News24 Albania
News24 Albania
  • 22 122
  • 115 668 745
  • Εγγράφηκε στις 3 Φεβ 2015
News24 TV në transmetim që prej qershorit të vitit 2002 është televizioni i parë informativ në Shqipëri.
Në News24, ne fokusohemi tek njerëzit dhe ngjarjet që ndikojnë në jetën e të gjithëve. Nëpërmjet emisioneve tona ne risjellim në qendër të vëmendjes ato elementë që shpesh janë nënvlerësuar, dëgjojmë të gjitha palët dhe i japim zë atyre që s’kanë.
Tashmë përmes youtube ne do të arrijmë te të gjithë shqiptarët, kudo ku ata janë, duke i mbajtur të informuar, të frymëzuar dhe duke i argëtuar.
News24, kjo është marka jonë unike e gazetarisë.
Na mbështesni duke u subscribe në kanalin tonë
News24Albania

Βίντεο
Moti sot dhe parashikimi per neser ne News24 (8 - 9 dhjetor, 2019)
Moti sot dhe parashikimi per neser ne News24 (8 - 9 dhjetor, 2019)
Πριν ημέρα
Moderatore: Keisi Shtëpani Copyrighted by News24 Albania
7 dhjetor, 2019 Edicioni i Lajmeve ne News24 (Ora 16.30)
7 dhjetor, 2019 Edicioni i Lajmeve ne News24 (Ora 16.30)
Πριν ημέρα
Copyrighted by News24 Albania
7 dhjetor, 2019 Edicioni i Lajmeve ne News24 (Ora 13.30)
7 dhjetor, 2019 Edicioni i Lajmeve ne News24 (Ora 13.30)
Πριν ημέρα
Copyrighted by News24 Albania
Moti sot dhe parashikimi per neser ne News24 (7 - 8 dhjetor, 2019)
Moti sot dhe parashikimi per neser ne News24 (7 - 8 dhjetor, 2019)
Πριν ημέρα
Moderatore: Keisi Shtëpani Copyrighted by News24 Albania
“Shqiptaret per Shqiptaret”, maratone bamiresie
“Shqiptaret per Shqiptaret”, maratone bamiresie
Πριν ημέρα
Elvis Naçi: Jane mbledhur mbi 6.3 milione euro Naçi: Parate u dhuruan nga shqiptaret kudo ne bote Qindra mesazhe mberriten ne studio me donacione Naçi: Jemi transparente, gjithmone do te jemi Naçi: Deshirojme te mbledhim 10 mln euro Elvis Naçi: duam te ndertojme 500 banesa Gazetare, Aurora Golemi Copyrighted by News24 Albania
Moren peng maqedonasin, arrestohen dy persona
Moren peng maqedonasin, arrestohen dy persona
Πριν ημέρα
Ne pranga Albert Xhoka dhe Sokol Masha A.Xhoka e S.Masha futen me force ne makine te riun Te arrestuarit i kerkuan 250 mije euro maqedonasit U procedua per "Moskallezim krimi" S.E nga Struga Te arrestuarit hodhen poshte akuzat per pengmarrje Te arrestuarit: I beme presion per kthimin e nje borxhi Copyrighted by News24 Albania
Lekundjet sizmike, takim ne prefekturen e Gjirokastres
Lekundjet sizmike, takim ne prefekturen e Gjirokastres
Πριν ημέρα
Gjeologu Çano Nora: Zona muzeale e rrezikuar nga lekundjet Flamur Golemi, kryetar i bashkise Gjirokaster Golemi-investitoreve: Raport per ndertesat Ndertuesit: Problematike mungesa e laboratoreve “Nuk ka laboratore per materialet e ndertimit” “Kodra e Shtufit”, nje prej zonave te prekura nga rreshqitjet Gazetare, Brikena Metaj Copyrighted by News24 Albania
Vlore, iu sekuestrua pasuria, reagon 72 vjeçari
Vlore, iu sekuestrua pasuria, reagon 72 vjeçari
Πριν ημέρα
Policia sekuestroi pasuri me vlere 500 mije euro te L.Beshajt Luan Beshaj hedh poshte akuzat e ngritura ndaj tij Beshaj: Nuk kam ne pronesi 2 makina Luan Beshaj: Kam dy shtepi, njera eshte e djemve Akuzat per trafik droge ne Itali, Beshaj: Te paverteta Luan Beshaj: Kam qene ne itali per arsye shendetesore Luan Beshaj: Parate nga puna e 5 anetareve te familjes Policia: L.B I akuzuar ne itali per trafik droge Policia: Prej 2014 procedim penal per L.Beshajn Akuza edhe per Pastrim i produkteve te vepres penale Gazetar, Enrik Mehmeti Copyrighted by News24 Albania
Droga me oriz, deshmon biznesmeni Eduart Dauti
Droga me oriz, deshmon biznesmeni Eduart Dauti
Πριν ημέρα
Copyrighted by News24 Albania
Prokurorja e Durrësit: Duam ekspertë ndërtimi për godinat që po shemben
Prokurorja e Durrësit: Duam ekspertë ndërtimi për godinat që po shemben
Πριν ημέρα
Prokuroria e Durrësit kërkon ekspertë ndërtimi për të kryer veprimet hetimore në godinat që po shemben në vazhdim e sipër. U bë e ditur nga drejtuesja e Prokurorisë së Durrësit Anita Jella gjatë prononcimit për median pas takimit me kryeprokurorin Olsian Çela. “I është kërkuar mbështetja Prokurorisë së Përgjithshme dhe KLP-së për të na ndihmuar me ekspertë në fushën e ndërtimit për ti pasur të pranishëm në kryerjen e veprimeve hetimore të kqyrjes së vendngjarjes përsa i takon godinave që shembën në vazhdim” u shpreh Jella.Copyrighted by News24 Albania
Olsjan Çela paralajmëron arrestime në Durrës: S’do ketë hezitime
Olsjan Çela paralajmëron arrestime në Durrës: S’do ketë hezitime
Πριν ημέρα
Kryeprokurori Olsjan Çela u shpreh nga Durrësi se hetimet kanë zbuluar shkelje ligjore te ndërtesat e shembura nga tërmeti i 26 nëntorit. Një ditë pas marrjes së detyrës, Çela mblodhi prokurorët e Durrësit për t’u njohur me ecurinë e hetimeve. Gjatë prononcimit për mediat, kreu i organit të akuzës tha se hetimet po nxjerrin disa probleme me legjislacionin, Sipas tij, ka persona që kanë shkelur ligjin dhe për ta nuk do të ketë asnjë hezitim në përfundim të hetimeve. “Qëllimi i vizitës lidhet me situatën e krijuar pas tërmeteve. Është krijuar një grup hetimor për çështjen në fjalë. Vizita ishte me qëllim rritjen e koordinimit për të siguruar një hetim të shpejt dhe efiçent. Prokurorët janë të motivuar dhe mendoj se shumë shpejt rezultatet do të jenë të prekshme. Individë të papërgjegjshme kanë shkelur ligjin me koshiencë të plotë duke sjellë vdekjen e disa personave. Hetimi është përqendruar në objektin e hetimit. Duhet të jemi të qetë dhe të besojmë të heqim dorë nga lajmet e pavërteta. Nga hetimi po dalin probleme edhe me legjislacionin në fuqi. Ai do shpërbeje edhe për të propozuar ndryshime të rëndësishme në ligj. Ka njerëz të cilët kanë shkelur ligjin dhe përgjegjësia që do mbahet maksimale. Përgjegjësia do shkoje atje ku është qoftë tek zyrtarët qoftë tek drejtuesit. I është garantuar prokurorëve siguri i plotë”, u shpreh kryeprokurori Olsjan Çela.
Ekspertët rumune inspektojnë ndërtesat e dëmtuara në Durres
Ekspertët rumune inspektojnë ndërtesat e dëmtuara në Durres
Πριν ημέρα
Copyrighted by News24 Albania
Akuza e Nora Malaj për Ministrinë e Arsimit: Indiferenca dhe paaftësia prodhoi shembjen e shkollës
Akuza e Nora Malaj për Ministrinë e Arsimit: Indiferenca dhe paaftësia prodhoi shembjen e shkollës
Πριν ημέρα
Ish-depuetetja e LSI-së, Nora Malaj akuzon institucionin e Ministrisë së Arsimit se mungon transparenca për procesin e fillimit të mësimit dhe kërkon përgjejgësi maksimale për sigurimin e jetës së fëmijëve. "Fatkeqësisht, sot, për herë të parë përballemi me një fenomen që kurrë më parë as e kemi e parë dhe as e kishim dëgjuar. Indiferenca dhe paaftësia, për mosinspektimin që MASR duhet të bënte në këtë shkollë, sot prodhoi shembjen e shkollës, e cila, ka vënë në pikëpyetje garancinë e shtetit për sigurinë e fëmijëve në zonën e Buqbit, si një nga zonat më të prekura nga tërmeti", tha Nora Malaj. Në deklaratën për mediat, Malaj tha se dëme të mëdha kanë pësuar dhe shkollat në zemër të Tiranës, të cilat janë “Sami Frashëri”, “Musine Kokalari” dhe “Emin Duraku”. Më pas i shtroi pyetje Ministrisë së Arsimit për pragun e fillimit të këtij procesi mësimor, të cilat janë: 1-A është bërë verifikimi, vlerësimi dhe a është hartuar nga grupi i ekspertëve, lista e të gjitha kopshteve dhe shkollave publike dhe jopublike, të cilat janë prekur nga tërmeti, por edhe ato që nuk janë prekur, që janë të sigurta, sipas parametrave tekniko- inxhinierik, për fillimin dhe mbarëvajtjen e rregullt të procesit mësimor, në drejtim të godinave, të standartit të tyre të mirëmbajtjes dhe të funksionimit të tyre edhe pasisjes se tyre me shkallët e emergjencës, në rast rreziku? 2-Ndonëse thuhen se janë 30 numri i shkollave dhe mjediseve të dala jashtë përdorimit, ende nuk janë bërë të ditur, cilat janë shkollat, me emra dhe vendndodhje, sa është dëmi i tyre dhe si do të veprohet, në ditët në vazhdim, për riparimin e tyre dhe kur parashikohet koha që do të kthehen në gjendje funksionale? 3-Minsitria e Arsimit ende nuk ka nxjerrë emrat dhe listën e kopshteve apo çerdheve publike dhe jo publike, që kanë pësuar dëme, të cilat nuk mund të jenë pjesë e rifillimit të aktivitetit të tyre. Si do të operohet me fëmijët që kanë zhvilluar mësimin në këto mjedise, për vijimin e procesit mësimor? 4-Cili është plani, nëse ka, i hartuar nga Ministria e Arsimit për koordiminim dhe për vijimin e procesit mësimor për fëmijët dhe nxënësit, që rezultojnë pa qendra të banuara dhe janë vendosur në qendra pritëse, si hoteleritë, çadra, apo mjedise të tjera, në qytete të tjera, për mbarëvajtjen e mësimit? Si do të veprohet për zhvendosjen e fëmijëve nga mjedisi ku janë akomoduar në drejtim të shkollës dhe kopshteve dhe anasjelltas? Po për ato që nuk janë pranë qendrave të banuara, po që gjenden në qytete të tjera? 5-Cili do të jetë intinerari dhe cilat do të jenë mjetet që do t’i shoqërojnë këta fëmijë për në shkolla dhe kopshte, kush do të paguajë shpenzimet dhe si do të procedohet për ata fëmijë që janë me aftësi ndryshe dhe e kanë të pamundur lëvizjen nëpër shkolla, në këtë situatë? 6- Si do të operohet, nëse minsitria ka hartuar një plan veprimi, për fëmijët që janë më të traumatizuar, me pos trauma, dhe cilat janë mekanizmat që do të ndihmojë mbarëvajtjen e procesit që të mos krijohen situata kaotike, pasigurie dhe njëkohësishtë situata të pamenaxhuara ? 7- A e ka mbledhur Ministria e Arsimit dhe Sporteve, Këshillin Kombëtar të Prindërve, për t’ua bërë me dije të gjithë planveprimin e vijimit të procesit shkollor dhe mbarëvajtjen e tij, në këtë situatë të jashtëzakonshme, për të koordinuar veprimtarinë me prindërit dhe komunitetin, për sigurinë dhe garancinë e jetës së fëmijëve gjatë dhe pas procesit mësimor, si detyrim ligjor dhe si mënyrë për të monitoruar mbarëvajtjen e situatës post traumatike? 8- A ka trajnuar mësuesit gjatë kësaj periudhe, për mënyrën sesi do të menaxhohet pas trauma, nëpërmjet specialistëve të fushës dhe ekspertë, stafin pedagogjik, për mekanizmat e mbrojtjes dhe mënyrën sesi të sillen me nxënësit dhe fëmijët pas situatës së kaluar nga tërmeti, për të krijuar një atmosferë pozitive dhe për të çliruar ato kategori fëmijësh, të cilët në raste të caktuara mund të kenë sjellje të veçanta, si rezultat i post traumas që kanë kaluar? 9- A është e përgatitur Minsitria e Arsimit dhe institucionet arsimore për të rritur prezencën e psikologëve dhe punonjësve socialë, vullnetarëve, në menaxhimin në javët e para dhe muajve në vijim, për grupet e fëmijëve, apo nxënësve të cilët kanë nevoja bazike, në menaxhimin e procesit mësimor dhe atë jetësor, për të mos shkaktuar trauma dhe për të menaxhuar raste të ndryshme? ...
Rama: Ne Porto Romano, aty ku gërmadhat e tërmetit po kthehen në bazamentin e Parkut të qytetit...
Rama: Ne Porto Romano, aty ku gërmadhat e tërmetit po kthehen në bazamentin e Parkut të qytetit...
Πριν ημέρα
Kryeministri Edi Rama pasi ishte në Dedaj të Vorës, është ndalur në një tjetër familje në Marqinet, ku ka parë nga afër punimet në një banesë që ishte shembur nga tërmeti i 21 shtatorit. Teksa bashkëbisedonte me të zotin e shtëpisë, ky i fundit nuk i ka kursyer lavdet madje i ka puthur dorën Ramës. Gjatë fjalës së tij kryeministri tha se tërmeti nuk pyeti as asgjë, madje as për parti. BISEDA ME BANORIN Rama: Tërmeti nuk pyet për parti Banori: Rrofsh. E drejtofsh këtë Shqipni ashtu siç e ke drejtuar. Ngushëllime atyre familjeve të viktimave, se s’kemi ça të bëjmë. Punët e Zotit. Rama: Zonja juaj? Banori: Zonja ime. Zonja e parë. (I prezanton një person) Është sekretari i partisë së fshatit, i partisë socialiste Rama: Hajde leje partinë. E pe tërmetin? Tërmeti nuk pyet për parti. Nuk kërkon ça partie je. Të vjen dhe të merr. Siç erdhi tërmeti dhe nuk pyeti për parti, dhe ne duhet të punojmë dhe të qeverisim. Partitë vijnë mbrapa. Kur s’kemi punë të tjera për të bërë. Lëre mo sekretarin. Sekretar jam vet unë. Banori i puth dorën Rama: Mos më puth dorën mua mo aman.
PD, Bardhi: Qeveria fsheh të vërtetën për 24 të vdekurit në Thumanë
PD, Bardhi: Qeveria fsheh të vërtetën për 24 të vdekurit në Thumanë
Πριν ημέρα
Përmes një videomesazhi Partia Demokratike akuzon qeverinë se po fsheh të vërtetën për humbjen e jetës së 24 njerezve nga 2 pallatet e shembura në Thumanë, gjatë tërmetit të 26 nëntorit. Sipas selisë blu, zv/kryeministri Erion Braçe dhe kryetari i Bashkisë Krujë, Artur Bushi janë kapur në mashtrim. “2 ditë pas tërmetit, Erion Braçe dhe Artur Bushi japin 2 përgjigje të ndryshme, nëse pallatet ishin shpallur apo jo të banueshme pas 21 Shtatorit. Kjo do të thotë se ata po fshehin të vërtetën, po përpiqen ta shtrembërojnë për të shpëtuar nga përgjegjësia”, thotë Gazment Bardhi duke iu referuar asaj që ata kanë deklaruar në media nëse pallatet u cilësuan të banueshme apo jo, pas tërmetit të 21 shtatorit.Deklarata e Bardhit Ka një përpjekje kriminale të Qeverisë për të lënë në harresë viktimat e 26 nëntorit dhe për t’i mbuluar ato me spektakël të pashpirt propagandistik. Ka një përpjekje të Edi Ramës dhe bashkëpunëtorëve të tij për të fshehur të vërtetën se tragjedia e Thumanës ka qenë e paralajmëruar! 2 ditë pas tërmetit, Erion Braçe dhe Artur Bushi japin 2 përgjigje të ndryshme, nëse pallatet ishin shpallur apo jo të banueshme pas 21 Shtatorit. Kjo do të thotë se ata po fshehin të vërtetën, po përpiqen ta shtrembërojnë për të shpëtuar nga përgjegjësia. Për të bërë drejtësi për 24 njerëzit që humbën jetën nga shembja e dy pallateve, Partia Demokratike ka kërkuar zyrtarisht përgjigje për masat e marra për sigurinë e banorëve nga qeveria dhe Bashkia e Krujës pas tërmetit të 21 Shtatorit. Deri tani, qeveria ka heshtur dhe është fshehur pas spektaklit kriminal të kreut të saj, i cili nuk kursen as fëmijët e mbijetuar. Ne nuk do të heshtim derisa të bëhet #DREJTËSI për viktimat e 26 Nëntorit!
Rama kalon me vështirësi në klasën tjetër,batuta me fëmijët:Këtë derën e keni bërë për Erion Braçen
Rama kalon me vështirësi në klasën tjetër,batuta me fëmijët:Këtë derën e keni bërë për Erion Braçen
Πριν ημέρα
Kryeministri Edi Rama ka vizituar sot shkollën e Manzës e cila është kthyer në një qendër për fëmijët, ku dhjetera vullnetarë janë angazhuar për të bërë të mundur tejkalimin e kësaj situate. Rama shkëmbeu batuta me fëmijët të ndodhur aty. Ndërsa nuk mungoi edhe një batutë lidhur me gjatësinë e derës së një klase, për zv. kryeministrin Erion Braçe teksa po kalonte nga njëra klasë në tjetrën, "Këtë derën e keni bërë për Erion Braçen", tha Rama
Rama në Kashar, përfundon ndërtimi i 50 shtëpive të reja
Rama në Kashar, përfundon ndërtimi i 50 shtëpive të reja
Πριν ημέρα
Rama vijon takimet me banorët në Vorë dhe Kashar, shtëpitë e të cilëve pësuan dëme të pariparueshme pasi u prekën nga tërmeti i shtatorit. Rama i ka dorëzuar çelsat një nëne e cila tashmë do futet në shtëpinë e re të rindërtuar dhe të sigurt. Kryeministri ka marrë falenderime nga të gjithë banorët, siç edhe në fakt ka ndodhur në çdo takim të zhvilluar prej tij me qytetarët e prekur nga tërmeti i shtatorit dhe ai i 26 nëntorit. Postimi i plotë: #TiNukDoJeshKurrëVetëm😢👐🏿🇦🇱 Tiranë, Kashar - Hapen dyert e 50 shtëpive të reja pas goditjes së shtatorit😊 Puna vazhdon për të sistemuar çdo familje që ka humbur strehën pas atij tërmeti🏡 Besim dhe Durim🙏 e-albania.al/dhuro/
Rama në Marqinet: Tërmeti nuk pyet për parti, duhet të punojmë bashkë
Rama në Marqinet: Tërmeti nuk pyet për parti, duhet të punojmë bashkë
Πριν ημέρα
#TiNukDoJeshKurrëVetëm😢👐🏿🇦🇱 Vorë, Marqinet - Punohet për ndërtimin e shtëpive të familjeve të mbetura pa strehë pas tërmetit të shtatorit😊🏡 Besim dhe Durim🙏 Mbase reflektojnë pak ata që e kundrojnë Shqipërinë me dylbi nga tendat mediatike, sepse ne nuk harrojmë asnjë detyrim ndaj njerëzve të këtij vendi🤝 Nuk kemi shkop magjik dhe megjithëse, për shumë arsye, jo gjithnjë gjërat shkojnë sipas parashikimeve, por ama kurrë nuk mbeten pas dore deri në harresë👍 e-albania.al/dhuro/
Rama inspekton banesat në Vorë, batuta me fëmijën: Edhe ju me nerva, se më çmendët me këto nerva...
