur nuk preket nga HEC-i dhe shmang argumentat e banorëve. “Këto hidrocentrale nuk i prekin monumentet e natyrës. Monumentet siç ua kemi dhënë edhe zotërinjve janë në skedat ekologjike”, shprehet ajo. Në këtë zonë ka shkuar dhe eksperti i mjedisit Sazan Guri. Ai tregon se harta satelitore është manipuluar dhe se është nxjerrë qëllimisht nga kufiri i zonës së mbrojtur shpella dhe burimin i Saponikës. Guri ka vendos që këtë çështje ta ndjekë në gjykatat ndërkombëtare. “Po të them ty kryeministër, kryetar i Kuvendit kushdo qoftë. Janë 5 mijë banorë që jetojnë, që kanë lidhur jetën , me këtë ujë të pijshëm” , shprehet Sazan Guri. Banorët që rrezikojnë të mos kenë më asnjë pikë ujë nga devijimi që I është bërë burimeve të lumit nga sipërmarrësit e Hecit kanë vendosur ta pengojën këtë investim me të gjitha mënyrat./abcnews.al
Disa pallate te demtuara ne zonen e Freskut, banoret po i riparojne vete | ABC News Albania
Disa pallate te demtuara ne zonen e Freskut, banoret po i riparojne vete | ABC News Albania
Πριν 2 ημέρες
Në zonën e Freskut në Tiranë disa pallate kane pesuar demtime nga termeti. Por duket se kesaj zone ende nuk u ka ardhur radha per t’u inspektuar nga ekspertet. Disa banore i thane “Abc News” se vazhdojne te jetojne me frike ne apartamentet e tyre. Ndersa disa familje te tjera i kane braktisur ato. Rreth 200 apartamente në zonën e Freskut në Tiranë u dëmtuan nga tërmeti i 26 nëntorit. Banorët kanë frikë të qëndrojnë brenda apartamenteve të tyre. Ata tregojnë dëmet e shkaktuara nga tërmeti te ky bllok pallatesh në zonën e njohur ndryshe si “Thesari”… ‘Kemi frikë të kalojmë me fëmijët andej se bien copat e suvasë” Marrin përsipër të bëjnë edhe rolin e ekspertit pasi një i tillë nuk është dukur deri mesditën e 12 dhjetorit. Por keta banorë ndjehen të harruar dhe shtëpitë e tyre po i riparojne vetë. Anetarët e familjes vata kanë filluar t’i bëjnë vetë rikonstruksionet e banesës së tyre, ndërkohë askush nga inxhinierët e mirëfilltë nuk ka ardhur për të parë gjendjen e banesës së tyre. Arianit Vata bashkë me anëtare të tjerë të familjes u rikthyen për të jetuar përsëri në banesë, pasi askush nuk i siguroi një të tillë me qira. “Ekspertë të mirëfilltë thonë që ësëhtë i fuqishëm thjeshtë ka probleme me suvanë. Siguri s’ka fare po nuk erdhën ekspertë të mirëfilltë. Ndërsa e nëna e Arianit thote se pallati u ndërtua pesë vite më pare, por tani eshte pothuajse jashtë funksionit. “Para pesë vitesh e kemi blerë këtë hyrje, ka qenë pallat i ri, me u prish pallati i ri është e papranueshme”, shprehet ajo. Më i vjetri i familjes Vata nuk qëndron në banesë. Shkon tek të afërmit e tij gjatë mbrëmjes dhe ditën është në pritje të grupeve të vlerësimit… “Derisa shteti të na sigurojë që nuk ka rrezikshmëri , ne nuk e dimë”, thotë Prel Vata. Një tjetër hyrje është dëmtuar. Lubjana Hoxha na fton për ta parë nga afër dhe se si është dëmtuar banesa e saj. “Ja shikojeni edhe vetë çfarë kanë bërë, kjo është thjeshtë një dërrasë”, thotë ajo. Vetëm 20 familje janë rikthyer aktualisht në bllokun e pallateve të dëmtuar nga tërmeti, ndërsa pjesa tjetër e banorëve vijojnë të qendrojnë tek të njohurit e tyre, në pritje të një përgjigje përfundimtare nga eskpertët e ndertimit.
Kaos ne bashkine e Durresit, dhjetra qytetare nuk marrin dot zgjidhje | ABC News Albania
Kaos ne bashkine e Durresit, dhjetra qytetare nuk marrin dot zgjidhje | ABC News Albania
Πριν 2 ημέρες
Kur kanë kaluar më shumë se dy javë nga tërmeti që pati epiqendër Durrësin, shumë banorë të këtij qyteti enden pa zgjidhje brenda dhe para bashkisë. Të goditur nga fatkeqësia natyrore, shumë qytetareë janë të detyruar të përballojnë edhe kaosin apo neglizhencën nga zyrat vendore ku trokasin për njeë përgjigje.