Rama inspekton banesat në Vorë, batuta me fëmijën: Edhe ju me nerva, se më çmendët me këto nerva...
Πριν ημέρα
#TiNukDoJeshKurrëVetëm😢👐🏿🇦🇱 Vorë, Dedej - Drejt përfundimit 24 shtëpi të reja të nisura pas tërmetit të shtatorit😊 Të tjera do të vijojnë të ndërtohen e rindërtohen për të prekurit nga ai tërmet🏡 Besim dhe Durim🙏 Mbase reflektojnë pak ata që e kundrojnë Shqipërinë me dylbi nga tendat mediatike, sepse ne nuk harrojmë asnjë detyrim ndaj njerëzve të këtij vendi🤝 Nuk kemi shkop magjik dhe megjithëse, për shumë arsye, jo gjithnjë gjërat shkojnë sipas parashikimeve, por ama kurrë nuk mbeten pas dore deri në harresë👍 e-albania.al/dhuro/
‘Kjo është shejtani më i madh, unë jam dyshi pas saj”, Rama flet për ministren e kabinetit
‘Kjo është shejtani më i madh, unë jam dyshi pas saj”, Rama flet për ministren e kabinetit
Πριν ημέρα
Kryeministri Edi Rama ka qene sot ne Vore, ne nje inspektim per banesat qe jane drejt perfundimit, pas demeve te shkaktuara nga termeti i 21 shtatorit. Ne shoqerine e ministres se Infrastruktures dhe Energjise, Belinda Balluku, teksa eshte takuar me banore qe po u perfundojne banesat, Rama ka kerkuar te behet durim, duke premtuar se asnje nuk do te harrohet. Ne takimin me banore, nuk kane munguar batutat. Rama e ka quajtur ministren Balluku, “shejtani me i madh”, pasi sipas tij, nese ajo e thote nje gje e mbaron.
Dëmet nga tërmeti dhe hetimet, Prokurori i Përgjithshëm i ri mbërrin në Durrës
Dëmet nga tërmeti dhe hetimet, Prokurori i Përgjithshëm i ri mbërrin në Durrës
Πριν ημέρα
Një ditë pas marrjes së detyrës dhe pas premtimit se pas situatës së jashtëzakonshme të krijuar nga tërmeti i 26 nëntorit, akuza duhet të rikthejë besimin tek qytetarët, Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela mbërrin në Prokurorinë e Durrësit. Ishte premtimi i tij i parë për të kryer hetime të hollësishme dhe për të treguar se institucioni i akuzës është në lartësinë e duhur dhe mund të ktheje besimin e munguar tek publiku. Prokuroria e Durrësit ka nisur hetimit zyrtarisht për dëmet e krijuara nga tërmeti në qindra pallate. Do të hetohet mënyra sesi janë dhënë lejet e ndërtimit, si është zbatuar projekti dhe kush i mori në dorëzim ndërtimet. Qindra pallate janë shkatërruar në sistem dhe qindra te tjera kanë nevojë për shembjen totale të mureve dhe ribërjen nga e para.Copyrighted by News24 Albania
7 dhjetor, 2019 Edicioni i Lajmeve ne News24 (Ora 09.30)
7 dhjetor, 2019 Edicioni i Lajmeve ne News24 (Ora 09.30)
Πριν ημέρα
Copyrighted by News24 Albania
Agron Tufa flet në VOA: Pse u largova nga Shqipëria duke kërkuar azil politik
Agron Tufa flet në VOA: Pse u largova nga Shqipëria duke kërkuar azil politik
Πριν ημέρα
Agron Tufa, Drejtori i dorëhequr i Institutit për Studimin e Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit në Shqipëri, i tha “Zërit të Amerikës” se kërkoi azil politik në një vend të Europës për shkak të kërcënimeve të shumta ndaj tij që ai i ka denoncuar. Duke folur me Skype nga një vend i Evropës ku ka kërkuar azil, zoti Tufa, publicist dhe shkrimtar i njohur, tha se nuk do ta ndërpresë veprimtarinë për denoncimin e krimeve të komunizmit. Zëri i Amerikës: Ju jeni një shkrimtar dhe pedagog i njohur, jeni drejtues i Institutit për Studimin e Krimeve të Komunizmit - një institucion i rëndësishëm shtetëror, dhe u rizgjodhët për një mandat të dytë. Çfarë ndodhi që ju bëri të largoheni nga Shqipëria? Agron Tufa: Konfrontimi im ka qenë për shkak të detyrës, dhe ka qenë një konfrontim që ka nisur që nga dhjetori i vitit të kaluar me intensifikim të vazhduar dhe nga 1 prilli me një fushatë të hapur në shtyp, në parlament, pra në kuvendin e Shqipërisë, në forma nga më të ndryshmet nga një segment ose një skalion i atyre që unë i quaj enveristë, që kanë punuar në organet e drejtësisë komuniste. Për shkak të pranisë së madhe në institucionet qendrore të shtetit të ish oficerëve operativë të sigurimit të shtetit unë pra kalova në një konfrontim të hapur publik i cili pastaj për fat të keq mori natyrën e përqendruar të një kryqëzate sulmesh kundër meje personalisht duke u shoqëruar me shpifje, shantazhe, kërcënime deri tek kërcënimet me vdekje. Këto lloj formash të presionit dhe frikësimit mbërritën në një moment kur u dendësuan dhe unë ndjeva një rrezik për jetën time dhe të familjes derisa u bë e papërballueshme dhe e padurueshme pasi kisha bërë më parë përpjekje për të gjetur drejtësi në institucionet ligj-zbatuese, në gjyqet që pata hapur ndaj këtyre personave me të kaluar tërësisht të përzishëm në diktaturën komuniste të Enver Hoxhës. Këto kanë qenë arsyet përse ika. Zëri i Amerikës: Zoti Tufa jemi në vitin 2019, dhe ironia është se pikërisht sot Shqipëria mori presidencën e radhës së OSBE-së, organizatë ku një komponent me rëndësi është komponenti human. Çfarë mendimi keni? Agron Tufa: Këto lloj paradoksesh të një rendi absurd unë nuk di sesi kanë mundur të ngjasin, por sigurisht kjo gjendje nuk erdhi dhe u bë faktike e tillë, tani. Kjo ka qenë një mospërballim i situatës post-totalitare të Shqipërisë. Ne nuk u përballëm me detyrat, dhe detyra kryesore ishte eliminimi ose mënjanimi, spastrimi nga hapësirat publike të institucioneve të legjislacionit, të drejtësisë të trashëgimisë komuniste. Ata tashmë kanë mbërritur në një pikë konsolidimi, ndjehen të sigurt madje përdorin edhe slangun e tyre të parapëlqyer të shantazheve dhe kërcënimeve me vdekje. Unë mendoj se ne nuk u përballëm dot atëherë kur duhej dhe si duhej me këtë trashëgimi, e cila sigurisht të vetmen mënyrë sjelljeje ka pasur atë të përndjekjes, të kërcënimeve, të dënimeve, pushkatimeve, e të genocidit siç i kam studiuar unë këto tetë vite në dokumentet e dosjeve të arkivave të sigurimit të shtetit. Zëri i Amerikës: Zoti Tufa, ju i keni denoncuar në polici kërcënimet që ju janë bërë. Si ka qenë reagimi i autoriteteve? Agron Tufa: Unë kam nisur t’i denoncoj që në precedentët e parë, që në vitin 2017, kur gjatë një tremujori fushatë që pata hapur për sensibilizimin e opinionit dhe sigurisht parlamentit për trajtimin e produkteve të kinematografisë të Kinostudios Shqipëria e Re, për dokumentarët e kohës së Enver Hoxhës dhe filmat artistikë që përmbajnë aspekte propagande, u zhvillua një debat i gjatë publik. Sigurisht unë u përpoqa t’i rekomandoj dhe të udhëzoj komisionin e ligjeve, parlamentin shqiptar për një trajtim të këtyre filmave pasi ato binin ndesh me Kushtetutën. Si përfundim, në vend të mirëkuptimit tek ne lind muri. Dhe në këtë rast ai u shoqërua edhe me kërcënime me vdekje. Unë kam bërë kallëzimet e mia në polici, por Gjykata e Lartë e pushoi çështjen. Unë i kam dokumentet. Në dy kërcënimet e tjera radhazi me vdekjen time dhe kërcënimin për shfarosjen e familjes sime, u jemi drejtuar gjykatave përmes avokatit tim dhe direkt njërit prej kërcënimeve por nuk kemi patur asnjë përgjigje sikundër edhe me gjyqet e tjera, me kallëzimet penale të kriminelëve të diktaturës, pasi kam bërë kallëzime penale, dhe nuk kemi marrë përgjigje. Ka qenë në mënyrë konstante. Gjyqi që kam hapur kundrejt deputetit Spartak Braho dhe 6 epigonëve të tij ka vazhduar nga prilli deri më sot pa bërë asnjë hap. Është një teknikë zvarritje dhe është e kotë të presësh pasi i di shumë mirë këto metoda të zvarritjes dhe të sabotimit të seancave.
Diplomati Nesho për VOA: Kryesimi i OSBE-së një sfidë, liderët po personalizojnë politikën e jashme
Diplomati Nesho për VOA: Kryesimi i OSBE-së një sfidë, liderët po personalizojnë politikën e jashme
Πριν ημέρα
Ish-ambasador i Shqipërisë në OKB Agim Nesho e shikon si mjaft pozitiv faktin që Shqipëria mori kryesinë e radhës së OSBE-së Për “Zërin e Amerikës” ai tha se përveç pozitivitetit që Shqipëria mund të luajë një rol, ka sfida që vijnë nga disa arsye. “Së pari është personalizimi nga liderët që janë në pushtet të politikës së jashtme. Kjo është një sfidë sepse nuk funksionojnë në mënyrë organike institucionet që merren me politikën e jashtme, por influencohen nga vendimmarrja e liderit, i cili është në pushtet. Kjo është sfida kryesore. Së dyti është se çfarë duhet të tregojë Shqipëria sepse ekzistojnë probleme të tilla si kapja e shtetit, korrupsioni i thellë si dhe ajo që është evidentuar nga shtypi ndërkombëtar, siç është ekzistenca e një narko shteti. Të gjitha këto kërkojnë një sforco të jashtëzakonshme për të pasur kryesimin e një organizate si OSBE-ja.”, u shpreh ai.
7 dhjetor, 2019 Edicioni i Lajmeve ne News24 (Ora 08.30)
7 dhjetor, 2019 Edicioni i Lajmeve ne News24 (Ora 08.30)
Πριν ημέρα
Copyrighted by News24 Albania
Ja kush ia hap derën ministrit të Jashtëm në detyrë, Genti Cakaj kur mbërrin në...
Ja kush ia hap derën ministrit të Jashtëm në detyrë, Genti Cakaj kur mbërrin në...
Πριν 2 ημέρες
Ministri 30-vjeçar ndodhej në ministerialin e Bratislavës ku Shqipëria mori kryesimin e OSBE-së. Përpara se të hyjë në ambientet ku po mbahej mbledhja ministri priste që t’i hapte derën një grua e moshuar që ishte ulur në vendin e parë. Copyrighted by News24 Albania
6 dhjetor, 2019 Edicioni Qendror i Lajmeve ne News24
6 dhjetor, 2019 Edicioni Qendror i Lajmeve ne News24
Πριν 2 ημέρες
Copyrighted by News24 Albania
Veliaj: 90% e shkollave nuk kanë problem, i kemi kontrolluar me 4 grupe ekspertësh
Veliaj: 90% e shkollave nuk kanë problem, i kemi kontrolluar me 4 grupe ekspertësh
Πριν 2 ημέρες
Në mbledhjen e sotme të Këshillit Bashkiak ku u miratua edhe lista e dytë me përfituesit e bonusit të qirasë për familjet e dëmtuara nga tërmeti, kreu i Bashkisë, Erion Veliaj tha se shumica dërrmuese e shkollave të Tiranës nuk kanë pësuar dëmtime dhe janë gati për t’u hapur. Ai bëri të ditur se të gjithë drejtorët e shkollave do të marrin në dorë akt-konstatimin e Institutit të Ndërtimit, i cili ka certifikuar sigurinë e tyre. Ai siguroi se për shkollat që kanë probleme dhe që kanë nevojë për ndërhyrje do bëhet transferimi i nxënësve në shkollën më të afërt. “Kemi tre ditë që kemi hapur çerdhet dhe kopshtet e Tiranës, çdo gjë ka vajtur fjolle. Drejtoreshat e çerdheve dhe kopshteve e kanë menaxhuar edhe situatën psikologjike, por edhe procesin e rifillimit në kopshte dhe çerdhe me shumë qetësi dhe pa panik. Ndaj do të doja t’i kërkoja dhe drejtorëve të shkollave të njëjtën gjë. Ne do të bëjmë një takim të dielën me gjithë drejtorët e shkollave, kështu që do ta dinë ekzaktësisht të hënën të gjithë shkollat që do hapen me akt konstatimi. Të gjitha shkollat që do mbyllen ose do të demolohen, siç është rasti i shkollës në Pezë, janë shkolla shumë të vogla, në Zallbastar apo në zona shumë të largëta periferike ku sigurisht do të bëhet akomodimi te shkolla më e afërt apo në shumë pak shkolla të kryeqytetit ku ne për meremetime do të duhet që të punojmë ndoshta edhe një 10 ditësh dhe ti hapim për vit të ri. Pra për 10 ditë shumë pak shkolla mund të zhvendosen. Por 90 e ca për qind e shkollave nuk kanë asnjë problem dhe do të vazhdojnë normalisht”, tha Veliaj. Ai gjithashtu tha se të gjitha shkollat që janë inspektuar në mënyrën më të imtësishme nga disa grupe specialistësh dhe inxhinierësh në mënyrë që të merret një mendim më i plotë dhe i specializuar. “Do i lëmë Luljeta Bozon dhe Agron Hysnelliun të bëjnë inxhinierin, ne të bëjmë kryetarin e bashkisë, drejtori i shkollës të bëj drejtorin e shkollës, por jo të gjithë me të gjitha. Kështu i kërkoj me shumë dashamirësi drejtorëve të shkollave, unë nuk jam inxhinieri, janë ata, do marrin akt-konstatimin e Institutit të Ndërtimit. Nëse një pallat e kemi parë maksimumi 3 herë, pra me ekspertë të bashkisë, të Institutit të Ndërtimit dhe të huaj, shkollat i kemi parë me 4 palë. Pikërisht se e kemi me shumë shumë prioritet sigurinë e shkollave. Shkollat e reja nuk kemi pasur asnjë problem, në shkollat e rikonstruktura ka pasur problem pjesa e vjetër dhe jo ajo e re. Kurse në disa shkolla rurale kemi marrë vendim drastik për prishje totale”, tha Veliaj.Copyrighted by News24 Albania
U hodhën nga pallati dhe i shpëtuan tërmetit, Rama mban premtimin ndaj dy vogëlushëve: I takon me...
U hodhën nga pallati dhe i shpëtuan tërmetit, Rama mban premtimin ndaj dy vogëlushëve: I takon me...
Πριν 2 ημέρες
Kryeministri Rama ka mbajtur premtimin që u ka bërë dy vogëlushëve Alesio dhe Aurelit, të cilët për të shpëtuar nga lëkundjet e fforta të tërmetit, u hodhën nga pallati, dhe fatmirësisht ja dolën të shpëtonin me lëndime të lehta. Rama i ka çuar dy vogëlushët në Itali dhe i ka takuar me dy legjendat e futbollit, Cristiano Ronaldo dhe Giangluigi Buffon, të cilët Alesio dhe Aureli i kishin idhuj. Sapo filluan lëkundjet e tërmetit, ata u hodhën nga pallati, njëri nga kati i pestë dhe tjetri nga i treti. Kur Rama i vizitoi në spitalin e Traumës, Alesio dhe Aureli i thanë se ishin hedhur nga pallati pasi kishin idhull Ronaldon. Mbrëmjen e sotme Rama nuk ka nguruar dhe i ka çuar dy vogëlushët në Itali, për të takuar futbollistët e tyre të dashur.
Zhulali, Vladi e Tusha: Si e bëmë kengën 'Për ty Shqipëri'
Zhulali, Vladi e Tusha: Si e bëmë kengën 'Për ty Shqipëri'
Πριν 2 ημέρες
Tenori i mirënjohur, Kastriot Tusha, i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News24” ka treguar emocionet që ka përjetuar nga tërmeti i fortë i 26 nëntorit, ku shumë qytetarë ndërruan jetë dhe qindra të tjerë mbetën të plagosur dhe pa shtëpi. Për këtë, ai së bashku me artistët e tjerë ka menduar që të organizojnë një koncert bamirësie gjatë fundjavës në Austri dhe në Zvicër dhe të ardhurat e grumbulluara të t’i shpërndajnë tek familjet në nevojë. enori Tusha së bashku me këngëtarin e njohur Arif Vladi dhe me kompozitorin Edmond Zhulalin kanë synuar që përmes poezisë së Çun Lajçit, të cilën e materializuan në kengë, të rrënjosin ndjenjën e fortë të qëndrueshmërisë dhe të silidaritetit mes shqiptarësh në këto ditë të vështira. Ai shpreson se kënga “Për ty Shqipëri” do mbetet gjatë në memorien e publikut tonë. “Gjithë ky emocion që përshkoi gjithë Shqiptarinë normal që do linte emocion edhe tek ne. Kjo është kënga kushtuar Shqipërisë. Shqipërisë me halle, Shqipërisë me tërmete etj. I gjithë ky emocion u përmblodh në këtë këngë “Për ty Shqipëri”. Kjo këngë do të mbetet gjatë. Është sensibilizuese. Kjo këngë shpresoj që do ta japë mesazhin e vet. Ne kemi shansin e madh që e kemi një artist dhe kemi besim të madh tek Arifi. Nuk është hyrja me biletë dhe me ftesa. Kjo është një dëshirë e jona. Shumë familje kur shkojmë në Kosovë, kryesisht familjet e të dëshmorëve na takojnë më përzemërsinë të madhe, dhe na thonë se me zërin tuaj: fëmijët tanë kanë rrokur armët”-tha Tusha. Copyrighted by News24 Albania
Mbeti pa strehe nga prishja e godines 15, e moshuara rrefen dramen e saj therese
Mbeti pa strehe nga prishja e godines 15, e moshuara rrefen dramen e saj therese
Πριν 2 ημέρες
Mbeti pa strehe nga prishja e godines 15 E moshuara rrefen dramen e saj therese “kam humbur burrin e dy femijet, s'kam ku te shkoj” Gruaja e semure: shtepine e humba ne firmat piramidale "Kam 22 vite qe jetoja ne konviktin 15" E moshuara: na strehuan se burri punonte ne QS Gruaja: lutje rames per nje dhome Jeta Mema Tafaji Gazetar, Erjon Skendaj Copyrighted by News24 Albania
Vore, 24 familje te fshatit Marikaj ne çader
Vore, 24 familje te fshatit Marikaj ne çader
Πριν 2 ημέρες
Vore, 24 familje te fshatit Marikaj ne çader Banesat e tyre jane demtuar nga termeti Banoret: Kushtet ne çader aspak te mira Banoret: Na duhen ushqim dhe batanije Banoret kerkojne nje pergjigje per banesat e tyre “Nuk e dime nese banesat jane te banueshme apo jo” Gazetar, Shkelzen Henkoja Copyrighted by News24 Albania
Moti sot dhe parashikimi per neser ne News24 (6 - 7 dhjetor, 2019)
Moti sot dhe parashikimi per neser ne News24 (6 - 7 dhjetor, 2019)
Πριν 2 ημέρες
Moderatore: Keisi Shtëpani Copyrighted by News24 Albania
Shqipëria merr Presidencën e OSBE-së, Rama: Hap historik
Shqipëria merr Presidencën e OSBE-së, Rama: Hap historik
Πριν 2 ημέρες
Copyrighted by News24 Albania
6 dhjetor, 2019 Edicioni i Lajmeve ne News24 (Ora 16.30)
6 dhjetor, 2019 Edicioni i Lajmeve ne News24 (Ora 16.30)
Πριν 2 ημέρες
Copyrighted by News24 Albania
Demshperblim per banoret, Rama pranon kerkesen e Bashes
Demshperblim per banoret, Rama pranon kerkesen e Bashes
Πριν 2 ημέρες
Copyrighted by News24 Albania
Meta në kalanë e Krujës: Gjendja është shqetësuese
Meta në kalanë e Krujës: Gjendja është shqetësuese
Πριν 2 ημέρες
Copyrighted by News24 Albania
Banoret e lagjes 18 dynden ne njesine 4: Duam strehe
Banoret e lagjes 18 dynden ne njesine 4: Duam strehe
Πριν 2 ημέρες
Copyrighted by News24 Albania
Situata pas tërmeteve, Ardi Veliu: Falenderim për 4 mijë efektivë të angazhuar
Situata pas tërmeteve, Ardi Veliu: Falenderim për 4 mijë efektivë të angazhuar
Πριν 2 ημέρες
Drejtori i Përgjitshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka falenderuar të gjitha forcat e policisë të angazhura në kërkim shpëtimin e të gjeturve nën rrënoja pas tërmetit si dhe në menaxhimin e situatës së gjendjes së jashtëzakonshme. Me anë të një konference për shtyp drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Ardi Veliu, bëri me dije se mbii 4 mijë forca policie u angazhuan gjatë situatës së jashtëzakonshme dhe gjithashtu theksoi se Policia e Shtetit përveç organizatë ligjzbatuese është edhe humane dhe solidare. Ndër të tjera Veliu theksoi se 104 milionë lekë janë mbledhur nga policët për të prekurit nga tërmeti i 26 nëntorit. Veliu falenderoi të gjitha grupet e posaçme për kotnributin dhe sakrificën gjatë kësaj situate të jashtëzakonshme. Konferencë për shtyp e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Ardi Veliu: Përshëndetje, Jam sot këtu për të komunikuar me ju dhe nëpërmjet jush me qytetarët, për angazhimin dhe sakrificën e punonjësve të Policisë së Shtetit, menjëherë pas rënies së tërmetit të datës 26 nëntor, si dhe për solidaritetin me familjarët e prekur nga kjo fatkeqësi natyrore. Menjëherë pas rënies së tërmetit, Policia e Shtetit angazhoi në zonat e prekura mbi 4000 forca policie me detyra konkrete, duke nis nga: -përfshirja në operacionet e kërkim-shpëtimit; - dhënia e ndihmës së parë për njerëzit që kishin nevojë; - garantimi i rendit dhe sigurisë; - disiplinimi i qarkullimit duke i dhënë përparësi qarkullimit të ambulancave dhe ekipeve të zjarrfikëseve; - sigurimi i pronës së qytetarëve dhe ruajtja e objekteve të dëmtuara, për të mos lejuar futjen e banorëve për shkaqe sigurie. Gjej rastin sot që të falënderoj publikisht forcat special Renea, FNSH-të e Tiranës, Shkodrës e Fierit, Drejtoritë Vendore të Policisë Durrës ,Tiranë dhe Lezhë për profesionalizmin dhe ndjenjën e lartë të humanizmit duke rrezikuar edhe jetën e tyre, të cilët u përfshinë drejtpërdrejt të parët në operacionet e kërkim-shpëtimit. Falë ndërhyrjes së tyre, në bashkëpunim edhe me skuadrat e zjarrfikëseve dhe ushtrinë u shpëtuan 39 jetë njerëzish, që kishin mbetur poshtë rrënojave. Më pas, duke bashkëpunuar edhe me grupet speciale të vendeve mike, u bë i mundur edhe shpëtimi i disa personave të tjerë. Forcat Renea dhe FNSH-ja në kushte të vështira dhe të rrezikshme për sigurinë e jetës së tyre vijuan operacionet për nxjerrjen e trupave nga rrënojat dhe për këtë ata sot meritojnë mirënjohjen dhe respektin e gjithë organizatës së Policisë, por edhe të gjithë qytetarëve. Strukturat policore të DVP Durrës, Tiranë e Lezhë, mbas përfundimit të fazës së parë të operacioneve të kërkim-shpëtimit e deri tani vijojnë të kryejnë shërbim me orë të zgjatura vetëm e vetëm që të garantojnë rendin e sigurinë, paprekshmërinë e pronës, duke rritur prezencën policore në të gjitha zonat e prekura nga tërmeti. Policia e Shtetit është organizatë ligjzbatuese, por është humane dhe solidare. Punonjësit e Policisë së Shtetit, ashtu sikundër nuk morën parasysh rrezikun për jetën e tyre gjatë operacioneve të kërkim-shpëtimit, po me këtë ndjenjë të lartë humanizmi dhe solidariteti nisën të parët grumbullimin e ndihmave për familjet e prekura nga tërmeti. Me këtë rast, duke përfituar nga ky komunikim publik, dua të falënderoj një për një, të gjithë punonjësit e Policisë, por edhe familjet e tyre që kontribuuan me vullnet sipas mundësive duke bërë të mundur mbledhjen e shumës 104 milion e 350 mijë lekë, e cila u depozitua ne platformën e-Albania. Mirëkuptoj edhe 2016 punonjësit e Policisë që nuk kanë kontribuuar me vlera monetare, pasi nuk kanë pasur mundësi. Së treti, dua të bëj me dije për të gjithë qytetarët, por në veçanti për banorët e prekur nga tërmeti se Policia e Shtetit ka ngritur grupe të posaçme me specialistë për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar nga Drejtoria Hetimore Qendrore në Drejtoritë Vendore të Policisë Durrës, Tiranë e Lezhë dhe në bashkëpunim me Policitë vendore, nën drejtim të Prokurorive përkatëse po fiksojnë, grumbullojnë dhe administrojnë çdo provë që i shërben hetimit për të çuar para përgjegjësisë ligjore të gjithë personat që kanë përgjegjësi për ndërtesat që u shembën apo kanë pësuar dëmtime serioze (qofshin biznesmenë apo nëpunës të administratës). Së fundmi, dua të garantoj qytetarët se Policia e Shtetit është një organizatë me frymë dhe organizim hierarkik me disiplinë në punë e në jetën e përditshme, por mbi të gjitha është një organizatë që mbron jetë me jetë dhe në këtë kontekst çdo kontribut nga punonjësit tanë ka qenë krejtësisht në baza vullnetare . Prandaj apeloj për të gjithë ata që duan të bëjnë politikë apo që përbaltin punën tonë për interesa të caktuara, të tregohen humanë, siç janë punonjësit e Policisë dhe të përcjellin realitetin, pasi Policia e Shtetit i shërben komunitetit dhe askujt tjetër. Faleminderit!
Shqipëria merr kryesimin e OSBE,Rama:Mundësi e jashtëzakonshme për ta bërë Shqipërinë të shkëlqejë
Shqipëria merr kryesimin e OSBE,Rama:Mundësi e jashtëzakonshme për ta bërë Shqipërinë të shkëlqejë
Πριν 2 ημέρες
Kryeministri Rama dhe ministri i Jashtëm, Gent Cakaj ishin të pranishëm në takimin e Ministrave të Jashtëm të OSBE, ku për herë të parë Shqipëria mori kryesimin e kësaj organizate. Synimi i Shqipërisë, garantoi Rama, do të jetë çuarja përpara me reformat, ndërsa e cilësoi rastin si historik për vendin tonë. “Ky është një moment historik dhe inspirim për Shqipërinë. Ka shumë vendime kyçe me të cilat ne nuk kemi marrëveshje të qëndrueshme. Ka në fakt shumë çështje që kanë të bëjnë jo vetëm me termat e politikës, por edhe sigurisë. Shohim edhe në këtë tryezë ka qasje të ndryshme. Do të bëjmë të pamundurën për të parë përpara. Marrja e Presidencës, është një hap i jashtëzakonshëm. Do të fokusohemi duke implementuar së bashku koordinimin e të gjitha politikave tona për të rritur kredibilitetin. Nëse doni paqe në Europë duhet të implementohen edhe elementë të tjerë. Duke monitoruar zgjedhjet dhe mbështetur reformat, puna e OSBE-së ka qenë ngushtësisht e lidhur me njerëzit. Përsa i përket edhe vijimit të dialogut, kjo është e vetmja mënyrë për të rindërtuar besimin mes nesh. Korrupsioni dëmton prosperitetin e të gjithë rajonit, së bashku me kërcënimet e tjera. Do të luftojmë korrupsionin. Nder dhe përgjegjësi e madhe drejtimi i kësaj organizate ndërkombëtare të dorës së parë, si edhe mundësi e jashtëzakonshme për ta bërë Shqipërisë të shkēlqejë në krye të punëve të mëdha e të sfidave të posaçme të OSBE”, u shpreh kryeministri Edi Rama.
Bashkia Tiranë: Do rritet numri i përfituesve të bonusit të qirasë
Bashkia Tiranë: Do rritet numri i përfituesve të bonusit të qirasë
Πριν 2 ημέρες
Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës Andi Seferi deklaroi në News24 në rubrikën “Opinion” se procesi i ndihmës për familjet dhe qytetarët e prekur nga tërmeti nuk përfundon me bonusin e qirasë. Seferi tha se kjo është vetëm një hap i një zinxhiri të tërë. Sa i përket bonusit të qirasë për 554 familje ai deklaroi se që të hënën do jenë në llogaritë e aplikantëve. “Është një punë e madhe që po finalizohet hap pas hapi. Dje ishte vetëm hapi i parë i bonusit të qirasë sa i përket 554 familjeve. Dhënia e bonusit, është proces zinxhir që nga dita e parë kur ndodhi tërmeti, me verifikimin. Janë 650 pallate dhe 3200 shtëpi. Inspektim do të thotë kalim pranë tyre, verikim në hallkat e para të procesit dhe nga ana tjetër cilat janë banesa që konsiderohen ta pabanueshme kalojnë në hallkën tjetër. Është një proces që vazhdon. Nuk është vetëm bonusi. Jemi dita-ditës pranë tyre”, deklaroi Seferi. Sipas tij, bonusi do të jepet në bazë të strukturës së familjeve. Ai iu bëri thirrje banorëve të prekur të gjejnë shtëpi me qira sa më shpejt. “Në bazë të vendimit të këshillit bashkiak dhe ndarë përkatësisht sepse jo çdo familje në bazë të strukturës së saj do marrë të njëjtën sasi lekësh.Copyrighted by News24 Albania
Pasojat e tërmeteve/ Psikiatria: Kthejuni hobeve, komunikoni me fëmijët
Pasojat e tërmeteve/ Psikiatria: Kthejuni hobeve, komunikoni me fëmijët
Πριν 2 ημέρες
Pasi vendi ynë u godit nga një tërmet i fuqishëm më 26 nëntor, duke shkaktuar viktima dhe njerëz të lënduar, frika dhe paniku ‘mbërthehu’ qytetarët. Qindra qytetarë braktisën banesat e tyre nga frika e lëkundjeve, ndërsa iu drejtuan hoteleve, fjetën në makinë apo dhe u larguan në qytete të tjerë. E tashmë kur kanë kaluar 10 ditë nga tërmeti, ka njerëz të tmerruar që nuk janë kthyer ende në normalitet. E ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në ‘News24’ psikiatria Arjana Rreli, pohoi se frika që përjetuan qytetarët është një fazë normale, por pavarësisht këtij fakti të gjithë duhet t’i kthehemi jetës së përditshme. Sipas Rrelit, truri ka qenë organi më i goditur nga tërmeti shkatërrimtar, që la pas 51 persona të pajetë dhe mbi 700 të plagosur. Mes të tjerash Arjana Rreli tha se një nga zgjidhjet për të luftuar frikën është kthimi i tyre tek hobet dhe përditshmëria. “Tërmeti është një ngjarje që nuk parashikohet dot. Ndaj nuk mund të jetojmë me frikërat tona. Le t’i kthehemi jetës tonë normale që të arrijmë normalitetin sa më shpejt. Normaliteti u cënua. Secili nga ne është i ndryshëm, ndaj dhe reagimet janë të ndryshme. Më të cënuar kanë qenë ata që janë më afër dëmeve, njerëzore apo materiale. Po ashtu dhe personat që kanë pasur ankth të instaluar, për shkak të traumave të vjetra, ndaj e nxjerr në pah atë. Kjo ishte një traumë e një niveli të lartë. U cënua jeta e cilit prej nesh. Ne jemi mësuar që të quajmë traumë dhe humbjen e një familjari të dashur, por emocionalisht ndikon jo mirë në mbarëvajtjen e përditshme. Nëse personi shikon se gjithë kjo përfshirje mbetet në atë intensitet apo shtohet, ai duhet të kërkojë ndihmë. Aq më tepër nëse cënon aktivitetin e përditshëm. Secili nga ne ka kaluar mbi një të kaluar. Mund të ketë pasur jetë pa trauma dhe problematika të forta në pjesën e rritjes. Apo goditjet e forta që personi merr papritur, ato përjetohen nga sistemi nervor dhe japin impaktin e vet tek ekuilibri. Teksa prisja telefonata nga ata që unë i kisha nën trajtim për ankthin, këta persona më morën për familjarët e tyre. Vet ata ishin më të fortë se kurrë. Për çdo shqetësim që tejkalon çfarë ne quajmë ekuilibër, duhet të drejtohemi tek punonjësi i shëndetit mendor. Kësaj radhe truri ka qenë organi më i goditur. Ne duhet të ecim në normalitetin tonë. Kemi ditë të tjera përpara. Është shumë e domosdoshme që ne t’i kthehemi hobeve tona. Nëse dikush ka hob leximin, duhet të kthehet tek ai. Pjesa e sportit është e domosdoshme. Është ai që shkarkon impulset tona. Është mirë që të bisedojmë me njëri-tjetrin, për gjëra të këndshme, kreative. Pas një fëmije të tronditur, duhet të shihet një familjar që ka përjetuar panikun në momentin e tërmetit. Prindërit duhet të komunikojnë me fëmijët, t’i argëtojnë, t’i çojnë nëpër këndë lojërash. Për hir të së vërtetës ky tërmet do të ngelet shumë në mendje tek ne”, tha psikiatria Rreli.Copyrighted by News24 Albania
Ambasadori turk me ministren Margariti: Ndërtojmë 500 shtëpi
Ambasadori turk me ministren Margariti: Ndërtojmë 500 shtëpi
Πριν 2 ημέρες
Copyrighted by News24 Albania
Spiropali: Në Durrës janë bërë 850 verifikime, 2 mijë banorë janë në hotele
Spiropali: Në Durrës janë bërë 850 verifikime, 2 mijë banorë janë në hotele
Πριν 2 ημέρες
Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, njëkohësisht zëdhënësja e qeverisë, Elisa Spiropali u shpreh sot se, po vijojnë inspektimet dhe se deri tani janë bërë 850 verifikime. Në një prononcim për mediet nga Durrës, Spiropali theksoi se “bëra një takim me Shtabin e Përgjithshëm këtu në bashkinë e Durrësit dhe u informova se 24 grupe të verifikimit kanë bërë 850 verifikime të banesave dhe pallateve për t’u siguruar që rrezikshmëria të përjashtohet si mundësi. pra për të përcaktuar nëse pallati është i banueshëm apo jo. Pastaj për të bërë akte konstatimi mbi nevojat për riparimin, rindërtimin, vlerësimin e dëmit e me radhë”.Copyrighted by News24 Albania
“Koha nuk pret”, Basha për vendimin e qeverisë për dëmshpërblimin 2 milionë lekë. I pamjaftueshëm
“Koha nuk pret”, Basha për vendimin e qeverisë për dëmshpërblimin 2 milionë lekë. I pamjaftueshëm
Πριν 2 ημέρες
Kryetari i PD-së, Lulzim Basha foli për vendimin e qeverisë të njoftuar nga kryeministri Edi Rama, në mbledhjen e mëngjesit të kësaj të premteje. Rama tha se, “për ata që janë në fshat dhe duan të ndërtojnë vetë shtëpitë tu japim financim, mesatarisht 20 mln lekë të vjetra, pasi fitojnë kohë dhe nuk rrinë të presin të vijë dikush, por me një supervizionim që të garantojë të gjithë parametrat”. “Shtëpitë individuale së bashku me komunitetin dhe shoqatat e solidaritetit, rruga tjetër me para në dorë për ata që paraqiten dhe duan të ndërtojnë vetë shtëpinë”, shtoi ai. Ndërkohë, nga Durrësi, kryeopozitari tha se shuma mund të mos mjaftojë, ndërkohë kërkoi vlerësim të dëmit. “Insistojmë për zhvendosjen e menjëhershme të 150 milionë dollarëve të 10 oligarkëve në funksion të emergjencës dhe procesit të riparimit apo ndërtimit të banesave të dëmtuara”, tha Basha, i cili kërkoi të veprohet shpejt nga ana e strukturave shtetërore.