16 dite pas termetit, IGJEUM ende nuk ka percaktuar sa balle ishte| ABC News Albania
16 dite pas termetit, IGJEUM ende nuk ka percaktuar sa balle ishte| ABC News Albania
Πριν 2 ημέρες
16 ditë pas tërmetit që mori 51 jetë, dëmtoi rëndë mbi 2 mijë banesa e rreth 260 pallate referuar vlerësimëve paraprake. Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit nuk ka përcaktuar ende zyrtarisht se sa ballë ishin lëkundjet sizmike të 26 nëntorit. “Ballët janë duke u punuar, kolegët po merren me vlerësinim e saktë. Për të vlerësuar një efetin në ballë të tërmetit duhet të dimë efektin në sipërfaqe. Balli vlerësohet në bazë të fekteve që le tërmeti në sipërfaqen e tokës. Gjithë informcioni që është mbledhur nga inxhinierët do të përpunohet dhe do të dalë një vlerësim i saktë”. Kjo e dhënë shërben për të analizuar, a janë respektuar standardet në ndërtim? Kodi Antisizmik në fuqi detyron ndërtuesit të respektojnë shkallën ballë të përcaktuar për zonën ku ngrenë objektet. “ Do të ketë një vlerësim të shkallës së ballit e cila do të shërbejë si analizë zyrtare për të gjykuar më saktë” Ndërkohë për shkak të ndërprerjes se energjise elektrike aparatura në Durrës nuk ka regjistruar të plotë vijueshmërinë e lëkundjes së tokës me 26 nëntor. “Kemi vetëm 15 sec e para të regjistrimit më pas ka pasur një ndërprerje të endergjisë”, u shpreh Duni. Profesor Llambro Duni tregon se ky informacion nuk mund të rikuperohet. Megjithkëtë sipas sizmologut stacione të tjera kanë të dhëna për ngjarjen sizmike. “Kemi regjistrime të termeteve gjithandej, por do ishte mirë që ta kishim të gjithë regjistrimin”, tha ai. Harta e lekundjeve të tokës në zonat e goditura nga tërmeti me magnitudë 6.3 të shkalles Rihter në 16 ditë paraqitet e tillë. Sizmologët tregojnë se kanë regjistruar mbi 1800 pasgoditje. “Pothuajse 80% e pasgoditjeve janë tërmete të pandjeshëm”, u shpreh sizmiolugu. Kjo situatë sipas sizmologeve është normale ndërsa ritmi i aktivitetit sizmik në përgjithësi paraqitet në rënie.
Shkrihen Krimet e Renda/ Gent Ibrahimi tregon kur zgjidhet kreu i SPAK-ut
Shkrihen Krimet e Renda/ Gent Ibrahimi tregon kur zgjidhet kreu i SPAK-ut
Πριν 2 ημέρες
Kryetari i KLP-së Gent Ibrahimi në një deklaratë për mediat theksoi SPAK do të ketë 10 ose më shumë prokurorë, ndërsa drejtuesi zgjidhet më 18 Dhjetor. “Dosjet e tyre janë në Këshill do ti vihen prokurorit në dispoziocion dhe do ti dëgjojmë në datën 18. Metodologjia parashikon 7 kritere që kanë të bejnë me aftësitë e hetimit. Sot nuk është marrë ndonjë vendim personal, por një vendim në bllok për të rregulluar brenda sistemit këta prokurorë. Caktimet e përkohëshme që ne bëjmë nuk kërkojnë pëlqimet e Prokurorëve. Në datën 19 do fillojnë punën 8 Prokurorët që janë emëruar. Seancat dëgjimore me kandiadtët do të jenë publike. Këta prokurorë kanë shërbyer si prokurorë si prokurorë karriere. Në datën 20 nuk do të ketë më Prokurori dhe Gjykatë të krimeve të Rënda. Në datën 18 do të bëhen intervistimet, kemi 3 kandidatë. Dosjet e tyre janë në këshill. Ne kemi një rregullore për mënyrën e vlerësimit të tyre dhe do ti dëgjojmë ato. Seanca do jenë publike, do bëjmë një mbulim qendror siç bëmë me kryeprokurorin”, deklaroi Ibrahimi. Ibrahimi shpjegoi se SPAK do të ketë më shumë se 10 prokurorë, por tha se 8 do të fillojnë punën menjëherë. /abcnews.al
Familja qe braktisi emigracionin dhe u kthye ne Laç, nga 26 nentori jeton ne çader| ABC News Albania
Familja qe braktisi emigracionin dhe u kthye ne Laç, nga 26 nentori jeton ne çader| ABC News Albania
Πριν 2 ημέρες
Kryeministri Rama premtoi 1 ditë më parë se shumë shpejt do të nis shembja dhe rindërtimi i pallateve të shembura në Laç, ndërkohë që i kërkoi banorve të marrin shtëpi me qera. “ABC Nws” ishte në familjen Deda në Laç ku që nga tërmeti i 26 nëntorit, 4 anëtarët e kësaj familjeje jetojnë në një çadër pranë banesës së tyre ndërkohë që zyrtarët vendorë ende nuk i kanë dhënë një përgjigje nëse do të shembet apo jo shtëpia ku jetonin deri 15 ditë më parë. Qyteti i Laçit ishte larg epiqendrës së tërmetit të 26 nëntorit, por lëkundjet i kthyen në të pabanueshme dhjetra objekte banimi në këtë zonë. Pallatet që kanë marrë vulën e ekspertëve për tu shembur janë boshatisur dhe