Vasili kerkese qeverise: Hartoni nje plan sanitar, kontroll shendetesor te semureve kronike
Vasili kerkese qeverise: Hartoni nje plan sanitar, kontroll shendetesor te semureve kronike
Πριν 2 ημέρες
Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili ka dalë sot para mediave duke i kërkuar qeverisë hartimin e një plani sanitar që sipas tij është i vonuar për qarqet e prekura nga tërmeti. Ai tha se zonat e prekura kanë një potencial epidemik për shkak të nyjeve sanitare të dëmtuara apo rrjetit të ujit e kanalizimeve. “Kontrolli i gjendjes sanitare dhe në mënyrë të veçantë i qarqeve të prekura merr prioritet absolut e madhor. Në këtë situatë kërkohet dhe duhet të përpilohet hartimi i planit sanitar. E përsëri kërkohet hartimi i një plani sanitar. Ky plan sanitar ka disa momente thelbësore të tijat, që kanë të bëjnë me trajtimin rigoroz sanitar të zonave që po shkatërrohen. Kur objektet shkatërrohen kërkon një trajtim sanitar. Vetë objektet kanë nyje sanitare, rrjetet nëntokësore janë dëmtuar dhe këto zona kanë një potencial epidemik të mundshëm. Kontrolli rigoroz i ujit të pijshëm dhe hartimi i buletineve ditore të ujit dhe duke imponuar një klorinim të përforcuar të zonave në ato zona që janë demonstruar vulnerabël apo të dëmtuar për shkak të tërmetit”, deklaroi Vasili. Ai tha se në këto popullata të prekura duhet të mbahet nën kontroll me prioritet gjithë sistemi i vaksinimit. “Punonjësit në terren duhet të garantojnë që të mos iu cenohet skema e vaksinimit fëmijëve. Duhet të bëhet dhe të organizohet një kontroll i veçantë, i të gjithë të sëmurëve kronikë pjesë e familjeve të evakuara që në kushte të tjera, kanë rëndim të sëmundjes. Duhet të përcaktohet një sistem kontrolli sanitar i përditshëm dhe raportuar i vendqëndrimeve të improvizuara të cilat natyrshëm nuk janë vende të përcaktuara për grumbullime njerëzish dhe kontrolli i tyre do evitonte mjaft pasoja sanitare të dëmshme dhe të rënda për këto popullata”, u shpreh Vasili. Ai tha më tej se hartimi i plani sanitar i përpiluar dhe i detajuar do të kërkojë raportim të përditshëm me zonat e prekura. “Mbajtja e këtij kontrolli sanitar ka rëndësi për të siguruar vendime e urdhrat e domosdoshëm dhe që gjendja e popullatës nga ana shëndetësore të jetë nën kontroll të plotë”, theksoi Vasili. Copyrighted by News24 Albania
Kryeministri Edi Rama në Bratislavë. Shqipëria merr kryesinë e OSBE-së
Kryeministri Edi Rama në Bratislavë. Shqipëria merr kryesinë e OSBE-së
Πριν 2 ημέρες
Copyrighted by News24 Albania
"Njerëzit presin që drejtësia të vihet në vend". Kryeprokurori i ri Olsi Çela i vetëdijshëm...
"Njerëzit presin që drejtësia të vihet në vend". Kryeprokurori i ri Olsi Çela i vetëdijshëm...
Πριν 2 ημέρες
Një ditë pas betimit nga Kuvendi i Shqipërisë, Olsian Çela ka marrë sot detyrën e Prokurorit të Përgjithshëm. Në fjalimin e tij të parë si kryeprokuror, Çela pohoi se qëllim i këtij institucioni duhet të jetë rritja e besimit të qytetareve. Teksa falënderoi për punën përgjatë këtyre dy vitet të paraardhëses së tij Arta Marku, Olsian Çela tha se ish-kryeprokurorja punoi në një faze shumë të vështirë tranzicioni që po kalonte vendi. Mes të tjerash, Çela u ndal edhe tek situata në vend pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit, ndërsa beri edhe premtimin e tij te pare, duke shtuar se; qytetarët presin që drejtësia të vihet në vend. “Sot është më e rëndësishme se kurrë më parë transparenca që si institucion duhet të sigurojmë ndaj mediave dhe publikut. E falënderoj zonjën Marku për punën e bërë në këto dy vite. Në një fazë tranzicioni ajo ka bërë më të mirën e mundshme në këto kushte. Tani hyjmë në një fazë të re, në krijimin e institucioneve të reja të drejtësisë ku prokuroria ka pësuar ndryshime rrënjësore. Kjo kërkon konceptim të ri. Ekziston mbështetja dhe kemi kapacitete që t’i japim vendit një të ardhme më të mirë, që të mundësohet që Shqipëria të bëhet pjesë e familjes europiane, ku rezultatet e punës tonë kanë rëndësi të jashtëzakonshme. Ta shohim përditshmërinë e punës si një gjë të zakonshme për të ardhmen e vendit. Prokuroria e Përgjithshme mund të japë kontributin e rëndësishëm për të ndryshuar dhe për t’i dhënë përkrahje ideve të reja. Sot vendi po përballet me një krizë të madhe për shkak të ngjarjeve të ndodhura në fund të muajit nëntor. Përgjigja që duhet të japë prokuroria në rastin konkret duhet të spikasë në raport me institucionet e reja. Sot njerëzit kërkojnë drejtësi. Sot kërkohet që të bëhen gjëra konkrete. Në këtë fatkeqësi për vendin, njerëzit presin nga ne që të vihet drejtësi në vend. Jam i bindur që do të bëjmë një punë të mirë. Çdo gjë nuk shkon vaj, ndryshimet janë pozitive. Kam besimin që vendi është në rrugën e duhur dhe e ardhmja do të jetë më e mirë.”, tha Olsian Çela. Copyrighted by News24 Albania
Arta Marku i dorëzon detyrën kryeprokurorit të ri Olsian Çela: E lumtur që po ja pasoj...
Arta Marku i dorëzon detyrën kryeprokurorit të ri Olsian Çela: E lumtur që po ja pasoj...
Πριν 2 ημέρες
Ish-prokurorja e përgjithshme e përkohëshme Arta Marku i ka dorëzuar sot detyrën kryeprokurorit të ri Olsian Çela. Marku ka nisur fjalën e saj përshëndetëse me falenderim për kolegët vendas dhe të huaj si dhe për mediat duke i quajtur “të pazëvendësueshme”. Ish-kryeprokurorja Marku uroi Çelën për detyrën e re. Olsian Çela u zgjodh mes tre kandidatëve me 101 vota në Kuvend. “Që në ditën e parë jam munduar të punoj me dëshirë dhe përkushtim. Falenderoj të gjithë stafin. Puna juaj të nderuar kolegë më ka dhënë një eksperiencë të shkëlqyer. Falenderoj edhe përfaqësuesit e OPDAT dhe EURALIUS të cilët më kanë mbështetur. Një falenderim e kam edhe për median, për hapësirën që më kanë dhënë, qoftë kur kanë qenë dashamirës, qoftë kur nuk kanë qenë, roli i tyre është i pazëvendësueshëm. Urime prokurorit të ri të përgjithshëm, Jam shumë e lumtur që detyrën ja pasoj ish-shokut tim të klasës. Jam e bindur që do të kaloni shumë mirë me të”, tha Arta Marku.Copyrighted by News24 Albania
6 dhjetor, 2019 Flash News ne News24 (Ora 08.30)
6 dhjetor, 2019 Flash News ne News24 (Ora 08.30)
Πριν 2 ημέρες
Copyrighted by News24 Albania
Vasjari në "Real Story": Sakos iu bë presion. Balla: Nuk e besoj, ta thotë publikisht
Vasjari në "Real Story": Sakos iu bë presion. Balla: Nuk e besoj, ta thotë publikisht
Πριν 3 ημέρες
Analisti Arian Vasjari dha një informacion në “Real Story”, që sipas tij mbetej për t`u konfirmuar, ku bëhet fjalë se ish-kryetarja e Bashkisë së Durrësit, Valbona Sako dha dorëheqjen për shkak të presionit. Sipas tij, Sakos i është bërë presion pasi kërkoi që Prokuroria të hetojë dëmtimet e banesave në Durrës dhe lejet e ndërtimit. Vasjari nuk dha detaje për burimin, por sipas tij burimi është i sigurt. “Unë kam një informacion, që mbetet për t`u verifikuar. Kryebashkiakja e Durrësit iku sepse i është bërë presion. Ajo ka kërkuar hetim”, tha ndër të tjera Vasjari. Ndërkohë, drejtuesi i emisionit “Real Story”, Sokol Balla replikoi në lidhje me këtë pohim të analistit Vasjari. Gazetari Balla tha se nuk e beson këtë informacion, pasi sipas tij, nëse do të qëndronte, Valbona Sako duhet të dilte ta thoshte publikisht. “Unë nuk e besoj këtë. Nuk e besoj sepse nëse do ishte kështu, kryebashkiakja duhet të dilte dhe ta thoshte publikisht; unë po iki, se më është bërë presion”, tha ndër të tjera gazetari Balla. Ndërkohë, ai shtoi se një informacion i tillë merret me rezervë, ndërsa e ftoi kryebashkiaken e dorëhequr të Durrësit të fliste publikisht, nëse i është bërë një presion i tillë.
Mbledhja e Qeverisë/ Rama: Na duhet fuqi punëtorë nga jashtë! Super dënim për shpifjen
Mbledhja e Qeverisë/ Rama: Na duhet fuqi punëtorë nga jashtë! Super dënim për shpifjen
Πριν 3 ημέρες
Kryeministri Edi Rama ka mbledhur sërish qeverinë, lidhur me situatën e krijuar pas tërmetit. Rama deklaroi se pas pastrimit të rrënojave, duhet nisur me rindërtimin dhe për këtë duhen punëtorë. Sipas tij, procesi i ndërtimit kërkon fuqi të madhe punëtore dhe se nga eksperienca dhe çfarë ka parë nga kompanitë, ka probleme në fuqitë punëtore në ndërtim. “Duhet përfituar që të kërkojmë fuqi punëtore të huaj, në rast se del nevoja për fuqi punëtore. Duhen mijëra njerëz që do të përfshihen në punë. Në datën 19 dhjetor duhet të kalojë paketa për aksesin në fuqi punëtore, që kompanitë të marrin punëtorë nga jashtë. Do të nisim punën në Laç për ti hapur rrugën këtij procesi. Ia kemi kërkuar që të nisë puna kompanisë turke ku Presidenti turk ka dhënë pëlqimin për të ndërtuar 500 apartamente. Do vijojmë ndërhyrjen dhe në Durrës, në vijën bregdetare. Tirana në zonën e “5 Majit” duhet rishikuar në funksion të situatës një plan i kahershëm që kemi pasur. Pallatet e vjetra në Kombinat duhet të hidhen në tokë, dhe ato pallatet e vjetra subjektive. Aty kemi një pol të ri për të ndërtuar, tek “5 Maji’, apo dhe te ish-Uzina e Auto-traktorëve”, u shpreh Rama. Ai bëri me dije se janë 4949 banesa të dëmtuar në Durrës në total dhe 6121 në Tiranë, ku mes tyre 1171 në Durrës të pabanuara dhe 660 në Tiranë. “Në Durrës duhet të mendojmë mirë pasi nuk ka apartamente, janë të shitura. Duhet të mendojmë që t’i spostojmë nga hotelet në janar në shtëpi me qira”, tha Rama. Lidhur me situatën e të pastrehëve, ai tha se 100% të qirasë për një vit do të paguhet për ata që nuk kanë strehë. Në vijim shtoi se për ata që janë në fshat dhe duan të ndërtojnë vetë shtëpitë do të financohen. “Mesatarisht do të marrin 20 milionë lekë të vjetra, pasi fitojnë kohë dhe nuk rrinë të presin të vijë dikush, por me një supervizionim që të garantojë të gjithë parametrat”, deklaroi kreu i qeverisë. Kryeministri tha se është e dënueshme shpifja, por se do të jetë super e denueshme në situatë të jashtëzakonshme. “Mjafton rasti i Durrësit, një lajm kriminal i shpërndarë se po bie spitali i Durrësit solli një të vdekur e pa llogaritur kaosin e të plagosurit në përpjekjen për të ikur nga spitali, kur lajmi se po shembej spitali kur spitali nuk kishte asgjë”, u shpreh Rama. Po ashtu ai shtoi se do të shkojë në Stamboll në takimin e organizuar nga Presidenti Erdogan me investitorë dhe biznesmenë. “Besoj se do të kthehem me çadra me vete. Por duhet menaxhuar sa më mirë kjo logjistikë. Ka vlerë të madhe për të qenë pjesë e gjithë logjistikës sonë në vijim”, deklaroi kreu i qeverisë.
Termeti, deme te medha ne Kruje e Fushe-Kruje
Termeti, deme te medha ne Kruje e Fushe-Kruje
Πριν 3 ημέρες
Termeti, deme te medha ne Kruje e Fushe-Kruje Deme te medha ne lagjet “Abaz” dhe “Pengile” Rreth 2.040 banesa private te demtuara ne Kruje Florind Cerhozi, Sekretari I Bashkise Kruje “Ne kruje jane demtuar 104 pallate, 36 demtime te renda” “Ne fushe-kruje nga 57 pallate, 15 me demtime te renda” Cerhozi: Akomodimi I te prekurve, ne 2 palestra “Probleme me akomodimin per shkak se s’kemi fonde” Gazetar, Prend Shota Copyrighted by News24 Albania
Termeti shkakton deme ne banesa ne Ndroq. Banorja: Kemi ngritur çader, s’kemi ku qendrojme
Termeti shkakton deme ne banesa ne Ndroq. Banorja: Kemi ngritur çader, s’kemi ku qendrojme
Πριν 3 ημέρες
Termeti shkakton deme ne banesa ne Ndroq Deme ne banesat ne familjen Cala dhe Trimi Banorja: Kemi ngritur çader, s’kemi ku qendrojme “Komuna na tha se banesa eshte e pabanueshme” “Ndihemi te rrezikuar, naten kalojme ne çader” Banorja: Banesa e pabanueshme, jetojme ne rrezik Gazetare, Ida Ismalaj Copyrighted by News24 Albania
E ema e Bleona Mates flet per zhdukjen e vajzes se saj: Dyshoj tek ish-bashkeshorti dhe...
E ema e Bleona Mates flet per zhdukjen e vajzes se saj: Dyshoj tek ish-bashkeshorti dhe...
Πριν 3 ημέρες
E ema e Bleona Mates flet per zhdukjen e vajzes se saj Bukurie Mata: I kam humbur shpresat nga drejtesia shqiptare Bukurie Mata: Shteti nuk ka bere sa duhet Bukurie Mata: Dyshoj tek ish-bashkeshorti dhe motra e tij Bukurie Mata: Drejtesia t’I marre ne pyetje te dyshuarit Bleona Mata u zhduk me 22 maj te 2010 Gazetar, Enver DoçiCopyrighted by News24 Albania
Rama reagon per banoret e godines 15 ne QS: Zaptuesit duhet te largohen nga ajo godine
Rama reagon per banoret e godines 15 ne QS: Zaptuesit duhet te largohen nga ajo godine
Πριν 3 ημέρες
554 familje marrin bonus qiraje per 1 vit Rama reagon per banoret e godines 15 ne QS Rama: Zaptuesit duhet te largohen nga ajo godine Rama: Bonus qiraje per banoret e godines 15 Rama: Largimi, bashke me mburojat e tyre politike Edi Rama, kryeminister Copyrighted by News24 Albania
Bulqize, pallati 5 katesh deme te medha nga termeti. Bashkiaku: Per me shume siguri presim...
Bulqize, pallati 5 katesh deme te medha nga termeti. Bashkiaku: Per me shume siguri presim...
Πριν 3 ημέρες
Bulqize, pallati 5 katesh deme te medha nga termeti Ne kete pallat banojne 15 familje Banoret: Jetojme me frike, inxhinieret s’kane ardhur Lefter Alla, Kryetar i Bashkise Bulqize Alla: Kryem verifikim me inxhinieret e Bashkise “Per me shume siguri presim eksperte nga Tirana” Nje tjeter pallat me deme, ne lagjen e re te Bulqizes Gazetar, Enver DoçiCopyrighted by News24 Albania
5 dhjetor, 2019 Edicioni Qendror i Lajmeve ne News24
5 dhjetor, 2019 Edicioni Qendror i Lajmeve ne News24
Πριν 3 ημέρες
Copyrighted by News24 Albania
Do shemben 3 konvikte te “Qytet Studenti”,Rama:Pas zaptimit 30-vjeçar ka ardhur koha të largohen!
Do shemben 3 konvikte te “Qytet Studenti”,Rama:Pas zaptimit 30-vjeçar ka ardhur koha të largohen!
Πριν 3 ημέρες
Gjatë fjalës së tij në mbledhjen e Këshillit Bashkiak të Tiranës, përqëndruar te situata në vend, pas tërmetit të 26 nëntorit, kryeministri Edi Rama mbështeti vendimin e bashkisë për shembjen e tre konvikteve me familjarë te Qytet Studenti. “Lejet e riparimeve duhet të kenë një procedurë të përshpejtuar. Bashkia duhet ta japë lejen e rindërtimit brenda 24 orëve. Nga ato që shohim është se godinat e reja nuk kanë problem strukturore. Godinat i kanë mbajtur më së miri goditjet. Kemi filluar punën për të konceptuar 3 lagje të reja në Tiranë. Janë projekte që do kërkojnë kohën e tyre,por do kenë tjetër standard. Me fondin që kemi vënë në dispozicion jemi gati të fillojmë. Jemi duke identifikuar modelet më të mira financiare. Ka nisur puna për një ligj të veçantë në lidhje me perimetrin e emergjencës. E konsideroj me vend vendimin për prishjen e 3 konvikteve në Qytet Studenti. Pas një zaptimi 30-vjeçar ka ardhur koha të largohen edhe ato familje, me gjithë mburojat e tyre politike”, u shpreh ndër të tjera Rama.Copyrighted by News24 Albania
Dhuroi 1 mln €, Pacolli: Në Krujë do ndërtoj një pallat për 3 muaj!
Dhuroi 1 mln €, Pacolli: Në Krujë do ndërtoj një pallat për 3 muaj!