zbrasur. Ndërkohë për shumë godina të tjera pritet ende ekspertiza përfundimtare. Artan Deda u kthye 3 vite më parë nga Greqia me familjen e tij për të jetuar në Laç. Por nga 26 nëntori në hyrjen e pallatit të tij përballet me këtë shkresë të Bashkisë që i kujton se godina është e pabanueshme. Frikën e ka të madhe sa herë i duhet të ngjitet në katin e tretë të pallatit për të marrë rroba dhe ushqime për fëmijët. Muret e brendshme kanë pësuar goditje të forta. Kur dy javët e tërmetit kanë kaluar Artani ende nuk e ka një përgjigje nëse mundet t’i rikthejë fëmijët në banesë apo jo. “Dua të di nëse pallati është i banueshëm apo jo. Fëmijët nuk mund të qëndrojnë jashtë me këtë të fohtë. Kam pesë ditë që çoj vajzën në spital ndërsa djali qëndron në çadër”, shprehet ai. Kryeministri Rama ishte në qytetin e Laçit kur garantoi banorët se pallatet do të rindërtohen, teksa të dëmtuarve i këshilloi të gjejnë banesa me qera, koston e të cilave do ta rimbursojë bashkia por Artani tregon të kundërtën. “Në Laç nuk ka pasur viktima, dëmtime të shumta po, por viktima falë zotit nuk ka pasur. Nuk mund të arsyetoj ty më thotë Bashkia, por dikë tjetër”, tregon ai. Ditët e kaluara në çadër kanë ndikuar në shëndetin e fëmijëve të vegjël. Ndërkohë që për ironi edhe spitali i Kurbinit ka marrë vulën e ekspertëve për tu shembur dhe shërbimet jepet në një çadër. Pasi jetoi për 4 ditë në makiinë me familjen, Artani me familjen e tij u zhvendos në këtë çadër të ngritur disa metra larg pallatit të tij brenda ambjenteve të Kishës së Shën Mhillit. Bashkë me familjen Deda aty jetojnë edhe anëtarët e rreth 50 familjeve. Pa ngrohje dhe në prag të dimrit, Artani është i pasigurt se si do të mundet të vijojë jetesën me dy fëmijë të vegjël. Aleksandri është vetëm 5 vjeç. Edhe kopshti në të cilin ai shkonte deri në 26 nëntor është prishur dhe ai e kalon të gjithë ditën në këtë çadër. Mensa e Kishës është e vetmja që ka siguruar ushqim për të gjitha familje. Elton Laska, vullnetar i një organizate rinore siguron bazën ushqimore por flet për pengesa të forta nga strukturat shtetërore. “Kemi probleme pafund me donacione pasi qeveria ka penguar donacione nga jashtë. Ka shumë organizata nga jasht që kërkojnë të na japin suport, por qeveria nuk lejon asnjë lloj ndihme përveç atyre financiare”, tha Laska. Thirrja e aktivistit është për strukturat shtëtërore. “Qoftë qeverisja vendore qoftë ajo qendrore duhet të marrin masa sepse këto familje mund të kalojnë depresion për shkak të situatës së vështirë që po kalojnë”, u shpreh ai. Në shtëpinë e zotit e vetmja gjë që shpresojnë këto familje të ngelura në qiell të hapur, është që një ditë përpara se ushqimi për ta të jetë i pamjaftueshëm, bashkia të kujtohet se ata ekzistojnë dhe kanë nevojë për ndihmë./abcnews.al
“Nuk po jetojme dot me plasmase”, familjaret te semure tregojne kushtet e veshtira| ABC News Albania
“Nuk po jetojme dot me plasmase”, familjaret te semure tregojne kushtet e veshtira| ABC News Albania
Πριν 2 ημέρες
Të moshuarit e Borizanës së njësisë administrative Thumanë tregojnë për “ABC News” se janë të sëmurë dhe se jetesën në kushte të vështira në çadra me plasmasë nuk po e përballojnë dot. Siç tregojnë ata edhe banesat e tyre nuk janë vlerësuar nga ekspertët. Ditë të vështitra pas tërmetit po kalon dhe familja e Xhemal Majës në Borizanë. Ai tregon se është 80 vjeç dhe i sëmurë e nuk përballon këtë mënyrë jetëse në një baraka të sajuar dhe me një çadër që e kanë izoluar me plasmasë se nuk i mbron aspak nga i ftohti. Ky i moshuar nuk e di nëse shtëpia e tij është e banueshme apo jo, pasi inspektorët nuk kanë shkuar për ta verifikuar. “Jemi tre familje, kërkojmë një zgjidhje, po qëndrojmë jashtë”, shprehet ai. Pjesëtare e familjes e moshuara flet për vështirësitë me të cilat po përballet çdo ditë. “Jemi jashtë, po rrimë në të ftohtë”, tha ajo. Pjesa më e madhe e banorëvë të fshatit Borzanë të njësisë administrative Thumanë që janë dëmtuar nga tërmeti edhe pse kanë kaluar mbi 2 javë nuk janë në vëmendjen e institucioneve./abcnews.al
RENEA blindon Gjirokastren, arrestohet i shumekerkuari  | ABC News Albania
RENEA blindon Gjirokastren, arrestohet i shumekerkuari | ABC News Albania
Πριν 2 ημέρες
RENEA ka arrestuar një person të shumëkërkuar në Gjirokastër. Bëhet fjalë për Endrik Llukën, i cili u arrestua gjatë orëve të para të ditës së sotme nga Forcat Speciale në fshatin Shtepez të Gjirokastrës. Gazetari Orgest Sako raporton për abcnews.al se Lluka akuzohet për vrasjen e kushëririt të tij Dorian Lluka pas një konflikti. Pas kontrollit në banesë, Llukës iu gjetën një snajper dhe një pistoletë që i mbante pa leje. Vrasja e Dorian Llukës erdhi pas konfliktit për një borxh. Burime bejne me dije se mbi 500 mijë lekë ishte në borxh Endrik Lluka te dy vëllezërit, Dorian dhe Birbil Lluka, kushërinj të tij. Ngjarja Krimi ndodhi tre vite më parë, përgjatë rrugës nacionale Gjirokastër-Tepelenë. Fillimisht u dha si pistë kryesore ajo e një konflikti pronësie, por duket se krimi ka të bëjë me një shumë parash të pakthyera. Nga të dhënat rezulton se dy vëllezërit Lluka kanë qenë të parët, të cilët kanë provokuar konfliktin. Në kryqëzimin që ndan aksin nacional Gjirokastër-Tepelenë me fshatin Humelicë në perëndim dhe fshatin Andon Poci në lindje, ata janë ndeshur me Endrik Llukën. Të dyja palët ndodheshin me makina. Në moment, pasi kanë ndaluar, dy vëllezërit dyshohet se i kanë kërkuar paratë e borxhit Endrik Llukës. Në debat e sipër, dy vëllezërit akuzohen se e kanë kërcënuar me thikë 28- vjeçarin. Ky i fundit ka mundur t’u shpëtojë nga duart dy vëllezërve dhe ka hyrë brenda në makinën e tij, nga pjesa e pasagjerit, ku ka rrëmbyer pistoletën dhe ka qëlluar në drejtim të vëllezërve. Këta të fundit gjendeshin ngjitur me makinën e Enrikut dhe aty ngelën të gjakosur. Policia konfirmon se makina e zezë “Benz” e gjetur në vendngjarje është e autorit të krimit. Ndërsa dy vëllezërit kanë qenë me një tjetër mjet, me të cilin dikush i ka transportuar drejt spitalit. Ngelet mister se kush ka qenë personi që ka marrë nën kontroll makinën e viktimave duke i shoqëruar ata në gjendje të rëndë drejt spitalit të Gjirokastrës. I gjendur nën panik, agresori Endrik Lluka është larguar menjëherë nga vendngjarja, duke lënë pas automjetin e tij “Mercedec Benz” në vendin ku ngelën të gjakosur vëllezërit Lluka. Dëshmitarët okularë pohojnë se Enriku është larguar në drejtim të fshatit Andon Poci ku mendohet se strehohet në zonën e pyllëzuar malore të krahinës së Odries, në kufi me Tepelenën.
Aleksander Suçi
Aleksander Suçi - Πριν 6 λεπτά
Më ne fund shteti në lëvizje
Ali Lika
Ali Lika - Πριν 11 λεπτά
Mir qe i ka ndihmuar rendi i policise dhe stafi drejtues i shkumbinit sepse te gjithe tifozet ishin te acaruar ne max sepse sokol bebja esht nje ropqim i vertete por mir qe shpetoi se atij do tju qinte motra sot pidhit te ropve
Ali Lika
Ali Lika - Πριν 13 λεπτά
Cfare e tupshme thua re ai sokol be ja ai ropqimi eshte nje nga arbitrat me pidhropsha ne shqiperi dhe ne bote
Vera Kurti
Vera Kurti - Πριν 13 λεπτά
Ishalla ky cuni te ket fat te mir dhe shendet ☀
ana oni
ana oni - Πριν ώρα
Ore maskara qa ke ba ti i pa fe per Shqiprin se ju e keni ba vendin nket dit se mundohen njerzit me ba mir ju keni qejf mi injoru turp per ty palo gazetar
Ali Baba
Ali Baba - Πριν ώρα
Kjo polici e korruptuar te qohet bashk me popullin dhe ti fusin ne burg te gjith politikant dhe zyrtart e korruptum boll me vjedhje e korrupsion
Becker Habit
Becker Habit - Πριν ώρα
Respekt per Ushtrin dhe Komandantat Ton Shqipetar, an e mbar ku do qe gjinden, ata qe jan kunder Ushtris Komandantave ton Shqipetar jan Magjup, apo shkije te flliqt, apo e kan gjakun me Magjup e Shkije te perzir. Rrnofshin Vllezerit ton Shqipetar ⛤⛤⛤⛤⛤
Blerim Qamili
Blerim Qamili - Πριν ώρα
Bravo zoti Nano që keni reaguar ndaj budallallëkut që citon Rama. Ndërkohë komentet histerike që reagojnë kundra jush që vetëm po citoni librat fetarë thjesht më bëjnë për të qeshur me injorancën e tyre.
Tani Tr
Tani Tr - Πριν ώρα
Pidhi sames ne 2019 bojn si qent e rruges, ky vend esht qep ne qimen e shejtanit,skan tho kot
Screaming Eagle
Screaming Eagle - Πριν ώρα
Të është prish shpia, ska gjë do ta bëjmë të re. Më atë rast do rregullojmë dhe rrugën. Gjashtë vjet e qysëm nuk e çava trapin por viti tjetër është paraelektoral, qëlloi dhe ky tërmeti e do na japin ca para bota ....do e shikoni sa shirita do pres, Sala do duket si fillestar para meje!