Πριν 3 ημέρες
Gjatë vizitës së tij në Krujë dhe Thumanë, kryeministri Rama shoqërohej nga zv.kryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, dhe deputetja Eglantina Gjermeni. Në takim, Pacolli, i cili ka dhuruar 1 milion euro për të prekurit nga tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri, bëri një tjetër premtim, teksa tha se do të ndërtojë vetë banesa për ata që mbetën pa çati në kokë. “Aty ku ka pallate mirë është me zbrit poshtë, për të hapur hapësirë, se Kruja është qytet turistik. Vendosim dhe një fond ne dhe bëjmë një operacion që të dalë edhe qyteti i fituar. Rregullon kualitetin e jetës, më mirë në rrafsh ku krijohet një infrastrukturë tjetër, që ka afër shkollën e kopshtin”, tha Pacolli. Copyrighted by News24 Albania
Kreu ekspertëve izraelitë:Do ikim vetëm kur të rikthehet normaliteti,s’e harrojmë kurrë Holokaustin
Kreu ekspertëve izraelitë:Do ikim vetëm kur të rikthehet normaliteti,s’e harrojmë kurrë Holokaustin
Πριν 3 ημέρες
Nga Aurora Golemi 1000 familje në Durrës e kanë bërë gjumin e qetë pas shumë ditëve, pasi ekipi me inxhinierë dhe ekspertë izraelitë u tha se banesat e tyre janë të sigurta. Kolonel Golan Vach, drejtues i njësisë së kërkimit dhe shpëtimit i Ushtrisë Izraelite, tha për “News 24” se vetëm ditën e djeshme kanë inspektuar 35 godina në qytetin e Durrësit, ku 90% e tyre ishin të sigurta dhe pa probleme. Ekipi, i përbërë nga 10 persona, po përqendrohet në inspektimin e ndërtesave për të zbuluar nëse struktura e tyre ka mbetur e shëndoshë pas tërmetit. Deri tani keni inspektuar banesa në Durrës? “Po ne dje ne kemi inspektuar në Durrës 35 ndërtesa, jam i lumtur tu them se më shumë se 1000 familje u autorizuan të ktheheshin në banesat e tyre. Më shumë se 90% e godinave që ne inspektuam kishin kodin jeshil, që do të thotë janë të banueshme për banorët”. Koloneli izraelit, i cili gjatë 15 viteve të fundit ka qenë i pranishëm në Meksikë, Haiti, Nepal e së fundmi në Brazil për të dhënë asistencën e tij në përballimin e katastrofave natyrore, deklaroi se kanë një plan konkret që prej dy ditësh po e vënë në zbatim. Ekipi do të këshillojë autoritetet lokale se si të menaxhojë fatkeqësinë. “Kemi ekspertizën që konsultohemi direkt në Izrael, kemi ineraktivitet me ta të vazhdueshëm. Ata i përgjigjen pyetjeve tona. Ne jemi këtu që të japim kontributin tonë me eksperiencën që kemi sigurisht në fatkeqësitë natyrore dhe në luftëra. Ne kemi një plan për të bashkëpunuar për të gjitha nevojat, jemi këtu për të ndihmuar qeverinë shqiptare dhe autoritetet për të planifikuar hapat e ardhshëm duke u bazuar tek të dhënat e mbledhura deri më sot. Ne kemi një pajisje qe e quajmë “Harta e dhimbjes” ajo vendos të gjitha të dhënat së bashku dhe të nxjerr në pah problematikat reale. Kështu vendosen piketat tek prioritetet dhe fokusojmë fuqitë dhe burimet në vendet e duhura. Gjëja e dytë është kur inxhinieri vjen me kontraktorin i cili bën gati rregullimet përfundimtare të nevojshme nëpër banesa në mënyrë që njerëzit mos të rrinë jashtë banesave vetëm se banesa e tyre ka nevojë për rregullime të vogla”, u shpreh koloneli për “News24”. Koloneli theksoi se kanë sjellë me vete gjithë diturinë dhe eksperiencën e duhur, të cilën po ua përcjellin inxhiniereve shqiptarë. “Kemi sjelle me vete disa koncepte të thjeshta që do të jenë së par shumë të nevojshme për inxhinierët shqiptarë, kur të ikim ne ata do ta dinë se çfarë do të bëjnë. Ne do të lëmë metodologjinë në terren për ta, ata do të dinë ta zbatojnë shpejt dhe në mënyrë profesioniste dhe ti bëjnë qytetarët të jenë të sigurt. Ata do të kthehen shpejtë në banesat e tyre. Nesër do te trajnojmë një grup të madh me inxhinierë shqiptare”, shtoi ai. “News 24” ndoqi inspektimin e ekipit izraelit në një pallat në Durrës, ku me shpejtësi fotografitë dhe informacioni i dërgohej në kohë reale kolegëve në Izrael për të vendosur për fatin e pallatit, nëse ishte i sigurt apo i pabanueshëm. “Këtu jemi në mes të një inspektimi, u dërgojmë në kohë reale kolegëve tanë në Izrael fotografitë dhe kështu ndajmë me ta edhe opinionet tona. Dëmi në këtë banesë nuk është aq serioz, kemi parë më keq por është vetëm një pikë në kolonën brenda e cila do të inspektohet më mirë”, theksoi Golan Vach. Në fund, koloneli Vach u shpreh se do të qëndrojnë pranë popullit shqiptar, derisa të rikthehet normaliteti. “Dua t’i them popullit shqiptar se populli hebre nuk harron se çfarë keni bërë për ta në Holokaust. Dhe shteti i Izraelit gjithmonë i paguan borxhet. Qëndroni të sigurt dhe ju ndihmoftë Zoti dhe se do të jemi me ju për aq kohë sa ju duhet që t’i riktheheni jetës normale”, tha koloneli Vach. Gjashtë shtete anëtare të BE-së kanë dërguar 50 inxhinierë strukturorë, më shumë që pritet të vijnë, për të vlerësuar dëmet së bashku me homologët vendas. Qeveria shqiptare i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar për ndihmë financiare dhe ndihmë ekspertësh, duke thënë se është e paaftë ta bëjë atë vetëm. Copyrighted by News24 Albania
Emergjencat: Në qarkun e Durrësit janë edhe 363 banesa për t’u prishur
Emergjencat: Në qarkun e Durrësit janë edhe 363 banesa për t’u prishur
Πριν 3 ημέρες
Në një deklaratë për shtyp, zëvendësministrja e Brendshme, Rovena Voda ka publikuar informacionet e përditësuar për sa i përket bilancit me dëmet e shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit. Voda shprehet se në qarkun e Durrësit, konkretisht Durrësit, Thumanës dhe të Shijakut janë për tu shembur edhe 363 banesa . Ndërkohë banesa të pabanueshme sipas ekspertizave në terren janë 1971. Sipas ministres Voda vijon puna dhe përditësimi i të dhënave në bashkitë Durrës, Krujë, Shijak, Kurbin, Tiranë, Kamëz, Vorë dhe Lezhë. Deri në orën 17:30 të ditës së sotshme, numri i thirrjeve të përpunuara deri tani nga gjashtë operatorët në dispozicion të qytetarëve për të tre numrat e gjelbër: 0694114100; 0694114101 dhe 0694114040 është aktualisht: 440 (Tiranë - 198; Durrës - 204; Lezhë - 36; Elbasan - 1; Shkodër - 1). Sërish, sikurse edhe gjatë dy ditëve të fundit, shumica dërrmuese prej 385 thirrjesh ka qenë për verifikim dëmesh në banesë.
Nga pezullimi i Malajt te kritikat për qeverinë, Mustafaj ‘skanon’ zhvillimet politike
Nga pezullimi i Malajt te kritikat për qeverinë, Mustafaj ‘skanon’ zhvillimet politike
Πριν 3 ημέρες
Ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Besnik Mustafaj, ka analizuar situatën politike, por edhe përpjekjet që po bën sot qeveria për përballimin e situatës pas tërmeti të 26 nëntorit. Ai pohoi në rubrikën “Opinion” në ‘News24’ se kryeministri Edi Rama po përdorë qartë gjuhën populiste kur thotë se të plagosurit e tërmetit shkatërrimtar do të trajtohen me pension të përjetshme. Më tej Mustafaj tha se edhe pse është pro solidaritetit njerëzor, këtë premtim të Ramës nuk e sheh të realizueshëm. “Gjërat nuk kanë nevojë për vlerësim. Ka një mobilizim për zgjidhjen e problemit, pra me zgjidhjen e përkohshme të banorëve. Jemi në prag të dimrit dhe koha po ftohet. Gjendjen e jashtëzakonshme Rama po e përdor për të mbyllur median, a thua se shtypi është përgjegjës për pasojat e tërmeti. Deklarimet e tij janë populiste. Pension të përjetshëm i jepet atij që është plagosur në shërbim të atdheut. Ku do t’i marrë kryeministri këto para. Unë jam për t’i ndihmuar, sepse solidariteti është tipar i shoqërisë demokratike. Solidariteti ka të bëjë me riparimet dhe rregullimet imediate. Kryeministri po e menaxhon keq situatën, kundër interesit të përbashkët dhe nuk ka të bëjë më konceptin e solidaritetit.Tani të kultivojë një gjuhë realizmi. Të mos angazhojë shtetin në përgjegjësi që nuk i ka, e kam fjalën këtu për pensionet e përjetshme, por nuk mund ta angazhojë shtetin. Ky pension i jepet një polici. Mobilizim nuk ka qenë preventiv, strukturat nuk ishin të përgatitura. Nuk kishin logjistikë dhe të përgatitur profesionalisht. Nuk kanë fuqinë e nevojshme njerëzore, u desh të vinte qeni “heroi” i Kosovës, i cili ndihmoi në shpëtimin e disa jetëve. Reagimi nuk ka qenë preventiv. Reagimi reaktiv ka qenë maksimal, sepse përballë tragjedisë askush nuk do të rrinte me duar në xhepa”-tha Mustafaj. I pyetur për ftesën që Rama i dërgoi opozitës për t’u ulur së bashku në tryezën e Komitetit Kombëtar të Rindërtimi, Mustafaj u shpreh se opozita duhet të merrte pjesë për të treguar se është në krahë të njerëzve. “Unë them se opozita duhet të dërgonte njeriun e saj në komunitetin e qeverisë. Opozita tim duhet ta dërgonte njërin e vet, pse? Sepse opozita është e shqetësuar ashtu si opinioni. Përfaqësuesi i opozitës do ta konfirmonte shqetësimin real që ka sot opozita mbi situatën. Një gabim i opozitës ishte se nuk dërgoi njeriun e vet në këtë komitet. Do të shërbente shumë, për mua nuk ka qenë adekuat reagimi i opozitës. Kjo tregon se ai është njëri me ndjeshmëri të madhe në aspektin njerëzor, është një politikan për të qenë pranë njerëzve, por kjo nuk mjafton. Opozita është e madhe dhe e fuqishme dhe ka kapaciteti të jashtëzakonshëm njerëzor”- shtoi ai. Gjithashtu ai komentoi pezullimin e Arben Malajt nga Banka e Shqipërisë, ndërsa tha se kritikat e tij janë të dobishme për politikat fiskale në vend. “Malaj ka disa kohë, shumë kohë që vjen në kritika në rritje ndaj politikës financiare. Realisht kjo prania në këtë bord, ka qenë një pengesë, qoftë edhe e pjesshme, brenda tij si profesionist janë akoma më të ashpra mbi abuzimet me pushtetin dhe kontrollin politik që ka Edi Rama mbi bankën qendrore. Unë besoj se atë që thotë Malaj do ta mbajë. Kritikat e tij do të jenë më të ashpra dhe të dobishme për vendin”-tha ndër të tjera Mustafaj. Copyrighted by News24 Albania
Durres, banoret e pallatit 12-katesh zbrazin shtepite
Durres, banoret e pallatit 12-katesh zbrazin shtepite
Πριν 3 ημέρες
Copyrighted by News24 Albania
Hidhet shorti per anetaret e rinj te KED
Hidhet shorti per anetaret e rinj te KED
Πριν 3 ημέρες
Copyrighted by News24 Albania
Rama gazetarëve në Vorë: Jeni shumë të mirë lum si ne që ju kemi
Rama gazetarëve në Vorë: Jeni shumë të mirë lum si ne që ju kemi
Πριν 3 ημέρες
Kryeministri Edi Rama bashkë me Komisionerin Europian, Janez Lenarčič kanë shkuar të shohin nga afër punimet shkollën ‘Neim Babameto’ të Durrrësit që është dëmtuar nga tërmeti. Ata kanë takuar edhe ekipet e huaja të ekspertëve që ndihmojnë në rindërtimin e dëmeve, ku nuk kanë munguar as batutat. Në një moment komisioneri ka takuar dy ekspertë sllovenë dhe është ndjerë i lumtur. ‘Jam shumë i kënaqur që shoh dy anëtarë nga vendi i origjinës Sllovenia këtu’, tha Janez Lenarčič. Ndërkohë mes të qeshurave, Rama ka shtuar se ‘Slovenia është i vetmi vend që e ka fjalën ‘love’ brenda saj’. Më tej ata kanë biseduar edhe me dy italianë, të cilët kryeministri i ka quajtur si shqiptarë: “Unë e them gjithmonë që italianët janë shqiptarë të veshur me Versace”, shtoi Rama.Copyrighted by News24 Albania
Termeti, Sejko apelon per kthim ne normalitet: Sektori bankar i qendrueshem
Termeti, Sejko apelon per kthim ne normalitet: Sektori bankar i qendrueshem
Πριν 3 ημέρες
Copyrighted by News24 Albania
Denaj-Degës së Thesarit: Asnjë procedurë prokurimesh me fonde publike
Denaj-Degës së Thesarit: Asnjë procedurë prokurimesh me fonde publike
Πριν 3 ημέρες
Copyrighted by News24 Albania
“Jemi në hartë të rrezikshme”, profesor Meshi: Nuk besoj se ka tërmet tjetër të fuqishëm
“Jemi në hartë të rrezikshme”, profesor Meshi: Nuk besoj se ka tërmet tjetër të fuqishëm
Πριν 3 ημέρες
Teknonisti dhe gjeologu Avni Meshi i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24” dha mendimin e tij në lidhje me tërmetin e fuqishëm të 26 nëntorit, që tronditi vendin. Profesor Meshi u shpreh se tërmeti i 2 nëntorit ishte i fuqishëm, ndërsa shtoi se nuk beson se do të ketë tjetër tërmet të fuqishëm në vend. “Tërmeti i 26 nëntorit ishte më i fortë sesa mesatar. Tërmeti kishte energji të akumuluar. Pas çlirimit të energjisë, pritet edhe rregullimi i situatës. Por kjo nuk përjashton mundësinë që të ketë edhe lëkundje më të fuqishme. Tërmeti është një “stres” që shkarkohet. Pritet të vendoset një ekuilibër i ri dhe normalisht që ka pas-lëkundje. Kurb them tërmet i madh mund të ndodhë edhe pas 20 vitesh a më shumë, unë flas me kohë gjeologjike. Mund të thuhet, sepse siç dihet tërmeti nuk parashikohet, Por, nuk besoj se ka tërmet të fuqishëm prapë. Paslëkundjet ndodhn për të vendosur ekuilibrin.”, tha Meshi. Profesor Avni Meshi shpjegoi se kush janë zonat më të rrezikuara, ndërsa vuri në dukje se Tirana ndodhet shumë pranë këtyre zonave që gjatë gjithë kohës janë të ekspozuara ndaj rrezikut. “Në tërmet, nuk është mirë që të lëvizësh. Mirë është që të jesh i qetë dhe menjëherë të shkosh poshtë tavolinës, mënyra më e mirë për t’u shmangur. Ajo që na mbetet është të ruajmë qetësinë. Lëvizja horizontale është shumë e rrezikshme. Aksi i rrezikshëm është Vlorë- Elbasan - Dibër. Edhe tërmeti i Dibrës ka qenë i fuqishëm. Tjetër shkëputje është edhe ajo që kalon në Dhërmi për në Greqi. Tirana, jemi shumë afër, sepse Durrësi është pranë kryeqytetit. Sa më i thellë, aq më afër Tiranës do jetë. Zona më e rrezikshme aktualisht është edhe kjo ku jemi ne. Ne jemi një mikro-pllakë dhe është hartë e rrezikshme. Dje a pardje ndodhi një tërmet në Vlorë, sepse është zona e rrezikshme nga pikëpamja sizmike. Por, se kur mund të ndodhë tërmeti, këtë askush nuk e di, askush nuk e di se kur mund të ndodhë”, deklaroi Meshi. Copyrighted by News24 Albania
Moti sot dhe parashikimi per neser ne News24 (5 - 6 dhjetor, 2019)
Moti sot dhe parashikimi per neser ne News24 (5 - 6 dhjetor, 2019)
Πριν 3 ημέρες
Moderatore: Keisi Shtëpani Copyrighted by News24 Albania
Rama pret në zyrë Luljeta Bozon, i bën propozimin e madh, inxhinierja i tregon shqetësimin që ka...
Rama pret në zyrë Luljeta Bozon, i bën propozimin e madh, inxhinierja i tregon shqetësimin që ka...
Πριν 3 ημέρες
Inxhinierja Luljeta Bozo, ka qenë më e pranishme se kurrë ne media, përgjatë kësaj javëve, për shkak të nevojës së të gjithëve, për të dëgjuar një profesioniste në këtë kohë tërmetesh. Së fundmi, inxhinierja, është e pranishme në kryeministri me ftesë të kreut të qeverisë. Ata po diskutojnë në lidhje me pasojat e tërmetit të fuqishëm të 26 nëntorit, ku Bozo u shpreh se pas tërmetit ka një merak të madh për ekspertizën e ndërtimeve. Copyrighted by News24 Albania
Betohet si Kryeprokuror i Përgjithshëm Olsian Çela
, u miratua me 101 vota
Betohet si Kryeprokuror i Përgjithshëm Olsian Çela , u miratua me 101 vota
Πριν 3 ημέρες
Copyrighted by News24 Albania
Rama i kthehet opozitës: Shteti ka fonde ta kalojë situatën edhe pa kokërr leku nga bota, jemi...
Rama i kthehet opozitës: Shteti ka fonde ta kalojë situatën edhe pa kokërr leku nga bota, jemi...
Πριν 3 ημέρες
Kryeministri Rama ka folur në Kuvend mbi projektimin dhe ndryshimet për buxhetin e 2020 në kushtet e Gjendjes së Jashtëzakonshme. Rama siguroi opozitën brenda dhe jashtëparlamentare si dhe qytetarët se fondet e alokuara për rikuperimin e situatës së vështirë nuk do të prekin as edhe një parametër të vetëm të ekonomisë në Shqipëri. ‘Të marrim shembullin e Japonisë, Amerikës dhe Izraelit që kur ndodhin fatkeqësi të tilla ia mbyllin gojën të gjithëve, por me ligji. Nuk është e mundur që përveç halleve të tërmetit, populli të ketë edhe hallin e të gjithë delirantëve që hiqen si sizmiologë, ekspertë e parashikues. Nga ana tjetër dëgjova Ralfin (deputeti i opozitës së re) që kërkonte matrapik. Nuk përdoret matrapiku Ralf kur në rrënoja ka jetë njerëzish, që ta marrësh vesh. Dëgjova një zonjë këtu që fliste për buxhetin, kur as nuk e kishte lexuar buxhetin. E megjithatë e mirëkuptoj që tërmeti ka bërë të vetën mbi ju dhe fjalimet tuaja. Nuk dua të merrem më me broçkulla, por dëshiroj të theksoj disa gjëra: Së pari, buxheti angazhon një fond afro 20 miliardë prej të cilave 13 miliardë alokohen nga shteti dhe rreth 7 miliardë vijnë nga donacionet. Kam dëgjuar se përveç këtyre klithmave për kapela, shteti paska mbetur pa lek të kapërcejë situatën dhe po i shtrin dorën botës. Dëgjojeni mirë këtë, ne do ta programojmë të gjithë proçesin, sikur nuk do të marrim asnjë kokërr leku nga bota. Ne do e përballojmë të gjithë vetë, sepse jemi më të aftë më të zotë se ju dhe ata që iu kanë hapur vendin juve këtu.Si e keni këtë kurajo që dilni e flisnin këtu gjithë ato broçulla, po thoni lumenj dhe përrenj broçkullash lart e poshtë. Do të ketë transparencë të plotë në angazhimin total në favour të rindërtimit. Objektivi ynë është shumë qartë dhe është një arsye për të treguar që ne nuk jemi si ju. Ne nuk do ta prekim ekonominë në funksion të rindërtimit, por do të vendosim rindërtimin në funksion të ekonomisë. Nuk do të prekim asnjë parametër të ekonomisë për të rindërtuar. Ne nuk do të marrim nga një anë e popullit e t’ia japim anës tjetër të popullit. Shënojini këto ti keni, nëse do jeni këtu. Juve domethënë, se ne do jemi', tha Rama.