Ska emer Hic fare
Ska emer Hic fare - Πριν ώρα
Un nuk e di mor plak por mund ti ket helmuar ndonje ushqim i keq ose ndonje Rob i keq
liki liki
liki liki - Πριν ώρα
Qysh nuk del ni bir none meta qi nonen ngoj ty more se ti kto raste i trillon e kosovaret i ndimojn njerzt te cilet kan nevoj ti ishe kokra e pisit artan serbi
liki liki
liki liki - Πριν ώρα
Qen e maca te kosoves ta qifshin nonen ngoj ti je kriminel vet more pis
SHQIPERI ETNIKE
SHQIPERI ETNIKE - Πριν ώρα
Pēr sa or do rrin të arrestuar se kshtu asht kur kemi tesh 30 vjet qe na udheheqin hajdutat e kriminelat 30 vjet ne krye të Shtetit turp do e shofim shtetin e Edi Rames.😡🇦🇱😡
Lela Queen
Lela Queen - Πριν 2 ώρες
Pse lore
SHQIPERI ETNIKE
SHQIPERI ETNIKE - Πριν 2 ώρες
Pēr sa or do rrin të arrestuar se kshtu asht kur kemi tesh 30 vjet qe na udheheqin hajdutat e kriminelat 30 vjet ne krye të Shtetit turp do e shofim shtetin e Edi Rames.😡🇦🇱😡
Toni Prifti
Toni Prifti - Πριν 2 ώρες
Ky kokolopa ngeli vetem me thasheteheme kot ja fut muhabet kafenesh asgje nuk di
Vitori Leskaj
Vitori Leskaj - Πριν 2 ώρες
.....KAFSH TE EGRA...KUR DO ZBUTENI...2020 AKOMA TE NJEJTIT...SA KEQ.
Nora Cenaj
Nora Cenaj - Πριν 2 ώρες
Ju ka ra ne mend heret
Onufri onufri
Onufri onufri - Πριν 2 ώρες
Po kush po vret o kar e di ti se duam ta dime dhe ne qe nuk e dime..thuaji po i di
Andi Xheka
Andi Xheka - Πριν 2 ώρες
Ah moj mesuese te lasht jete ty
Edison Nothorius
Edison Nothorius - Πριν 3 ώρες
Po sa vriten ditem me dite dhe te rinje Mosè hidhe benxine ku ka zjare po' flete si Monica tani po' keni shtete Jo meperpara
AEK & ALBANIA
AEK & ALBANIA - Πριν 3 ώρες
Bravo
A Isufi
A Isufi - Πριν 3 ώρες
Ka fillu dhe Artani me pi kafe me Monen .
Arta Barahoxha
Arta Barahoxha - Πριν 3 ώρες
Tallet me popillin ky pederasti na shpifi
Arta Barahoxha
Arta Barahoxha - Πριν 4 ώρες
Ju shani nje petagok ju je pa' shkoll shani Mark markun bravissimo petagon
Engjel Veizaj
Engjel Veizaj - Πριν 4 ώρες
CUCINA.O..MA.Q
Mici Nigjo
Mici Nigjo - Πριν 4 ώρες
Kan fut emrat e fisit qe jetojn ne fshat
Analisi Quando
Analisi Quando - Πριν 4 ώρες
Shum mir ja kan bo e meritote aspak sme ve Ghanah per keta plehra
Dava Pjetri
Dava Pjetri - Πριν 4 ώρες
E cfare do me gjete ti more vrafte zoti
Darlin
Darlin - Πριν 4 ώρες
Qa asht ky kualitet medioker 😒2019 edhe i shofim akoma videot ne shqipni me 360p
Ideal Tershalla
Ideal Tershalla - Πριν 5 ώρες
Se kuptoj pse jan kto shqiptart budallenj, ky Zoteria nuk Po shan askend veq se qeverine. Detyra kryesore esht e qeverise, pastaj shoqatat bejn aq sa munden, e mos beni kritika si te zgjuar legena,?
Mercedes-Benz Mercedes-Benz
Mercedes-Benz Mercedes-Benz - Πριν 5 ώρες
Ça qenka kjo bjonja kar lpirse ben si e ditur bythqirja
Ferit Jusufi
Ferit Jusufi - Πριν 5 ώρες
Mfal se Harova dicka Grrun npick ta çifsha po edhe cik nese ke sprish pun
buki nimanaj
buki nimanaj - Πριν 5 ώρες
O ti kalavesh po te ishte krejt shqiperia si Elvis naci krejt bota ju kish marr lakmi.tjeter her kur e permend emrin e tmadhit zoti naci mendo Mir o shkerdhat
Ferit Jusufi
Ferit Jusufi - Πριν 5 ώρες
Taj me te veret kane Islamofob nuk ka nevoj me e Shti ne THOJZA ama taj qenke nifar Lesh,Sallat,Hajvan edhe pse i ofendoj kafshet,po ma shum idhnohem me at kamermanin qe te ka perball
Hristofor Miho
Hristofor Miho - Πριν 5 ώρες
Nje kritik e vyer, edhe pse niveli intelektual i shqiptarve ne pergjithsi nuk arrin ta ndaje "shapin nga sheqeri"... nejse, beni mire qe godisni "trurin" e "mykosur" te popullates se verber...
Adria Joni
Adria Joni - Πριν 5 ώρες
VELLEZERIT E MI, UNE NUK DI SI JETON MARIN MEMA DHE ELVIS NAQI POR NGASE MENDOI QE KETYRE DY SHQIPONJAVE TONA TU BEJME NJE TE MIRE,TU HAPIM NJE FOND ENKAS PER KETA DRAGOI TE KOMBIT, PO PUNOJNE PER QDO NJENIN QE FLET SHQIP ME NDERSHMERI...ZOTI NA I RUAJTE NGA HAJDUTET DHE POLITIKANET KRIMINEL....PERSHENDETJE
ghita bouyermani
ghita bouyermani - Πριν 5 ώρες
o injorant i paditur pse ashtu kexohen librat o plak kar o maniak meshkujsh pipupupupu vdiqe per fame 70 vjec o pede
Vasilis Dais
Vasilis Dais - Πριν 5 ώρες
CFARE NDRYSHIMI KA KRYEMINISTRI NGA MBRETI ?
ghita bouyermani
ghita bouyermani - Πριν 5 ώρες
o nano po ce do famen ti, ti je plak do femra akoma po ik qi grun ne goj se po ta qin tjeret, shko qi zogun e tiranes ne burg se u dogj qihuni treshe bashk me airian canin qe ofendoi elvis bacin per fame
Vasilis Dais
Vasilis Dais - Πριν 5 ώρες
Te mjeret ata njerez qe rrojne atje....
Vasilis Dais
Vasilis Dais - Πριν 6 ώρες
Hajde ROJE hajde !
ghita bouyermani
ghita bouyermani - Πριν 6 ώρες
kurani nuk kexohet mbrapsh o budall po kur je i paditur normal, ti duhet te arrestohesh se ti shan librat e shejnt ti ofenfon te gjith shqiptaret kudo qe jane, vetem qe te behesh i njohur dhe per fame o maocedun ik jeto ne kore me kin joung o maniak femrash o zogu i tiranes
Blerina Gjoka
Blerina Gjoka - Πριν 6 ώρες
Pse ti cpo Ben shou ne parlament.....lere zotin Ervis te lutem se nuk ka nevoje per shou......kam shum vite larg shiperise......edhe kur shikoj kete varveri me hiken truri fare......e paskesh harruar.....zoteri shipetari ka nevoje per pune se me ane te punes ben vete cte doje......keni mesuar Euro n.....
kim Jong
kim Jong - Πριν 6 ώρες
Oaxaca sa per sy e faqe p.o. bejne zhurme kot
shqipetare shqipe
shqipetare shqipe - Πριν 7 ώρες
I madhi Marin Mema ke rrespekt pa fund nga Kosova o patiot je njeriu me plooootttt vlera te mdhaja zemra tu gezoft ty edhe Elvis Nacit veq juve tyve ju besojm as kund tjeter 👑👑🙏🙏🙏🙏🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱
Diamant Pepushaj
Diamant Pepushaj - Πριν 7 ώρες
O gazetar kurve mos i nxjerr fjalite nga konteksti! Nga letra e pare e Pjetrit, 2:18 thot "Ju, sherbetore, nenshtrohuni me plot druajtje zoterinjeve tuaj, jo vetem te mireve dhe te drejteve, por edhe te padrejteve," Nga letra e pare e Pjetrit, vazhdim 2:19 "sepse eshte gje e lavderueshme, nese dikush, per ndergjegje ndaj perendise, duron shtrengime duke vuantur padrejtesisht" Ndersa ti muç kurva fjalen "sherbetore" e ke kthyer ne "skllever", ndersa "me plot druajtje" e ke hequr fare, plus fjalia nuk ka mbaruar aty!
Castriot1
Castriot1 - Πριν 7 ώρες
Lleshaj I neveritshem.
Miradije Hoti
Miradije Hoti - Πριν 7 ώρες
Respect per Ju ZOTI Mbi Te GJITHA Shperblimin per Ju Z.Rrahman Rama dhe Ushtrin e KOSOVES Keni dhen me te Miren e mundshme për Rrebelat e Shipris se VETEM Njerz Korrekt Ktyre Sju thuhet Jon Buk Permbysur Genjeshtar Tradhtaret Hajdut Nuk ja Vlen te ket As Nji Shikim për Ta se kta Serrbin Rusin Greqin e Kan si Synim Kryesor. Edhe PSE Jau SHKATRRON te Emen Greqia Rusia e Serrbia.Hahahaha Po hiqu Tyre Se Shiprija Jon Kan dhe Dot Mbetet Pordhë e QELBUR e Ter SHIPTARIS..
Andi Korabi
Andi Korabi - Πριν 7 ώρες
Po normale! Gazetaret ne shqiperi vetem shpifjen kan zanat
Arben Golemi
Arben Golemi - Πριν 8 ώρες
Bravoooo djal i lart spikeri nuk gjen dotfjal falenderimi se nuk esht spiker dhe politikan qe han buk qyl esht shoqat. Joooo fitim prurese. More vesh o spiker
Enes Piraniqi
Enes Piraniqi - Πριν 8 ώρες
Muç Nano, perfaqeson denjesisht dyshemene e shoqerise!