Ralf Gjoni: Në çdo ekran shohim vetëm Edi Ramë, ai duhet të japë llogari pse Shqipëria nuk ka një...
Ralf Gjoni: Në çdo ekran shohim vetëm Edi Ramë, ai duhet të japë llogari pse Shqipëria nuk ka një...
Πριν 3 ημέρες
Deputeti i opozitës Ralf Gjoni tha gjatë fjalës së tij në Kuvend se në ditën e tërmetit ka qenë në Durrës. "Në 7 të mëngjesit kam qenë tek pallati i shembur ku po kërkohej mundësi për të shpëtuar Dienën me vajzën e vdekur në krahë. Ishte shumë e dhimbshme të qëndroje aty. Jam mahnitur nga gatishmëria e forcave të shpëtimit. Ky nuk është momenti që ne të bëjmë politikë të pisët.Tërmeti nuk pyet as për të majtë dhe as për të djathtë. E kam frenuar veten nga sulmet ndaj qeverisë për shkak se mendoj se fokusi ynë duhet të jetë tek të prekurit nga tërmeti. Po vjen momenti që ne të vazhdojmë të kërkojmë përgjegjësit. Duhet të jemi të vëmendshëm ndaj masave të marra apo të pa marra për të menaxhuar këtë situatë. Njerëzit thonë në dorën e Zotit. Njerëzit thonë që nuk ka shtet. Unë atë ditë kam parë heronj në detyrë shtetërore por shtetin nuk e pashë. Atë ditë që mbërrita në Durrës u desh një orë e gjysmë për të gjetur matrapik. Nuk kishte doreza, nuk kishte kaska. Ata njerëz që lanë familjet e tyre dhe shkuan atje janë heronj të vërtetë. Shteti nuk ishte por heronjtë ishin atje. Në stadiumin e Durrësit mungonin batanijet në ditën e parë. Pse kishte mungesa që shtetit të përgjigjej. Çfarë masash janë marrë për inspektuar dhe mbroktur qytetarët pas tërmetit të shtatorit. Njerëz kishte por nuk kishte mjete, nuk kishte organizim. Nuk dua t'iu sulmoj por shteti ishte rrumpallë. Më rrumpallë se këto ditë nuk kam parë në 20 vite Shtet në Shqipëri. Nuk mund të kalojmë asnjë projekt ligj nëse vëmendja jonë nuk është te qytetarët. Në dorën e Zotit ishim, në dorën e shtetit nuk ishim. Në çdo ekran shohim vetëm Edi Ramë, ai duhet të japë llogari pse Shqipëria nuk ka një shërbim emergjencash. Të nderuar kolegë, ju ftoj t'i thoni Ramës të mos bëjë populizëm në këto momente dhe të mos personalizojë dramën kombëtare. Duhet t'i gjendemi afër qytetarëve. Duhen parë të gjithë kryetarët e bashkive që kanë dhënë leje ndërtimi në ato zona ku nuk duhet të ishte", tha Gjoni.Copyrighted by News24 Albania
Tërmeti i 26 nëntorit/ Kujtim Gjuzi jep shpjegimin e tij: Ishte artificial, u shkaktua nga…
Tërmeti i 26 nëntorit/ Kujtim Gjuzi jep shpjegimin e tij: Ishte artificial, u shkaktua nga…
Πριν 3 ημέρες
Deputeti Kujtim Gjuzi ka propozuar që deputetët të lenë pagën e tyre për të prekurit nga tërmeti i 26 nëntorit. Sipas Gjuzit, zona ku u regjistrua goditja është vija bregdetare e Lalzit, e cila është mbingarkuar me ndërtime. “Ne mbajtëm një minutë heshtje, por unë kam një pyetje, ishte tërmet natyror apo artificial? Pse është artificial? Sipas neve që kemi studiuar në universitetin bujqësor në sizmik, bllokimi i vijës bregdetare nga betoni sidomos në Lalz nis kur Meta ishte kryeminister dhe një biznemen që vazhdon të ndërtojë atje. Një muaj më parë kam dalë në Lalz dhe kam thënë pse vazhdoni të betonizoni këtë zonë, që është kënetore deri në grykëderdhjen e Ishmit? Lumenjte Erzen, Lana dhe të gjithë këto bashkohen në atë që quhet gropa e zezë me të vjetrën. Unë jam 60 vjec, kryeministri është 55 ndoshta se di mirë por ajo ishte zona ku shkarkojnë të gjitha prurjet e reshjeve në 60 ditë. Këto prurje të vargmalit sjellin atë që quhet zona e përmbytur Albanopolis, ju që s’keni studiuar mirë, shkoni shifeni çik. Ne jemi në zonën qendër mbajtëse të minierës së Kasharit, Vallias dhe Manzë, i gjithë ky ka poshtë qymyre dhe këto sjellin atë që quhet llorbë. E gjitha zona poshtë ka krijuar një digë me 4 m thellësi. Shkoni drejtohuni sizmiologëve po ku keni kohë ju me studiu, ju e keni mendjen të bëni ndonjë PPP të merrni ndonjë lekë. Ju vjen për të qesh se s’ju ka vdek njeri në shpi se i keni vilat këtj nga kodrat, ju lutem shumë mos u zgerdhini, boll u zgërdhitë. Zoti kryeminister unë do ju kërkoja të jeni non stop me qytetarët, në pallatet me tulla silikat që ranë atje e kishit sinjalin, por presidenti paska parashikuar që do vijë tërmeti i bëj pyetje presidentit të tha dikush? Takove dikë në Athinë? I tha Ramës bëj gati buxhetin? Po ti e di zoti President si shkojnë llogaritë e qymyreve poshtë kur mbushen me ujë se je ekonomist. Megjithatë ju garantoj qytetarëve që s’mundet më në këtë pellg tërmete që kapin 6.1 rihter. Qytetarët s’duhet ta lëshojnë më vendin por të gjithë bashkë me kryeministrin ju them propozoj rrogën time në janar në dt 3 do e çoj për viktimat”, tha Gjuzi. Copyrighted by News24 Albania
Luan Rama thirrje: Zonja prokurori çfarë bëtë pas tërmetit të 21 shtatorit?
Luan Rama thirrje: Zonja prokurori çfarë bëtë pas tërmetit të 21 shtatorit?
Πριν 3 ημέρες
DEKLARATA E PLOTË Situata tragjike dhe pasojat e rënda që krijoi tërmeti i 26 nëntorit na bënë të gjithëve jo vetëm të reflektojmë por të demonstrojmë edhe përgjegjshmërinë që gjithçka ka ndodhur të evidentohet, të hetohet, të zbardhet në sytë e opinionit publik sepse vetëm kështu do krijohet besimi se institucionet e shtetit po e bëjnë detyrën. Prokuroria jo vetëm që nuk është prezentë në detyrimin kushtetues për të informuar publikun në lidhje me pasojat dhe shkaqet që çuan në këtë situatë të rëndë por të gjithë mbajnë mend nxitimin e prokurorisë për të informuar publikun pas çdo proteste që bënte opozita a thua se nuk kishte punë tjetër prokuroria. Shqipëria prej shtatorit deri tani është goditur nga tërmete të cilat në fakt kanë nxjerrë zbuluar mungesën e eficencës, mungesën e përgjegjësisë dhe mungesën e veprimeve korrekte për të mbrojtur e garantuar jetën e qytetarëve. Meqenëse prokuroria vazhdon të heshtë jam i detyruar ta pyesë publikisht zonjë prokurori të Republikës së Shqipërisë. Jo me qesëndi e konsideroj zonja dhe jo prej faktit që e drejton një zonjë. Zonja prokurori çfarë keni bërë për të hetuar pasojat dhe shkaqet që çuan në pasojat e rënda të tërmetit të 21 shtatorit, të tërmetit që ishte parathënia apo paralajmërimi i natyrës për tërmetin e 26 nëntorit? Cili ka qenë grupi hetimor që është marrë, ka hetuar? A keni evidentuar gjatë hetimit tuaj pas tërmetit të 21 shtatorit objekte, ndërtesa, godina banimi në risk, të dëmtuara ë të cilat nuk duhet të kishte qytetarë? Në sa prej godinave të dëmtuara kanë qenë të evidentuara si të papërshtatshme? Jeni e lutur të informoni publikun për gjithçka keni bërë në përmbushje të detyrës suaj kushtetuese. Për të evidentuar përgjegjësinë dhe për të vënë para përgjegjësisë të gjithë ata që me mosveprimin e tyre skandaloz dhe kriminal pas tërmetit të 21 shtatorit, janë bashkëfajtorë në krimin e shëmtuar të tërmetit të 26 nëntorit. Jepni përgjigje. Demonstroni që jeni institucion i pavarur, në zbatim të ligjit dhe Kushtetutës. Jemi në pritje të përgjigjes suaj në mënyrë që qytetarët të kuptojnë se ju nuk vepronin nën urdhër apo nën presion politik.Copyrighted by News24 Albania
“Anulo 150 mln $ për oligarkët”/ Balla: Kush ka ankesa t’i paraqesë në Prokurori
“Anulo 150 mln $ për oligarkët”/ Balla: Kush ka ankesa t’i paraqesë në Prokurori
Πριν 3 ημέρες
Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla apeloi deputetët e opozitës në sallë që të mos bëjnë atë që e quajti, vaji i korbit në ditë zie. Ndërsa bëri një bilanc të dëmeve e falënderoi ekipët e kërkim shpëtimit për solidaritetin ndaj Shqipërisë, Balla kërkoi reflektimin e opozitës për të qënë bashkë në përballimin e kësaj situate. “I them kolegut të ri në Shqipëri nuk bëhet korbi në ditë zie, as vaji i korbit. Shqipëria prej 26 nëntorit po kalon një nga momentet më të vështira, më të hidhura. Tërmeti i tmerrshëm që goditi Shqipërinë e që u shoqërua me një bilanc tragjik, përbën një sfidë që shkon përtej mundësive të qeverisë sonë, e të kombit tonë. Për ata që ende nuk e dinë, vijojnë të marrin ndihmë shëndetësore 29 motra e vëllezër te trauma 4 në Durrës dhe 3 të tjerë të dërguar jashtë vendit, e kjo falë qeverisë italiane ku Rama e Conte kanë qenë në kontakt të vijueshëm. Sipas sizmiologëve janë regjistruar mbi 1400 pas goditje e duhet t’u japim një mesazh qytetarëve, që s’jemi as të parët as të fundit që kalojmë situata të tilla. 10 vite më parë një tërmet 6.3 rihter në Zelandën e Re shkaktoi 190 të vdekur e një qytet të shkatërruar.” tha Balla ndërsa bëri një bilanc të demëve të shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit. “1183 shtëpi të shembura, 5514 të dëmtuara rëndë nga tërmeti, edhe në rrethe të tjera që nuk i kemi përmendur. Të të dëmtuara lehte 3569 shtëpi, 558 të dëmtuara rëndë pallatë ndërsa të dëmtuara lehtë 337. Ju dëgjova me vëmendje, ndonjë për efekt të karriges a trashëguar fjalimin e opozitës së vjetër. Kjo është një seancë solemne me vëmendje për ata që nuk ka shtëpi që kanë humbur të afërmit, e ky kuvend mbështet të gjitha aktet që bëri qeveria.Copyrighted by News24 Albania
“Ata që kanë humbur jetën s'mund t’i kthejmë më”, Shahini tregon planin emergjent për fëmijët...
“Ata që kanë humbur jetën s'mund t’i kthejmë më”, Shahini tregon planin emergjent për fëmijët...
Πριν 3 ημέρες
Ministrja e Arsimit Besa Shahini gjatë fjalës së saj në foltoren e Kuvendit tha se janë themeluar 2-3 shkolla të përkohshme në hotelet përgjatë zonës bregdetare ku janë strehuar pjesa më e madhe e të prekurve nga tërmeti. “Hotelet ku janë strehuar qytetarët janë themeluar shkolla të përkohshme që nxënësit e strehuar aty të mos humbasin mësimin. Kemi dy apo tre shkolla të përkohshme përgjatë bregdetit ku janë vendosur pjesa më e madhe e familjeve të prekura nga tërmeti. Ata që kanë humbur jetën nuk mund t’i kthejmë, por do përpiqemi ta bëjmë sa më të lehtë situatën për ata që janë prekur nga tërmeti”, tha Shahini.Copyrighted by News24 Albania
Lefter Maliqi ‘shpërthen’ në Kuvend: Vijnë këtu qajnë, pasurinë e kanë në Qipro
Lefter Maliqi ‘shpërthen’ në Kuvend: Vijnë këtu qajnë, pasurinë e kanë në Qipro
Πριν 3 ημέρες
Deputeti i opozitës parlamentare, Lefter Maliqi ka ‘shpërthyer’ ndaj maxhorancës nga foltorja e Kuvendit. Në fjalën e tij Maliqi i ka kërkuar ndërkombëtarëve, SPAK-ut dhe BKH-së që të hetojnë lidhur me pasojat që shkaktoi tërmeti i 26 nëntorit. Sipas Maliqit, në burg duhet të shkojnë oligarkët dhe ata që kanë dhënë lejet e ndërtimit, ndërsa kryeministri Edi Rama duhet të japë dorëheqjen. “Dhe vinë këtu dhe derdhin lot, pse për lot është këtu? Unë vetëm të jap shpirtin, po këta kanë shumë pasuri. Vete kryeministri ngre fëmijët në ajër, ironi me qytetarët, nuk i jep dorën Gjovalin Gjokës, shtyn zëvendësin e tij, bën sikur vdes me atë mjekrën e tij. Nëse ai ka moral, të japë morë dorëheqjen. Po nuk i ra tërmeti në kokë nuk ikën,”-tha ndër të tjera deputeti i opozitës. Pjesë nga fjala e Maliqit: Nëse nesër do të binin muret e Kuvendit, kot nuk thotë popullit është ajo shprehja nuk bie rrufeja në pikë pikë pikë. SPAK dhe BKH duhet të nisë hetimet sepse kjo është vrasje me paramendim. Të lirohen nga burgjet ata që kapën me 30 gramë hashash dhe të mbushen me oligarkët dhe ata që japin lejet e ndërtimit. Dhe vinë këtu dhe derdhin lot, pse për lot është këtu? Unë vetëm të jap shpirtin, po këta kanë shumë pasuri. Vetë kryeministri ngre fëmijët në ajër, ironi me qytetarët, nuk i jep dorën Gjovalin Gjokës, shtyn zëvendësin e tij, bën sikur vdes me atë mjekrën e tij. Nëse ai ka moral, të japë morë dorëheqjen. Po nuk i ra tërmeti në kokë nuk ikën. Na çon zv.ministrat për të drejtuar shtabet. Çon ministrin e Bujqësisë për të ngritur shtabe, pse more ka rënë ndonjë pulari? Ku janë more ata? Ku janë ata që kanë eksperiencë? Tersin e keni këtu mbrapa, atë që e vodhi këtë vend. Nuk e dimë ku i kanë mbyllur pasuritë, në Qipro e në Zvicër. Vijnë këtu dhe bëjnë shoë. Këta bën tërmet në drejtësi dhe gjykata. Kurrë mos paça të ardhur politike, po jo si këta. Dhe qajnë këta pasi bie tërmet, sepse e quajnë Baba Xhike presidentin kur paralajmëroi me letra nga greku. Mirënjohje për vëllerëzit kosovarë, as qen nuk kishin këta. Hoqën nga puna atë që e stërviste. Nuk mbahen more, çfarë nuk po bëjnë more. Bëjnë sikur japin paga. Unë vetëm një garsoniere jap, po këta ça nuk japin. Nuk e kam me Pandin unë. Boll me çitjanet. Shkon tek dëshmorët dhe të rënën me çitjane. Ky është turp.Copyrighted by News24 Albania
E plotë/ Përfundon shorti, kush janë anëtarët e rinj të KED
E plotë/ Përfundon shorti, kush janë anëtarët e rinj të KED
Πριν 3 ημέρες
Presidenca ka hedhur shortin për anëtarët e rinj të Komisionit të Emërimeve në Drejtësi. Dy anëtarët e parë janë nga Gjykata Kushtetuese. Nga shorti janë zgjedhur anëtarë Fiona Papajorgji dhe Vitore Tusha nga Gjykata Kushteutuese. Ndërkohë që Marsida Xhaferllari është zgjedhur si anëtare zvëndësuese. Ardian Dvorani është zgjedhur automatikisht anëtar i KED, nga Gjykata e Lartë, pasi ishte i vetmi kandidat. Nga Prokuroria e Përgjithshme është zgjedhur Arta Marku, ndërkohë që Bilbil Mete është zgjedhur si anëtar zvëndësues. Nga Gjykata e Apelit janë zgjedhur Miranda Andoni dhe Saida Dollani, ndërkohë që Nazmi Troka është zgjedhur si anëtar zvëndësues. Nga Prokuroria e Apelit janë zgjedhur Fationa Memçaj dhe Ludovik Dodaj, ndërkohë që Nezir Gjoka është zgjedhur si anëtar zvëndësues Nga Gjykatat Administrative është zgjedhur Arjan Qata, ndërkohë që Marjana Velçani është zgjedhur si anëtare zvëndësuese. Anëtarët nga Gjykata Kushtetuese: Fiona Papajorgji Vitore Tusha Marsida Xhaferllari (Zëvendësuese) Anëtarë nga Gjykata e Lartë Ardian Dvorani (I zgjedhur automatikisht) Anëtarët nga Prokuroria e Përgjithshme: Arta Marku Bilbil Mete (Zëvendësues) Anëtarët nga Gjykata e Apelit Miranda Andoni Saida Dollani Nazmi Troka (Zëvendësues) Anëtarë nga Prokuroria e Apelit Fationa Memçaj Ludovik Dodaj Nezir Gjoka (Zëvendësues) Anëtar nga Gjykatat Administrative Arjan Qata Marjana Velçani (Idrizi) (Zëvendësuese)Copyrighted by News24 Albania
‘Shkuat mes pluhurit të bënit ekstradë’, Murrizi-maxhorancës: Hipokritë, na sollët me urgjencë...
‘Shkuat mes pluhurit të bënit ekstradë’, Murrizi-maxhorancës: Hipokritë, na sollët me urgjencë...
Πριν 3 ημέρες
Ish-deputeti i PD-së, Myslim Murrizi pothuajse u ka ngrirë lotët dhe grimasën e trishtimit ministrave dhe deputetëve në Kuvendin e Shqipërisë, të cilët njëri pas tjetrit folën në seancën parlamentare në lidhje me katastrofën njerëzore dhe materiale të tërmetit të 26 nëntorit. Në nisje të kësaj seance u mbajt dhe 1 minutë heshtje për 51 viktimat e shkaktuar nga një tërmet të magnitudës 6.4 të shkallës Rihter. I ashpër në reagim deputeti Murrizi nuk kurseu që nga i pari i qeverisë, Edi Ramën, kabinetin e tij qeveritar deri tek deputetët e Kuvendit të Shqipërisë. “Në mes të pluhurit të tërmetit shkuat aty për të bërë estradë në kamera dhe për të thënë (Rama) se i do shumë shqiptarët pasi të vdesin. Qeveria nuk është shoqatë, nuk është Elvis Naçi dhe shpreh konsideratë për të gjithë kontributin e tij. Shqipëria ka një buxhet prej 4 miliardë eurosh dhe duhet të mendojë për një ditë të zezë. A ka menduar për një ditë të tillë? Jo! Mos na qani si faturino urbanësh. I gjithë angazhimi juaj është një flluskë sapuni”, u shpreh Murrizi duke e cilësuar hipokrizi dhe propogandë të qeverisë aksionet e derimëtanishme. Nga ana tjetër Murrizi nuk ka lënë pa fshikulluar dhe kolegët e tij deputetë dhe Kryesinë e Kuvendit të cilët sipas tij duhet të ishin mbledhur në seancë të jashtëzakonshme për dëmet dhe ringritjen nga tërmeti. “Nëse do ta merrnit në konsideratë duhej të bëhej një seancë e jashtëzazkonshme enkas për këtë. Na keni me nxitim për një seancë prej 18 pikash, zero për tërmetin. Pika e parë: Dhënia me koncesion 17 milion euro një kompanie për faturimin online të një kompanie fantazmë Pika 3. Heqja e tatim fitimit nga 15 në 5 për qind koncesionarët që sjellin makina të reja Pika 5. Ligjin që u vini këmbën në fyt 109 mijë bizneseve për pajisjen me kasat e reja Pika 7. Miratimi në parim i buxhetit 2020. Dhe ju thoni që nuk preket buxheti, për çfarë po flasim. Emergjencave u është parashikuar 2.6 milionë euro për vitin 2020. A e zgjidh problemin, në një kohë kur specialistët thonë që dëmi është mbi 500 milionë euro? Jo! Thoni që do ta zgjidhim me donacionet. Kjo është gjithë ajo çka kjo qeveri ka për emergjencat. Hiqjani 40 milionë euro portalit të qeverisë, atij të bashkëqeverisjes. Merr 40 milionë euro në vit. Mjaft bëtë estradë dhe të shkoni të ata kalamajtë fatkeqë që u kërkoni ca do kapelen e e Ronaldos, do ta sjell, po ti ca do?. Keni prish pronë e pasuri tyë shqiptarëve nga rotondoja Lushnjë deri të Astiri e me radhë në 6 vjet më shumë nga çfarë ka prish tërmeti. Më gjeni një leje shfrutëzimi në Durrës ku thuhet që është në parametrat e kërkuara në lejen e bashkisë. Çdo gjë mbaronte në Bashkinë e Durrësit kur firmosej leja e ndërtimit. Boll me PPP dhe ato tenderat sekretë që bëni me Agaçin”, ka përfunduar Murrizi.Copyrighted by News24 Albania
Pasojat nga tërmeti/ Balluku: Nuk është koha për akuza, as për të gjetur fajtorë
Pasojat nga tërmeti/ Balluku: Nuk është koha për akuza, as për të gjetur fajtorë
Πριν 3 ημέρες
Nuk është koha për akuza apo për të gjetur fajtorë aty ku nuk janë. Gjithçka është dokumentuar e do të shkojë për hetim, e më tej do të ketë ndëshkim për këdo që provohet fajtor. Kështu u shpreh ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku, gjatë seancës së sotme parlamentare, ndërsa kërkoi bashkëpunim në situatën pas tërmetit të 26 nëntorit, pasi ka nevojë për solidaritet. Balluku u shpreh se për t’u ngritur nga hiri si Feniksi, shqiptarët dinë ta bëjnë shumë mirë, por mund ta bëjmë vetëm të bashkuar. “Për të gjithë ata që thanë se ishim të vonuar u them se shteti ka qenë në këmbë, kemi qenë në këmbë jo për detyrë, por për detyrën si njerëz. Është e lehtë të thonë sot se ça u bë gabim, por nuk di sa e lehtë do ishte të dilnin para familjes Lala e shuar dhe e mbetur vetëm me një djalë, si për të treguar që jeta dominon mbi vdekjen. Nuk pritëm orën 07.30 jo, grupet që kemi pritur ishin të jashtëzakonshëm, italianët në Kënetë kanë qenë të jashtëzakonshëm, francezët, zviceranët, të gjithë, ata kanë kapacitetet por i kanë ngritur për shkak të problematikave që kanë pasur”, tha ajo. “Nuk duhet të kërkojmë fajtorë aty ku nuk ka, nga zjarrfikësit, policia, urgjenca, që ka ngritur Ogerta, urgjenca që nuk mungoi as kur dilni të gjallët e as të vdekurit, duhet të jemi të gjithë bashkë për të rindërtuar. Nuk janë 51 ata që kanë vdekur, na është goditur shpirti, të gjithëve bashkë”, tha ajo. Copyrighted by News24 Albania
Tërmeti/ Spiropali: Shpëtimi gjendet fshehur thellë në shpirtin kombëtar
Tërmeti/ Spiropali: Shpëtimi gjendet fshehur thellë në shpirtin kombëtar
Πριν 3 ημέρες
Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, ka folur në lidhje me pasojat e rënda që la tërmeti i 26 nëntorit. Ajo e nisi fjalën e saj në Kuvend duke cituar mendimtarin, Branko Merxhani, me fjalët se shpëtimi gjendet thellë në shpirtin kombëtar. Siropali u shpreh se nuk e ka aspak të lehtë të flasë në lidhje me këtë temë, teksa shprehet se 51 viktimat e shënuara “do t’i kujtojmë si portrete në zemrat dhe jetët tona”. “Shpëtimi nuk gjendet lart në qiellin kombëtar por fshehur thellë në shpirtin kombëtar thoshte Branko Merxhani, mendimtari i shquar shqiptar. Ja pikënisja, të ndriçojmë shkaqet e thella të anarkisë sonë shoqërore që na la trashëgim e shkuara me fenerin e të ardhmes. Ja pika e drejtimit tonë përmbi gërmadhat e Shqipërisë thotë të ngrihemi dhe të mbërrijmë për një Shqipëri të nesërme, të ndritur, jo historike por qytetëronjëse. Sot nuk e kam aspak të lehtë të flas në këtë foltore kur ende nuk zhbërë dhe do jetë e vështirë të zhbëhet hija e dhimbjes së madhe të tërmetit të 26 nëntorit. Një fatkeqësi natyrore që e liga e desh të çirrej dhe me fatkeqësi njerëzore. 51 jetë të humbura, 51 fëmijë, vajza, gra e të moshuar që do t’i kujtojmë si portrete në zemrat dhe jetët tona në rrokullimën e jetës sonë të përditshme, 1000 të plagosur, mijëra të pastrehë, 5000 banesa të shkatërruara, çaste që të mbërthenin aq sa duhej të prisje në pafundësi deri sa të dëgjoje nga mesi i gërmadhave lajmin se në këtë shtëpi ka jetë, apo ai apo ajo shpëtoi, ky fëmijë doli e gjer tek momentet më therëse si ai kur një jetë flijohet për të shpëtuar një tjetër jetë si e moshuara nga Thumana që i bekoi jetën së dyti nipit të saj duke e mbajtur në prehrin e saj e duke e shtrënguar fort mes krahësh. Sigurisht jo të gjithë mbërritën t’i shpëtojnë fëmijët dhe të afërmit e tyre. Të gjithë përjetuam orë tmerri por ora jonë nuk duhet të mbetet në ato momente por të ecë përpara. Sërish duke iu referuar Branko Merxhanit që i referohet Niçes që thotë se çdo popull që të rrojë dhe të tregojë veten në radhë të parë duhet të organizojë kaosin që gjendet brenda unit të tij dhe të vërë rend”, tha ajo.
Ervin Agalliu
Ervin Agalliu - Πριν 16 λεπτά
Nje inxhinjer (i thencin), qe ka mare mesimet e xhaxhi Edit, na eshte bere tani politikan, specialist, ushtar, ve dhe pika neper diskutime. Ik ore ha ate pjaten e supes qe te ka dhene Rama , dhe mos na dil ne tv si me i ndershmi, me vullnetari. Njerez te tille jane jashte mase te rrezikshem...
Niko Pano
Niko Pano - Πριν 16 λεπτά
Ti ruani leshte Metes se ju e cute dhe ju ua ka future kembet ne nje kepuc.Ju beni siku do beni qametuni per hallet e pooullit po jeni luftetar te nje ideali taripni kete populli per se gjalli .Por mos haroni qe do vije dhe fundi per ju kelyshe Ku.....
Luan Bisha
Luan Bisha - Πριν ώρα
Dikush nje her e nje koh ka thene per kete rembythje se eshte""bur shteti"" cfar ironie .....😂😂😂😂😂😂
alalalal alealeale
alalalal alealeale - Πριν ώρα
o ram kazani mer shembull o kazan .. elvis naci kryeminister
Luan Bisha
Luan Bisha - Πριν ώρα
Burre esht ai qe mban fjalen ........👏🏼👍🇦🇱
ana oni
ana oni - Πριν ώρα
AMAN se na merzitet me tnjejtet fytyra qdo nat sikur din gjithqka a nuk ka te tjer mi ndrru se boll ma tani ka ardh koha me mbeshtet popullin e jo me ba cicmic me llafet e njeri tjetrit
Hamza Keci
Hamza Keci - Πριν ώρα
Ca i ka premtu edvini turqise dhe presidentit te tyre dhelperak,tendera,dhe sa??Turqia nuk bon asigjo falas.Ajo bashke me dhelperakun e tyne menojn vetem per turqine.Dardha e ka bishtin mrapa.
Gezime Badallaj
Gezime Badallaj - Πριν ώρα
E tavani mbi nuk ja paskit boh
Andy Hoda
Andy Hoda - Πριν 3 ώρες
Po hik o rrenacake trump nuk fshin byrhen me qeverin tane
Dem Rrota
Dem Rrota - Πριν 4 ώρες
Njerezit mos me votua asken ma nuk dini pse votoni ? Kerkesa e par duhet qe populli te armatoset si ne qdo ven demokratik qe te eleminohen bastardheqet shqipnia asht bastardhua ? Ne qofte se njeriu nuk kapet per fjales edhe per bishtit e kap kot ? Te paret tone e kan than te tan jeten por bastardhimi me komunizmin filloj edhe sot vazhdon ? Tash populli duhet me fillua me I nda gjanat ose vazhdoni me basardhizem ose njerez ?
Arta Jusufi
Arta Jusufi - Πριν 6 ώρες
O Rama mos me thuj alfabetin por fol me qart pak😂
Rreth Botes
Rreth Botes - Πριν 6 ώρες
Rroft EDI RAMA
Erjon Demaj
Erjon Demaj - Πριν 6 ώρες
Ca jan kto budallalleqe....beni ore pune serioze, dergoni ekipe te posacme dhe kryeministri te rri ne zyre me shume se nga zyra behet me shume pune.
Chelsea Fc
Chelsea Fc - Πριν 7 ώρες
Shiko njerezit ktu si e shajne Kryeministrin sa legena jeni bere o njerez fantazma 🤬 Rrespekt Zoti Rama 👏👏👏👏👍
R M
R M - Πριν 7 ώρες
Nuk Beson populli tek Qeverija Nje Qeveri MAFJOZE dhe Kriminale Nje Qeveri pa Qeveri Pa SHTET
sal goqaj
sal goqaj - Πριν 7 ώρες
Nga i njejti thes muti vjen edhe ti mos na u shit i ndershem op qe po te dhimbet populli ter halli juaj esht se cili te paraqitet me indershem e si ti fus duart ne xhepat e popullit
matrix matrix
matrix matrix - Πριν 8 ώρες
A ma te lumte rrocka or burre cua qive ropet ropet ketyre bythqirave
k
k - Πριν 8 ώρες
Rama ka nevoje per nje kritike te miremenduar. Nese fton 'analiste' si puna e Gjekmarkaj, ne fakt i ben Rames nje favor shume te madh sepse analiza e tij eshte thuajse qesharake, e pergjithshme dhe e pavertetueshme.
The bell channel
The bell channel - Πριν 9 ώρες
Kaq loqe paskan qene keta djemte e soit tone more amani. (Pallati 176)
nazmi vllasi
nazmi vllasi - Πριν 9 ώρες
pa koment
Goni Azizi
Goni Azizi - Πριν 9 ώρες
edi rama kryeministri ma i mir ne trojet shqiptare 👍
Jamune Vet
Jamune Vet - Πριν 9 ώρες
Cfare po ben ky gjigandi nuk do kishte bythe burre nene ta bente.Kemi pare edhe ketej nga jemi termete por ama kryeministri ka bere prezencen nje here e nuk eshte dukur me, ky ka dy jave ne mes njerezve 👏👏👏👏
GeNo GeNo
GeNo GeNo - Πριν 9 ώρες
O bardhi te qifsha gocen o karagjoz tu qifte bukuroshja e fisit o pith motre
Dashamir Cellina
Dashamir Cellina - Πριν 10 ώρες
Sad the good people suffer and you politicians live lavish lifestyles
king illyrian
king illyrian - Πριν 10 ώρες
oju sufllaqet e rame qe e mbeshtesni akoma pyteni ku i ka energjencat civile qe i ka cdo shtete perfshire edhe afriken . dhe ky ishte nje termet i paralajmeruar nga presidenti por aroganca e komunisteve nuk ka funde
Nazmije Sulce
Nazmije Sulce - Πριν 10 ώρες
Ca bejn kominat bashkit gjith ajo ndim qe po vim i marrinper vete ca bo benet o rama kerkohu llogari atyre qe i marrin i vjedhin dhe nuk u japon popullit shkerdheua nenat e grat hajdutat qe len femijet e vegjel pa ngren
london city
london city - Πριν 10 ώρες
ministrat e shqipris janë diktator si hitleri kurse krie ministri si sllobodani mendjen e kanë për të vjedhur
Nazmije Sulce
Nazmije Sulce - Πριν 10 ώρες
Po ti binte politikanvejo fukarenjve metes saliut shkelzen liri berisha t Ardita xhuchat e etes baxhella po thon nje llaf qe zbije rrufejane halet
Jeni Xhameta
Jeni Xhameta - Πριν 10 ώρες
Bravo rama dhe belinda e meriton te jete ministre se eshte rritur ne internim per shkak te gjyshit te saj nga regjimi
Cappo Cappoo
Cappo Cappoo - Πριν 11 ώρες
Bravo Edi Rama kryemintri ma I mire qe ka pase shqipnia
Ardi Vushtrria
Ardi Vushtrria - Πριν 11 ώρες
Grekt jan rraca ma e poshter n‘bot, greku e urren pa mas shqiptaret, jetoj ne ger dhe ket e di shum mir qfar mendojn e qa bejn po t‘kishin mundesi na zhdukun po shyqyr se shqiptart jau qin robt jau pim gjakun e jau qim motrat?
Moisi Guri
Moisi Guri - Πριν 11 ώρες
Nqs ju ka mare malli ju fute dhe nje tjeter xhaxhai po pake me te forte se jeni trima vrisni ,shisni femra ,i drogoni,helmoni njerez merni prona se ja u jep 7501, e ku ta di une me mijra maskaralliqe ,po ju fus nje tjeter qe mos ngelet asnji e jeni ne rregull te gjithe,sa kane kaluar ne toke e di vetem une e jo ju cuba.
Christian Lacaj
Christian Lacaj - Πριν 12 ώρες
Kujdes daku se te qon per lesh Dako,ka shume pare ai oreee,a merr vesht ti,😎😎😎😎
Vangjel Alla
Vangjel Alla - Πριν 12 ώρες
Shume i lodhur nuk e imagjinoje dot si e kane zgjedhur kete buf
H K
H K - Πριν 12 ώρες
Ma mir me nejt aty ne fshat dhe me ndertu shtepin e me ju kthy bujku tokes bagtis se sa me ik ne qytet me nej me qira ,te ndertimi I shtepive eshte me e shpejt nese qendrini aty nese ikni aka me jau ndertu Shteti shtepit.
Idriz Kurtaj
Idriz Kurtaj - Πριν 12 ώρες
Ky piktori ben te gjitha i din qe te gjitha ket e kem tutologun Po as ni pun mbar nuk pi shkon shqipnis me ket tutollog
alfi4you
alfi4you - Πριν 12 ώρες
o edi rama o matrapaz ti ske leke tju blesh uniforma zjarrfikseve e jo tu besh shtepite njerezve o mortje.
ximi Merolli
ximi Merolli - Πριν 12 ώρες
Ngushëllime
Super Still
Super Still - Πριν 12 ώρες
Mor patriota shum keq më vjen vertet, por realiteti është se ju keni dashur një jet të bëni ato shpi dhe tani prisni që shteti tjua ndertoj brenda 7 ditësh dhe natësh, a e kuptoni koston e ksaj fatkeqsie naturore për një shtet të korruptuar dhe tê varrfër si Shqipëria kjo është e pa përballushme financiarisht , shtetin e fort e bëjnë vetëm kontributet që ne Shqiptarët nuk bëjm në shtet sa duhet , Mos tu gënjej mendja do duhen dekada të marim veten nga ky tërmet, Jan me dhjetra mijra familje si juve , Ju uroj shëdet se të tjerat do ujdisen një dit
MAJLINDA MENKSHI
MAJLINDA MENKSHI - Πριν 12 ώρες
VELLA ELVIS NACI KAM NJE KONSIDERATE SHUME TE LARTE PER JU . RUAJE DHE MBROJE SA ME SHUME TE MUNDESH NURIN E BUKUR DRITE NGA ALLAHU QE TE KA MBULUAR VET I PLOTFUQISHMI . POLITIKA NE RRUGE TE GABUAR TE NDYN . BASHKE ME RESPEKTIN QE KAM PER TE GJITHE POLITIKANET . MENDOJ PER JU TE GJITHE POR VECANERISHT ZOTIN RAMA A NUK ESHTE ME E MIRA PER JU QE TA KENI KESHILLUESIN KRYESOR ELVIS NACIN. ESHTE DRITE PER JU . SE VERTE MENDONI TE DREJTONI DHE BENI SHQIPERINE LULE E DRITE VERENI ELVIS NACIN TIU NDRICOJE RRUGEN TUAJ. HUMANIZMI DO SHPIRT E ZEMER TE PASTER , DHE KETO VIRTYTE I KA VETEM I MADHI DHE I NDERUARI ELVIS NACI. JU LUTEM I VINI NE VENDIN E DUHUR VLERAT E SHQIPTARIT DHE SHQIPERISE. I HIDHNI SHUME LARG JUSH GRINDJET DHE URREJTJET DHE BENI SHTET E MOS E KTHENI PARLAMENTIN NE KOTEC PULASH QE VETEM DINE TE KAKARISIN . ELVIS NACI ESHTE DRITA E SHQIPTAREVE E DHURUAR NGA VET ALLAHU . TE PRIFTE E MBARA NE RRUGEN TENDE ELVIS NACI ,GJITH POPULLI ESHTE ME TY .
rudina gjetaj
rudina gjetaj - Πριν 12 ώρες
Termetet bien kur ne toke perhapen imoraliteti genjeshtra, kamata, mosrespektimi i pjestareve te familjes, shthurja etj. Atehere zoti I thote tokes dridhu se Po kalojne cdo kufi
Mondi Agaj
Mondi Agaj - Πριν 12 ώρες
Te shohim
london city
london city - Πριν 12 ώρες
arta marku lëpirsja e edvin kriminelit çfar i tha edi bëri turp .