florim Zenuni
florim Zenuni - Πριν 8 ώρες
Populli e dinë se kush është Marin Mema nukë ka nevojë për sqarim 🇦🇱🤝🇽🇰👐
Vera Kurti
Vera Kurti - Πριν 8 ώρες
Ndihmoni popullin 👍👍 Bravo qe te dyve 👏👏
Vera Kurti
Vera Kurti - Πριν 8 ώρες
Me mir von se kurr 👍
Vera Kurti
Vera Kurti - Πριν 8 ώρες
O mikros , eklepse tin parastasi 👍
Daniel Spa
Daniel Spa - Πριν 8 ώρες
MARIN MEMA ESHTE NJE NJERI I MADH QE E DON SHQIPERINE DHE TROJET SHQIPTARE. E POLITIKANET TONE DOJNE VETEM LEKET. RESPEKT MARIN DHE PERSHENDETJE NGA PRISHTINA. 🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱
The Human
The Human - Πριν 8 ώρες
Na doli nje hale tjeter tani po si ste fshiu termeti ty o nano po te la akoma o ndyrsire cfar mutin ke me kuranin ti idjot
ines schaler
ines schaler - Πριν 9 ώρες
Kto thone me ingjit tullat me atak.. Sekonderkleber 😂 😂 ngjiti tullat me mastice sikur ne izrael
petrit Hasaj
petrit Hasaj - Πριν 9 ώρες
Turp turp
The Human
The Human - Πριν 9 ώρες
O elvis ke kujdes nga ky psikopat eshte mashtrus
Mimoza Peine
Mimoza Peine - Πριν 9 ώρες
Zoti ja u befte mbare zoti Rama qe mendoni per te miren e popullit. I bekuar qofshit zoti Naci me Respekt nga gjermaia
Gabriel 07
Gabriel 07 - Πριν 9 ώρες
Ça kulture e bukur groposje me gjith kartano derra.kshu jepni nje edukat te bukur.ju lumt bravo
Action Bronson
Action Bronson - Πριν 9 ώρες
Madheshtor je Muç
Edison Nothorius
Edison Nothorius - Πριν 11 ώρες
Bravo Edo keshille e duhur e kame kalluar dhe une fatkeqesi dhe e vertet 💯 vdjekja eshte normale duam apo sduam keshtu eshte jeta
Leda Hoxhaj
Leda Hoxhaj - Πριν 11 ώρες
Hallall Edi Rama
Edison Nothorius
Edison Nothorius - Πριν 11 ώρες
Ne fatkeqesi sbene aktore o budallej cfare njerez te ligje e te trashe rrace serpenti keshtu jeni
lllyrien Autokton
lllyrien Autokton - Πριν 12 ώρες
Ky olsi ka shku edhe ne serbi Eka perkrajen e madhe ne serbi Ky osht kunder historis ton kombtare
lllyrien Autokton
lllyrien Autokton - Πριν 12 ώρες
O kombi shqiptar nese smuhem me njerz qe jon kunder kombit shqiptar ne dot gjdukem nga trojet tona shqiptare. Ne kombi shqiptar edim mir se kush jemi qka jemi. Ne jem viktim e sundimtarve shekullor na coptun shqiptarin Tash dojn me na perqa kombin mat vjeter ne evrop. Bota civilizume bota shkollume E pranon te verteten qe kombi shqiptar osht autokton 30 mi vjet autokton ne trojet tona shqiptare. Imadhi zot osht demokrat per planetin si per njeriun si per bubrrecin dhe per gjdo njeri ne ket planet. Por ne duhet te dim ta dallojm Mikun dhe armikun. Kush ka ardh ne trojet tona me topa pushk e shpata nakan nrru fen ndaq me hater ndaq me zor
Loli Loli lol
Loli Loli lol - Πριν 14 ώρες
po ca ke me muslimanet ti or bythqire se permende se erdogani do beje naj xhami po ti mos permend kuran e bibel o qen ti je qenja me peshtire ne ket vend ne kursn nu shkruhet qe vajza pa i mbushur te pakten 18 vjec dhe femra ne islam esht e shenjte
Hshs Bsbd
Hshs Bsbd - Πριν 15 ώρες
Pse more nuk beson ti ne kuran qar feje ke ti mor kurani eshte libri ma i vertet dhe ti duhesh me lexu qe te bindesh po mos rri tu shar elvis nacin nje njeri te vertet po ni gje mduket asht e sigurt se ti je per xhenem se nuk beson po je kundra gjdo feje Allah nihmoj njerzit qe nuk besojn Amin
Mendje Lire
Mendje Lire - Πριν 16 ώρες
O MUCI PASH ZOTIN PSE SHPERNDAN INJORANCE. KJO NUK DI SE CFAR FLET. BEN KOMPETENTEN PER GJERA QE SJA KA IDENE DHE SA ME SHUME I JEP GOJES AQ ME SHUME E BEN TE QARTE INJORANCEN E VENT NE KETE TEME. LEXOVA DHE LISTEN E GJERAVE QE NUK U DASHKAN QE KA POSTUAR NE FB E SAJ. AMAN O MUC NA RUAJ NGA GJITHOLLOGET DHE FTO SPECIALISTET E PLANIFIKIMIT, URBANIZIMIT DHE NDERTIMIT SE NUK JANE PUNE PER SPECIALIST KOMUNIKIMI KETO. BOLL QE KA KALUAR CA KOHE NE SUEDI KJO DHE HAJT TI MARRIM MENDJE EDHE PER ATO QE SKA LIDHJE FARE. PLEASE! NJE NGA IDJOTLLEQET QE THOSHTE NE LISTEN E SAJ: 5) Projekti i ndërtimit dhe relacioni përkatës; (Pse Fusha SHPK është kryefamiljari i këputur që i kërkoni këto? Apo do ndërtoje të Teatri ky? Shtëpinë e tij në tokën e tij do ndërtojë. Relacionet e LNM-të kërkojani tjetërkujt) PO MIRE MOJ E MENCUR SI THUAT TI TA NDERTOJNE KETA SHTEPINE SIC E KISHIN KU E KISHIN DHE TAKSAPAGUESI/DONATORI TU JAPI 20-30 MIJE DHE KUR TE BJERI TERMETI TJETER TE RREZOHET PRAPE? DHE PASTAJ PRAPE TE MBLIDHEMI DHE TUA PAGUAJME NGA E PARA. KA SHTEPIRA QE JANE NDERTUAR NE TRUALL QE VERTET MUND TE JETE I TYRE POR ESHTE I PAPERSHTATSHEM, KU DHEU RRESHKET, KU SKA UJESJELLES, KU SKANE KANALIZIME, KU SKANE RRJET ELEKTRIK, KU NUK KA RRUGE DHE SVETE DOT AMBULANCA APO ZJARRFIKESJA, ETJ ETJ ETJ. NESE KEMI SHANCIN TI KORRIGJOJME KETO GABIME PERSE TE MOS TA BEJME. PERSE MOS TI BEJME FSHATRAT TONA SI ATO TE FRANCES, GJERMANISE, ANGLISE, ITALISE ETJ. KU SHTEPITE JANE TE MBLEDHURA NE NJE VEND DHE JO NE MES TE ARES.