Rudi Shehu
Rudi Shehu - Πριν 12 ώρες
Naçi do ndonjë post
arbnor mergimi
arbnor mergimi - Πριν 13 ώρες
Pa tjetër duhet të bëhet një peticion në të gjithë shqiptarin, dhe duhet të denohej politika komuniste dhe të denohen të gjithë ata që kanë kërcënuar me një denim të rëndë.
Zmnpt Shshnk
Zmnpt Shshnk - Πριν 13 ώρες
Ke plot në rlindjen kapi e arrestoi të gjithë
Elvira Nunka
Elvira Nunka - Πριν 13 ώρες
Bravo 👏👏👏👏
turtull tipi
turtull tipi - Πριν 13 ώρες
Keta duhen arestuar denuar dhe vartesit e tij sepse nuk zbatojne ligjin qe thote se uniformat duhet te mbrojne shtetasit e pa mbrojtur. Kjo eshte dhe kjo ka qene policia e shtetit Shqiptar .
Iu Iu
Iu Iu - Πριν 13 ώρες
se duhet thene se ky sharlatan ose te Ben si veten ose te zhduk nga rruga po se degjove e sbere si thote ai. Shkenca e logjika nuk punojne per ramen e veliajn vetem paraja e poshtersia. POSHTE tradhetaret e shqiperise
adam dizdari
adam dizdari - Πριν 13 ώρες
Bashkohet tirane durres. Ta mbushin me lavazhe.
Eduart Halili
Eduart Halili - Πριν 13 ώρες
Elvis dhe Marin, mos u merr I me ate monster,
Djana Lleshi
Djana Lleshi - Πριν 13 ώρες
Bravo rama zemra shqipris
Dhurata Vecani
Dhurata Vecani - Πριν 13 ώρες
Ju zoti Gjoni dhe deputetet e tjere pa dallim partiak keni detyrim tu pergjigjeni votave te popullit Dhe nuk eshte koha per te bere vetem pyetje Ju si deputet duhet te kishit hapur dyert e shtepise per ate popull pse nuk te pame ty zoteri neper kanalet televizive dhe jo vetem ty Trima pas lufte ka shum
Mirela Çelaj
Mirela Çelaj - Πριν 13 ώρες
Bravooooo Edi Rama 😀🇦🇱👏👏👏👏
Eris Dash Kasemi
Eris Dash Kasemi - Πριν 13 ώρες
O Shqiptar nuk e ka fajin as Edi as Sala as Iliri per sa te varfer jena ne si popull. Fajin e kena ne vet qe ca nuk na shef syni e PRAP I MBYLLIM SYT ! Feja Islame nuk ka nevoj per rreklam as nga Elvisi as nga as nji hoxhe prej gjithe botes (e kam fjalen qe Elvisi eshte thjesht nje musliman pra nje "ALTRUIST") , ISLAMI eshte nje stil jetese qe zgjellet nga ato qe pelqejn dhe kan perulje per nje jete paqesore ne shpirt e ne mendje.
Engel Styla
Engel Styla - Πριν 13 ώρες
burg ketyre shkerllatave mos i nxirni më jashte shqiptar plera
Ardian Zhonga
Ardian Zhonga - Πριν 13 ώρες
Kur shof keto video i bej pyejtje vetes : Mos vall ky eshte Rama apo ai aktori i "Portokallis "?
Iu Iu
Iu Iu - Πριν 14 ώρες
Sharlatani pare eshte rama me kompani. Ai firmosi lejet e ndertimit o zysh gjithe keto vjet. Shko shiko firmat e tij ne bashki per ndertimet e oligarkeve. Po I shemb ca qe te zhduke gjurmet. Don te marrin toka aty ku ju pelqen. Ky fytyre qe ke perpara eshte paaftesia qe qeveris dhe po meson doren mbi kufoma hajdutllik varferi korrupsion. Cudi si nuk te uleriti qe i tregove paaftesite Hipokriti kryeminister qe ve firma ne leje ndertimi . Ne cfare qeverie kryeministri firmos leje ndertimi tek qeveria e hajdutit rama qe mer pare nga oligarket. Shko ne bashkine e tiranes e gjej projektet qe ka vene firmen e shiko ne terren se ckane bere miqte e tij. Kane ndertuar monstra duke marre ne qafe njerezit e pafuqishem se helbete leje ndertimi me firmen e rames e veliajt do te thote te SHKATERROSH te tjere e mos ngopen per vete.. Shko profesoreshe e shiko lejet ne fillim po nuk i nxorri kthetrat e batakciut. ZOTI I denofte te pangopurit Ne kruje po shkon te vjedhe toka te reja sharlatani. O Zot I madh ndiqi hapat edvin kristaq rames e bllokoi kembet e mendjen qe asnje shqiptar te mos vuaj nga mizoria paaftesia dinakeria mosngopja krimet e hajdutlliqet e tij e kompanise tradhetare te tij. Ne emer te atit birit e SHPIRTIT te shenjte AMIN
Jam Kush Jam
Jam Kush Jam - Πριν 14 ώρες
Oke mos e nenvlereso facebukun se Dr Allamulli e beri corap me thashetheme digitali (alla anadollake) nje shqiperi te tere, po dreqi s'eshte njohur per fermer i zoti sepse syleshlleku eshte i njeanshem... hipokrizia dhe genjeshtra kane kembet e shkurtra!!!
Jam Kush Jam
Jam Kush Jam - Πριν 14 ώρες
Po Oke po, se ju pame si administronit ti dhe partia jote menaxhime permbytjesh e krizash.... kot te kane nxjerre se skemi pare asnje rezultat pune nga shoket e tu te partise ( ama llafe neper kafe me legena qe benin ligjin i kemi pare👍🏻). Justifikime kishe plot ne ate kohe kur ishe ne pushtet po kur te njejta gjera qe beje vet mund ti bejne te tjeret, i denon ashper.... po kur te behet shqiptari sylesh edhe mund ti bindesh ti me shok ... fat te mbare deri atehere....
Gentian Topalli
Gentian Topalli - Πριν 14 ώρες
Po e ndjen friken e prangave ky Mecja ? Ku del ti nuk ka rendesi , rendesi ka se ku do perfundosh ti moj gore . Nuk besoj se ka njeri me te trembur se ti . Po fajtori je ti me shoket e tu
 - Πριν 14 ώρες
Bravo ni pallat ni VOT👏🏼👏🏼👏🏼👏🏼👏🏼
Hatixhe Haliti
Hatixhe Haliti - Πριν 14 ώρες
DHE KY MJAFT MJAFT I KENAQUR . MOS BEJ LLAFOLLOGJI SHUME , ME DY FJALE TE ARESTOHEN PERGJEGJESIT E VIKTIMAVE, KAQ ,NXIR NGA SITUATA ,FAJTORET , MOS U TORORIT LAGJES, BJERI SHKUR . MOS HUMBU KOHEN. JO KALLEP I ARTA MARKUT.
bonfile100
bonfile100 - Πριν 14 ώρες
O popull ,mos u puthni shum me Ramen .Cdo prekje,cdo perqafim,cdo puthje e ka me pagesë dhe e ka shum lart cmimin.Po deshet te kurseni puthuni me Zogun e Tiranes se ai ka tarifa popullore.😀
 - Πριν 14 ώρες
Po qka fol plidhne per Ramen nat koh kur jan ndertue te gjitha keto apertamena nuk ka qen Rama kryminister
lord alt
lord alt - Πριν 15 ώρες
Degjoje kte grua z.Kryeminister se nuk do te te dali keq ...ktu e keni patur po ju nuk i doni njerzit e mencur e puntore ju doni ata qe ju lepihen e jan pa personalitet e ku te zhvasin ndonje kocke ..degjojeni ...
 - Πριν 15 ώρες
Fajtor i par asht qeverija e Sali Berishes
johnsta90 johnsta90
johnsta90 johnsta90 - Πριν 15 ώρες
Edo, sa durim paske pas o vella. Me Kane marre gruan....... Haaaa. I madh je.
Niku Niku
Niku Niku - Πριν 15 ώρες
Hahahahh sa per turp je ber o palaco....
Fashion Voyage
Fashion Voyage - Πριν 15 ώρες
Po më bën shumë përshtypje,si ka mundësi që vinë inxhinierë nga Rumania,kaq keq qënkemi katandisur..?O shtet mblidhni mëndjen se ka plotë shqiptarë më shkollë në për botë të degës inxhinierë profesionistë e mos e nënvlerësoni veten të kërkoni ndihmë nga Rumania ku ata janë më keq se vëndet e tjera për punimet e ndërtimit ......
Gani Shkodrani
Gani Shkodrani - Πριν 15 ώρες
Komplimenti
Nazmije Sulce
Nazmije Sulce - Πριν 15 ώρες
O na hengeshmmutinobardhi ti dhe partija demokratikes e bashes e saliutrespekt per ramen le te lefin ata qe jan si bardhi me shok
Qameria Qameria
Qameria Qameria - Πριν 15 ώρες
Shtet kurve shtet horrash
Max Müller
Max Müller - Πριν 16 ώρες
Anita Jela, Mafiosi ndertime
Mike The Right One
Mike The Right One - Πριν 16 ώρες
Te gjitha shtepite pa sistem, rrugicat palidhje. Kur to ndertohet nje fshat me siste.?! Qe edhe toka te jete e lire per bujqesi, qe edhe postieri t' a kete me te lehte, qe te duket me bukur, qe zjarrfikesit te punojne me lehte. Do ndryshoje Shqiperia apo jo?!
AaAaAa
AaAaAa - Πριν 16 ώρες
Drogaxhi skizofren! 🤮🤮🤮🤮🤮🤮
Nino nino
Nino nino - Πριν 16 ώρες
vitet 90 dhe deri me sot , te kesaj faze tranzicioni jan te mirqena per nje pjes te shoqeris ton ,,,jo te popullit,,,,,agron tufa ka qen i kercenuar apo i tej ngopur dhe largohet nga shqiperia? eshte nje pyetje qe kerkon pergjigje,,,,,fillimi i mbar eshte gjysma e punes eshte nje thenie e popullit,,,,,,permbysja e sistemit u perkrah nga pjesa me e madhe e popullsis e viteve 90 si rrjedhoj e nje demokracie te paster dhe nje jete me te mir ku propoganda e kohes propogadonte per lirin e individit ,te fjales,per hapjen e shtetit, dhe per nje jet me te mir,,,,populli e beri detyren e tij,,,,,tani e kishin radhen intelektualet e ndershem shoqatat e ndryshme qe u krijuan , por sidomos te perndjekurit politik dhe te burgosurit politik pikerisht per kete ide qe u sakrifikuan me vuajtje, tortura te shumta dhe akoma me teper me jeten e tyre per enderren nje shqiperi demokratike dhe te lir ,me nje jet si gjith europa,,,,,pluralizmi politik dhe anomalit e atyre viteve te percarjes midis ketyre njerezve per nje grusht parash apo per nje post ne pushtet kan prur vazhdimesin e kesaj rrumpalle qe vazhdon dhe sot e kesaj dite,,,,,,dhe harruan vuajtjet torturat dhe gjakun e atyre qe u sakrifikuan,,,,,kush mund ta bente me mir kete detyr se sa keta qe e enderronin kete dit,,,,,shoqatat qe u krijuan ,,,,te perndjekurit politik,,,,kekonin demshperblime nga shteti per gjysherit ,prinderit, apo per motrat dhe vellezerit,,,,,por kurr nuk u ben bashk per kauzen e te reneve te tyre apo dhe vet te burgosurit politik qe jan torturuar dhe sakrificat e tyre,,,,,por te shperndar neper parti ku demokrat, ku legalist, ku ballist,,,kohet e fundit me partin socialiste,,,,,anomalit e viteve te fillimit qe keta njerez moren parat dhe ngarkuan valixhet per cfar? probleme ekonomike,apo per nje jet me te mir,,,,asnjera nga keto te dyja nuk i justifikon,,,,,obligimi i kesaj shoqerie qe kishte dhe intelektual te mirfillt mes tyre shkelen me kemb nje detyr te rendesishme per kete vend ,,si obligim i te reneve te tyre , vuajtjeve dhe torturave te shumta,,,,,mos bashkimi i kesaj force njerzish , qe u genjyen per para dhe poste shkaterruan kete shoqeri bashkvuajtesish me padrejtesit e tyre dhe haterlleqeve qe cdo kush sot tallet dhe merr neper kemb keta njerez ,qe sot vuajn me shum nga padrejtesit e shokeve te tyre se sa nga diktatura e hatereshme,,,,,,,,z, fuga dosjet K, jan te shumta te publikuara neper tv, per fat te keq kur vin ne shqiperi japin nje intervist dhe asnje lloj kontributi per shqiperin,,,,, pra sic e kam theksuar edhe me lart,,,,fillimi i mbar eshte gjysma e punes,,,,,nese ju do ishit te bashkuar sot do ishit nje forc plotike qe i duhesh ketij vendi,,,,,joshja per para dhe postet ne sherbim te pushtetit te korruptuar dhe ikja masive e kesaj shoqerie nuk ben ndonje sens te moralshem,,,,,( do dal ne krah te s. brahos)spartak braua dhe te tjer qe ju sulmojn mir ja u bejn ,,,,,,sepse gjithcka ishte e juaja ,,,,te gjith moren dhe rrembyen cmunden dhe iket nga syt kembet duke tradhetuar kauzen e te pareve dhe bashkvuajtesve tuaj, duke percmuar njeri tjetrin dhe sot ne shqiperi kan mbetur individ diku aty e dikush vuan tradhetin tuaj ,,,u katandiset kokoshi nje thel dhe detyrimisht te gjith sot jan braho qe flasin dhe mir ja u bejn per gabimet tuaja qe u shitet per nje grusht para,,,,,,,nese do ishit te gjith bashk dhe do mbeshtesnit me forc demokracin ,,jo brahot po as salillaret edrat dhe soj i sorollopit te tyre nuk do kishin guximin jo te flisnin dhe tu kercenonin juve por mund te gjenin ndonje vryme dhe te fshiheshin,,,,,,kjo eshte rezultati i"suksesve tuaja" dhe gjith atyre qe bashkpunuan me keta demohajduteri te mirfillt te cilet jeni edhe ju pjesa qe ju takon,,,,,,po ne te tjeret qe mbetem nen hijen tuaj dhe u besuam juve cfaj na ka mbetur akoma per te lar,,,,,,
USA
USA - Πριν 16 ώρες
Ska nevoj per ekspert normalisht gjdo pallat duhet te ket nje dosje mjafton dosja per te par gjdo gje
Knights Templar
Knights Templar - Πριν 16 ώρες
Fal ketij muti Naçe e te tjere ne pushtet eshte mbush shqiperia sot plot me xhamija hale turke arabe. Nuk te jep turku apo arabi asgje falas pa ta fut nga mbrapa, zgjohuni re njerez se Pasardhesit tane jane vra e pre prej kytyreve tradhetare KOPILA turq.
rita koni
rita koni - Πριν 16 ώρες
Shyqyr Zotit se kan vuajtur gjith jetes ka shum femij .i beri Zoti tani ne pleqeri me shtepi te re elhamdulilah.
Alban Strakosha
Alban Strakosha - Πριν 16 ώρες
49:02 ky është invalid o budalla si i flet ashtu
Qameria Qameria
Qameria Qameria - Πριν 16 ώρες
Dolen palaqot kombetare 🐒
tit kulla
tit kulla - Πριν 17 ώρες
shifni mir se nuk te mer njeri peng kot em kot pa te njoft megjithate burg per te gjith
s h
s h - Πριν 17 ώρες
Me 10 milion euro, 250 shtepi nderton, Jo 500, sepse nuk te dalin leket per materialet, puntoret etj etj.
Mirela Oshafi
Mirela Oshafi - Πριν 17 ώρες
Ta gezosh moj nen shtepine e re .Sa me pare ne shtepi te re te gjith te demtuarit .Paqe dhe shendet per te gjith ju, per bamiresit qe kane kontribuar dhe per Kryeminstrin qe eshte duke pare dhe dale vet shtepi me shtepi
Moisi Guri
Moisi Guri - Πριν 17 ώρες
Apapa shqiptaret i duan te thata kesh.
Dan Stant
Dan Stant - Πριν 17 ώρες
oooooooo hallall jau boft zoti more njeres te mire e te dhimshem..inshallah e fitoni dashnine e ALLAHUT e jau pranon miresite te gjithve
Knight dude
Knight dude - Πριν 17 ώρες
Me ne fund nje prokuror i pergjithshem serioz, te pakten keshtu duket.
1superlovefire
1superlovefire - Πριν 17 ώρες
Po doni ta filloni nga e mbara dhe jo ne sherbim te plerave me pushtet - fillojeni me ata qe dhane lejen per ndertim si fillim pastaj me ndertuesit etj etj
Artist Pawel
Artist Pawel - Πριν 17 ώρες
O te cifsha grune ty edhe atyre qe jane me ty ..po ngjohesh tu mor moster
dirty hands
dirty hands - Πριν 17 ώρες
Albanian=mongols
Vera Kurti
Vera Kurti - Πριν 17 ώρες
Po tket jep !!! 👍
Vera Kurti
Vera Kurti - Πριν 17 ώρες
Vetem Rama !!! ✌
remi boshlani
remi boshlani - Πριν 17 ώρες
Ku i gjete iu bashkangjite bash armiqve te kombit shiptar rumunve o i degjeneruari balla po ske faj se terhjek gjaku se nje mut je edhe ti si ata.
Moisi Guri
Moisi Guri - Πριν 18 ώρες
Arrestoini te gjithe merujani leket te gjitha e beni ndertimet.
Darlin
Darlin - Πριν 18 ώρες
E kuptoj dhimjen e tyne e ndij dhimjen e tyne, por hajde bajm foto me edi ramen kjo ishte marria ma e madhe qe shikova itu, njerz anormal, prap me dhimbsen po per sa koh te kena ishtu njerzish qeveria do rrijn e fort edhe njerzit gjithmon te dobt.
Lulzim Abazi
Lulzim Abazi - Πριν 18 ώρες
Taku..o.spartak.braho.eshte.nje.prokuror.ne.kohen.e.enverit.kujton..se.ben.ligjin.akoma..i.them.ike.ndruar.panolinat.se.do.qelbesh.parlamentin.kte.zagarin.e.edit..takun.enjoh.mire.jam.lindur.e.rritur..ne.durres. je.qelbesir.si.taku.ben.presion
Aferdita Karajani
Aferdita Karajani - Πριν 18 ώρες
Na lodhi Luli dhe cdo Lule e kane lene popullin cope e cike mos tua shohim me fytyren dhe zerin tua degjojme
Flora Zyberi
Flora Zyberi - Πριν 18 ώρες
Bravo .bravo ..keng shum e bukur ashtu sic di ti bej vetem Mondi...Arifi e Kastrioti ..dy zera vertet Madheshtor te pa perseritshem do thoja.🇦🇱🇦🇱🇦🇱
Moisi Guri
Moisi Guri - Πριν 18 ώρες
Keto ane intriga komunistesh ,ku vrasin e largoin pergjegjesit,dhe ne fshetesin e te tjerve qeshin.