N C
N C - Πριν 16 ώρες
O njeri psikopat inshalla dojn met lan ment po don me perqa popullin futeni ne burg ose ishalla del dikush e ta kput kryet
Hazir Gashi
Hazir Gashi - Πριν 16 ώρες
KY nano krejt kto qe i publikoj edhe Un I vrifikova krejt t verteta i lexova n kuran dhe bibel se i kam te dyjat n tavolin interesant shum por Un Kisha propozu me u qu prej varrit shoku Enver edhe ketyre qe po komentojn neper portale edhe qe po predikojn per fe islame dhe t krishter veq nja 1vit enveri mu qu ju kish kallxu shqiptarve qka asht feja e shqiptarve po enveri nuk qohet ma leider der Name Enver ist geschtorben
Freelive Ordie
Freelive Ordie - Πριν 16 ώρες
Ti je njeriu më i flliqt në botë, të shkerdhefsha familjen dhe ty të qift elefanti me hundë dhe gomari të qift deri kur të vdesësh.
Kuku kuku
Kuku kuku - Πριν 16 ώρες
Lojra kalamajsh qe ben kjo qeveri leri njerzit te flasin si te dun
Fatmir Beu
Fatmir Beu - Πριν 16 ώρες
Ikni o legena po ini mesuar pa ligje ju te medjave,e su vjen mere tani qe shteti,e qeveria u vendos ligje,doni te brockollisni cfare te doni,,po shteti ka vetem ligje,e te gjithe te barabart para tij,
Donika Janushi
Donika Janushi - Πριν 16 ώρες
Bravo a Marin Mema ,te kesh jet edhe sukses me Zotin bashk Amen .🖐❤🇦🇱🇺🇸
Kuku kuku
Kuku kuku - Πριν 16 ώρες
Kontrolle te forta se politikanet tan po i vjellin leket e popullit mereni ne dor ju rinija votoni nje parti te re te quhet drejtesia
Angel Angeloo
Angel Angeloo - Πριν 17 ώρες
Ah mor shqiptar su zgjove qe su zgove sala rama jan kundrra protestes per drrejta ah mor shqiptar ngele bot e trret o i mjer...rama me salen mledhin buken ei japin zogjve therrimet
Klenk LP
Klenk LP - Πριν 17 ώρες
😂😂😂😂😂
Kostandin Muzaka
Kostandin Muzaka - Πριν 17 ώρες
o Zot u ben gazetaret analistat opinionistat ekspert ne cdo fushe.
Klaris Shala
Klaris Shala - Πριν 17 ώρες
Turp me I pa kta te jasht shtetit prz.
Wesly Clark
Wesly Clark - Πριν 17 ώρες
Ik se ti qiva rob mos be percarje fetare
Fatjon Nuhu
Fatjon Nuhu - Πριν 17 ώρες
Pa kuptim monika
Klajdi vlore
Klajdi vlore - Πριν 17 ώρες
Ik more legen🐩
johny jon
johny jon - Πριν 18 ώρες
Nje Hoxhe qe bene propagande islamiste barbare dhe nje kryeminister psikopat mashtrues,cfare kopje perkryer,PS PD LSI bashke me kete hoxhen dhe janullatosin jane kanceri i shqiperise
Kmn Gang
Kmn Gang - Πριν 18 ώρες
Hoxhe bythqimi
Orhan Husein
Orhan Husein - Πριν 18 ώρες
Ooooo idijot sedi kush te ka ul ne at karrige me hoger m.... pisi njer
molla molla
molla molla - Πριν 18 ώρες
Ropt jav qifsha futja plum HhahahHhahHhaHhahaHHHHh
Rezart Manxhari
Rezart Manxhari - Πριν 18 ώρες
Nga te kemi ty moj zonje me kete theks, nga zona e Himares?
Thanas Paskali
Thanas Paskali - Πριν 18 ώρες
Je nje plehre e ishregjimit komunist.
mark guinchard
mark guinchard - Πριν 18 ώρες
po ti je njeri pa fe ca Do mendojn njerzit per ty pall
ilir shabani
ilir shabani - Πριν 18 ώρες
KAZAZ Fundrin kok Kari TURPI vendit nano kazani
Rezart Manxhari
Rezart Manxhari - Πριν 18 ώρες
O gra, mos i kapni burrat nga koqet se do ta pesoni keq!!!🤭🤫
ilir shabani
ilir shabani - Πριν 18 ώρες
Ore KAZAN ore LEGEN qfa ka te KEQE NGA fjalet e bukura e te Mira . Je ber ore si KONDOM DUREX
Isa Boletini
Isa Boletini - Πριν 18 ώρες
Rrespekt nga Epoka babo !
alb 77
alb 77 - Πριν 18 ώρες
💩💩💩💩💩💩
Entela Alleshi
Entela Alleshi - Πριν 18 ώρες
Qifsha rracen kurve laje gojen kur flet per ate rop qire